Google


normal_post - اشتباهات رایج مسواك زدن - متا نویسنده موضوع: اشتباهات رایج مسواك زدن  (دفعات بازدید: 1319 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین A.Ehsani

xx - اشتباهات رایج مسواك زدن - متا
اشتباهات رایج مسواك زدن
« : ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۴:۰۸ »

از بچگی از مسواك و مسواك زدن آنقدر شنیده‌ایم و این كار برای ما چنان تبدیل به عادت شده است كه هیچ‌وقت زیاد در مورد آن فكر نمی‌كنیم.
اما متاسفانه در مورد این كار هم مانند هر عادت دیگر ممكن است دچار روزمرگی و در نتیجه اشتباهاتی شویم كه نتیجه‌اش پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های مختلف لثه است.

»مسواك نامناسب:
متخصصان انجمن دندانپزشكی آمریكا توصیه می‌كنند قبل از خرید مسواك به اندازه دهان خود توجه كنید. اگر برای این‌كه مسواك وارد دهان شود بیش از حد به فك و آرواره‌تان فشار وارد می‌كنید و باز كردن دهان تا آن حد برای شما سخت است، شاید مسواك بزرگی را انتخاب كرده‌اید. در این صورت باید مسواك را با اندازه كوچك‌تری عوض كنید.
دسته مسواك نیز باید مناسب و راحت باشد. هر چه مسواك در دهان و دست راحت‌تر قرار گیرد، شما نیز بهتر و كامل‌تر مسواك خواهید زد.

»اما مسواك برقی بهتر است یا مسواك‌های دستی معمولی؟
انتخاب میان این نوع مسواك‌ها در حقیقت یك انتخاب شخصی است.
خوب است بدانیم كه برقی یا غیر برقی بودن مسواك چندان مهم نیست، مهم كسی است كه از آن استفاده می‌كند.

»سر نامناسب مسواك:
متخصصان می‌گویند میزان نرمی موی برس است كه مهم بوده و ممكن است اگر نادرست انتخاب شود به لثه آسیب برساند. البته برس مسواك باید به اندازه كافی محكم باشد تا بتواند پلاك‌های دندانی را از بین ببرد، ولی نه تا حدی كه هنگام مسواك زدن به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب وارد كند.

»دفعات ناكافی مسواك زدن:
دندانپزشك‌ها توصیه می‌كنند كه حداقل 2 بار در روز به آرامی دندان‌های خود را مسواك بزنید. اگر این تعداد به 3 بار در روز برسد كه بسیار خوب است. هرچه فاصله زمانی میان دفعات مسواك زدن، طولانی‌تر باشد، احتمال بروز مشكلات دهان و دندان افزایش می‌یابد.

»زمان ناكافی مسواك زدن:
هر بار مسواك زدن دندان‌ها باید حداقل 2 دقیقه طول بكشد. باز هم اگر این مدت به 3دقیقه افزایش پیدا كند، بهتر خواهد بود. متخصصان توصیه می‌كنند دهان را به 4 قسمت تقسیم كرده و هر قسمت را در عرض 30 ثانیه مسواك بزنیم.

»زیاد و سخت مسواك زدن:
همان طور كه تاكید می‌شود 3 بار مسواك در روز ایده‌آل است، اما بیش از 4 بار مسواك زدن در روز ممكن است مشكلاتی را به وجود آورد. مسواك زدن بیش از حد می‌تواند لثه و ریشه‌های دندان را تحریك كند. مسواك زدن شدید نیز می‌تواند به مینای دندان صدمه ‌بزند. پس فراموش نكنیم كه به آرامی و برای 2 تا 3 دقیقه مسواك بزنیم.

»شیوه نادرست مسواك زدن:
مطمئن شوید كه سطح بیرونی و داخلی دندان‌ها و قسمتی كه با آن غذا را می‌جوید به درستی و كامل مسواك زده‌اید. همچنین كشیدن مسواك روی سطح زبان خود را فراموش نكنید.

»شروع مسواك زدن:
دندانپزشكان دریافته‌اند اغلب افراد بارها و بارها از یك قسمت دهان خود شروع به مسواك زدن می‌كنند. در حالی كه بهتر است این كار را از نقاط مختلفی شروع كنیم تا در قسمتی خاص از مسواك زدن خسته نشویم. چون ممكن است وقتی كه به چهارمین قسمت دندان‌ها می‌رسیم از این كار خسته شده باشیم و آن بخش كمتر از بقیه دندان‌ها تمیز شود.

»فراموش كردن سطوح داخلی دندان‌ها:
اغلب مردم فراموش می‌كنند كه سطح داخلی دندان‌های خود را مسواك بزنند. متخصصان بر این باورند كه بیشتر مردم مسواك زدن قسمت داخلی دندان‌های جلو را بیشتر فراموش می‌كنند.

»نشستن مسواك:
باكتری‌ها می‌توانند به راحتی در مسواكی كه شسته نشده رشد كنند. پس دفعه بعدی كه مسواك می‌زنید، ممكن است باكتری‌های رشد یافته‌ای را به دهان و دندان خود وارد كنید. در ضمن شستشوی مسواك پس از هر بار مسواك زدن، باعث می‌شود كه‌باقیمانده‌های خمیردندان نیز از روی آن پاك شود.

»خشك نشدن مسواك:
اگر مسواك شما همیشه مرطوب است، می‌تواند مكانی مناسب برای رشد باكتری‌ها باشد. همچنین اگر برس مسواك همواره خیس بماند ظاهر مسواك بسرعت تغییر شكل می‌دهد.

»عدم تعویض به موقع مسواك:
انجمن دندانپزشكی آمریكا پیشنهاد می‌كند هر 3 یا 4 ماه یكبار مسواك را عوض كنیم. در ضمن اگر سر مسواك زودتر از این مدت ساییده بشود باید همان موقع این تغییر صورت گیرد. پس باید به ظاهر مسواك هم دقت كنیم و اگر برس سر آن انعطاف‌پذیری خود را از دست داده یا موها از هم جدا شده‌اند، مسواك جدیدی تهیه كنیم.

Linkback: https://irmeta.com/meta/b826/t3308/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
شش سوال رایج درباره ماسک صورت

نویسنده A.Ehsani

0 پاسخ ها
1656 مشاهده
آخرين ارسال ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۱:۵۷
توسط A.Ehsani