Google

* آخرین فعالیتهای دسته جمعی توسط اعضای تالار تخصصی

موج مثبت


سپیدار سیستم


آموزش حسابداري جهت مصاحبه و استخدام


گپ وخنده


ختم قرآن ویژه ماه مبارک رمضان


انجمن کوهنوردی و طبیعت گردی متا


یاران محک


کاربازی-بازی کار


دفتر جناب آقای کیانی


دفتر جناب آقای فریدون مظفر نژاد


حسابداری تک کاربره IR
veryhot_post - ویژه بانوان - متا نویسنده موضوع: ویژه بانوان  (دفعات بازدید: 61532 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین امیر شهباززاده

xx - ویژه بانوان - متا
ویژه بانوان
« : ۲۲ فروردین ۱۳۸۹ - ۲۳:۵۶:۴۸ »
سلامت :آرايش مي‌كنم ، پس هستم
آرايش كردن يا نكردن؟! نه، مسئله اين نيست. مشكل امروز، تنها در از بين رفتن مرزهاي آرايشي و پائين آمدن سن آرايش است.
دكتر هانيه زائر رضايي
رنگ‌ها زيبا هستند و زيبايي مي‌آورند؛ وقتي كه رنگ‌ها روي صورت مي‌‌نشينند، جذابيتشان صورتكي مي‌سازد كه زيبا و كاملاً متفاوت با نمونه اصلي است ! بله اين واقعيت دنياي امروز است: هر چه خيابان‌ها خاكستريتر مي‌شوند، تعداد آدم‌هاي رنگي بيشتر مي‌شود. نگاهي به گذشته نشان مي‌دهد كه <آراستن> جزو جداييناپذير فطرت انسانهاست. حتي اقوام بدوي و آدمهاي دور از تمدن آمريكاي جنوبي هم خود را با استخوان شكار تزئين ميكردند. بشر در مراحل ابتدايي، از صمغ‌ها و خاك‌هاي رنگين براي آرايش خود استفاده مي‌كرده است.
تاريخ كشور ما هم از اين قاعده مستثني نيست؛ آرايش كردن از خيلي وقت پيش بين زنان ايراني مرسوم بوده. دكتر ويلز كه در زمان ناصرالدين شاه قاجار به ايران سفر كرده در سفرنامه‌خود مي‌نويسد: <زنان اعيان و طبقه بالا، اغلب چهره خود را به كمك وسايل آرايش محلي آرايش مي‌كنند و يك خال درشت مشكي هم وسط ابروان خود مي‌كشند كه در طبقه كم بضاعت گاه اين خال تبديل به پولك رنگي مي شود... >
زنان ايراني، از ساليان قبل گونه ها را با سرخاب سرخ مي‌كردند و صورت و گردن خود را به كمك پودر سفيداب، سفيد. مژه و چشم ها هم به وسيله سرمه به كلي سياه مي‌شد. آنها حتي عقيده داشتند كه استعمال سرمه چشم را تقويت مي‌كند و موجب افزايش بينايي مي شود! براي تيره تر شدن ابروها هم از وسمه اي كه از ساعت ها قبل آن را جوشانده بودند، دم كرده و آماده ساخته بودند، استفاده مي‌كردند.

آرايش كردن يا نكردن؟!
آرايش كردن يا نكردن؟! نه، مسئله اين نيست. مشكل امروز، تنها در از بين رفتن مرزهاي آرايشي و پائين آمدن سن آرايش است. اگر در گذشته، آرايش از سن وسال خاصي وبه صورت <كم، متوسط و تند> در موقعيت‌هاي مختلف كاربرد داشت، امروز ديگر مرزي براي آن باقي نمانده. در طول يك قرن گذشته و سرخاب و سفيداب جاي خود را به انواع و اقسام لوازم آرايشي داده اند.
لوازمي كه در ابتداي پيدايش خود، جزو اشياي لوكس محسوب نمي‌شدند و فقط نيازي مبرم براي زنان مسن‌تر و يا افرادي كه فيزيك ظاهري زيبايي نداشتند بود، در دنياي امروز به نيازي ضروري در بين اغلب زنان و دختران جوان تبديل شده است. امروز ديگر استفاده از لوازم آرايشي نه برآورد يك خواسته، بلكه يك احتياج اجتماعي است كه گاهي نياز به زيبايي از آنجا ريشه مي‌گيرد! اگرچه هميشه واقعيت گفتني نيست اما در سربستهترين حالت ‌تنها مي‌‌توان نوشت: اين روزها اگر خانمي براي كار به شركت، موِسسه و... درخواست بدهد و ظاهر و قيافه خود را فراموش كند، در شرايط برابر به لحاظ تخصصي با ديگران، در اكثر مواقع او در آزمون استخدام آخرين نفر خواهد بود؛ مگر اينكه مهارت يا زمينه استثنايي داشته باشد. البته اين تنها يكي از انگيزه هاي قابل نوشتن است!
دكتر حميد نوروزي روان‌شناس معتقد است كه با از بين رفتن مرزهاي آرايشي، سن آرايش هم به عنوان يك متغير وابسته پايين‌تر آمده و دختران جوان، در سنين پايين، دست به آزمودن رژلب، پودر و رژگونه مي‌زنند. او مي‌گويد:<در بسياري از موارد، اين پديده از تيره شدن رابطه با پدر‌و‌مادر‌ريشه مي‌گيرد. گروهي از دختران مي‌خواهند از گروه سني خود پيشي بگيرند. از رهگذر جادوي لوازم آرايش، آنها به آرزوي ديرينه خود براي كوتاه كردن دوره كودكي و نوجواني و به دست‌آوردن دلخواه‌ترين خواسته خود‌،‌ <بزرگسالي واستقلال> دست مي‌يابند . وقتي دختري در سن جلوه زيبايي‌هاست و نمي تواند از رنگ شادي در لباس خود استفاده كند، وقتي پدرو مادر، به صورت كنترل شده لباس مورد علاقه را در دسترسش قرار نمي‌دهند، او نيز براي پيدا كردن كساني كه مثلاً مانتوي مورد نظرش را تائيد كنند، به پارك كشيده مي‌شود و چه بسا ناگهان ميان كساني چشم‌باز مي‌كند كه ديگر براي او زيبايي باقي نمي ‌گذارند.>
شايد شما نيز با دختران جوان و نوجواني كه با آرايش زاويه دار تند كنار خيابان ايستاده‌، لباس‌هاي كثيفي پوشيده و آرايش شب را براي روز به كار برده‌اند برخورد كرده باشيد. در مورد او چه فكري كرده‌ايد؟
روانشناسان مي‌گويند‌هر چه آرايش تندتر باشد، اعتماد به نفس پايين‌تر است و افراد خجول از آرايشي استفاده مي‌كنند كه تصور مي‌كنند برايشان شخصيت بيشتري مي‌آورد. اغلب آرايش خشن و چشم هايي با زاويه هاي تند مختص آدم‌هاي بي اعتماد به نفسي است كه مي خواهند ديگران باورشان كنند و مورد پذيرش جامعه قرار گيرند. بيشتر آنها فكر مي‌كنند كه در صورت خود نقص عمده اي دارند، اين نقص گاهي آنقدر بزرگ جلوه مي كند كه براي رفع آن دست به هر كاري مي زنند. آرايش در اينجا به كاهش اضطراب و افسردگي ناشي از تصور داشتن نقص كمك مي‌كند. اين افراد آرايش غليظ را نه به خاطر مردان بلكه در واكنش به فروپاشي درون خود انجام مي‌دهند، يعني تلاش مي‌كنند ديگران چهره غمگين‌، ژوليده و پريشان آنان را نبينند.

زيبايي در بحران ، بحران در زيبايي
دوران نوجواني دوران كسب هويت مستقل فردي است. يعني به دليل تغيير وتحولات ايجاد شده در نوجوانان براي ايجاد ارتباط با جنس مقابل و دريافت توجه از وي، زيبا بودن و جذاب بودن نه به دليل ايجاد برانگيختگي جنسي در طرف مقابل، بلكه به دليل تا‡ييد هويت خويش و يافتن جايگاهي در دنياي بيرون است. بنابراين تغيير رفتار دختران نوجوان در اين سن، طبيعي است. آنها سعي مي كنند از نظر نوع لباس و آرايش با افرادي كه حتي يك سال از آنها كوچكترند، متفاوت باشند. هدف اين تفاوت ايجاد فاصله است. آنها دوست دارند كه بزرگ شدن خود را به رخ بكشند. در اين‌ سن آنها به‌دنبال‌ ‌يافتن‌ چراهايشان‌‌ ‌هستند و با يافتن جواب آنها به تصويري ذهني از خود مي رسند. يعني سعي مي‌كنند كه براي خود هويت شخصي قائل شوند ودر اين راستا سوالات بسياري را در مورد دين، مذهب‌، اجتماع و باورها مي‌پرسند.
چگونگي پاسخ‌هاي والدين به اين سوالات ، همانقدر كه مي تواند‌ ‌‌‌به شكل گيري هويت او كمك‌كند، مي‌تواند مخرب نيز باشد. به اين صورت كه در اين دوران دختران نوجوان معمولاً از مادرانشان وپسران نوجوان معمولاً از پدرانشان الگوبرداري مي‌كنند و اين الگو به تدريج در آنها دروني مي‌شود.
با ورود نوجوان به دنياي بزرگتر و جديدتر، او با ارزش‌هاي تازه تري از طريق همسالانش آشنا مي‌شود وبا هنجارهاي جامعه مواجه مي‌گردد. حال او بايد اين دو شيوه ارزشگذاري را بر هم منطبق كند. هر قدر ارزشگذاري خانواده با ارزشگذاري اجتماع و گروه همسالان هماهنگ‌تر باشد، هويت يابي آسان‌تر خواهد بود. در صورتي كه ارزش‌ها متضاد باشند نوجوان به تعارض بر خورده ودچار سردرگمي در نقش مي شود.
معمولاً در چنين زماني نوجوان مجبور مي شود كه در خانواده و در ميان گروه همسالان نقش‌هاي متفاوتي را پيش بگيرد ومثال بارز آن دختران راهنمائي و دبيرستاني هستند كه با آرايش‌ غليظ و تند در جامعه ظاهر شده و تمايل شديدي به استفاده از لوازم آرايش دارند. گاه رفتارشان آنقدر زنانه مي شود كه مشكل مي‌توانيد آنها را از خانم‌هاي متا‡هل افتراق دهيد. بنابراين‌‌ ‌پديده آرايش در سنين پايين بستگي زيادي هم به گروه همسالان فرد دارد.

رسانه ها، متهم رديف اول
در اين ميان انگشت اتهام، به سوي <وسايل ارتباط جمعي> است، و <ماهواره و سينما> احتمالاً متهم‌هاي رديف اول! آنها دنياي مد هستند: مد لباس، مو و آرايش! كارشناسان علوم اجتماعي معتقدند با ايجاد و گسترش ارتباطات بين طبقات مختلف يك جامعه و در نگاهي وسيع‌تر، بين جوامع مختلف، مخصوصاً از طريق رسانه هاي ديداري، افراد به عنوان مخاطب با نمونه هايي آشنا مي شوند كه خارج از فرهنگ و آداب و رسوم و ارزش هاي جامعه خودشان است، نمونه‌هايي كه به دليل متنوع بودن در اكثر مواقع به الگو تبديل مي شوند. ولي آيا شما هم موافقيد كه همه تقصيرها را نبايد تنها به گردن ماهواره و فرهنگ غرب بيندازيم؟ بهتر نيست به جاي اين كار، به نقشي كه خودمان درايجاد اين مشكلات ايفا كرده‌ايم توجه كنيم؟

از نو تازه شويم
الگوهاي امروزي همراه با آرايش و آراستگي هستند و دختران نوجوان هم در شكل‌گيري هويت خويش به اين الگوهاي متعارف جامعه نزديك مي شوند.
اما نحوه آرايش به ويژگي هاي شخصيتي افراد مربوط است. اگر شرايط فرهنگي خانواده، طرز آرايش نوجوان را طبيعي بدانند، مسلماً خود وي نيز اين اعمال و آرايش را طبيعي قلمداد مي‌كند، چون در واقع ما ملاك خاصي براي ارزيابي آرايش افراد نداريم و از آنجا كه آرايش، ارتباط تنگاتنگي با ارزيابي خود از ميزان جذابيت جسماني دارد، پس كميت و كيفيت آرايش به ميزان رضايت رواني و دروني افراد بستگي دارد.
نكته اين است كه محدودسازي بيش از حد نوجوانان باعث مي‌شود آنان خواسته هاي والدين را منطبق با نيازهاي روانشناختي و شرايط اجتماعي امروزي ندانند، در اين ‌صورت آنها در غياب والدين و در خارج از خانه از لوازم آرايش استفاده مي‌كنند. در كنار همه اين‌ها بايدتوجه داشته باشيد كه مخالفت و ستيزه‌جويي نه تنها تغييري در رفتار نوجوانان ايجاد نمي‌كند بلكه او را شعله ورتر و گستاخ‌تر مي‌كند. نوجوان شما بايد بتواند تشخيص دهد كه منظور از زيبا شدن، زدن ماسك دروغين بر
چهره و سعي در برتري جويي و جلب توجه ديگران نيست . سعي كنيد به جاي ايجاد خفقان و محدوديت ، مرزها را به فرزندانتان بياموزيد .‌[/b]

Linkback: https://irmeta.com/meta/b1839/t928/

آفلاین رز سرخ


 1-  نام هر گل زيبايي كه در طبيعت است  روي شما مي گذارند.

 ۲- به راحتي و با اعتماد به نفس هر وقت كه لازم بود گريه مي كنيد و غم و غصه هايتان را در دل جمع نمي كنيد تا سكته كنيد.

 ۳- آن قدر حرف براي گفتن داريد كه هرگز كم نمي آوريد.

 4- عشق و هنر ابداع شماست.

 5- زيبايي مخصوص شماست.

 6- هميشه جوانتر از سنتان هستيد و هيچكس نمي داند شما چند ساله ايد.
 
 7- بهشت زير پاي شماست.

 8- هميشه تميز و نظيف هستيد.

 9- هميشه مقداري پول براي روز مبادا داريد كه جز خودتان هيچ كس از جاي آن خبر ندارد.

 10- مجبور نيستيد خانه به خانه برويد و خواستگاري كنيد مثل خانم ها در خانه مي نشينيد تا ديگران با كلي منت و خواهش و التماس و گل و هديه .......

 11- حق تقدم با شماست.

 12- هرگز از فرط خشم نعره نمي كشيد و كبود نمي شويد و خون به پا نمي كنيد.

 13- ضعيف كش نيستيد و دق و دلي رئيس اداره تان را در خانه خالي نمي كنيد.

 14- نصف بيشتر از صندلي هاي دانشگاه را شما تصاحب كرده ايد.
 
 15- به‌ جزئيات‌ زندگي‌ و رفتاري‌ با دقت‌ نگاه‌ مي‌كنيد و آنها را در حافظه‌ خود جاي‌ مي‌دهيد.

 16- درصد كاركنان زن نسبت به كل كاركنان در حال افزايش مستمر است.

 17- ميانگين عمرتان بيشتر از آقايان است.

 18- موفقيت مردان مرهون زحمات شما است.

 19- مردان از دامن شما به معراج مي روند.

 20- حرف آخر را شما مي زنيد.
این مهم نیست که شما چه نوشته ای، بلکه مهم این است که دیگران چه برداشتی از آن دارند!

آفلاین رز سرخ

xx - ویژه بانوان - متا
زیبایی یك زن
« پاسخ #2 : ۲۹ تیر ۱۳۸۹ - ۰۷:۱۰:۰۷ »
Beauty of a Woman
زیبایی یك زن

The beauty of a woman Is not in the clothes she wears... The figure she carries
Or the way she combs her hair
زیبایی یه زن به لباسهایی که پوشیده... ژستی که گرفته
و یا مدل مویی که واسه خودش ساخته نیست


The beauty of a woman must be seen from her eyes
Because that is the doorway to her heart, The place where love resides
زیبایی یه زن باید از چشماش دیده بشه
به خاطر این که چشماش دروازه ی قلبش هستند، جایی که منزلگه عشق میتونه باشه


The beauty of a woman Is not in a facial mole
But true beauty in a woman is reflected in her soul
زیبایی یه زن به خط و خال صورتش نیست
بلکه زیبایی واقعی یه زن انعکاس در روحش داره


It is the caring that she lovingly gives
The passion that she shows
The beauty of a woman
With passing years-only grows
محبت و توجهی که عاشقانه ابراز میکنه
هیجانی که در زمان دیدار از خودش بروز میده
زیبایی یک زن هست
چیزی که با گذشت سالیان متمادی افزایش پیدا میکنه
این مهم نیست که شما چه نوشته ای، بلکه مهم این است که دیگران چه برداشتی از آن دارند!

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
آنچه مردان نياز دارند و زنان بايد رعايت كنند
« پاسخ #3 : ۱۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۲:۰۰ »
1- قدرت :
 اولين نياز مردان قدرت است ، قدرت جسمي ، مالي ، فرهنگي ،  سياسي و … ، قدرت روي مردان اثر دارد . پس بياييد اگر مردان كنار زندگيمان هزاران ايراد و ضعف دارند ، شما از نقاط قدرت و قوت او صحبت كنيد . تا زمانيكه روزي 4 بار با همسايه مقايسه شود ، 10 بار سرزنش گردد و چندين بار ضعفهاي خود را بشنود ، مطمئناً جايي براي رشد نخواهد بود .

2-قدرداني :

دومين نياز مردان قدردانی است . اگر نان خريده ، تشكر كنيد ، نگوئيد نان را مي خواهد خودش بخورد ، فقط قدرداني كنيد .
اگر با ذره اي روغن نباتي صداي قريژقريژ لولاي درب آشپزخانه را برطرف كرده ، قدرداني كنيد .

3-تأييد :
پر اشتباهترين كار را در لحظه به مردان نگوئيد . بگوييد قبولت دارم . آفرين مي دونم ميتوني و بعد آرام آرام توصيه هاي لازم را بكنيد .
مردان مثل اسب هستند ، سركش و وحشي ، ابتدا بايد آرام شوند و بعد از آن از هيچ كاري دريغ نخواهند كرد يا بعبارت ديگر مثل كش هستند ، كه در لحظه نبايد كشيده شوند بلكه به آرامي .
 
4- تحسين :
كي اين درب را درست كرد ؟ من ! آفرين !  كي شير آشپزخانه را درست كرد ؟ من ! آفرين !  اگر بخواهيم موجب رشد بيشتر مردان شويم بايد نقاط قوت او را بر ملا كرد و او را تحسين نمود .
5-مورد پذيرش :
 مردان بايد مورد پذيرش قرار گيرند ، چه اشكالي دارد كه زن روزي يك بار به شوهر خود بگويد چقدر خوشحالم كه شما شوهر منی ! خواهر بگويد چقدر خوشحالم كه شما برادر منی !و...

6- اعتماد :
 فرمول رشد جنس مذكر ، دادن مسئوليت متناسب با توان و اعتماد ( رشد = اعتماد + مسئولست در حد توان ) است . يا سيني استكان را به دست پسرتان ندهيد كه به آشپزخانه ببرد يا اگر داديد ، ديگر اعتماد كنيد .
200 تومان به پسر 7 ساله مان مي دهيم ، مي گوييم شام امشب با تو ،   ممكن است 20 عدد نان با آن بخرد یا 10 تا اشی مشی !  فقط سپاسگزاري كنيد .( تو عقلت نمی رسید و .... نه ! یک شب شام ،اشی مشی بخورید )
 
7- فضاي رشد و استقلال :
مردان نبايد فكر كنند گير افتا ده اند ، خود را مثل پرنده در قفس نبايد تصور كنند ، مخصوصاً زماني كه مرد ازدواج مي كند و زندگي جديدي را شروع مي كند ، نبايد تصور كند كه بسيار محدود و در بند شده است .
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
آنچه زنان نياز دارند و مردان بايد رعايت كنند
« پاسخ #4 : ۱۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۴:۲۹ »
1-درك :
 اولين نياز و ويتامين تجويز براي زنان ، درك است . درك نيازش ، درك احساسش ، درك عواطفش و… ادراك عميق جنس مؤنث كه پس از شناخت ميسر مي گردد ، بيشترين نيازي است كه زندگيها را تهديد مي كند .

2-توجه :
 ويتامين پر مصرف ديگر پس از درك ، توجه است که در رابطه با اجناس مؤنث باید رعایت شود .
3-صميميت :
 زنان زودتر صميمي مي شوند و به اين نياز آنها بايد توجه شود . شنوندة خوب بودن ، راز دل گفتن ، حافظة خوب ، مدل سازي فيزيكي و مسائل مطروحه در مبحث : چگونه صميمي شويم ، در ارتباط با جنس مؤنث بايد از طرف مردان رعايت شود .
 
4-حرف زدن :
 زنان نياز دارند كه شنيده شوند يا بعبارتي آنها بايد حرف بزنند ! اما به غلط مرسوم است هر جا كه زياد حرف مي زنند گفته مي شود: حمام زنانه راه انداخته اند در حاليكه اين يك نياز خانمها است .
5-اعتبار و ارزشمندي :
 زنان بايد احساس كنند در خانواده يك عضو مؤثر و ارزشمند هستند و در عمل و در قواعد بازي زندگي مؤثر باشند .

6-احترام :
 زنان بايد مورد احترام واقع شوند ، عضو محترم هر خانه ، خانم خانه است ، پس بسيار مهم است حق تقدم را در ورود و خروج و غيره رعايت كنيم ، سلام كردن و پيشي گرفتن در سلام به زنان مورد توجه آنان است و باعث ارتباط صميمي ميگردد .

7-قوت قلب :
 زن نيازمند يك تكيه گاه و قوت قلب است ، زنان در چتر حمايت مردان مي توانند رشد كنند البته از ياد نخواهيم برد كه پشت سر هر مرد موفقي يك زن مدبر نشسته است . اما تكيه گاه هر زن يك مرد است .
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
پاسخ : آنچه زنان نياز دارند و مردان بايد رعايت كنند
« پاسخ #5 : ۱۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۵:۵۷ »
اینم هشتمین مورد که یادم رفته بود:

8-مرد مقتدر :
 زنان از مردان متعهد و مسئول خوششان مي آيد در جهت تأمين اين نياز زنان بايد تلاش شود تا صميميت لازم برقرار گردد . البته فکر نکنید مرد مقتدر برای زن مردی است که بلندتر  داد میزنه .
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
گرانبهاترین دارائی زنان
« پاسخ #6 : ۱۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۴:۲۵ »
گرانبهاترین دارائی زنان
بر بالای تپه ای در شهر وینسبرگ آلمان، قلعه ای قدیمی و بلند وجود دارد که مشرف بر
شهر است. اهالی وینسبرگ افسانه ای جالب در مورد این قلعه دارند که بازگویی آن مایه مباهات و افتخارشان است:
افسانه حاکی از آن است که در قرن 15، لشکر دشمن این شهر را تصرف و قلعه را محاصره می کند.اهالی شهر از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان، برای رهایی از چنگال مرگ به داخل قلعه پناه می برند.
فرمانده دشمن به قلعه پیام می فرستد که قبل از حمله ویران کننده خود حاضر است به زنان و کودکان اجازه دهد تا صحیح و سالم از قلعه خارج شده و پی کار خود روند.
پس از کمی مذاکره، فرمانده دشمن به خاطر رعایت آیین جوانمردی و بر اساس قول شرف، موافقت می کند که  هر یک از زنان در بند، گرانبها ترین دارایی خود را نیز از قلعه خارج کند به شرطی که به تنهایی قادر به حمل آن باشد.
نا گفته پیداست که قیافه حیرت زده و سرشار از شگفتی فرمانده دشمن به هنگامی که هر یک از زنان شوهر خود را کول گرفته و از قلعه خارج می شدند بسیار تماشایی بود.


به نظرشما اگه قضیه بر عکس بود آقایان چکار میکردند؟
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
افسردگی پس از زایمان
« پاسخ #7 : ۲۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۷:۰۸ »
فسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان یا Postpartum depression) PPD) نوعی بیماری جدی است که گاهی اوقات در چند ماه اول پس از زایمان به وجود می آید. این نوع افسردگی در صورت درمان نشدن میتواند ادامه یافته و موجب ناتوانی شدید مادر شود.


افسردگی پس از زایمان بسیار شایع است و ۱ نفر از ۸ زن، در یک ماه پس از وضع حمل به آن دچار میشوند. این حالت میتواند پس از سقط جنین، مرده به دنیا آمدن نوزاد و حتی به فرزندی پذیرفتن یک نوزاد نیز بروز کند.

در بعضی از موارد نادر، زن مبتلا به این افسردگی نشانه هایی روان پریشانه از خود بروز میدهد که میتواند خودش و دیگران را در معرض خطر قرار دهد. ممکن است او ممکن افسرده به نظر برسد یا هیچ نشانه افسردگی از خود نشان ندهد. چنین حالتی جنون پس از زایمان نامیده میشود.

نشانه های عمومی

علایم افسردگی پس از زایمان شامل خستگی شدید، بی علاقگی و لذت نبردن از زندگی روزمره، بیخوابی بیمارگونه (insomnia)، حزن، گریه های بی دلیل، اضطراب، نا امیدی، احساس بی ارزشی و گناه، کج خلقی،تغییر اشتها و تمرکز ضعیف.

شاید بد نباشد که فهرستی از نشانه های افسردگی از زایمان داشته باشید که به پزشک خود ارایه دهید. نمونه این فهرست را در اینجا مشاهده میکنید:

فهرست نشانگان افسردگی پس از زایمان

احساسات:
حال و هوای افسرده، تمایل به گریستن، نا امیدی و احساس خلا درونی، با احساس اضطراب یا بدون آن

بی علاقگی و لذت نبردن از تمام یا تقریبا تمام امور و فعالیتهای روزانه

داشتن مشکل برای خوابیدن حتی در مواقعی که نوزاد خواب باشد

تغییر قابل توجه در شیوه راه رفتن و صحبت کردن، معمولا بی قراری و گاهی تنبلی و کندی

خستگی شدید یا نداشتن انرژی

احساس بی ارزشی یا گناه، بدون هیچ دلیل قانع کننده

نداشتن تمرکز و داشتن مشکل در تصمیم گیری

تفکر درباره مرگ و خودکشی. بعضی از زنان دچار این این افسردگی تفکرات زودگذر و ترسناکی درباره آسیب رساندن به فرزند خود دارند. این افکار بیش از آنکه برای کودک خطرآفرین باشد، برای خود آنها ترس آور است.

فهرست نشانگان جنون پس از زایمان

احساسات:
احساس دوری از نوزاد، افراد دیگر و محیط اطراف (زوال شخصیت)

خواب آشفته و مقطع، حتی در زمانی که نوزاد خواب باشد

تفکر به شدت مغشوش و درهم ریخته، موجب افزایش خطر آسیب رساندن به خودتان، نوزاد و دیگران میشود.

تغییر شدید حال و هوای روحی و رفتارهای غریب

بیقراری و سراسیمگی شدید

توهمات غیر عادی، که معمولا در رابطه با دیدن، بوییدن و لمس کردن است.

تفکرات وهمی که بر پایه واقعیت نباشد

هرچند هر زن مبتلا به PPD ممکن است دچار افکار زودگذر و ترس آور خودکشی یا صدمه زدن به نوزاد شود، اما در زنان مبتلا به حالت نادر جنون پس از زایمان، این افکار آنی، به تمایلی مداوم و اجباری تبدیل میشود. اگر فکر میکنید که نمیتوانید از آسیب رساندن به ود، فرزندتان یا شخص دیگر خودداری کنید، باید بلافاصله تحت مداوای تخصصی قرار بگیرید.

دلایل بروز افسردگی پس از زایمان چیست؟

به نظر میرسد که افسردگی پس از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی که پس از بارداری رخ داده است، ایجاد میشود. این تغییرات هورمونی به خصوص هنگامی به PPD منجر میشوند که شما سابقه افسردگی داشته باشید. این حالت در زمانی که پس از زایمان به حد کافی توسط همسر، دوستان یا خانواده حمایت نشوید، نوزادی بیمار یا دچار ناراحتی داشته باشید یا تحت فشار تنشهای حاشیه ای باشید، نیز رخ میدهد. در کل تمام زنان در چندماه اول پس از وضع حمل، مستعد ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند اما وجود شرایط مذکور این خطر را افزایش میدهد.
سابقه شخصی یا خانوادگی روان پریشی دوقطبی نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد.

چگونگی تشخیص افسردگی پس از زایمان
شما باید در اولین چکاپ برای بررسی افسردگی پس از زایمان، تمام علایم موجود در خود را به اطلاع پزشک خود برسانید. ممکن شما هفته ها پس از وضع حمل متوجه این حالات شوید. هرچند که شایعترین علایم در همان یکی دو روز اول قابل تشخیص هستند.

شیوه درمان
بهترین روش درمان PPD مشاوره و استفاده از داروهای خاص ضدافسردگی و یا ترکیبی از این دو است. حالات خفیفتر PPD نسبت به مشاوره و مصرف دارو، واکنش یکسان و خوبی نشان میدهد و بعضی از داروها نیز هنگام شیردهی قابل استفاده هستند. بعضی از زنان یک یا دو هفته پس از آغاز درمان به هر یک از روشهای فوق، به طور قابل توجهی بهبود میابند.

کمک گرفتن از اطرافیان برای نگهداری از نوزاد، رعایت رژیم غذایی مناسب، پیاده روی یا ورزشهای دیگر به طور روزانه و خواب شبانه تا حد امکان، از جمله عواملی هستند که در بهبودی شخص بسیار موثرند.

خطرات درمان نکردن افسردگی پس از زایمان چیست؟
این افسردگی بر مادر و نوزاد تاثیر خواهد داشت و موجب میشود که مادر در انجام امور عادی و معمولی ناتوان شود که مراقبت و اتصال روحی به نوزاد از آن جمله است. در طی زمان، رشد و رفتارهای کودک میتواند تحت تاثیر منفی PPD قرار گیرد.

درمان افسردگی پس از زایمان برای مادر و فرزند به یک اندازه اهمیت دارد. به طور متوسط،افسردگی پس از زایمان در صورت عدم درمان از ۷ ماه تا ۱ سال طول خواهد کشید و در بسیاری از موارد هرگز به طور کلی پایان نواهد یافت، در صورتی که با درمان، علایم به سرعت از بین رفته و امکان بازگشت آن نیز بسیار اندک خواهد بود.منبع : سایت بانوان
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
بهداشت پوست زنان
« پاسخ #8 : ۲۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۹:۲۲ »
مي‌ توان پوستي زيبا داشت


با پيشرفت روز افزون علم، محصولات جديدتر آرايشي به بازار خواهند آمد و به دنبال آن توصيه‌هاي جديدتري بازگو خواهد شد. بنابراين ارائه نظريه‌اي واحد براي بهبود و محافظت پوست بسيار مشکل است.

تصویر

يک برنامه مناسب براي بهبود و محافظت پوست بسيار مشکل است. يک برنامه مناسب براي بهبود پوست خانم‌ها استفاده از محصولات مناسب و پيروي منظم از اصول روزانه است.
ابتدا بهتر است که برنامه غذايي مناسبي داشته باشيد و روش زندگي‌تان را تغييردهيد، چون اين دو عامل در سلامت پوست بسيار مهم هستند.

اين روزها اغلب افراد غذاهاي کنسرو شده و غير مغذي استفاده مي‌ کنند و وضعيت پوستشان برايشان مهم نيست.

فراموش نکنيد که مصرف سبزي و ميوه، هنوز جزو بهترين راهکارها محسوب مي‌ شوند.

به ياد داشته باشيد که از غذاهاي مقوي استفاده کنيد.

متخصصان معتقدند که روزي 8 ليوان آب بنوشيد، چون اين روش انعطاف پوست را افزايش مي دهد و آن را نرم مي ‌کند. در ضمن به جاي آب، از کافئين(قهوه و چاي) استفاده نکنيد، چون اين ماده آب بدن را کم مي ‌کند. بايد دقت کنيد آبي را که مي‌ نوشيد مستقيماً از شير آب تهيه نماييد و از سالم بودن آن مطمئن باشيد و يا بهتر است از آب معدني استفاده کنيد. نوشيدن آب در فواصل روز را به صورت عادت براي خود درآوريد.

نسبت به مواد آرايشي مصرفي خود حساس باشيد. سعي نماييد دو بار در ماه با مواد شوينده ملايم (مثل شامپوي بچه) شانه‌ها و دستمال‌هاي آرايشي پوست خود را بشوييد، چون در غير اين صورت حامل انواع ميکروب و باکتري‌ها خواهند بود.

سعي کنيد با مراقبت‌هاي مکرر، مانع نفوذ آلودگي محيط اطراف، به پوستتان شويد. شما مي ‌توانيد کار را با يک مرطوب کننده مناسب انجام دهيد. قبل از تهيه اين مواد به برچسب پشت آن دقت نماييد و مطمئن شويد که حاوي ويتامين A، C و E هستند، چون اين مواد مانع نفوذ آلودگي مي‌ شوند.

از يک برنامه ورزشي مناسب پيروي کنيد. ورزش‌هاي ائروبيک (هوازي) پوست را جوان و شاداب مي‌ کنند و جريان خون را در اين ناحيه افزايش مي ‌دهند.

در ضمن، عرق بدن باعث تحريک توليد ماده‌اي به نام "سبوم "(sebum) مي ‌شود که خود در ايجاد رطوبت طبيعي پوست مؤثر است.

يکي از متخصصان پوست توصيه مي ‌کند:

"نصف يک ليمو ترش را در يک فنجان ماست معمولي بريزيد. اين ترکيب را در يخچال نگه داري کنيد و به عنوان کرم قبل از خواب شب مصرف نماييد. در ضمن مي‌توانيد پس از 5 دقيقه از مصرف اين ماده، از يک کرم مرطوب کننده مناسب هم استفاده کنيد. اگر به طور مداوم و به مدت 3 تا 4 هفته اين کار را انجام دهيد پوستتان نرم تر شده و طراوت و درخشندگي خود را مجدداً پيدا مي ‌کند."

به طور جدي با اضطراب و تنش مقابله نماييد. اغلب جوش ها ی پوستی در اثر نگراني ايجاد مي ‌شوند. در ضمن بيماري‌هاي مزمن ‌پوستي با تنش، تشديد مي‌ شوند.

بهتر است زماني را به خود اختصاص دهيد و به تفکر عميق يا عبادت بپردازيد تا آرام شويد. به علاوه، از ميزان کافي خوابتان آگاه باشيد.

براي جلوگيري از پف دور چشم و صورت بهتر است که به پشت بخوابيد تا مايعات زير ‌پوستي در اين قسمت تجمع نکنند.

براي جلوگيري از انتقال چربي موها به پوست بهتر است که قبل از خواب، از پيشاني بندهاي مناسب استفاده کنيد.

دقت نماييد که اضطراب زياد، نه تنها به پوستتان آسيب مي ‌رساند، بلکه سلامتي عمومي بدنتان را نيز تهديد مي ‌کند.

پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
پاسخ : بهداشت پوست زنان
« پاسخ #9 : ۲۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۱:۰۴ »
علل تغییرات پوستی
تغييرات پوستي در بزرگسالان بستگي به وراثت و عوامل محيطي دارد ، ضايعات مختلفي در اين سن در پوست ديده مي شوند مانند بروز غدد چربي كه به علت شاخي شدن بافت چربي است ، پيدا شدن آكنه هاي شاخي و سيستهاي چربي و بالاخره منگوله هاي پوستي ممكن است به تنهايي يا مشتركاً ظاهر شوند .

بعضي از تغييرات پوستي مانند پيدا شدن لكه هاي قهوه اي كه در بزرگسالان اتفاق مي افتد موقتي و زودگذر است در صورت كه به علت بارداري و خوردن قرصهاي ضد بارداري ، يا در اثر اشكال و تغيير در ترشح هورمون هاست كه در ساختار پوست ، تغييراتي ايجاد مي كنند . اين لكه ها بعد از زايمان ، با قطع قرصهاي ضد بارداري و يا درمان اختلال ترشح هورمونها ناپديد مي شوند .

در اين سن كم كم علايم چروكيدگي پوست خودنمايي مي كند ، بهضي از مشخصات مردانه در زنها بروز مي كند مانند پيدا شدن موهاي بلند و پراكنده در ناحيه چانه و زير چانه ، همچنين بروز ميخچه در انگشتان پا در اين سن بيشتر به چشم مي خورد .

براي پيشگيري از اين عوارض پوستي توجه به رعايت اصول بهداشتي داراي اهميت خاصي دارد . مانند استحمام روزانه، توجه به رژيم غذايي صحيح و مناسب سن ، اجتناب از پوشيدن لباسهائي با الياف مصنوعي ، پيشگيري از خستگي جسمي و روحي ، پرداختن به ورزش و تفريح در هواي پاك و دور از آلودگي هاي شهر و اجتناب ازپوشيدن كفش هاي تنگ و نوك باريك .

افراد بزرگسال بايد در هنگام حمام كردن ، پوست بدن خود را مورد بررسي قرار دهند و چنانچه تغييرات غير طبيعي در آن مشاهده كردند هر چه زودتر با پزشك مشورت كنند تا از بروز هر اتفاق ناگواري پيشگيري شود .

عمده ترين صدمات پوستي كه از سن جواني تا بزرگسالي ممكن است بروز كند ، التهاب پوست به علت مصرف مواد آرايشي است كه يكي از رايج ترين آنها التهاب لب ها است؛ مواد رنگي روژلب داراي ائوزين است كه لبها را نسبت به نور خورشيد حساس كرده و در نتيجه متورم و ملتهب مي كند .

لذا بهتر است خانم ها از ماليدن روژلب و به كار بردن مواد آرايشي خودداري كنند و يا قبل از به كار بردن روژلب ائوزين دار ، از يك كرم محافظ براي ماليدن روي لبها استفاده كنند
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
مسوولیت های متقابل زن و شوهر در خانواده
« پاسخ #10 : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۲:۵۷ »
مسوولیت های متقابل زن و شوهر در خانواده

اساس تشکیل خانواده، ازدواج دو بزرگسال با جنسیتهای مخالف است. اولین وظیفه این دو، سازگاری و تطابق با یکدیگر است.

اسلام برای ازدواج اهداف و آثاری را بیان کرده است. برای تحقق این اهداف همه اعضای خانواده مسئولیتهای ویژه یا مشترکی دارند و باید روابط خود را با سایر اعضا به گونهای تنظیم کنند که تا حد توان به اهداف و آثار موردنظر اسلام در خانواده دست یابند. در این مقاله به مسئولیتهای متقابل زن و شوهر در خانواده میپردازیم.

۱) سازگاری اولیه:
اساس تشکیل خانواده، ازدواج دو بزرگسال با جنسیتهای مخالف است. اولین وظیفه این دو، سازگاری و تطابق با یکدیگر است. همانندی و تشابهات زن و شوهر، آنها را به زندگی مشترک برانگیخته است. با وجود این دو شخصیت متفاوت و منحصر به فرد هستند که خلق و خو، عواطف و انگیزهها و ارزشهای ویژهای دارند. زن و شوهر باید برای سازگاری، بخشی از حقوق مستقل دیگری را بپذیرد. تعالیم اسلام برای تنظیم روابط زن و شوهر توصیههایی به هر دو دارد که با ابعاد روانشناختی آنها متناسب است.
در کلمات اولیای دین به دو نکته مهم روانشناختی در برخورد با زن اشاره شده است. اولین نکته به تفاوت روانی زن و مرد باز میگردد. ویژگیهای روانی و شخصیتی زن با مرد متفاوت است و مرد نباید براساس ویژگیهایی که در خود و سایر مردان میبیند، زن را بسنجد و انتظار داشته باشد که از لحاظ روانی کاملا با او هماهنگ باشد. اگر مرد بر این شیوه اصرار ورزد، به شخصیت زن ضربه خورده و موجب آسیبروانی او میشود. بنابراین لازم است مرد، زن را با همه ویژگیهای مخصوص او بپذیرد و در برخی ابعاد خود را با او هماهنگ سازد.
نکته دوم، توصیف زن در کلمات اولیای دین(ع) به ریحانه است. این کلمه به لطافت آسیبپذیری عاطفی و احساسی بودن زن اشاره دارد. در مقابل "قهرمان" که از زن نفی شده به معنای سرخدمتگزار خانه است که مدیریت، دلیری و پهلوانی از آثار آن است. از تقابل این دو کلمه میتوان برداشت کرد که عناصر زیباشناختی، آرامشبخشی و عاطفی در زن غلبه دارد و کمتر میتوان استواری از او انتظارداشت.

از سوی دیگر مردان نیز به دلیل شرایط ویژه اجتماعی معمولا بیش از زنان دچار تنیدگی میشوند. زیرا در نظام خانواده از نظر اسلام مسئولیت اداره خانواده در ابعاد مختلف از جمله اقتصادی بر عهده مرد است. مردان در جامعه متحمل سختیهایی میشوند که آستانه تحریکپذیری آنها را پایین میآورد. افزون بر این وضعیت درونی خاص مردان زمینه بروز برخی رفتارها از جمله برتریطلبی و پرخاشگری را در آنها فراهم میکند. زن باید این واقعیت روانشناختی مرد را پذیرفته و به نحوی آن را تعدیل کند. تنها به این طریق زنان میتوانند مسئولیت مهم حمایت روانی از مردان را در رویارویی با مشکلات ایفا نمایند.
به نظر میرسد توجه زن و مرد به ویژگیهای طرف مقابل به سازگاری آنها بسیار کمک میکند.
به عبارت دیگر خانواده از فردیتهای گوناگون تشکیل شده است که با پذیرش اصول اساسی زندگی مشترک و پایبندی به آن در جامعه فراتر گرد آمدهاند. عدم شناسایی فردیت و تلاش برای یکسانسازی آمرانه فضای خانواده، هزینههای عاطفی، شخصیتی سنگینی را بر اعضای آن تحمیل میکند که خودبیگانگی اعضا کمترین و فروپاشی خانواده تا بزرگترین پیامد رفتار و نگرش فوق است.

۲) استمرار روابط مطلوب:
پس از سازگاری و تطابق اولیه، استمرار روابط مطلوب و رضایتبخش زن و شوهر از وظایف مهم آنهاست و ملاک مطلوبیت این روابط براساس آیات قرآن معاشرت به معروف است. معروف را آداب و شیوههای رفتاری مناسب در یک جامعه دانستهاند که عقلا آن را به رسمیت میشناسند یا هر عملی که افکار عمومی آن را رفتاری شناخته شده و مانوس بداند و با ذائقه اجتماعی سازگار باشد. در متون اسلامی به هر یک از زن و مرد توصیههایی شده که زمینهساز رابطه مناسب بین آنهاست. مسئولیتهای مرد در قبال همسرش به چند امر باز میگردد:تامین شرایط اقتصادی، برآورده ساختن نیازهای عاطفی، احترام و بزرگداشت زن، مصاحبت نیکو با او، مدارا و مسامحه در موارد اختلاف و عفو و گذشت نسبت به رفتارهای نامناسب زن در خانواده.از سوی دیگر مسئولیتهای زنان در خانواده نیز اهمیت بسیار دارد بهگونهای که براساس تعلیم اسلام، مهمترین مسئولیت زن پس از تکالیف دینی در قبال همسر اعلام شده است. اساسیترین وظیفه زن تامین نیازهای عاطفی و جنسی همسر است که از نظر ارزش، معادل دشوارترین تکلیف دینی مرد یعنی جهاد شمرده شده است. ابراز عشق و محبت به همسر از وظایف مهم زنان است.
از زنان خواسته شده است که در حد توان خود رضایت همسر را در همه جوانب زندگی جلب کنند. این امر را میتوان از عوامل بسیار موثر در قوام خانواده و روابط مطلوب زن و شوهر از دیدگاه اسلام دانست.

خانواده سبز
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
کاهش وزن و از بین بردن چربی های اضافه بدن
« پاسخ #11 : ۸ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۵:۴۲ »

چگونه از شر چربي‌هاي اضافه در بدنمان خلاص شويم؟

وقتي همه تلاش خود را به كار مي گيريد تا اضافه وزنتان را از بين ببريد اما وزنتان کم نمي‌شود، ممكن است خيلي ناراحت و مايوس شويد؛ اما پيش از اين كه دست از تلاش برداريد به چند راه كار ساده كه براي مقابله با چربي‌هاي اضافه در اين مقاله عنوان شده توجه كنيد، شايد چاره‌اي براي مشكلتان باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، مسئله‌اي که بايد در نظر داشته باشيد اين است که عادت‌هاي غلط رفتاري و تغذيه‌اي مي‌توانند پايه علمي‌ترين راه کارهاي کاهش وزن را تخريب کنند.

محققان استراليايي و انگليسي ضمن بازبيني حدود 100 مقاله درباره نقش ورزش و تمرين بدني در کاهش وزن، توانستند دليل اين موضوع را کشف کنند که چرا با وجود تلاش‌هاي زياد از اين وزن اضافي كاسته نمي‌شود و بر همين اساس راه کارهايي براي مقابله با اين مشكل ارائه كرده‌اند.

به عنوان اولين راه‌كار، اين پژوهشگران توصيه مي‌كنند كه عضلاتتان را به کار بياندازيد.

تحقيقات نشان مي دهد كه بعد از 40 سالگي از ميزان متابوليسم عمومي بدن به طور مداوم کاسته مي شود. واقعيت اين است که اگر شما يک کيلوگرم از وزن بدنتان را کم کنيد در واقع 70 درصد اين ميزان را چربي‌ها و 30 درصد بقيه را ماهيچه‌ها تشکيل مي‌دهند. ماهيچه‌هايي که خود ماشين‌هاي سوخت کالري هستند. اما خوشبختانه راه هايي وجود دارد که شما را در مقابله با اين مشکل ياري مي‌کند.

كار با وزنه، 3 بار در هفته، سريع‌ترين راهي است که با آن مي‌توانيد عضلات خود را بسازيد. بررسي‌هاي مختلف نشان داده‌اند که برنامه منظم براي انجام ورزش‌هاي قدرتي مي‌تواند ميزان کالري مصرف شده در زمان استراحت به وسيله عضله‌ها را تا 8 درصد بالا ببرند. در نهايت مسئله‌اي که به شما کمک مي‌کند تا ميزان متابوليسم پايه بدنتان را افزايش دهيد، افزايش تعداد وعده‌هاي غذايي و البته کم کردن حجم آنها است.

مشكل دوم اين است كه گاهي در ابتدا فرد به راحتي چند كيلو وزن كم مي‌كند اما بعد به مرحله‌اي مي‌رسد كه وزن فرد ثابت شده و ديگر کم نمي‌شود. اين حالت معمولاً در کمتر از 3 هفته اتفاق مي‌افتد. بعد از اين مدت، ادامه کار براي شما سخت‌تر و گاه به عللي ناممکن مي‌شود. از سوي ديگر، بدن شما با شرايط جديد وفق پيدا کرده و تمرينات شما کارکرد کالري سوزي قبلي را ندارد. شايد اولين نکته اين باشد که شما ميزان ضربان قلبتان را در طول تمرين اندازه گيري کرده و اجازه ندهيد تا تمرينات فشار غير قابل تحملي را به بدن شما وارد کنند. براي داشتن بهترين نتايج بهتر است که ميزان ضربان قلبتان را ميان 60 تا 80 درصد حداکثر ميزان آن حفظ کنيد تا فشار زيادي به شما وارد نشده و بيش از حد خسته نشويد. در کنار اين شما بايد تمرينات متنوعي را انجام دهيد. براي راحتي بيشتر مي توانيد به سراغ کلاس هاي ورزشي رفته و يا CD برنامه‌هاي تمريني اساتيد اين کار را تهيه کنيد. براي ادامه روند کاهش وزن، شما بايد بدنتان را در شرايط تازه‌اي درگير کنيد. حتي تغيير شکل تمرينات نيز مي‌تواند شوک لازم را براي ادامه اين روند به بدن شما وارد کند.

به گفته متخصصان؛ راه كار سوم اين است كه يک کالري سوز باهوش باشيد. بررسي‌ها نشان مي دهد: کساني که يک برنامه ورزشي را براي لاغر کردن خود آغاز مي‌کنند در طول روز نسبت به ديگران تحرک کمتري دارند و البته اين اتفاق ممکن است ناخودآگاه باشد.

در تحقيقي که در آن مردان و زنان 59 ساله و بالاتر شرکت داشتند، شرکت کنندگاني که به طور منظم دوبار در هفته ورزش مي کردند نسبت به ديگران 22 درصد کاهش فعاليت در طول روز را نشان مي دادند كه علت آن مي‌تواند ناشي از اين تصور غلط باشد که اگر يک فرد در طول هفته برنامه منظمي براي ورزش کردن دارد مي‌تواند بقيه روزهاي هفته را استراحت کند و باز هم کيلوهاي اضافي بدنش را دور بريزد. اين تصور اشتباه است. البته اين نقص مي تواند ناشي از خستگي افراد بعد از يک برنامه ورزشي منظم باشد. اگر شما باهوش باشيد به جاي اين که مدام بنشينيد بايد کمي هم بايستيد، کمي در جا نرمش کنيد و در طول روز تلاش کنيد تا بيشتر راه برويد. همين کارهاي کوچک باعث مي‌شود که شما در طول روز 350 کالري بيشتر نسبت به زماني که اين کارها را انجام نمي‌داديد، بسوزانيد.


در راه كار چهارم محققان پيشنهاد مي‌كنند كه هورمون گرسنگي‌تان را از کار بيندازيد. محققان با بررسي 35 مرد و زن که براي کاهش وزن برنامه‌هاي ورزشي را دنبال مي‌کردند، متوجه شدند که بعضي از آنان در روزهايي که ورزش مي‌کنند 270 کالري بيشتر از روزهاي ديگر انرژي مصرف مي‌کنند و اين تلاششان را براي رسيد به وزن ايده‌آل بي‌اثر مي‌کند.

بر اساس نظر محققان؛ يک برنامه منظم ورزشي باعث مي‌شود تا بدن در يک فرآيند تنظيمي ميزان هورمون‌هاي تحريک کننده اشتها را افزايش دهد. اين افزايش به آن دليل است که از افزايش ناگهاني وزن جلوگيري شود. در زنان کاهش وزن سريع مي‌تواند باعث کاهش ميزان هورمون استروژن شده و مشکلاتي را در دوره آنها ايجاد کند. واقعاً يک راه حل ساده براي اين مشكل وجود دارد. قبل از شروع به تمرين يک وعده غذايي کوچک بخوريد. در صورتي که بدون اين ورزش را آغاز کنيد در طول تمرين قند خونتان پايين افتاده و در اثر آن بدن شما براي توليد هورمون‌هاي اشتها تحريک مي‌شود. در نتيجه بعد از پايان تمرين شما احساس گرسنگي خيلي شديد مي‌کنيد و به زياد خوردن رو مي آوريد. وعده غذايي که شما پيش از ورزش مصرف مي کنيد بايد نزديک به 100 کالري محتواي انرژي داشته باشد. بهتر است که اين وعده غذايي از لحاظ کربوهيدارت غني باشد و 20 تا 30 دقيقه قبل از شروع جلسه تمريني مصرف شود.

با به كار گرفتن اين چهار راه حل ساده مي توانيد اميدوار باشيد كه به نسبت مناسبي چربي‌هاي بدن خود را كاهش داده و گامي ديگر در جهت بهره‌مندي از يك زندگي سالم و البته طول عمر پيش رويد.

منبع: سایت بانوان
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
مشکلات باروری زنان
« پاسخ #12 : ۸ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۱:۳۴ »
مشکلات‌ باروری‌ در زنان‌ عبارت‌ است‌ از ناتوانی‌ در باردار شدن‌ پس‌ از گذشت‌ یک‌ سال‌ از ازدواج‌ بدون‌ اینکه‌ از روش‌ جلوگیری‌ از حاملگی‌ استفاده‌ شده‌ باشد.
ناباروری‌ اصولاً در 10% از زوجین‌ وجود دارد.

علایم‌ شایع‌ناتوانی‌ در باردار شدن:
علل ‌ناهنجاری‌های‌ ساختمانی‌ دستگاه‌ تولید مثل‌
استرس‌ عاطفی‌
دوره‌های‌ مکرر افزایش‌ وزن‌ / کاهش‌ وزن‌
اختلال‌ هورمونی‌، به‌خصوص‌ مشکلات‌ تیرویید
التهاب‌ مجرای‌ تناسلی‌ (مهبل‌)
مشکلات‌ گردن‌ رحم‌، مثل‌ عفونت‌، پارگی‌ ناشی‌ از زایمان‌ قبلی‌ یا تنگ‌ شدن‌ دهانه‌ گردن‌ رحم‌ به‌ هر علت‌
فقدان‌ عادت‌ ماهانه‌ به‌علت‌ تمرینات‌ ورزشی‌ سخت‌ یا اختلالات‌ تغذیه‌ای‌ (پرخوری‌ یا بی‌اشتهایی‌ روانی‌)
تغییرات‌ شیمیایی‌ در مخاط‌ گردن‌ رحم‌
کیست‌های‌ تخمدان‌
آندومتریوز
تومورها

استفاده‌ از بعضی‌ از داروها، مثل‌ قرص‌های‌ ضدحاملگی‌ ( بسیاری‌ از خانم‌ها تا ماه‌ها پس‌ از قطع‌ این‌ نوع‌ قرص‌ها نمی‌توانند باردار شوند. )

اختلالاتی‌ که‌ احتمالاً به‌ ناباروری‌ ارتباطی‌ ندارند عبارتند از:
خم‌شدگی‌ رحم‌؛
تومورهای‌ فیبرویید کوچک‌ در رحم‌؛
ناتوانی‌ در رسیدن‌ به‌ اوج‌ لذت‌ جنسی‌
عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطراسترس‌
اختلافات‌ زناشویی‌ و نزدیکی‌ به‌ دفعات‌ کم‌
مواد مورد سوءاستفاده‌، مثل‌ هرویین‌

پیشگیری

‌برای‌ درمان‌ هرگونه‌ اختلال‌ قابل‌ درمانی‌ که‌ باعث‌ ناباروری‌ می‌شود به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.

از علل‌ قابل‌ پیشگیری‌ ناباروری‌ اجتناب‌ ورزید.
عواقب‌ موردانتظاربسیاری‌ از مشکلات‌ باروری‌ خفیف‌ و برگشت‌پذیر هستند. بنابراین‌ نسبت‌ به‌ رفع‌ مشکلتان‌ دید خوبی‌ داشته‌ باشید. تحقیقاتی‌ که‌ در این‌ زمینه‌ در حال‌ انجام‌ هستند منجر به‌ ابداع‌ راه‌های‌ جدیدی‌ برای‌ برطرف‌ کردن‌ مشکل‌ زوجین‌ نابارور شده‌اند یا خواهند شد. عوارض‌ احتمالی ‌پریشانی‌ روانی‌، از جمله‌ احساس‌ گناه‌ و بی‌کفایتی‌، یا از دست‌ دادن‌ عزت‌ نفس‌.

درمان‌ اصول‌ کلی‌

- اقدامات‌ تشخیصی‌

مثل‌ آزمایش‌ خون‌؛
آزمون‌ روبین‌ که‌ طی‌ آن‌ گاز به‌ داخل‌ رحم‌ وارد می‌شود تا مشخص‌ شود که‌ در لوله‌های‌ رحمی‌ انسداد وجود دارد یا خیر؛
کولدوسکوپی‌ که‌ طی‌ آن‌ وسیله‌ای‌ باریک‌ از عمقی‌ترین‌ قسمت‌ مجرای‌ تناسلی‌ در زیر گردن‌ رحم‌ جهت‌ دیدن‌ احشای‌ لگنی‌ به‌ درون‌ حفره‌ لگنی‌ وارد می‌شود؛
و بررسی‌های‌ مربوط‌ به‌ مخاط‌ گردن‌ رحم‌

- روش‌های‌ تشخیصی‌ جراحی‌ مثل‌ لاپاروسکوپی‌
- روان‌درمانی‌ یا مشاوره‌ برای‌ رفع‌ مشکلات‌ زناشویی‌
- جراحی‌ برای‌ تصحیح‌ ناهنجاری‌های‌ ساختمانی‌ دستگاه‌ تولید مثل‌
- برای‌ آشنا شدن‌ با زمان‌ تخمک‌گذاری‌، درجه‌ حرارت‌ روزانه‌ خود را ثبت‌ کنید (به‌هنگام‌ تخمک‌گذاری‌ درجه‌ حرارت‌ مقداری‌ بالا می‌رود).
- نزدیکی‌ بهتر است‌ درست‌ پیش‌ از تخمک‌گذاری‌ انجام‌ شود.
- از مواد لغزنده‌کننده‌ استفاده‌ نکنید زیرا ممکن‌ است‌ باعث‌ اختلال‌ در حرکت‌ اسپرم‌ شوند.
- پس‌ از انزال‌، نزدیکی‌ باید سریعتر خاتمه‌ یابد. در غیر این‌ صورت‌، تعداد اسپرم‌هایی‌ که‌ می‌توانند به‌سمت‌ تخمک‌ حرکت‌ کنند کاهش‌ می‌یابد.
- پس‌ از انزال‌ بهتر است‌ قسمت‌ پایین‌ بدن‌ بالاتر قرار گیرد تا اسپرم‌ها بتوانند راحت‌تر به‌سمت‌ تخمک‌ حرکت‌ کنند.
- بهتر است‌ قبل‌ از نزدیکی‌ خستگی‌ جسمی‌ نداشته‌ باشید.
- نسبت‌ به‌ رفع‌ مشکلتان‌ دید مثبت‌ داشته‌ باشید. نگرانی‌ و استرس‌، خود به‌ ناباروروی‌ کمک‌ می‌کنند.

- لقاح‌ داخل‌ آزمایشگاهی‌؛ تخمک‌های‌ زن‌ در آزمایشگاه‌ توسط‌ اسپرم‌ لقاح‌ می‌یابند و تخم‌های‌ حاصله‌ در رحم‌ کاشته‌ می‌شوند.
- توجه‌ داشته‌ باشید که‌ داروهای‌ مورد استفاده‌ برای‌ باروری‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ زایمان‌ چندقلو شوند.


داروها

هورمون‌درمانی‌ در صورت‌ اختلالات‌ هورمونی‌
داروهای‌ محرک‌ تخمدان‌ مثل‌ کلومیفن‌، منوتروپین‌ها، یا اوروفولی ‌تروپین‌


فعالیت


‌کار و ورزش‌ در حد متوسط‌ انجام‌ دهید.
ورزش‌ بیش‌ از حد ممکن‌ است‌ در ناباروری‌ تأثیر داشته‌ باشد.


رژیم‌ غذایی
‌یک‌ رژیم‌ غذایی‌ طبیعی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید.


در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نماییداگر

شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ ناباروری‌ را دارید و خواهان‌ کمک‌ هستید.
اگر علی‌رغم‌ توصیه‌ها و درمان‌های‌ انجام‌شده‌، بارداری‌ در عرض‌ 6 ماه‌ رخ‌ ندهد.
اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل توجیه شده اید‌.

داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌همراه‌ داشته‌ باشند.
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
خواب خوب، راز طول عمر زنان
« پاسخ #13 : ۸ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۳:۲۳ »
راز عمر طولانی تر زنان در مقایسه با مردان در کیفیت بهتر خواب آنان است .

به گزارش شبکه خبر ٬ بر اساس آمارهای جمعیتی در همه کشورهای جهان متوسط طول عمر زنان چند سال از مردان بیشتر است که پزشکان علل مختلفی را در این امر موثر می دانند . محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا اعلام کردند کم خوابی باعث ترشح هورمونهائی می شود که برای بدن زیانبار هستند . پژوهش اخیر این محققان نشان می دهد ٬ زنان در برابر کم خوابی مقاوم تر از مردانند و از سوی دیگر کیفیت خواب بهتری دارند . از این رو پژوهشگران معتقدند ٬ به همین علت زنان به طور متوسط بیش از مردان عمر می کنند .

این محققان با بررسی 25 مرد و زن 20 تا 30 ساله ٬ تاثیر کم خوابی شبانه را در آنان ارزیابی کردند . براساس این بررسی پس از یک هفته بی خوابی میزان نوعی ماده موسوم به تی ان اف –آلفا در مردان افزایش می یابد ٬ اما در زنان در حد طبیعی باقی می ماند ٬ تی ان اف – آلفا نوعی واسطه شیمیائی است که در ایجاد چاقی مفرط و دیابت موثر است .

این پژوهش همچنین نشان می دهد ٬ میزان خواب عمیق شبانه در زنان 70 دقیقه است در صورتی که مردان فقط شبی 40 دقیقه به خواب عمیق می روند .

محققان این عوامل را در بیشتر بودن متوسط عمر زنان در مقایسه با مردان موثر می دانند .
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.

آفلاین nadi

xx - ویژه بانوان - متا
اطلاعاتی در رابطه با ریزش مو در زنان
« پاسخ #14 : ۸ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۹:۰۰ »
اطلاعاتی در رابطه با ریزش مو در زنان و پیوند مو
ریزش مو در خانمها بیشتر از مردان دارای تغییرات دوره ای است به عنوان مثال در فصل خاصی ریزش موی آنها شدید شده و هر سال این روند تکرار می شود و یا بعد از زایمان و بعد از یائسگی موی زیادی از دست می دهند. حجم موی زنان معمولا با افزایش سن کم می شود و یا بعضی افراد از نظر ژنتیکی موهای نازک و کم پشتی دارند و از زمان کودکی کم مو بودند این موارد کاملا طبیعی بوده و احتیاج به درمان خاصی ندارد
بسیاری از زنان با این تغییرات به خوبی کنار آمده و با آن زندگی می کنند ولی اکثریت فعال تر برخورد کرده و به دنبال هر درمانی می روند.البته در صورتی که مشکل روانی برای فرد ایجاد کند درمانهای قابل دسترسی موجود می باشد.
در مقابل شرایطی وجود دارند که عوامل دیگری مثل بیماری، تغییرات هورمونهای داخلی و مصرف تعدادی از دارو ها و فاکتورهای محیطی و ژنتیکی باعث ریزش موی کامل می شوند این موارد به درمان داروئی یا جراحی نیاز داشته و حتما از طرف بیمار باید جدی گرفته شود.

به نظر بسیاری از مردم طاسی مختص مردان می باشد و خانم ها موهایشان را از دست نمی دهند اما حقیقت چیز دیگری است میلیونها زن در دنیا از طاسی رنج می برند و سالیانه به تعداد آنها افزوده می شود. وراثت عامل پرقدرتی در طاسی زنان می باشد یک زن از هر چهار زن این نوع طاسی را تجربه می کنند
بعضی از زنان در مورد از دست دادن موی خود با هیچ کس صحبتی نمیکنند زیرا به تصور آنها ریزش مو و طاسی فقط مختص آقایان است و برای خانمها کاملا غیر طبیعی است بنابر این از نظر روحی بسیار آشفته می شوند و احساس اضطراب شدید و کاهش جذابیت ، کیفیت زندگی آنها را تهدید می کند. اگر از دست دادن مو تا این حد باعث مشکلات روانی شود، خانواده، دوستان و پزشک آن فرد بایستی تا حد ممکن به او کمک کند.
علت ریزش مو

برای فهم علت ریزش مو بایستی اطلاع دقیقی از مراحل سیکل طبیعی رشد مو داشته باشیم. موهای انسان به طور طبیعی با یک روش دوره ای رشد می کنند که سیکل رشد مو نامیده می شود (یک مرحله رشد ویک مرحله استراحت و در نهایت ریزش).
مرحله رشد یک فولیکول با فولیکل همسایه متفاوت میباشد و به این حالت رشد موزائیکی گفته می شود:
مدت آناژن (فاز فعال یا رشد ) ۲-۸ سال کاتاژن (فاز تحلیل رونده ) ۲=۴ سال تلوژن (فاز استراحت ) ۲-۴ ماه
طول مدت هر کدام از این فازها با توجه به سن، ،شرایط تغذیه،فاکتورهای هورمونی و عوامل فیزیولوژیک و پاتولوژیک بدن می توانندتغییر کند.
یک فولیکول مو در مرحله آناژن به بلند ترین طول خود رسیده و تا عمقی ترین ناحیه درم پایین می رود در محکمترین حا لت ممکن قرار دارد بعد از مدتی فولیکل وارد مرحله کاتاژن شده در این مرحله تغییرات تحلیل برنده کوچک شدن و کوتاه شدن فولیکل شروع می شود و طول آن تا ۱.۶ طول آناژن کوتاه میشود قسمت انتهائی آن (درمال پا پیلا ) جدا می شود در این زمان مو وارد فاز استراحت یا تلوژن شده و ۲ تا ۴ ماه در این حالت رکود به سر می برد وقتی یک فولیکل جدید از درمال پاپیلای باقی مانده شروع به رشد کرد موی در حال استراحت ریزش پیدا می کند و یک موی جدید از جای خالی آن خارج میشود .
در حالت طبیعی ۹۰% موها در فاز رشد می باشند و ۱۰% در فاز استراحت و به طور متوسط روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی تلوژن به هنگام شستن مو و شانه کردن ریزش پیدا می کنند
پس همچنان که یک مو می ریزد موی جدید جای آن را می گیرد. مشکل زمانی آغاز میشود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریعتر از موهای رویش یافته جدید ضعیف شود یا سیکل رشد آنها کوتاه شود و نتواند به حداکثر رشد آناژن برسد در این حالت بعد از مدتی از تعداد کل موها کاسته شده و یا ممکن است موها نازک تر شده وفرد متوجه کاهش حجم موهایش شود. این،علت اصلی ریزش مو می باشد عوامل مختلفی می توانند روی سیکل رشد مو اثر گذاشته و باعث ریزش موقت و یا دائمی شوند.
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
جشن اسفندگان: روز گرامیداشت زمین بارور و بانوان

نویسنده آزاده پرتو

0 پاسخ ها
921 مشاهده
آخرين ارسال ۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۹:۵۷
توسط آزاده پرتو
xx
ویژه ماه محرم

نویسنده Ivan

55 پاسخ ها
19068 مشاهده
آخرين ارسال ۱۳ آبان ۱۳۹۳ - ۰۱:۴۴:۰۸
توسط کـوکـبـی
xx
ویژه آقایان

نویسنده CIVILAR

47 پاسخ ها
25223 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۱:۲۲
توسط آزاده پرتو
xx
چرا صفر را صفر نامیده اند؟ +اعمال ویژه ماه صفر

نویسنده آزاده پرتو

2 پاسخ ها
1473 مشاهده
آخرين ارسال ۲۵ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۲:۳۸
توسط آزاده پرتو
 

anything