Google


normal_post - مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟ - متا نویسنده موضوع: مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟  (دفعات بازدید: 1758 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین DiYakO

xx - مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟ - متا
مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟
« : ۴ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۰:۵۳:۱۵ »
مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟

شاید تصور کردن یک مکان به نام مسجد برای خیلی از ما ها که از اول بناهایی با گنبد و مناره و … را دیده ایم، ساختمان هایی به همین شکل باشد. حتی امروره هم معماران و دانشجویانی که قصد طراحی بنایی به این نام را میکنند ، در نهایت به چیزی به غیر از این شکل و فرم متداول که هزاران سال است دیده میشود نمیرسند. البته این امر شاید به دلیل تجربه های نا موفق در گذشته باشد معماران جدید را به پیروی از فرم و شکل گذشته پایبند میکند، ولی مطمئنا” نمیتوان این امر را به علت قداست این بنا دانست، چراکه اگر پیگیر اخبار معماری باشید، هفته ای نیست که کلیسایی با شکل و فرمی نو و تازه ساخته نشده باشد.


دو طرح زیر از طرح هاییست که قالب های گذشته ی معماری مسجد را به نوعی شکسته اند و ضمن حفظ روحیه ی معنوی فضا، بنایی نو برای اتفاده کنندگان خود ارائه داده اند.
مسجد اول، بنایی طراحی شده در کشور ترکیه است که به خوبی از فرم های گذشته و نماد های آن کشور – مانند گنبد های روی هم بناهای تاریخی ترکیه – به بیانی تازه از مسجد رسیده است. طرح های شرقی نمای بیرون این مسجد که فضای گوی مانند داخل را در بر گرفته است از اسکلتی فولادی ساخته شده است. فضای داخل هم همانطور که میبینید ، تشکیل یافته از طبقاتی حول فضای گوی مانند است. در قسمت انتهای فضا هم سالنی برای اجتماعات در نظر گرفته شده است.

مسجد بعدی کار دو معمار از فنلاند و آلمان است که برای اجرا در دبی پیشنهاد شده. اگر بخواهیم اولین مسجد ساخت مسلمانان نگاه بیندازیم البته، این مسجد از تمامی مساجد ساخته شده مسجد تر است!

این مسجد مکعبی ساده به ابعاد 26 در 26 در 52 متر است ( به نسبت ها توجه کنید ). در آخرین طبقه ی این بنا مناره ی مسجد قرار گرفته و طبقات دیگر هرکدام وظیفه ای خاص دارد. نمای این بنا هم نمای جدید به شمار میآید. نمایی متشکل از صفحاتی عمودی که نورپردازی جالبی را در بنای داخلی درست میکند. 
 

منبع:
 سایت یک معمار gcivilg.com

Linkback: https://irmeta.com/meta/b936/t2820/
هیــــــــچی مــث سابـــــق نـــیس!!!؟!!!.

آفلاین CIVILAR

xx - مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟ - متا
پاسخ : مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟
« پاسخ #1 : ۴ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۵:۳۱:۰۷ »
من از معماری بدم میاد. اصلا هم منکرش نیستم. اما
یکی از بزرگ ترین دستاوردهای معماری ایرانی استفاده از گنبده. من الان به عنوان یه مهندس عمران می فهمم که دایره جز بهترین حالات اشکال در مهندسی سازه است. اینی که شاید به روزی معماری اسلامی از دایره جدا بشه رو نمی دانم و بعید هم نیست ولی دایره یه شکل مستحکم و مدونه و من به عنوان به مهندس عمران به معماران توصیه می کنم بی خیال طرح های جدید در این مورد بشن و به روند درون گرایی اسلامی - ایرانی دایره ادامه بدن.

آفلاین اکبرزاده

xx - مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟ - متا
پاسخ : مساجد آينده چگونه خواهند بود ؟
« پاسخ #2 : ۱ آذر ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۶:۳۸ »
جناب  CIVILAR

شما در نوشته هایتان از معماری اسلامی گفتید

مگر معماری اسلامی و غیر اسلامی دارد؟


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter
 

anything