Google


normal_post - ماهی ها چگونه جانوارنی هستند - متا نویسنده موضوع: ماهی ها چگونه جانوارنی هستند  (دفعات بازدید: 1740 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین nadi

xx - ماهی ها چگونه جانوارنی هستند - متا
ماهی ها چگونه جانوارنی هستند
« : ۲ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۴:۲۸ »
ماهی ها

ماهی ها جانوران مهره داری هستند که در آب زندگی می کنند، بدن های ساده و در عین حال پر از کارایی دارند و خونسردند. بیشتر ماهی ها برای تنفس از آبشش استفاده می کنند. یعنی آب از میان دهانشان به داخل می رود و از میان آبشش ها خارج می شود. در آبشش اکسیژن از آب گرفته می شود. بیشتر ماهی ها با حرکت دادن دمشان به چپ و راست شنا می کنند (به خاطر همین دم، باله دمی هم نامیده می شود).

انواع  ماهی ها با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال برخی از انواع ماهی ها استخوان دارند اما دیگران ندارند. مثل کوسه ماهی و ری rays که هیچ استخوانی ندارند و تنها غضروف دارند.

بزرگ ترین ماهی در جهان کوسه نهنگ است. این ماهی در واقع کوسه است و نهنگ نیست. کوسه نهنگ بیش از 46 پا (14 متر) طول دارد و وزنش بیش از 15 تن است.

سه دسته ماهی وجود دارد:

دسته اجانتا Agnatha (ماهی بدون آرواره)- این ماهی ابتدایی هیچ فک یا آرواره ای ندارد، باله های جفت ندارد و اسکلتی دارد که از غضروف ساخته شده است (استخوان ندارد). مثال این نوع ماهی ها: مارماهی دهان گرد و مارماهی معمولی است.

دسته چوندرایچتیس Chondrichthyes (ماهی غضروفی)- این ماهی اسکلتی دارد که از غضروف ساخته شده، باله های جفت دارد و کیسه یا بادکنک شنا ندارد. پوست این ماهی ها پولک های دندان مانندی دارد (دندانه نامیده می شود). باروری تخم ها داخلی است. مثال آنها کوسه ماهی، اسکیت ها و ماهی های ری rays است.

دسته اوستیچیوز Osteichyes (ماهی استخوانی)- این ماهی ها اسکلتی دارند که از استخوان درست شده و باله های جفت دارند. آنها همچنین دندان هایی دارند که داخل فک بالاییشان ثابت شده. آنها بادکنک های شنا دارند (یک کیسه پر از هوا که به آنها برای شناور ماندن کمک می کند) که به داخل گلو باز می شود. ماهی استخوانی لازم نیست شنا کند تا تنفس کند (برای کشیدن آب به آبشش هایش). بیشتر ماهی های استخوانی این چنین هستند.

منبع:enchantedlearning.comLinkback: https://irmeta.com/meta/b900/t2782/
پشت دریاها شهریست که در آن پنجره ها رو به تجلی باز است.


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
معرفی انواع ماهی ها در این بخش

نویسنده امیر شهباززاده

2 پاسخ ها
15463 مشاهده
آخرين ارسال ۲۰ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۴:۲۷
توسط امیر شهباززاده
xx
مجموعه ای زیبا از ماهی های آکواریومی

نویسنده امیر شهباززاده

1 پاسخ ها
12709 مشاهده
آخرين ارسال ۶ آبان ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۴:۴۳
توسط امیر شهباززاده
xx
جراحی زیبایی ماهی چیست؟

نویسنده A.Ehsani

0 پاسخ ها
1999 مشاهده
آخرين ارسال ۲۶ آذر ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۴:۳۱
توسط A.Ehsani