Google


normal_post - چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟  - متا نویسنده موضوع: چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟  (دفعات بازدید: 2683 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین حمید رستمی

xx - چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟  - متا
چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟
« : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۶:۵۰ »
چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟
 
● نگاهی به مؤلفه های زیبایی شناسی یك عكس
عكاسی هنر نقاشی با نور است. بسیاری از علاقه مندان به هنر به سبب سهولت استفاده از دوربین های عكاسی، به این شاخه هنری گرایش بسیار نشان می دهند. تكمیل و تجهیز دوربین های مكانیكی و دیجیتالی، عكاسی را برای هر فردی آسان كرده اما با این حال در ثبت یك تصویر زیبا، خلاقیت در نوع نگاه، حرف اول می زند.
با رعایت نكاتی ساده در انتخاب كادر، توجه به نور، شناخت سوژه و دیگر مولفه ها در عكاسی، می توان عكس هایی زیبا و ماندگار را از دریچه دوربین ثبت نمود.در بخش هنری پایگاه خبری بی بی سی، پاره ای از اصول زیبایی شناسی عكس در مقاله ای آورده شده است كه قسمتی از آن را در ادامه می خوانید:اگر دوربین عكاسی از ذكاوت مغز انسان برخوردار بود، برای گرفتن عكس های خوب، كافی بود دوربین را به طرف موضوع مورد نظرمان گرفته و دكمه را فشار دهیم. اما چنین نیست.
وقتی سوژه ای نظر ما را جلب می كند، مغز ما، از میان ازدحام چیزهایی كه در اطراف آن قرار دارند، به طور خاص، به آن سوژه توجه می كند. قابلیت انطباق دید انسان با نورهای مختلف هم از جمله برتری های دیگر چشم انسان بر دوربین عكاسی است. برای اینكه عكسی كه می گیریم نیز همین رابطه را با بیننده برقرار كند، باید نكات ظریفی را در نظر داشته باشیم.عكاسی مانند هر وسیله بیانی دیگری زبان خاص خودش را دارد. آموختن این زبان به ما كمك می كند تا از طریق عكس هایی كه می گیریم، فكرها و جهان اطرافمان را بیان كنیم.در نظر گرفتن نكات زیر می تواند به ما كمك كند تا عكس های گویاتری بگیریم.
۱) نور، مهم ترین عامل در عكاسی
كلمه فتوگرافی در زبان انگلیسی یعنی «نگاشتن با نور». نور مناسب می تواند به عكس ما جان ببخشد و بالعكس؛ با این وجود، نور مستقیم سایه روشن های تند و ناخوشایندی در عكس ایجاد می كند. برای گرفتن عكس، نور غیرمستقیم بهترین است و رنگ ها را نیز زنده تر می كند.روزهایی كه ابر نازكی تندی نور خورشید را در آسمان می گیرد، صبح های زود و عصرها بهترین اوقات برای عكاسی هستند. یادمان باشد كه نور باید بر سوژه عكس ما بتابد و نه بر دوربین.
۲) سوژه جالب
انتخاب موضوع یا سوژه جالب قدم اول است. پیش از گرفتن عكس از خود بپرسیم چه چیزی ما را به موضوع مورد نظرمان جلب كرده و سعی كنیم آن را به روشنی در عكسی كه می گیریم نشان دهیم.همچنین، به یك عكس اكتفا نكرده، زوایای متفاوتی را برای نشان دادن موضوع مورد نظرمان تجربه كنیم. این كار به ما فرصت بهتری برای انتخاب بهترین عكس خواهد داد.
۳) دو قدم به جلو
همه دوربین ها قابلیت زوم كردن (طویل تر شدن عدسی دوربین) را ندارند و این كار، حتی وقتی امكانش باشد، از عمق میدان عكس می كاهد و بخش كوچكتری از آن واضح به نظر می آید.برای حذف آنچه حضورش در عكس لازم نیست، بهترین راه نزدیك شدن به موضوع است. این كار از شلوغی عكس كم كرده تاكید بیشتری بر آنچه مورد نظر عكاس است می گذارد.پیش از فشردن دكمه دوربین، چند قدم به موضوع عكس نزدیك شوید و دوباره از دریچه دوربین به آن نگاه كنید. اگر آنچه مورد نظر شماست بخش عمده عكس را پر نكرده، باز هم جلوتر باید رفت.
۴) كادر عكس
این انتخاب كه چه چیزهایی را در عكس جا دهیم و چه چیزهایی را حذف كنیم یكی از مهم ترین عوامل در موفقیت عكس ماست. پنجره مستطیل شكل دوربین كه از آن به جهان نگاه می كنیم كادر عكس ما را تشكیل می دهد. پیش از گرفتن عكس، با نگاهی به آنچه در این كادر قرار گرفته، می توانیم آنچه را برای بیان عكس لازم است حفظ و آنچه را اضافی است حذف كنیم.حركت دادن دوربین، تغییر فاصله ما با سوژه عكس و تغییر جای سوژه در صورت امكان، محتوای این كادر را تغییر می دهد.
۵) زمینه پشت عكس
زمینه شلوغ پشت عكس را در زبان عكاسی می شود به هیاهویی تشبیه كرد كه مانع رسیدن صدای ما به گوش مخاطب می شود. تغییر جای دوربین می تواند این پس زمینه را تغییر دهد. آرام بودن این پس زمینه به بیننده فرصت می دهد با تمركز بیشتری به موضوع عكس نگاه كند.
۶) كمپوزیسیون یا هم چینی
آنچه از پنجره دوربین می بینیم عكس نهایی ما را تشكیل می دهد. آیا اجزای عكس ما با دقت كنار هم چیده شده اند؟
كمپوزیسیون یا هم چینی در عكس را می توانیم به دستور زبان تشبیه كنیم. اگر كلمات ما با نظم در كنار هم قرار بگیرند، بیان ما روشن و مفهوم خواهد بود.رابطه بین اجزای عكس، كمپوزیسیون عكس را می سازد. این رابطه باید چنان باشد كه منظور ما را از گرفتن عكس به روشنی بیان كند.
مركز عكس همیشه بهترین محل برای قرار دادن موضوع نیست. با حركت دادن دوربین می توانیم بهترین كمپوزیسیون را كشف كنیم.
۷) وضوح در عكس
آنچه در یك عكس واضح یا فوكوس باشد نگاه بیننده را به خود می كشد. عكاس با واضح نشان دادن عناصر عكس به بیننده می گوید «اینجا را نگاه كنید».
در بیشتر دوربین های عكاسی دیجیتال كه همه چیز اتوماتیك انجام می شود، نقطه وضوح در مركز تصویر قرار گرفته و اگر موضوع مورد نظر شما در گوشه عكس قرار بگیرد از وضوع كمتری برخوردار خواهد بود.برای حل این مشكل، می توانید:
▪ با قرار دادن سوژه در وسط كادر، دكمه گرفتن عكس را تا نیمه فشار دهید و نگه دارید.
▪ با این عمل سوژه شما واضح شده می توانید آن را هر كجای كادر كه بخواهید قرار دهید.
▪ حالا دكمه را كه در نیمه راه نگه داشته اید تا انتها فشار داده عكس را بگیرید.
این قاعده شامل همه عكس ها نمی شود. گاهی مبهم بودن به بیان موضوع عكس كمك می كند.
۸) عمق عكس
آنچه در عكس ما به وضوح دیده می شود عمق عكس را تشكیل می دهد. این عمق به ما امكان می دهد تا بخش هایی از جهان اطرافمان را، كه از سه بعدبرخوردار است، در یك عكس، كه تنها دو بعد دارد، نشان دهیم.نور از عوا مل اصلی ایجاد عمق در عكس است. در نور زیاد، دریچه ورودی دوربین مانند چشم گربه در روز تنگ می شود.
این شرایط وضوح بیشتری در عكس ایجاد می كند.چیدن اجزای عكس به صورتی كه بعضی نزدیك تر به دوربین و بعضی دورتر باشند نیز به عكس ما عمق بیشتری می دهد. عدسی های بلند (زوم) از عمق عكس می كاهند و عدسی های كوتاه با میدان دید وسیع تر (واید انگل) به آن می افزایند.از كارتیه برسون، یكی از بهترین عكاسان جهان، نقل شده كه گفته است «عكاسی یعنی طوری به جهان نگاه كنیم كه گویی اولین بار است آن را می بینیم.» 
 

 
روزنامه ابرار
 

 


Linkback: https://irmeta.com/meta/b891/t7755/
امروز را با خدا قدم برداریم و فردا را به او بسپاریم

آفلاین حمید رستمی

xx - چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟  - متا
پاسخ : چگونه عکس‌های بهتری بگیریم؟
« پاسخ #1 : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۹:۱۳ »
چگونه یک عکس خوب بگیریم
 
● عوامل موثر در زیبایی تصویر
به هنگام گرفتن عکس ، غیر از تنظیمات مختلف دوربین از قبیل فاصله کانونی ، سرعت شاتر و اندازه دیافراگم که بر شفافیت و و نور دهی مناسب عکس تاثیر می گذارند ، عوامل دیگری هم هستند که حاصل کار عکاس را جذاب تر می کنند .
عواملی که یک عکس خوب را از یک عکس معمولی متمایز می کنند عبارتند از :
۱) کادر بندی و ترکیب بندی تصویر
کادری که تصویر در آن قرار می گیرد ؛ بسیار در جلوه تصویر موثر است . پیشنهاد می شود از هر سوژه چندین عکس با کادر بندی های متفاوت تهیه کنید . برای این کار می توانید از زوم استفاده نمایید ، زاویه دید خود را تغییر دهید ، موقعیت سوژه را در کادر تغییر دهید یا فاصله خودتان با سوژه را تغییر دهید . هر چقدر بخواهید موضوع اصلی عکس مورد توجه بیشتری قرار گیرد ، باید از قرار دادن جزئیات و سوژه های دیگر در کادر خود داری نمایید .
این مساله به انتخاب نماید تصویر بر می گردد . نما می تواند کلی باشد ، طوری که محیط اطراف سوزه اصلی کاملا به تصویر کشیده شده و به سختی می توان از آن به عنوان مرکز توجه عکس معرفی کرد . در نمای متوسط ، سوژه بزرگ تر و تمرکز بر روی آن بیشتر است . بالاخره در نمای نزدیک تنها موضوع اصلی به تصویر کشیده می شود . از دو روش می توانیم برای تغییر نما استفاده نماییم.
اول اینکه دوربین را به سوژه نزدیک یا از آن دور نماییم و دوم از امکانات لنز استفاده نماییم . در تصویر بندی تصویر ( composition ) توجه کنید که موضوعات مرتبط را کنار هم قرار داده و از وارد کردن جزئیات نا مربوط در تصویر اجتناب کنید .
۲) از قرار دادن سوزه در مرکز تصویر خود داری نمایید
در عکس های معمولی و خانوادگی سعی می شود موضوع اصلی در وسط کادر قرار گیرد .اما اگر بخواهید عکس های زیبا و هنری بگیرید که از تاثیر بیشتری بر بیننده برخوردار باشد ، باید سوژه را در جای دیگری غیر از مرکز کادر قرار دهید . الگویی که برای این کار وجود دارد استفاده از قانون یک سوم هاست . در این روش طول و عرض تصویر با ۴ خط افقی و عمودی ، به سه قسمت مساوی تقسیم می شود .
عکاس می تواند موضوع مورد نظر خود را در امتداد یکی از این خطوط یا یکی از ۴ نقطه برخورد آنها قرار دهد . ویژگی این خطوط این است که چشم بیننده پس از مشاهده کل تصویر ، بر روی سوژه متمرکز شده و آرام می گیرد . به این خطوط ، خطوط طلایی و به نقاط تلاقی آنها نقاط طلایی می گویند .
۳) زوایه دوربین و نقطه دید
زوایه و ارتفاع دوربین نسبت به موضوع، تاثیر زیادی بر تصویر بدست آمده دارد . سعی کنید از یک سوژه چندین عکس از زوایا و ارتفاعات مختلف تهییه کرده و مقایسه نمایید . به عنوان مثال یکی در حالت معمولی ، یکی در حالتی که نشسته اید و دیگری از بالای سوژه . ارتفاع عکاسی طبیعی در حدود ۱۷۰ سانتیمتر است . شما با توجه به محیط و موضوع عکس و بهره گیری از سلیقه و ابتکار خود می توانید این ارتفاع را تغییر دهید یا حتی دوربین را روی زمین بگذارید .
۴) خطوط تصویر
در هر تصویر خطوطی هستند که آهنگ و ریتم اصلی تصویر را می سازند . مثلا در منظره یک کوهستان ، مجموعه خطوط مستقیمی هستند که در یک نقطه تلاقی دارند و در مناظر دریا خطوط افقی ؛ مشخص کننده آهنگ و احساس تصویر هستند . شکل این خطوط احساسات گوناگونی را به بیننده منتقل می کند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است :
▪ خطوط مستقیم افقی: احساس سکون و آرامش
▪ خطوط مستقیم عمودی : احساس قدرت و وقار
▪ خطوط مستقیم : حس قاطعیت و اطمینان
▪ خطوط منحنی منظم : احساس آرامش – حالات رویایی
▪ خطوط شکسته : احساس تردید و نا آرامی
▪ خطوط نا منظم : احساس آشفتگی و اضطراب
۵) پشت زمینه
پشت زمینه یا back ground در جلوه یک تصویر بسیار اهمیت دارد . چنانچه عکاس سوژه اصلی را در یک پشت زمینه با فاصله متفاوت قرار دهد ، باعث ایجاد عمق در تصویر خواهد شد . این حالت موقعی تشدید خواهد شد که شدت نور پشت زمینه با سوژه تفاوت قابل ملاحظه ای داشته باشد . اگر بخواهیم تاکید عکس تنها بر سوژه اصلی باشد ، باید پشت زمینه ساده و عاری از موضوع انتخاب نماییم تا تمرکز بیننده را مخدوش نکند .
۶) پرسپکتیو
پرسپکتیو از بهم نزدیک شدن خطوط موازی در تصویر به وجود می آید و باعث بعد و عمق عکس می شود . پرسپکتسو عاملی است که مس تواند در صفحه دو بعدی تصویر ، حالت و فضای سه بعدی را القاء نماید . به کار گیری هوشمندانه این پدیده ، زیبایی خاصی به عکس خواهد بخشید .
۷) نور و زاویه تابش آن
زاویه تابش نور ، در شکل سایه هایی که در تصویر ایجاد می شود و در نتیجه زیبایی و جلوه عکس بسیار موثر است .
▪ نور از جلو : نور از سمت دوربین به سوژه تابیده می شود . سایه ها به حد اقل می رسند و برخی جزئیات تصویر مثل نا همواریهای صورت دیده نمیشوند . نور دهی از جلو تصویر را به صورت مسطح در آورده و از عمق آن می کاهد .
▪ نور از پشت : نور از پشت سوژه و به سمت دوربین تابیده می شود . در اینجا سیستم نور سنجی اتوماتیک دوربین که نور شدید می بیند ، به خطا افتاده و دیافراگم یا شاتر را جهت نور دهی کمتری تنظیم می کند ، بنابر این موضوع اصلی تاریک و کم نور می افتد . به این حالت سیلوئت می گویند .
▪ نور از کنار : نور از کنار به سوژه می تابد و با سایه هایی که ایجاد می کند ، عمق و بعد تصویر را افزایش داده ، جزئیات و بافت های اجسام را نمایان تر می کند .
▪ نور از بالا : با این حالت در عکاسی هنگام ظهر یا زیر نور چراغ های سقفی مواجه می شوید . چنانچه بخواهید از چهره عکاسی نمایید ، چروک های صورت نمایان تر و سر بینی بسیار روشن می شود. پس لازم است شخص را در سایه قرار داده یا زاویه تابش نور را تغییر دهید .
▪ عکاسی در نور موجود : گاهی اوقات اگر از فلاش استفاده نکیند و اجازه بدهید همان نور موجود در صحنه بر سوژه بتابد ، تصویر زیباتری خلق خواهد شد . برای این کار فلاش را از حالت اتوماتیک خارج کرده ، روی حالت خاموش قرار دهید . چنانچه نور در صحنه کم باشد ، لازم است از سه پایه استفاده نموده و در صورت لزوم حساسیت ISO را افزایش دهید .
۸) سایه ها و انعکاس ها:
سایه ها می توانند جلوه های تزئینی در عکس داشته باشند . به علاوه تصویر را با حجم و عمق بیشتری نشان می دهند . برای بهره بردن از تاثیر سایه ، عکسبرداری بعد از طلوع و قبل از غروب خورشید زمان مناسبی است. همانطور که عدم وجود نور یا سایه به زیبایی کار شما کمک می کند ، انعکاس پرتوهای نور در اشیای شفاف مثل جواهرات ، وسایل تزئینی و سطح آب ، جلوه خاصی به عکس خواهد داد .
● جلوه های دیگری که می توانید ایجاد کنید:
با استفاده از برخی از تکنیک ها ، بازی با تنظیمات مختلف دوربین و نهایتا خلاقیت فردی خود می توانید تصاویری با جلوه های ویژه بگیرید . در اینجا به چند روش دیگر که شما را در این کار کمک می کنند اشاره می کنیم. استفاده از حد اکثر عمق میدان باعث می شود اجسامی که در فواصل مختلفی از دوربین قرار دارند ، به بهترین شکل ممکن واضح به نظر برسند .
عکسبرداری با عمق میدان کم ( دیافراگم باز ) باعث تار شدن پشت زمینه و جلوه بیشتر سوژه می شود که در بعضی از شرایط مانند عکسبرداری ماکرو و عکسبرداری از چهره نتیجه بهتری می دهد .
اگر دوربین شما دارای حالت اولویت شاتر Shutter priority باشد ، می توانید جلوه های جالبی ایجاد کنید . مثلا با طولانی کردن زمان باز بودن شاتر ، از سوژه های در حال حرکت مانند اتومبیل ها یا پرندگان عکسبرداری کنید .
با این کار احساس حرکت موضوع ، به بیننده منتقل می گردد . در عکسبرداری از اشیای متحرک ، اگر بتوانید دوربین را با سرعت سوژه حرکت دهید ، احساس حرکت در عکس ظاهر می شود بدون اینکه موضوع اصلی کشیده و تار شود . در این مواقع حتما از سرعت بالای شاتر استفاده نمایید و دوربین را بسیار محکم نگاه دارید . 
 
ronashgraphic.blogfa.com
 

 
امروز را با خدا قدم برداریم و فردا را به او بسپاریم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter