Google


normal_post -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا نویسنده موضوع: پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1)  (دفعات بازدید: 3245 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین CIVILAR

xx -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا
پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1)
« : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۲:۰۲:۴۵ »
 پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1)اندیشه پرواز از روز ازل در فکر بشر اولیه نقشه بسته بود؛ قرن ها طول کشید تا بعدها انسان با بهره گیری از قدرت استعداد و تخیل خود توانست افسانه هایی را بپروراند و با قهرمانان خیالی به این آرزوی خود جامه عمل بپوشاند.

69191172137377621813110418013779114241162202 -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا

در این افسانه ها، پهلوانان سوار بر پرندگان غول پیکر راهی آسمان می شدند. چهارپایان بالدار نیمه انسان، نیمه حیوان، داستان پرواز کیکاوس، قصه پرواز ایکاروس، کلاغ های والرین که تخت پادشاهی اسکندر را به هوا بردند و قالیچه های پرنده، همگی نمونه هایی از تبلور ناکامی آرزوی بشر در آرزوی پرواز هستند.
در این میان، افسانه های مربوط به پرنده سواری فراوان در شاهنامه فردوسی یافت می شود. داستان پرواز کیکاوس که فردوسی از آن یاد کرده است، نشان می دهد که ایرانیان از دیرباز به فکر پرواز بوده اند و تدبیری منطقی تر از آن چه که در این داستان برای امکان پرواز، آمده است وجود ندارد. نکته شایان توجه آن که مورخین خارجی از کیکاوس به عنوان نخستین پادشاهی که به فکر تسخیر آسمان افتاده است، یاد کرده و حتی به اعتبار این که وی ضمن پرواز تیر و کمانی با خود به همراه داشته است، از وی به عنوان «نخستین خلبان نظامی جهان»، یاد می کنند.
فردوسی هم چنین در بخش دیگری از شاهنامه از افسانه پرواز جمشید یاد کرده است که چون با تدبیر خاصی همراه نیست و دیوان به عنوان حامل «تخت جمشید» به آسمان معرفی شده اند، در منابع خارجی به آن اشاره ای نمی شود و کیکاوس تنها پادشاه ایرانی از ادوار باستانی است که به آسمان پرواز کرده است.
از طرف دیگر داستان های ایرانی مشحون از علاقه ایرانیان قدیم به امر پرواز بوده و آنها برای پرواز الوهیت قائل بوده اند و هر چیز مقدسی را آسمانی می دانسته اند.
در آثار تخت جمشید، تندیس هایی از شیران بالدار با سر انسان دیده می شود که نمادی از سه مظهر پاکی و تقدس (بال)، قدرت و توانایی (شیر) و اندیشه و خرد (سر انسان) می باشد.
پیکره فروهر نیز نشان از «فروغ ایزدی» داشته و در ایران باستان یکی از قوای باطنی 5 گانه انسان شناخته می شده است که از بدو آفرینش همراه آدمی از آسمان به زمین آمده و همواره پاسدار و حامی او بوده است.
گذشته از آثار ادبی و هنری، مدرک قابل استناد دیگری که حاکی از نحوه خاصی از تلاش های عملی پرواز در ایران باستان باشد در دست نیست و مسلماً فقدان چنین مدارکی دلیل عدم تجربیاتی از این قبیل نمی تواند باشد، بلکه ناشی از فقر اطلاعات تاریخی ما به علت عدم توجه گذشتگان به امر مهم «وقایع نگاری» می باشد، که تا به امروز نیز ادامه دارد.
از افسانه ها که بگذریم، تنها در اواخر قرن نوزهم میلادی (1891) است که یک هوانورد فرانسوی با بالون خود در آسمان تهران به پرواز در می آید و دنیای جدیدی را در برابر ایرانیان می گشاید که با پرواز بلربو بر فراز تهران (1292 شمسی) ادامه می یابد.

پرواز بالون در ایران (1270 شمسی)
پس از اختراع بالون و انجام نخستین پرواز آن در 21 نوامبر 1783، 108 سال بعد یعنی در سال 1270 شمسی (برابر با 1891 میلادی)، در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، برای اولین بار در تاریخ، یک هوانورد فرانسوی به منظور نمایش پرواز بالون، به ایران آمد و در تهران و برخی دیگر از شهرها از جمله تبریز پروازهایی انجام داد. مردم کوچه و بازار تهران با تماشای صعود بالون فرانسوی شعری ساخته بودند که مضمون تقریبی آن به این قرار است:
شاپو بر سر فرنگی به هوا رفت؛ توی بالون نشست نزد خدا رفت.
مبنع دیگری این شعری را به صورت زیر ذکر می کند:
فرنگی آمد و بالون هوا رفت   نشست در توش و تا پیش خدا رفت
می خواست سر در کند از کار سبحون  خدا زد تو سرش افتاد تو میدون

3720810124223659116192133651956153710184 -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا

بالون مزبور به گونه ای رنگ آمیزی شده بود که چون به آسمان صعود می کرد، صورت فیلی را می گرفت که به هوا رفته است و هر کس از آن سوال می کرد، جواب می دادند: فیل هوا کرده اند!
بیش از دو دهه از این واقعه سپری شد تا این که مردم تهران بار دیگر شاهد صحنه شگفت انگیز دیگری شدند و آن پرواز یک فروند هواپیمای بلریو به خلبانی یک نفر روسی بود (1292 شمسی).

111161301872281262381255877248201952107067 -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
منبع : تبیان

Linkback: https://irmeta.com/meta/b799/t1379/

آفلاین CIVILAR

xx -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا
پرواز در ایران؛از باستان تا امروز(2)
« پاسخ #1 : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۲:۰۵:۴۷ »
پرواز در ایران؛از باستان تا امروز(2)
هواپیمایی در خدمت ارتش ایران

بلریو بر فراز تهران (1292 شمسی)
در یکی از روزهای اواخر سال 1292 خورشیدی، مردم تهران برای اولین بار در عمرشان هواپیمایی را مشاهده کردند که در ارتفاع پایین پرواز می کرد. مردم با شنیدن غرش این مرغ آهنین که برای نخستین بار به گوششان می خورد با شتاب خود را به حیاط خانه ها، کوچه ها و بام های منازل خود رسانیده و با شگفتی به تماشای آن پرداختند. هواپیما چند دقیقه در آسمان تهران به پرواز خود ادامه داد. از آن جا که در تهران فرودگاهی جهت نشستن هواپیما وجود نداشت، خلبان هواپیمای مورد بحث، میدان مشق دیویزیون قزاق (محل فعلی ساختمان های اصلی وزارت امور خارجه) را مناسب ترین محل برای نشستن تشخیص داده و در آنجا فرود آمد. ولی هنگام فرود هواپیما با لوله توپی که در میدان قرار داشت تصادف کرد و آسیب دید. البته به خلبانش صدمه ای نرسید. به محض فرود هواپیما مردم شهر برای تماشای آن هجوم آورده و حفظ نظم را برای مأمورین دشوار ساختند. تجمع و ازدحام اهالی جهت دیدن این مرغ آهنین بال تا چند روزی ادامه داشت تا این که هواپیمای آسیب دیده را، که از نوع بلریو، به خلبانی شخصی بنام کوزمینسکی روسی بود، جهت تعمیر به تعمیرگاه قشون (ارتش) که در آن زمان عبارت از اتاقکی در محل باشگاه افسران ارتش (واقع در خیابان سوم اسفند و محل کنونی ساختمان شماره 7 وزارت خارجه) بود، منتقل کردند.

1298021824215109621701582115025525215288137 -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا

هواپیما در آن تعمیرگاه به وسیله خلبان روسی آن (که بر حسب معمول خلبانان آن زمان در کار فنی هواپیما هم سررشته داشت) و به یاری آقای اشتوداخ (پدر تیمسار سرلشگر عیسی اشتوداخ که کارمند فنی قشون بود) و مکانیسین روسی هواپیما تعمیر و آماده پرواز شد و مجدداً به میدان مشق دیویزیون قزاق انتقال دادند تا پرواز کند. لیکن کوزمینسکی به این نتیجه رسید که قادر به برخاستن از میدان مشق نیست. سرانجام ناچار هواپیما را از راه زمین به محل کنونی بی سیم که «قصر قجر» نامیده می شد و زمین صافی بود حمل کرد و از آن محل برای مدتی گاه گاه بر فراز شهر تهران پرواز می نمود. این اولین باری بود که ساکنین تهران هواپیمایی را در آسمان مشاهده می کردند.

اهمیت هواپیما در پشتیبانی از قوای زمینی
از بررسی خاطرات افسران قدیمی چنین  بر می آید که قوای زمینی ایران برای اولین بار در سال 1298 از حمایت دو فروند هواپیمای انگلیسی، در حالی که خلبانان آنها را نیز انگلیسی ها عهده دار بوده اند برخوردار گردیده است. سرتیپ حیدرقلی بیگلری در کتابی تحت عنوان «خاطرات یک سرباز» می نویسد: «در سال 1298 که میرزا کوچک خان با پشتیبانی و اسلحه بلشویک های روسی در صدد تجزیه گیلان از ایران بود... روس ها زمینه را برای ورود خود به گیلان مساعده دیده و با چند کشتی از بادکوبه به سوی گیلان حرکت و بندر انزلی را اشغال کردند. در این موقع پایتخت ایران مشغول تهیه قوایی بود که برای رفع شر متجاسرین و برقراری امنیت در شمال و مقابله احتمالی با بلشویک های روسی به گیلان اعزام دارد. البته وضع در مرکز بسیار اسف انگیز، خزانه تهی، خوار و بار و پوشاک به اندازه کافی وجود نداشت.

سرانجام به هر نحوی بود دولت، یک نیروی ده هزار نفری مرکب از قزاق، سرباز و ژاندارم، شامل توپخانه آماده و به سوی گیلان اعزام کرد. فرماندهی این قوا را یک ژنرال روسیه تزاری موسوم به استاروسلسکی عهده دار بود و معاونت او را سرتیپ رضا خان فرمانده اثریاد همدان به عهده داشت. انگلیسی ها که در جنوب ایران حضور داشتند و از پیشروی قوای روسی به سمت تهران و صفحات جنوب بیم ناک بودند در صدد برآمدند که بهر طریقی قوای اعزامی ایران را در برابر روس ها تقویت کنند. لذا عده ای از نیروهای خود را به سوی تهران و از آنجا به سوی قزوین و ارتفاعات منجیل استحکاماتی ساختند تا پشت نیروی ایران را داشته باشند، در این موقع بود که دو فروند هواپیما را مأمور پشتیبانی قوای زمینی ایران کردند...» این ظاهراً اولین باری بوده است که قوای نظامی ایران از پشتیبانی هواپیما برخوردار گردید.
پس از کودتای سوم اسفند 1299 به دست رضا خان سردار سپه و در پی تشکیل قشون متحد الشکل، رضا خان به فکر خریداری چند فروند هواپیما برای پشتیبانی قوای زمینی خود افتاد.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
منبع : تبیان

آفلاین CIVILAR

xx -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا
پرواز در ایران؛از باستان تا امروز(3)
« پاسخ #2 : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۲:۰۸:۱۶ »
پرواز در ایران؛از باستان تا امروز(3)

پیدایش هواپیمایی در ایران
در نخستین سال های بعد از کودتای 1299 از وقایع و سیر تحولات وضع هواپیمایی در ایران مدارک رسمی چندانی در دست نیست لیکن با توجه به مندرجات جراید خبری که در آن زمان مرتباً انتشار می یافته تا حدی می توان به وضع پیدایش هواپیمایی در ایران پی برد.
روزنامه «ایران» در شماره 12 فروردین 1301 خود از پرواز یک فروند هواپیمای روسی از طریق انزلی به سوی تهران خبر می دهد، آنگاه در شماره 26 فروردین خود می نویسد: «آئروپلانی که 15 فروردین  از روسیه به تهران آمده عصر دیروز و پرپروز در آسمان تهران پرواز کرد و پس از تماشای مردم فرود آمد».

1191338228211218441481776911317639192113166 -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا

سپس در شماره سوم اردیبهشت این روزنامه خبری به شرح زیر حاکی از پرواز اولین ایرانیان با هواپیما در آسمان تهران درج شده است:
«روز پنجشنبه گذشته (30 فروردین 1301) آئروپلانی که از مسکو به تهران آمده بود برای اولین دفعه مسافرینی برای گردش در هوای تهران همراه برد. دفعه اول شاهزاده محمد حسین میرزا و سرهنگ رضاقلی خان خزانه دار و مسیو شومیانسکی وزیر مختار روسیه در هوای تهران پرواز نمودند. پس از آن ها سرتیپ امان الله  میرزا، سرتیپ مرتضی خان، سرتیپ جعفرقلی خان و سرهنگ مساعد نظام پرواز نمودند. در دفعه سوم برای اولین بار دو نفر از نمایندگان ملت: آقای تدین و آقای شیخ العراقین زاده و سرهنگ  مساعد الدوله، مدت بیست دقیقه در قضای تهران مشغول سیاحت بودند. از قرار اظهارات آقایان و جنایان فوق، در اطاق آئروپلان خیلی راحت بوده و در موقع صعود و نزول حرکات عنفی در آئرو پلان دیده نشده و مثل این بوده است که آدم در کشتی نشسته باشد. در اطاق آئروپلان صدا هم خیلی جزیی بوده و آقایان می توانستند خوب صحبت کرده و صدای یکدیگر را بشنوند... از قرار معلوم آئروپلان مزبور روز گذشته به طرف مسکو حرکت کرده است ».

هواپیماهای انگلیسی در قلعه مرغی (مرداد 1301)
تا نیمه اول سال 1301 در تهران زمین مشخصی برای نشستن و برخاستن هواپیما وجود نداشت ولی چنانکه روزنامه «ایران» در شماره 7 تیرماه 1301 خود می نویسد: در پی درخواست انگلیس برای ورود دو فروند هواپیما به تهران و اختصاص محلی برای فرود آنها، دولت وقت، زمین قلعه مرغی را برای این منظور اختصاص داده و به یاری زندانیان شهربانی وقت به تسطیح آن اقدام کرده است. عین خبر روزنامه مذکور چنین است: «به طوری که اطلاع حاصل نموده ایم قریباً دو فروند آئروپلان که متعلق به دولت انگلیس است در هوای (آسمان) تهران پرواز خواهند کرد و ورود آئروپلان های مزبور قبلاً به دولت ایران اطلاع داده شده است.

12760113419282192451071532512517622124825 -  پرواز در ایران؛از باستان تاکنون(1) - متا

اختصاص محلی را جهت فرود آمدن تقاضا نموده اند لذا به اداره نظمیه اطلاع داده شده که در بیرون دروازه محل مناسبی را برای پایین آمدن آنها تهیه و در صورت پست و بلندی، محل را تسطیح نمایند. اداره نظمیه نیز در اطراف قلعه مرغی، سمت امام زاده حسن را برای فرود آمدن آئروپلان اختصاص داده و عده ای از محبوسین نظمیه هم چند روز است مشغول  تسطیح آنجا هستند که برای ورود آئروپلان ها حاضر باشد». سپس روزنامه مذکور در شماره پنجشنبه 9 مرداد 1301 خود می نویسد: «دو فروند آئروپلان انگلیسی که اخیراً از بغداد به تهران آمده و در قلعه مرغی فرود آمده از صبح  روز گذشته در آسمان تهران به پرواز و نمایش مشغول بوده و در پایان در قلعه مرغی فرود آمدند».
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
منبع : تبیان


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter
 

anything