Google


normal_post - بیماری های اعتیاد آور چیست؟ - متا نویسنده موضوع: بیماری های اعتیاد آور چیست؟  (دفعات بازدید: 1653 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین کمال حقیقی

xx - بیماری های اعتیاد آور چیست؟ - متا
بیماری های اعتیاد آور چیست؟
« : ۲ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۴:۵۴ »
برای مصرف مواد شیمیایی اعتیاد آور علل و عوامل فراوانی از قبیل ژنتیک، محیط، تربیت، پرورش در خانواده های نابسامان، طلاق، فقر و... ذکر شده است.
ولی گاهآ به مواردی برخورد میشود که هیچ یک از عوامل فوق عامل اصلی مصرف مواد نیست، بلکه نوعی اختلال یا بیماری جسمی یا روانی عامل و محرک مصرف مواد میشود.
به عنوان مثال زود انزالی عاملی بسیار قوی در بعضی از مردان است که فرد را به سمت مصرف  موادی سوق می دهد تا انزال را به تاخیر انداخته و باعث ایجاد لذت بیشتر در هنگام برقراری رابطه جنسی گردد.غافل از این که مصرف مواد در طولانی مدت نه تنها باعث کاهش میل جنسی و یا حتی ناتوانی جنسی میگردد بلکه خود تبدیل به یک مساله لاینحل شده باعث از هم پاشیدگی خانواده می شود.ویا افسردگی را در نظر بگیرید که باعث از بین رفتن امید، نشاط و میل زیستن در افرد میشود و افراد افسرده برای رهایی از این وضع دست به دامن مواد شیمیای تغییر دهنده خلق میشوند تا بواسطه احساس سر خوشی کاذبی که این مواد ایجاد می کنند از اساسات بدی که در درون تجربه میکنند رها شوند.در حالی که مصرف اینگونه مواد به مرور باعث وخیم تر شدن حال این افراد میگردد. حال اگر بتوان این آگاهی را در اختیار افراد گذاشت و آنها را به متخصصین مربوطه ارجاع داد بی شک میتوان از ابتلا بسیاری از افراد به مصرف مواد شیمیای تغییر دهنده خلق جلوگیری کرد.
البته لازم به توضیح است که آنچه که بیشتر باعث گرایش به مصرف مواد میگردد اختلالات روانی (یا اختلالات خلقی و شخصیتی) است که قصد داریم  در این بخش به آنها بپردازیم.
آنچه که در این مبحث به آن خواهیم پرداخت عبارت اند از "تعریف" "خصوصیات" "شیوع در جامعه" و "درمانهای موجود" هر یک از این اختلالات به صورت کاملآ مختصر و با زبان ساده و غیر تخصصی.
امید است که با توسعه این آگاهی ها بتوان گامی کوچک در راه کاهش مصرف و یا درمان بیماری اعتیاد بر داشت.
نویسنده: سید کمال حقیقی


Linkback: https://irmeta.com/meta/b2081/t7105/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter
 

anything