Google


normal_post - قند و شکر بدتر است یا هروئین؟  - متا نویسنده موضوع: قند و شکر بدتر است یا هروئین؟  (دفعات بازدید: 995 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین حمید رستمی

xx - قند و شکر بدتر است یا هروئین؟  - متا
قند و شکر بدتر است یا هروئین؟
« : ۶ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۰:۲۱:۰۲ »
قند و شکر بدتر است یا هروئین؟
 
مصرف بی‌حساب و کتاب قند و شکر در بین ایرانیان به معضلی تبدیل شده که متاسفانه به دنبال برخی بی‌برنامگی‌ها و بی‌توجهی‌ها از سوی برخی مسوولان بهداشتی کشور بعید است که به راحتی از شر این چالش رخنه کرده در بین مردم رهایی یابیم.به همین منظور وزارت بهداشت در دوره قبل برای اصلاح الگوی تغدیه‌ای مردم شورای سلامت را پایه‌گذاری کرد و پس از مدتی نیز این شورا قالب قانونی گرفت و رییس جمهور به‌عنوان رییس و وزیر بهداشت به عنوان دبیر آن تعیین شدند...
اما احساس می‌شود پیگیری مصوبات این شورا آن طورکه باید و شاید جزو سیاست‌های وزارت بهداشت نیست درحالی که با توجه به حضور وزرا و مسئولان مختلف در این شورا، فرصتی استثنایی فراهم شده تا وزیر بهداشت بتواند با توجه به تمامی‌مسوولان ذی ربط در حوزه های تولید، عرضه، مصرف و فرهنگسازی برای اصلاح الگوی تغذیه‌ای مردم دست به تحول زند.
شکی نیست که با توجه به وظیفه وزارت بهداشت درتامین سلامت جامعه اقناع سایر دستگاه‌ها در شورای سلامت، وظیفه وزیر بهداشت است و نمی‌توان انتظار داشت که تغذیه سالم مردم دغدغه وزیر بازرگانی باشد چراکه وزیر بازرگانی موظف است وقتی جایی تقاضا است عرضه را انجام دهد و این وظیفه وزارت بهداشت که با استفاده ازنهادهای فرهنگساز از میزان تقاضای مصرف مواد غذایی مضر نظیر قندو شکر بکاهد.
در نظام سلامت همواره از نمک، شکر و هرویین به عنوان سه ماده سفید کشنده یاد می‌شود، اگرچه در نگاه اول هرویین در این بین بسیار چشمگیر است اما به اعتقاد بنده شاید بتوان نمک و شکر را بسا خطرناک‌تر از هرویین خواند زیرا تاثیرکشنده هرویین بر هیچ فردی پنهان نیست اما با توجه به اینکه آثار سوء مصرف نمک و شکر در دراز مدت خودنمایی می‌کند در بسیاری موارد مورد غفلت واقع می‌شود و وحشتی که مردم از استعمال هرویین دارند هیچ گاه در مورد قند و شکر احساس نمی‌کنند.
البته اصلاح تمامی‌این سوءمصرف‌های تغذیه‌ای منوط به تعریف یک بسته تغذیه‌ای مطلوب در جامعه است و این بسته نیز باید به گونه‌ای تعریف شود که تهیه آن برای تمامی ‌اقشار جامعه ممکن باشد وتا زمانی که این بسته تعریف نشود، نمی‌توان در پی حذف یارانه موادی چون قند وشکر بود و باید مد نظر داشت که به هر حال محرومین نیز باید چیزی برای خوردن داشته باشند و تا زمانی که این جایگزین‌ها تعریف نشود، نمی‌توان دست به تحولاتی نظیر حذف یارانه قند و شکر زد.
البته مجلس در این راستا بارها از مسوولان بهداشتی در مورد عملکردشان سوالاتی را طرح کرده است و آنها نیز کلیاتی را جهت توضیح به این سوالات ارایه کرده اند، هرچند این پاسخ‌های کلی هنوز نتوانسته نمایندگان را قانع کند اما به جرات به مردم قول می‌دهیم که تا دستیابی به نتیجه مطلوب نمایندگان دست از پیگیری برنخواهند داشت.

دکتر مسعود پزشکیان
وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم 
 
روزنامه سلامت
 

 


Linkback: https://irmeta.com/meta/b1930/t7809/
امروز را با خدا قدم برداریم و فردا را به او بسپاریم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter