Google


normal_post - آسیب‎شناسی و راهکارهای توسعه بازار بدهی در بورس - متا نویسنده موضوع: آسیب‎شناسی و راهکارهای توسعه بازار بدهی در بورس  (دفعات بازدید: 454 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین fns4565

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: برای ایجاد رشد و توسعه در اقتصاد کشور می بایست بازارهای  مختلفی بصورت هم افزا فعالیت کنند تا اقتصاد بتواند در مسیر رشد قرار بگیرد.

به گزارش رادیوسهام ، فردین آقا بزرگی با بیان اینکه مهم ترین مساله در ارتباط با بازار بدهی ، مشارکت بخش خصوصی و تامین مالی شرکت هایی است که در نقطه مقابل تامین مالی دولتی قرار دارند ، افزود: از جمله بازارهایی که در کشورهای مختلف قرار داشته و نقش مهمی را در جهت رشد و توسعه  اقتصاد ایفا می کنند، می توان به بازار سرمایه، بازار پول، بازار بدهی و غیره اشاره کرد که از بین بازارهای نامبرده بازار بدهی می تواند با تکامل خود، شرایط ویژه ای را برای بازارهای همسو و اقتصاد کشور فراهم نماید که در مجموع برآیندی مثبت برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی با برشمردن مزایای استفاده بهینه از بازار بدهی و توسعه این بازار گفت:کاهش آسیب پذیری کشورها نسبت به بحران های مالی ، افزایش کارایی اقتصادی ، افزایش رشد اقتصادی کشورهای نوظهور همزمان با توسعه بازار مالی آنها و تخفیف اثرات بحران های مالی از جمله مزایای توسعه بازار بدهی است.

حتما بخوانید :  سرعت ورود شرکت‌ها به بورس و فرابورس راضی کننده نیست
مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک آینده با بیان اینکه  وجود بازار جایگزین برای تامین مالی شرکت ها به هنگام کمبود منابع بانکی و تأمین منابع مالی برای توسعه فعالیت های بخش خصوصی از دیگر مزایای استفاده بهینه از بازار بدهی است ، یاد آور شد: تأمین بودجه بخش عمومی ،جلوگیری از تسلط سیاست های مالی بر سیاست های پولی،افزایش شفافیت مالی ، تعیین غیردستوری نرخ بهره در بازار ، اثرگذاری بیشتر سیاست های پولی با اهداف ضد تورمی ، افزایش ثبات بازارهای مختلف نیز از دیگر ویژگی های این بازار است.

در عین حال تامین منابع برای کاهش بدهی های دولت به پیمانکاران و افزایش توان بانک ها در تامین مالی نیز از دیگر کارکرد های بازار بدهی و توسعه آن است.

آقا بزرگی با بیان اینکه هم اکنون بازار بدهی در کشور نسبت با چند سال گذشته، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته عنوان کرد:  فضا برای توسعه این بازار بسیار باز بوده و جای بیشتری برای پیشرفت دارد. با مطالعه دقیق تر روند پیشرفت بازار بدهی در داخل کشور، متوجه می شویم که موانعی در مسیر پیشرفت این بازار قرار دارد که با رفع آنها شاهد رشد بیشتر و کارآتر این بازار خواهیم بود.

وی یکی از دلایل عدم رشد مناسب بازار بدهی در داخل کشور را عدم کاربرد کوتاه مدت این اوراق عنوان کرد و افزود: عدم اجرای رتبه بندی اعتباری اوراق و انتشار اوراق با رسیک های اعتباری متفاوت با نرخ یکسان ، الزام بازار بدهی به شفافیت اطالعات مالی و عدم تمایل مدیران شرکت ها به آن ، هزینه بر و زمان بر بودن تامین مالی از طریق بازار بدهی در مقایسه با تامین مالی بانکی ، اعتماد بیشتر به سیستم بانکی و انصراف شرکت ها از انتشار اوراق بدهی به دلیل هراس از بازپرداخت اصل مبالغ اوراق در سررسید نیز از دیگر موانع موجود بر سر توسعه بازار بدهی در کشور است.

حتما بخوانید :  آخرین وضعیت ثاخت از زبان مدیرعامل
آقا بزرگی با بیان اینکه وضعیت کنونی بازار سرمایه ایران به مناسب ترین شکل ممکن در طول دوران فعالیت بورس نمایشگر وضعیت کنونی اقتصادی کشور است ،گفت: نباید انتظار داشت که درشرایطی که مشکل نقدینگی و رکود، اکثر بنگاه ها را به چالش کشیده است ، بورس برخلاف جهت حرکت اقتصاد روندی شارپی و جهنده داشته باشد .

به نظر می رسد یکی از حالت هایی که ممکن است در کوتاه مدت موجب وقع رونق اقتصادی و ایجاد جذابیت در بورس و اقتصاد کشور شود  روان سازی و شفاف سازی نرخ ارز در کشور است و این موضوع می تواند بخش قابل توجهی از معضلات اقتصادی از جمله دردسرهای مقابله و مبارزه با پدیده قاچاق کالا و ارز را در کشور پایان دهد .

منبع: اقتصادآنلاین


Linkback: https://irmeta.com/meta/b1746/t20728/
تو را مرور می کنم به تکرار؛
تا خاموشی ام، نشان از فراموشی ام نباشد ...


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
بازار بورس

نویسنده DELFAN

0 پاسخ ها
1706 مشاهده
آخرين ارسال ۲۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۵:۲۲
توسط DELFAN
xx
تحليل بازار بورس از ديدگاه هاي مختلف

نویسنده kiarash

1 پاسخ ها
1307 مشاهده
آخرين ارسال ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۷:۲۳:۱۲
توسط kiarash
xx
از بورس چه خبر؟

نویسنده A.Ehsani

14 پاسخ ها
5454 مشاهده
آخرين ارسال ۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۶:۰۵
توسط kiarash
xx
افزایش ۲۳۵ میلیارد ریالی ارزش بازار سیدکو

نویسنده fns4565

0 پاسخ ها
294 مشاهده
آخرين ارسال ۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰:۰۹
توسط fns4565
xx
راهنمای تحلیل و سرمایه گذاری در بورس (قسمت اول )

نویسنده A.Ehsani

0 پاسخ ها
3374 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۴۱:۰۹
توسط A.Ehsani
xx
سامانه اطلاعات سهامداران بورس کالا راه اندازی شد

نویسنده Accpanel

0 پاسخ ها
920 مشاهده
آخرين ارسال ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۳:۱۸
توسط Accpanel