Google


normal_post - آشنائی با نرم افزار Autodesk Development Land  - متا نویسنده موضوع: آشنائی با نرم افزار Autodesk Development Land  (دفعات بازدید: 2655 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین CIVILAR

xx - آشنائی با نرم افزار Autodesk Development Land  - متا
آشنائی با نرم افزار Autodesk Development Land
« : ۲۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۲:۴۹:۴۵ »
توپوگرافی
ایجاد یک پروژه:
در این نرم افزار با ایجاد یک پروژه جدید یک پوشه شامل تعدادی Folder و File ایجاد   می شود.
لذا از منوی File گزینه New را انتخاب کرده و در پنجره ظاهر شده به ترتیب نام پروژه،آدرس محل ذخیره ،نام فایل CAD را وارد کرده و Template مورد نظر را انتخاب می کنیم . با تایید این صفحه ، صفحه Point Description Field Sizeظاهر می شود که تعداد کاراکترهای پایگاه داده در آن تعریف می شود .تعداد کاراکترها با توجه به تعداد نقاط برداشت شده تنظیم می گردد.
با تایید این صفحه پنجره Drawing Setup Wizard فعال می گردد اولین صفحه از این مجموعه که Load Setting  نام دا رد  برای فراخانی تنظیمات پیش فرض استفاده می شود.صفحه دوم از این مجموعه Units نام دارد که مربوط به تنظیمات واحد های خط ، زاویه و میزان دقت آنها می باشد . باok  کردن این صفحه پنجره scale نمایان می شود که  مقیاس نقشه ، مقیاس افقی و عمودی پروفیل ها در آن تنظیم می گردد .
 تعریف یک  سیستم تصویر برای نقشه و زون مربوط به آن برعهده منوی zone می باشد در صفحه بعدی این منو با توجه به شمال نقشه و شمال واقعی ، مبدا مختصات مناسبو وارد می شود که در این پروژه از منوی مذکور به دلیل کوچک بودن محدوده برداشت شده استفاده نشده است .
 در پنجره text style اندازه و نوع خطوط مورد استفاده در نقشه تعریف می  شود.در صفحه Border نوع حاشیه نقشه(نوع Sheet) معرفی می شود.سپس تنظیمات را save  کرده و گزینه finish  انتخاب می شود با این کار پنجره اطلاعات تنظیمات صورت گرفته ظاهر می گردد .
با انجام دستورات فوق مرحله اول ( ایجاد یک پروژهجدید ) به پایان می رسد.
 
2- وارد کردن نقاط :
برای وارد کردن نقاط  از منوی point مراحل زیر می گیرد :
Point Setting → Marker → Point     
اندازه نقاط در تب size و رنگ واندازه متن ها ازتب  text  تنظیم می گردد.
در این مرحله می توان تعیین کرد که چه اطلاعاتی همراه نقاط نمایش داده شوند .
 
3- ترسیم عوارض:
پس از وارد کردن عوارض با توجه به کروکی موجود از منطقه و کد های اختصاص یافته به شماره هر نقطه عوارض به کمک فرمان های ترسیم گردید. لازم به ذکر است یک سری پلی لاین بسته دور عوارضی که لازم بود منحنی میزان از درون آنها عبور نکند ترسیم شد .
 
 
4- تولید منحنی میزان:
پس از ترسیم عوارض از منوی terrain زیر منوی terrain model explorer را انتخاب و روی  پوشه terrain  کلیک راست کرده و create new surface  انتخاب گردید. از زیر گروه ایجاد شده ابتدا روی point group  کلیک راست کرده و منوی فعال add point group  را انتخاب شد ودر پنجره ظاهر شده گروه نقاطی را که بایستی در انترپلاسیون شرکت کنند را تعیین کرده و به فایل اضافه گردید.سپس از زیر گروه terrain  در گروه point files کلیک راست کرده و add point File  انتخاب گردید و فایل نقاط به drawing دعوت شد . منوی Break line  از زیر گروه حاضر را با کلیک راست فراخوانی کرده و خط الرس  و خط القعرهای ترسیم شده در کروکی اعمال گردید. در این پروژه از Define by poly line استفاده شده است.
محدوده  منحنی ها و اینتر پلاسیون به کمک زیر گروه Boundaries و با این توضیح  که یک باندری در خارجی ترین لایه به عنوان outer و محدوده ساختمان ها با فرمت hide  و سایر محدوده هایی که بایستی منحنی از آنها عبور می کرد به فرمت show انتخاب گردید . بعد از انجام مراحل فوق روی گزینه  terrain  کلیک راست و از منوی فعال گزینه Build را انتخاب کرده و در پنجره ظاهر شده در تب surface تنظیمات لازم انجام گرفت .
نکته : در این صفحه می توان watershed آبریز ها و سایر امکانت آن را به کار گرفت. از منوی terrain گزینه create contour  را انتخاب کرده و به فرمان اتوکد مبنی بر پاک کردن منحنی های قدیمی پاسخ داده شد . از منوی terrain گزینه edit surface  را انتخاب واز منوی باز شونده آن import 3D line  را انتخاب کرده و گزینه enter   انتخاب گردید تا به سوال اتوکد که مبنی بر ایجاد مثلث بندی است جواب مثبت داده شود. با اجرای این فرمان مثلث بندی همانند منحنی میزان ها در یک لایه مجزا ایجاد شده  و آماده ویرایش می باشد.
برای ویرایش منحنی میزان ها بایستی مثلث بندی ویراشی شود زیرا منحنی ها از انترپولاسیون مثلث ها تولید می شوند . برای این منظور از منوی terrain  زیر منوی edit surface  به کمک فرمان fillip face  نحوه مثلث بندی را تغییر و شکل واقعی زمین را ایجاد کرده و دوباره دستور create contour اجرا گردید .این کار تا جایی تکرار شد که تمام مثلث بندی های شبکه ویرایش شوند سپس با توجه به کروکی ، نقاط اشتباه به کمک delete point  از مسیرterrain> edit surface > delete point   گردید . با انجام دستورات فوق مرحله تولید منحنی میزان ها به اتمام می رسد.
 
شیت بندی :
ابتدا یک شیت استاندارد 60 * 80 را که قبلا توسط سازمان نقشه برداری تهیه گردیده است فراخوانی کرده و Grid آن را از یک نقطه ثابت انتخاب کرده و به کمک فرمان move  آن را به یک مختصات رند از نقشه اتوکدی منتقل گردید . با فی_لتر کردن نقاط و حذف توضیحات اضافی کد ارتفاعی هر نقطه را به کمک فرمان move  منتقل شد.   نقشه را با لژاندر هماهنگ و ضخامت خطوط تنظیم گردید سپس فایل را به کمک فرمان purge  از هرگونه اطلاعات اضافی اعم از لایه ها حذف شد .
در انتها فایل به فرمت های *.dxf و *.dwg در cad2000 و cad2007 ذخیره شد.

منبع :wgs1384.blogfa.com

Linkback: https://irmeta.com/meta/b157/t583/

آفلاین BANOO

xx - آشنائی با نرم افزار Autodesk Development Land  - متا
پاسخ : آشنائی با نرم افزار Autodesk Development Land
« پاسخ #1 : ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۶:۴۲ »
با سلام..
اگه ممكنه كتاب الكترونيكي در زمينه جي آي اس  و لند داشتين بزاريد ممنون ميشم....


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter