Google


normal_post - راهيابي با GPS   - متا نویسنده موضوع: راهيابي با GPS  (دفعات بازدید: 1300 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین CIVILAR

xx - راهيابي با GPS   - متا
راهيابي با GPS
« : ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۰:۱۳ »
راهيابي با GPS 


GPS موقعيت يابي است که بر روي صفحه ديجيتالي اش موقعيت هر لحظه شما را توسط ماهواره نشان مي دهد. حتي اگر در كوه جنگل و يا دريا باشيد تنها با زدن دكمه go ميتوانيد حركت كنيد تا تمام حركت تان بر روي اين صفحه ثبت و ضبط شود. علاوه بر اين جي پي اس به شما اين امکان را مي دهد تا هر نقطه اي را که خواستيد علامت گذاري کنيد تا در در صورت لزوم مسير ميانبر برگشت از آن نقطه را از جي پي اس سوال کنيد.

147182824916248391701382273813220025163126 - راهيابي با GPS   - متا

يار هميشگي سفر

گيرنده هاي GPS هر قدر هم که انواع مختلفي داشته باشند، باز معمولاً علائم و اصطلاحات آنها شبيه هم است. به عنوان مثال، در صفحهُ Sky View ، موقعيت ماهواره ها و قدرت سيگنال هاي دريافتي از آنها را مي توان ديد. در صفحه Map  موقعيت مکاني خود و نقاط مورد نظر و يا مسير طي شده ( Track )، قابل مشاهده است. در صفحهُ Pointer ، جهت حرکت به همراه ساير اطلاعات جغرافيايي بيان مي شود. در صفحهُ Trip Computer  هم ساير اطلاعات سفر مثل زمان و سرعت و...

2141222242006059150131687533514117922193 - راهيابي با GPS   - متا

کجا استفاده کنيم؟

اگر از گيرنده GPS استفاده مي کنيد يادتان باشد يک نقشخ و قطب نما هم همراه ببريد. به هر حال در هر لحظه ممکن است باتري جي پي اس تان تمام شود يا حتي در تپه هاي ماسه اي، بيابانها يا ساير فضاهاي باز و پهناور گير بيفتيد که که لندفرم هاي مشخصي ندارند و ماهواره ممکن است نتواند دقيق موقعيت را بررسي کند.

اما ارزش واقعي جي پي اس را در کوهستان درک خواهيد کرد! اگر هوا مساعد باشد که همه چيز ايده آل است و شما به جاي مقايسه مداوم و وقت گير نقشه با توپوگرافي، مي تواند از مناظر اطراف لذت بيشتري ببريد. اگر هم هواي کوهستان نامساعد باشد که مي توانيد به راحتي راهتان را از ميان مه و بارش باران و  برف، پيدا کنيد و نگران گم کردن مسير نباشيد. بنابراين نياز به توضيح نيست که جي پي اس ها باد و باران و ابر و مه و برف را حريفند و تا زماني که گيرنده بتواند آسمان بالاي سر خود را با حداقل 3 ماهواره ببيند، قابل استفاده خواهد بود. اما جي پي اس هم با همه توانايي هايش گاهي رفيق نيمه راه مي شود و ممکن است درست در جايي که به کمکش نياز داريد مثل يک اسباب بازي بي مصرف به نظر برسد.  اين دستگاه براي غارها، جنگل هاي انبوه، تنگه ها يا دره هاي باريک و... ساخته نشده اند چون حيات جي پي اس به باز بودن فضاي بالاي سر آن است و اين حتما از کم لطفي شماست اگر از جي پي اس توقع داريد از داخل غار نجاتتان دهد!

چه جي پي اسي بخريم؟

6112813062501652286305618010482150178170 - راهيابي با GPS   - متا

اين روزها گردشگران حرفه اي مي دانند که اگر مي خواهند بدانند كه در كجا قراردارد، راه به چه سمتي است و يا با چه سرعتي در حركت هستند، بايد از GPS استفاده كنند. وجود اين دستگاه حتي در ماشين ها هم ضروري است تا اگر به فرض دجار سانحه شديد، در كنار هر جاده اي بتوانيد با فشار دادن يك كليد موقعيت را به نزديک ترين مركز اورژانس اطلاع دهيد. اما شما بسته به نوع مصرف و بودجه اي که داريد مي توانيد از طيف وسيع گيرنده هاي GPS بهره ببريد. البته بعد از آنکه مطمئن شديد که نقشه مناسب در برنامه هاي اين جي پي اس تدارک ديده شده است. درباره قيمت جي پي اس هم زياد نگران نباشيد. کاهش قيمت اين دستگاه ها به حدي بوده که اگر بخواهيد يک جي پي اس خوب داشته باشيد کافي است در حد قيمت يک گوشي موبايل هزينه کنيد. البته يادتان باشد که همه جي پي اس ها در ايران جواب نمي دهند. اما از بين دستگاه هايي که طرفداران زيادي در کشور ما دارند، مي توان به مدل هاي Garmin12و Extrax vista اشاره کرد که كه هر دو قابليت خوبي براي گردشگري در طبيعت دارند. اين دستگاه ها مجهز به سيستم Fish finder يا ماهي ياب هستند که كاربرد بسزايي در صيادي دارد. ماهي ياب با اتصال به آب دريا يا رودخانه مي تواند ماهي هاي بالاي پانزده سانتي متر را در صفحه نشان دهد و علاوه بر آن فاصله ماهي را هم در عمق نشان تان بدهد. البته فيش فايندر هاي حرفه اي تري هم وجود دارند كه ماهي هاي كوچكتر از پانزده سانت را نشان مي دهند. بنابراين اگر به هر دليلي در طبيعت گير افتاديد، جي پي اس هم ماهي دستتان مي دهد و هم ماهيگيري را بهتان مي آموزد تا مجبور نباشيد براي سير کردن شکمتان دست به دامن حشرات کبابي شويد!

هر چه نقشه هاي منطقه اي که در حافظه گيرنده بارگذاري مي شود دقيق تر باشد، سرويس هايي که از GPS مي توان دريافت داشت نيز ارتقا پيدا مي کنند. براي مثال، مي توان از GPS مسير نزديکنرين پمپ بنزين، تعميرگاه و يا ايستگاه قطار را سوال کرد و مسير پيشنهادي را دنبال کرد.

منبع : تبیان -

Linkback: https://irmeta.com/meta/b157/t1104/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter