Google


normal_post - چرا نشت نفتی در خلیج مکزیک واقعا یک فاجعه است. - متا نویسنده موضوع: چرا نشت نفتی در خلیج مکزیک واقعا یک فاجعه است.  (دفعات بازدید: 1304 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین CIVILAR

xx - چرا نشت نفتی در خلیج مکزیک واقعا یک فاجعه است. - متا
چرا نشت نفتی در خلیج مکزیک واقعا یک فاجعه است.
« : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۰:۳۴:۴۰ »
چرا نشت نفتی در خلیج مکزیک واقعا یک فاجعه است.


احتمالا همه ی شما اینو میدونید که اگه هر مقدار روغن و یا نفتی رو روی آب بریزیم، به علت کمتر بودن چگالی روغن، آب پایین تر از روغن قرار میگیره.حال فرض کنید که مقدار نفتی که روی آب ریخته میشه در مقابل حجم آب بسیار بسیار ناچیز باشه. تو شیمی-فیزیک این مقدار ناچیز رو اصلا در نظر نمیگیرن ولی در واقعیت چه اتفاقی می افته؟ نفت تا حداکثر مقداری که ممکن باشه روی آب پخش میشه.شاید بپرسین منظور از حداکثر مقدار ممکن چقدره. منظور اینه که این مقدار نفتی که روی آب ریختین، به تدریج بزرگ و بزرگ تر میشه تا جایی که ضخامتش به یک ملکول برسه. برای اینکه دقیقا بفهمین که این ضخامت یک ملکول چقدره و حجم مشخصی از نفت میتونه چقدر از سطح آب رو بپوشونه میتونین از یه آزمایش کوچیک کمک بگیرین. برای این منظور میتونین با کمک یه قطره چکان قطره ای به قطر یک میلیمتر رو روی آب درست کنین. حتما میدونید که باید 1000 تا یک میلیمتر رو پشت سر هم بچینید تا بشه یک متر. اگه اون قطره رو برای مدتی روی سطح آب بذارید که بمونه بعد از مدتی یه لکه ی خیلی خیلی بزرگ ایجاد میکنه.


قطره ی یک میلیمتری آزمایش ما حالا چیزی نزدیک به 7 متر قطر داره! با یه محاسبه ی ریاضی میشه فهمید که ضخامت نفت چیزی نزدیک 2 ناتومتره. برای انجام دقیق آزمایش میتونید اینجا رو بخونید.حالا فرض کنید به جای یک قطره نفت یک گالن به به حجم 3.8 لیتر رو روی آب بریزین. با یه محاسبه میشه فهمید که سطحی به قطر 450 متر توسط فقط یک گالن نفت پوشش پیدا میکنه.فکر کنم حالا درک ابعاد فاجعه ی مکزیک ملموس تر باشه. تخمین زده میشه که در هر روز چیزی در حدود 200,000 لیتر نفت از این سکوی نفتی به دریا نشت میکنه. البته در عمل هیچ وقت ضخامت لایه ی نفتی به یک ملکول نفت نمیرسه و در بیشتر مناطق بیشتر از اینه و به هرحال بازم میشه این مورد رو جزو بزرگترین فاجعه های زیستی به حساب آورد. این بدان معناست که هر روز 125.000 کیلومتر مربع از سطح دریا توسط نفت پوشانده میشه. و احتمالا حتی نمیشه تصور کرد که این مقدار نفت میتونه چه تاثیری روی زندگی ماهیان و پرندگان و در نتیجه روی زندگی انسان ها داشته باشه.


حادثه ای مشابه در سال 1989 در آلاسکا به وقوع پیوست. که فقط در مقایس زیست محیطی باعث از بین رفتن هزاران هزار گونه انواع ماهی و کوسه و نهنگ شد. با این حال بعد از گذشت بیش از 20 سال و علیرغم پاکسازی که طی همان سالها صورت گرفت طی تحقیقاتی که در سال 2007 صورت گرفت هنوز بیش از 26 هزار گالن نفت در ماسه های  اطراف موجوده. بعضی از اثرات این حادثه هنوز هم ادامه داره و پیش بینی میشه تا 30 سال دیگه هم ادامه داشته باشه.اما ابعاد فاجعه مکزیک فقط به مرگ جانوران ختم نمیشه. این حادثه درجایی اتفاق افتاده که بیش تر از میلیونها انسان زندگی میکنن. و تا وقتی که کنترل بشه به طور حتم از ابعاد فاجعه ی آلاسکا بسیار بزرگتر خواهد بود.

منبع : آر2جی بلاگ - r2gblog.com


Linkback: https://irmeta.com/meta/b156/t1268/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter
 

anything