Google


normal_post - تعاریف روزمره‎ ‎ - متا نویسنده موضوع: تعاریف روزمره‎ ‎  (دفعات بازدید: 1092 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین حمید رستمی

xx - تعاریف روزمره‎ ‎ - متا
تعاریف روزمره‎ ‎
« : ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۰:۳۴:۱۴ »
تعاریف روزمره‎ ‎

مساحت زمین: مساحت یک قطعه زمین را می گویند (عمدتاً در سند یا صورتمجلس تفکیک قید شده ‏است یا‌آن دسته از اراضی که ابعاد آن ها بدون اندازه و حدو حدودی بوده و مساحت در سند قید نشده ‏، مساحت زمین از برداشت وضع موجود محاسبه می گردد‎.)

‎مساحت زیربنا: مساحت هر طبقه از بنا را گویند‎.

مساحت کل بنا: مجموع سطح طبقات یک ساختمان اعم از روی زمین یا زیرزمین‎.

متوسط مساحت زمین: نسبت مساحت قطعات تفکیک شده به تعداد آن را در یک محدوده معین‎ .


ضریب سطح اشغال : سطح اشغال شده در طبقه همکف یک ساختمان نسبتبه کل مساحت زمین مورد ‏نظر (طبق سند و یا مساحت وضع موجود بشرطی که بدون کسر اصلاحی کمتر از سند مالکیت باشد‎).

متوسط مساحت کل بنا :نسبت جمع مساحت پروانه ها یا جمع مساحت پایان ساختمانها به تعداد ‏پروانه ها یا پایان ساختمان صادره‎ .

متوسط ضریب تراکم : نسبت جمع تراکم استفاده شده در هرپروانه یا بنا به تعداد کل پروانه های صادره‎ ‎‎.

مساحت کل طبقات و زیرزمین : مجموع مساحت کل طبقات احداث شده (مطابق مساحت کل بنا) با ‏احتساب مساحت زیرزمین‎ .

تعداد طبقات: طبقات احداث شده از روی شالوده تا پشت بام را شامل می گردد(خرپشته جزء طبقات ‏محسوب نمی شود‎.)

مساحت مفید : بنای ایجاد شده و قابل استفاده بدون در نظر گرفتن راهروهای ارتباطی، راه پله ، ‏چاهک آسانسور ، شوت زباله ،‌نورگیرها،‌پارکینگ و انبارهای مجزا بخصوص در زیر زمین و تاسیسات و ‏فضاهای مشاعی دیگر‎.

صفر طبقه‎ : ‎ایجاد خرپشته یا انباری یا توسعه بنا در طبقات موجود که منجر به طبقه اضافی نشود‎.

تراکم : درصد بنایی که نسبت به مساحت زمین در طبقات قابل احداث می باشد که در طرح تفصیلی ‏برای کاربری های مختلف تعریف گردیده است. (به جز سطوح پارکینگ و مشاعات در همکف و زیرزمین ‏ها و انباری در زیرزمین‎)

عملکرد بنا(کاربری طبقات و یا کاربرد بنا) : نحوه بهره برداری از فضاهای ایجاد شده از یک ساختمان ‏‏(انواع استفاده: مسکونی ، تجاری،‌اداری و‎…)

‎- ‎مسکونی : استفاده از فضاهای پیوسته ایجاد شده در یک ساختمان بعنوان واحد مسکونی که دارای ‏نور کافی و سرویس مناسب بهداشتی نیز باشد(مناسب برای سکونت خانواده‎)

‎- ‎تجاری : محل داد و ستد که معمولاً برگذر یا سرا یا پاساژ یا تیمچه احداث شده و عموماً دارای ویترین ‏باشد(مراکزی که اشخاص حقیقی و حقوقی طبق قانون تجارت عملیات تجاری انجام می دهند و ‏معاملات و داد و ستد می نمایند‎.)

‎- ‎اداری : محلی که در آنجا افراد حقوقی و حقیقی مشغول به کار بوده و کارهای خدماتی مربوط به ‏دولت و بخش خصوصی انجام می شود‎.

‎- ‎آموزشی: بناهایی که آموزش و پرورش و آموزش عالی و تعلیم و تربیت در آنجا صورت می پذیرد ‏‏(مهدهای کودک ،‌دبستان ،‌مدارس ، دبیرستان و دانشگاه و دیگر مراکز آموزشی‎)

‎- ‎صنعتی : بناهایی که منسوب و مربوط به صنعت بوده و در آنجا قطعات کوچک و بزرگ، سبک و سنگین ‏و حجیم و کوچک صنعتی ساخته می شود‎.

‎- ‎کشاورزی: بنایی که در آن انواعی از کشاورزی، کشتکاری، زراعت ، فلاحت ،‌دامداری، پرورش طیور، ‏پرورش ماهی انجام می پذیرد و یا بصورت بنا و یا سالن های کوچک و بزرگ ،‌گلخانه ها ، سوله ها یا ‏مراکز نمونه پرورش ایجاد شده اند‎.

‎- ‎فرهنگی‎ : ‎بنایی که در آن به امور فرهنگی پرداخته می شود. مانند آموزشگاه های مختلف ، دفاتر ‏انتشاراتی،‌گالری ها،‌سینما، تئاتر و‎…

‎- ‎مذهبی : بنایی که برای انجام آداب و آئین مذهبی احداث می گردد‎.

‎- ‎بهداشتی : بنایی که امور مربوط به تندرستی و بهداشت شهروندان در آنجا انجام می پذیرد. مانند ‏بیمارستان ،‌کلنیک ،‌درمانگاه ، تیمارستان و‎…

‎- ‎تفریحی ورزشی: بنایی که درآن بتوان به پرورش تناسب و فیزیک بدنی پرداخته و امکانات شادمانی و ‏فرح شهروندان را فراهم نمود. مانند شهربازی ،زمین های ورزشی ،‎
باشگاه های ورزشی ،‌استادیوم ها ،‌استخرو‎…

‎- ‎حمل و نقل‎ : ‎بنایی که جهت امور جابجایی و تردد شهروندان مورد استفاده قرار میگیرد. مانند پایانه ، ‏پارکینگ روباز و طبقاتی ، فرودگاه ، راه آهن‎

‎- ‎خدماتی: بنایی که در خدمت آسایش و رفع نگرانی های شهری مورد استفاده قرار گیرد، مانند آتش ‏نشانی ، مراکز جمع آوری زباله ، سرویسهای عمومی‎

‎- ‎تجهیزات شهری: بناهایی که جهت برطرف نمودن نیازهای شهری ایجاد می شود مانند پست های ‏برق و گاز، مراکز مخابراتی، مراکز تصفیه آب‎

‎-‎کاربری زمین : نحوه استفاده زمین را براساس سلسله مراتب انواع فعالیت های شهری و طرحهای ‏جامع و تفصیلی، کاربری ملک گویند‎.

‎- ‎مسکونی : اراضی که صرفاً برای سکونت افراد با تراکم مختلف پیش بینی شده (از بسیار کم – ‏ویلایی – تا زیاد – بلندمرتبه‎)

‎- ‎تجاری : اراضی که برای احداث مغازه ، پاساژ بازار در نظر گفته شود (عمده فروشی و خرده فروشی و ‏دفاتر تجاری‎)

‎- ‎اداری : اراضی که برای احداث ادارات مختلف دولتی و خصوصی پیش بینی گردد‎.

‎-‎آموزشی: اراضی که برای احداث ساختمانهای مورد نیاز آموزش و پرورش تعلیم و تربیت و نیز آموزش ‏عالی و آموزش غیرانتفاعی و آموزشی رسمی و غیررسمی پیش بینی می شود‎.

‎- ‎صنعتی: اراضی که برای احداث ساختمانهای صنعتی در نظر گرفته می شود (مانند انبارها کارگاهها، ‏کارخانجات، سردخانه ها و تعمیرگاههای بزرگ‎)

‎- ‎کشاورزی: اراضی که ‏‎(‎معمولاٌ‌خارج از شهر ) برای کشت و زرع پیش بینی شده و ساخت و ساز در ‏آنجا ممنوع می باشد‎.

‎-‎فرهنگی ومذهبی: اراضی که برای احداث اماکن مذهبی از قبیل مسجد ، حسینیه کلیسا،کنیسه ، و ‏آتشکده و … یا برای سینما و تئاتر وفرهنگسرا و… در نظر‎
گرفته می شود‎.

‎- ‎بهداشتی ودرمانی: اراضی که برای احداث بیمارستان ، درمانگاه و سایر ساختمان هایی که در ارتباط ‏با بهداشت و درمان شهروندان باشد‎.

‎- ‎ورزشی: اراضی که مختص ورزش و تفریح شهروندان برای احداث فضاها و استادیوم های انواع ورزشها ‏باشد‎.

‎- ‎حمل ونقل : به اراضی اطلاق می گردد که برای احداث ترمینال، پایانه، فرودگاه، پارکینگ عمومی روباز ‏و طبقاتی در نظر گرفته شوند‎.

‎- ‎پست : اراضی که برای ایجاد مراکز و دفاتر پستی پیش بینی گردیده است‎.

‎- ‎حریم: اراضی که بدلیل نیاز به فاصله ایمنی لازم است حفظ گردد و در آن بنایی ایجاد نگردد و یا ‏مقررات خاصی رعایت شود‎.

‎- ‎تاسیسات شهری: اراضی که در اختیار تاسیسات شهری مانند نیروگاه ، پست برق، پست گاز ، ‏ایستگاه رادیوو تلویزیون و غیره قرار گیرد‎.

‎- ‎ارتشی : اراضی که برای احداث پادگان ها و عملیات نظامی در اختیار ارتش و نیروهای انتظامی قرار ‏گیرد‎.

‎- ‎داخل طرح اجرایی : اراضی واقع در طرح های دردست اقدام شهرداری.‌(که عمدتاً طرحهای شبکه ‏گذرها و میادین می باشند‎)

‎- ‎کلاً ‌داخلطرح : اراضی که کلاً‌ در طرح شبکه شهری و یا خدمات شهری واقع شوند‎.

‎-‎معوض شهرداری: اراضی که شهرداری در اختیار خود قرارداده تا در صورت نیاز به صاحبان املاکی که ‏ملک آن ها در طرح واقع می شوند واگذار نماید‎.

‎- ‎انبارها: اراضی از شهر که بعنوان بارانداز و احداث انبار اختصاص یابد‎.

‎- ‎خدمات شهری: اراضی با کاربری خدماتی مانند: آتش نشانی، مرکز جمع آوری زباله،تجهیزات شهری‎

‎-
فاقدکاربری : اراضی که فاقد هرگونه کاربری هستند یا بعنوان ذخیره های شهری در نظر گرفته شده اند ‏و یا هنوز طبق برنامه طرح جامع، آزاد سازی و طرح تفصیلی ندارند‎.

انواع پروانه‎:

‎- ‎پروانهساختمانی: مجو.ز قانونی ای که از طرف شهرداری برای هرگونه ساخت و ساز برای صاحبان ‏املاک صادر می گردد‎ .

‎- ‎تخریب وبازسازی : پروانه ای که با تخریب بنای قدیمی و احداث بنای جدید براساس طرح تفصیلی ‏صادر می گردد‎.

‎- ‎اضافه اشکوب‎ : ‎مجوز احداث طبقاتی برروی طبقات موجود (توسعه بنا در ارتفاع‎)

‎- ‎تبدیل : مجوزی که برای تبدیل یک واحد مسکونی به دو واحد ، تبدیل واحد مسکونی به اداری و یا ‏تبدیل قسمتی از مسکونی به واحد تجاری و… صادرمی گردد‎.

‎- ‎تغییرات –تعمیرات: پروانه ای که منظور انجام تعمیرات و تغییرات جزئی و کلی صادر گردد‎.

‎- ‎تمدید پروانه‎: ‎در صورت منقضی شدن مهلت پروانه و یا عدم شروع عملیات ساختمانی از طرف مالک ، ‏اعتبار پروانه تمدید و با همان مشخصات صادر خواهد شد‎.

‎- ‎تغییر نقشه: در صورت تقاضای مالک و به شرط عدم شروع عملیات ساختمانی نسبت به تغییرات یا ‏جابجایی فضاها یا توسعه بنای پروانه های معتبر ، پروانه تغییر نقشه صادر خواهد شد‎.

‎- ‎ابطال پروانه‎: ‎در صورت تقاضای مالک با اخذ اصل پروانه صادره و ابطال آن و پیوست به پرونده بصورت ‏مکانیزه نیز پروانه باطل و تصویر به مراجع ذیربط اعلام می گردد و با رعایت ضوابط و مقررات پرداختی ‏های مالک عودت گردد‎.

‎- ‎تعویضمهندس ناظر یا مجری: در صورت درخواست مالک و با رعایت ضوابط و مقررات و موافقتناظر و ‏مجری و مراجع ذیصلاح و معرفی ناظر و مجری جدید مجوز فوق صادر می‎
گردد‎.

انواع گواهی‎:

‎- ‎عدم خلاف: در صورت شروع به کار ساختمانی طبق پروانه صادره برای هرگونه معامله و یا انقضای ‏مهلت پروانه (برای ادامه عملیات ساختمانی یا بروز خلاف، پس از رسیدگی، ‌گواهی جدیدی به نام عدم ‏خلاف صادر می گردد‎.

‎- ‎بلامانعناحیه: در موارد بروز تخلفات جزئی که منجر به جلوگیری شود، پس از رفع خلاف یا رسیدگی به ‏آن، مجوز ادامه کار از شهرسازی منطقه به ناحیه مربوطه صادر خواهد شد‎.

‎- ‎بلامانعشهرسازی‎: ‎درصورت درخواست انواع پروانه و کشف خلاف در بنا و رسیدگی به آن برای ‏سهولت روند اداری و ادامه کار ، بلامانع شهرسازی صادر خواهد شد‎.

‎- ‎پایان کار: در صورت پایان عملیات ساختمانی و عدم وجود تخلف و ارائه گواهی صحت اجرا از جانب ‏مهندس ناظر گواهی پایان کار ساختمانی توسط شهرداری صادر می شود‎.

‎- ‎پایان کارآپارتمانی‎: ‎صدور گواهی پایان ساختمان یا عدم خلاف در مورد هریک از آپارتمان های یک ‏مجتمع بشرطی که در اختصاصیات و مشاعات تخلفی حادث نشده باشد‎ .

‎- ‎پایان کارقبل از ۴۹: جهت بناهایی با هر کاربری که قبل از اردیبهشت سال ۱۳۴۹ احداث و بهره برداری ‏گردیده اند‎( ‎شامل مقررات طرح جامع تهران نمی باشند) پایان ساختمانی قبل از ۱۳۴۹ صادر می گردد‎.

‎- ‎تمدید پایانکار: در صورت انقضای اعتبار پایان کار و عدم وجود هرگونه خلاف یا تغییرات در بنا پایان کار ‏مذکور با همان مشخصات مجدداً‌ تمدید می گردد‎.

مشخصات املاک در کاربری مسکونی‎:

‎- ‎مساحت زیربنا: مجموع سطوح در هرطبقه از ساختمان های یک ملک را مساحت زیربنای آن طبقه ‏گویند‎.

‎-‎مساحت کلبنا: عبارت است از مجموع سطوح ساخته شده در کلیه طبقاتی که در یک ملک احداث می ‏شود یا شده است که شامل زیرزمین یا زیرزمین ها ، همکف، طبقات فوقانی اعم از قسمت های مفید ‏و اختصاصیات و یا مشاعات در طبقات ساختمان می باشد‎.

‎- ‎متوسط مساحتزمین: عبارت است از نسبت کل مساحت زمین ها به تعداد اراضی بلوک یا ناحیه ، ‏محله،‌منطقه ، شهر‎

‎- ‎ضریب سطحاشغال : عبارت است از نسبت درصد مساحت سطح مجاز احداث بنا به مساحت قطعه ‏زمین در طبقه همکف‎

‎- ‎متوسط مساحتکل بنا : عبارت است از نسبت مساحت کل بنا در املاک موجود به تعداد اراضی بلوک یا ‏ناحیه یا محله یا منطقه یا شهر‎

‎- ‎ضریب تراکممجاز: عبارت است از نسبت درصد سطح زیربنای کل ساختمان به سطح قطعه زمین مورد ‏ساخت با کاربری مجاز طبق طرح تفصیلی (مشاعات و انبار و پارکینگ در زیرزمین و پارکینگ در همکف ‏جزء این ضریب محاسبه نمی گردند‎.)

‎- ‎تراکم استفادهشده : عبارت است از سطح زیربنای کل ساختمان به سطح قطعه زمین مورد ساخت ‏با هرکاربری (مشاعات و پارکینگ و انباری در زیرزمین و پارکینگ درهمکف جزء این سطوح محاسبه نمی ‏گردد‎)

‎- ‎بنای مفید : مجموع زیربنای کل طبقات بجز سطح پارکینگ ها و انباری ها و مشاعات‎

‎- ‎مساحت زیربنای مشاعات در مسکونی: شامل مجموع مساحت تاسیسات، راهرو، راه پله،‌آسانسور ، ‏لابی،‌سالن اجتماعات ، استخر و سونا و ورزشی، سرایداری، شوت زباله ، نگهبانی، نورگیرها، سرویس ‏بهداشتی و انباری مشاع جزء سطوح مشاعات می باشند‎.

‎- ‎درصد بنای مفید استفاده شده: درصد مجموع زیربنای مفید طبقات در طبقات، نسبت به مساحت ‏ملک(طبق سند مالکیت) . (زیربنای کل ، منهای مشاعات و پارکینگ و انباری‎)

انواع اراضی‎ :

‎- ‎دایر:اراضی دارای ساختمان و تاسیسات و دیوارکشی متناسب با ملک و یا املاکی که باغ و مشجر و ‏یا زراعی باشد، می گویند‎ .

‎- ‎بایر: به اراضی فاقد ساختمان و تاسیسات می گویند که سابقه دایر بودن را داشته اند‎.

‎- ‎موات : به املاکی که فاقد ساختمان و تاسیسات باشد و هرگونه سابقه عمران و آبادی و یا باغ و ‏کشاورزی نداشته اند گویند‎.

مشخصات کاربری ملک‎ :

‎- ‎مسکونی : به سطوحی اطلاق می گردد که براساس نقشه کاربری اراضی جهت احداث واحدهاو ‏مجموعه های مسکونی اختصاص یافته اند‎.

‎- ‎تجاری: این اراضی برای فعالیت های بازرگانی ، مغازه ها و فروشگاه ها ، کسب و پیشه و دوایر ‏نمایندگی های مختلف و دفاتر تجاری براساس سلسله مراتب طرحهای تفصیلی (خرده فروشی، عمده ‏فروشی، دفاتر) پاساژ، تیمچه، سرا درنظر گرفته شده است‎.

‎- ‎مختلط : عبارت است از ترکیب چندعملکرد از کاربری های مختلف دریک قطعه زمین با کاربری مختلط ‏‏(تجاری اداری، تجاری مسکونی، مسکونی اداری و اختلاطی از کاربری های فرهنگی ،‌ورزشی، ‏آموزشی) با توجه به طرح تفصیلی می باشند‎.

‎- ‎باغ ‏‎: ‎عبارت است از زمین محصور و یا غیر محصوری که در آن درخت به تعدادی که قانون مشخص ‏نموده است کاشته باشند و یا در طرح تفصیلی به صورت باغ تعیین شده باشد‎.

‎- ‎مذهبی: انواع کاربریهای مذهبی در سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل می باشد‎. * ‎اراضی ‏مذهبی رده محله شامل: مساجد کوچک، تکایاو حسینیه ها * اراضی مذهبی رده ناحیه شامل: ‏مساجد و فاطمیه ها *‌اراضی مذهبی رده منطقه شامل: مساجد بزرگ و هیئت ها‎* ‎اراضی مذهبی رده ‏حوزه شامل: مجتمع های مذهبی ، دارالتبلیغ ها و مهدیه ها * اراضی مذهبی رده شهر و فراتر : شامل ‏مساجد اصلی شهر ، خانقاه ،‌ کلیساها و کنیسه ها ، امامزاده ها ، بقاع متبرکه ،‌مصلی ،‌آتشکده ها و ‏معابد‎.

‎- ‎آموزشی: این اراضی بسته به سلسله مراتب خدمات شهری با توجه به رده های مختلف کاربری ‏آموزشی به احداث ساختمان های آموزشی اختصاص دارد. فعالیت های مجاز در این اراضی آموزشی ‏رده های مختلف به شرح ذیل می باشد. * اراضی آموزشی رده محله: شامل مهدکودک، آمادگی ‏،‌مدرسه ابتدایی مدارس راهنمایی و دبیرستان ها.* اراضی آموزشی رده ناحیه: شامل کلاس های ‏نهضت سواد آموزی، مراکز آموزش حرفه ای و هنرکده ها.* اراضی آموزشی رده منطقه شامل‎: ‎مدارس ‏اسلامی ،‌موسسات آموزش زبان های خارجی وهنرستان های صنعتی* اراضی آموزشی رده حوزه ای : ‏شامل مدارس ویژه نابینایان ،‌مدارس ویژه معلولین کرو و لال و مدارس ویژه سایر معلولین .* اراضی ‏آموزشی رده شهر و فراتر: شامل مدارس ویژه خارجیان مقیم تهران و مدارس ویژه کودکان استثنایی‎

‎- ‎فرهنگی : انواع کاربری های فرهنگی بنا به سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل می باشد‎.

‎* ‎اراضی فرهنگی رده محله ای‎ : ‎شامل کتابخانه کودکان و کتابخانه های درجه ۵‏‎

‎* ‎اراضی فرهنگی رده ناحیه ای‎ : ‎شامل کتابخانه های درجه ۴ و سالن های اجتماعات‎.

‎* ‎اراضی فرهنگی رده منطقه:شامل کتابخانه های درجه۳، بنیادهای ارشادی وکانون ها‎

‎*‎اراضی فرهنگی رده شهر و فراتر : شامل اماکن و محوطه های تاریخی ، موزه ها، موسسات ‏انتشاراتی، کتابخانه های ملی و سایر کتابخانه های بزرگ ،‌نمایشگاهها، انجمن ها ،‌بناهای ‏یادبود،‌آرامگاه مشاهیرو فرهنگستان ها‎.

‎- ‎بهداشتی: این اراضی در رده محله مطرح شده و شامل گرمابه ها و رختشویخانه ها می گردد‎.

‎- ‎ورزشی : انواع این کاربری برحسب سلسله مراتب خدمات شهری به شرح ذیل می باشد‎.

‎* ‎اراضی ورزشی رده محله: شامل زمین های بازی کوچک‎ .

‎* ‎اراضی ورزشی رده ناحیه : شامل زمین های ورزشی و سالن های کوچک‎.

‎*‎اراضی ورزشی رده منطقه شامل زمین های ورزشی سالن های متوسط – سالنهای استخر ‏سرپوشیده و‎
‎*‎اراضی ورزشی رده شهر، استادیوم ها و …می باشد‎.

‎- ‎فضاهای سبز-پارک عمومی: ملکی که دارای طرح پارک ، حریم سبز ، جنگل مصنوعی و … طبق طرح ‏تفصیلی و جامع می باشد، بارده بندی باغ کودک ،‌پارک محله، پارک منطقه ای و پارک های عمومی ‏شهری ،‌حریم سبز بزرگراهها ، اتوبانها ، بزرگراه ها،‎

برگرفته از سایت ‏http://omransazeh.ir/‎Linkback: https://irmeta.com/meta/b1374/t8386/
امروز را با خدا قدم برداریم و فردا را به او بسپاریم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter