Google


normal_post - احتمالا زمین‌لرزه‌ها در اثر گرم‌شدن زمین رخ می‌دهند‎ ‎ - متا نویسنده موضوع: احتمالا زمین‌لرزه‌ها در اثر گرم‌شدن زمین رخ می‌دهند‎ ‎  (دفعات بازدید: 1261 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین حمید رستمی

احتمالا زمین‌لرزه‌ها در اثر گرم‌شدن زمین رخ می‌دهند‎ ‎

            


براساس ادعای جدید دانشمندان، احتمالا زمین‌لرزه‌ها در اثر گرم‌شدن زمین رخ ‏می‌دهند‎.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، تحقیقات جدید دانشگاه ملی استرالیا نشان می‌دهد که ‏تغییرات آب‌وهوایی طولانی‌مدت می‌تواند صفحات تکتونیکی زمین را حرکت دهد‎.

محققان استرالیایی با همکاری دانشمندان آلمانی و فرانسوی بین حرکت صفحه هند در ‏‏10 میلیون سال اخیر و تشدید بادهای موسمی هند ارتباط برقرار کرده‌اند‎.

به گفته محققان، باران‌های موسمی در هر سال چهار متر افزایش داشته و سرعت ‏حرکت صفحه هند به یک سانتیمتر در سال بالا رفته است‎.

دانشمندان داده‌ها را در رایانه‌ای قرار دادند که نشان می‌داد چگونه بادهای موسمی، ‏کوه‌های شرقی هیمالیا را در 10 میلیون سال گذشته فرسوده کرده‌اند‎.

آنها دریافتند که سنگ‌های این کوهستان به قدری از سمت شرق صفحه تکتونیکی ‏فرسایش یافته بودند که می‌توانست نشان‌دهنده حرکت خلاف عقربه‌های ساعت این ‏صفحه باشد‎.

دکتر «جیامپریو یافالدانو» از دانشگاه ملی استرالیا اظهار کرد‎: ‎اهمیت این کشف در این ‏است که برای اولین بار فهمیدیم که تغییرات آب‌وهوایی طولانی‌مدت می‌تواند مانند یک ‏نیرو عمل کرده و بر حرکت صفحات تکتونیکی تاثیر می‌گذارد‎.

وی افزود: مشخص شده که حوادث زمین‌شناسی خاص مانند رانش قاره‌ها، بسته شدن ‏حوضچه اقیانوسی و ساختار کمربندهای بزرگ کوهستانی که توسط حرکت صفحات ‏بوجود می‌آیند قادر هستند بر الگوهای آب‌وهوایی در یک دوره یک میلیون ساله تاثیر ‏بگذارند. اکنون ما می‌دانیم که برعکس این قضیه هم صادق است. تغییرات طولانی‌مدت ‏آب‌وهوایی یا تغییرات طبیعی در الگوهای آب‌وهوایی در میلیون‌ها سال می‌تواند حرکت ‏صفحات را در یک بازحخورد مکانیسمی تغییر دهد‎.

محققان اکنون امیدوارند که بتوانند از این یافته‌ها در پیش‌بینی زمین‌لرزه‌های در مقیاس ‏بزرگ مانند زلزله ژاپن کمک بگیرند‎.

دکتر «یافالدانو» در ادامه افزود: هنگامی که نیروهای حرکت‌دهنده صفحات در امتداد ‏مرزهای خود به آستانه خاصی می‌رسند زلزله رخ می‌دهد‎.

هفته گذشته دانشمندان مدعی شدند که احتمالا اروپا در اثر تغییر مکان قاره‌ها و نزدیک ‏شدن آنها به یکدیگر ممکن است به زیر قاره آفریقا فرورانش کند‎.

به گفته زمین‌شناسان، توقف رخ داده در حرکات دو قاره می‌تواند به این معنی باشد که ‏صفحات در حال تغییر جهت هستند‎.


منبع: مرکز عمران ایران (به نقل از ایسنا‎)‎Linkback: https://irmeta.com/meta/b1374/t8075/
امروز را با خدا قدم برداریم و فردا را به او بسپاریم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter