Google


normal_post - کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان‎ ‎ - متا نویسنده موضوع: کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان‎ ‎  (دفعات بازدید: 1973 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین حمید رستمی

xx - کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان‎ ‎ - متا
کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان‎ ‎
« : ۱۷ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۳:۴۵:۲۷ »
کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان‎ ‎

            


با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تاثیر آن در صنعت ساختمان امروزه استفاده از ‏مصالح مدرن و جدید جایگاه خاصی در این صنعت پیدا کرده است . پرلیت یکی از ‏موادی است که سالهای قبل توسط کشور های پیشرفته شناسائی شده و در ‏صنایع مختلف از جمله ساختمان بکار گرفته شده است. روی آوردن به استفاده ‏از پرلیت در صنعت ساختمان دارای اهمیت و ویژه گیهای منحصر به فرد است و ‏از این رو میتوان کاربرد پرلیت در ساختمان را به سه دسته زیرتقسیم بندی ‏نمود‎.

الف ) سبک سازی‎
ب) عایق حرارتی و صوتی ‏‎
ج) مصارف دیگر‎


الف) سبک سازی‎
ساخت بلوک های سبک ساختمانی با کیفیت بالاتر از هر ماده دیگری برای تهیه ‏بتن سبک و مطابق بالاترین استانداردهای جهانی، پارتیشن های گچی پرلیتی ‏سبک، استفاده در دیوارهای دوجداره (سیستم پوشش دیوارها) و پشت بامها، ‏دیوارهای غیر حمال، کف اتاقها جهت کاهش بار مرده، افزایش عایق کاری ‏ساختمان و کاهش مصرف هزینه های انرژی، آجر نسوز، ورقهای نسوز، عایق ‏پرلیتی جهت جایگزینی به جای یونولیت و پلی اورتان، آجرهای پرلیتی، پلاستر ‏پرلیت محصولاتی را که می‌توان از پرلیت منبسط شده برای صنایع ساختمان ‏تولید نمود بشرح زیر است‎.

بتن آماده(مخلوط سیمان پرتلند و پرلیت منبسط شده) برای انواع احتیاجات ‏ساختمانی، برای استفاده در ملاتها، تهیه بتن‌های پرلیتی، برای روکاری ‏ساختمانها، حمامها و استخرهای سرپوشیده و غیره .1 اندود آماده که از مخلوط ‏پرلیت و گچ حاصل می‌شود و برای جایگزینی کاهگل در ساختمانها که استفاده ‏از آن در ساختمانها به کمک پمپ و یا مالیدن بر روی دیوار اعمال می‌شود و ‏سرعت کار و صرفه جویی در تعداد کارگر در این روش، قابل قیاس با روشهای ‏سنتی نیست، این ماده از نظر عایق بندی صدا و حرارت نیز بر مصالح سنتی ‏ترجیح داده می‌شود .2 تهیه پرلیت مخلوط با مواد قیری برای پوشش سقفها .3 ‏تهیه محصولات پرلیتی برای عایق بندی لوله‌های آب گرم وسرد .4 تهیه پرلیت ‏منبسط شده برای کف اتاقها‎.


ب) عایق حرارتی و صوتی ‏‎
پرلیت را می‌توان به نسبتهای مختلف با سیمان مخلوط کرد و از آن قطعه‌های ‏سبک وزن تهیه کرد. ملات پرلیت از ملات سیمان سبکتر ، هدایت گرمایی آن کم ‏و جذب صدای آن بیشتر است. صفحات پرلیتی را به کمک پرلیت و یک ماده ‏چسباننده نظیر گچ می‌توان تهیه نمود. این صفحات وزن کم دارند و به عنوان ‏عایقهای خوب حرارتی و صوتی بکار می‌روند‎. ‎صفحات جذب صدا ، از مخلوط ‏پرلیت و آزبست پرس شده تهیه می‌گردند معمولاً بسته به نوع و درجه حرارت ‏عایقی از پرلیت منبسط با دانه بندی های 0.5 تا 1 و 1 تا 4 میلیمتر استفاده ‏می شود. از آنجایی که پرلیت یک عایق خارق العاده بوده و وزن سبک داشته و ‏در مقابل آتش سوزی ،پوسیدگی و موریانه زدگی مقاوم می باشد ، از آن به ‏شرح زیر استفاده می شود‎.

‎1-‎عایق سبک و پرکننده - سیمان پورتلند و خمیر یا پلاستر سنگ گچ‎
‎2-‎عایق زیر طبقات - عایق کردن سقف ها‎
‎3-‎آستر شومینه - ضد حریق نمودن‎
‎4-‎بلوک ها - عایق نمودن لوله ها‎

سیمان پورتلند و پلاستر سنگ گچ‎
از پرلیت می توان به عنوان ماده ای متراکم کننده و تقویت کننده سیمان پورتلند ‏و پلاستر سنگ گچ در مصارف خارجی و مقاوم نمودن تیرها و ستون ها در مقابل ‏حریق استفاده نمود. سابقاً پلاستر از مخلوط سنگ گچ و شن ساخته می شد. ‏اما مشکلی که در پلاستر شنی دیده می شد این بود که در آتش، شن ها ‏منفجر شده و ترک خورده و به آسانی تخریب می شدند. اما به عکس پلاستر ‏پرلیتی محصولیست که در حین سبکی، ضد حریق کامل می باشد‎.

عایق زیر طبقات‎
چرا از پرلیت در عایق سازی استفاده می شود؟ عایق زیر طبقات پرلیت، عایقی ‏غیر آلی بوده که فساد نیافته و به آسانی مشتعل نشده و محلی مناسب برای ‏اسکان موریانه ها نمی شود. ار آنجائی که‎ PH ‎آن خنثی است، در لوله کشی ‏ها و سیم کشی های الکتریکی که در زیر طبقات انجام می شود خوردگی و ‏سایش نیافته و به میزان زیادی انتقال صدا از یک طبقه به طبقات دیگر و از طبقه ‏به دیوارها و از سیستم لوله های زیر طبقات را کاهش می دهد. در مواردی که ‏پرلیت به عنوان عایق زیر طبقات مورد استفاده قرار می گیرد از مواد دفع کننده ‏آب و کاهنده گرد و غبار که به طور خاص بدین منظور تهیه شده اند ، استفاده ‏میشود. از آن در: طبقات سیمانی، طبقات آسفالتی، طبقات تخته ایی، استفاده ‏می شود‎.

عایق نمودن سقف‎
از مخلوط پرلیت و سیمان پورتلند با آب ، عایقی سبک و محکم بدست می آید ‏که از آن برای عایق نمودن سقف ها پاگرد طبقات ، سازه های سبک و بسیاری ‏از موارد دیگر استفاده می شود‎.

مزایای عایق نمودن سقف توسط پرلیت‎

‎- ‎ضد حریق‎
‎- ‎بالا رفتن درجه مقاومت در برابر حریق‎
‎- ‎سبک و دوام طولانی‎
‎- ‎کاهش انتقال صدا‎
‎- ‎عایقی فوق العاده‎
‎- ‎داشتن شیب برای دفع باران یا برف‎

وزن سبک‎
وزن آن چیزی در حدود 60% کمتر از پلاستر شنی می باشد‎

عایق گرمایی‎
مقاومت گرمایی آن چهار برابر بیشتر از پلاستر شنی می باشد بنابراین در ‏سیستم های تهویه مطبوع نیز بدلیل این خاصیت مهمش ‏‎(‎صرفه جویی) ‏استفاده می شود‎

مقاومت در برابر آتش‎
ضدحریق و ضدسمی بودن آن چیزی درحدود 8 ساعت مقاومت در برابر حریق با ‏حداقل وزن و ضخامت است‎

کاهنده میزان آلودگی صوتی‎
ساختار مشبک آن ، امکان بازتاب صوتی را به حداقل رسانده و با جذب صدا ‏میزان انتقال صدا میان بخشها را به حداقل می رساند‎


ج) مصارف دیگر‎
در رنگ سازی ، پلاستیک ، لاستیک و عایق بندی فضای خالی دیوارهای دو ‏جداره بکار می‌رود. صفحات پرلیتی را به کمک پرلیت و یک ماده چسباننده نظیر ‏گچ می‌توان تهیه نمود. این صفحات وزن کم دارند و به عنوان عایقهای خوب ‏حرارتی و صوتی بکار می‌روند. صفحات جذب صدا ، از مخلوط پرلیت و آزبست ‏پرس شده تهیه می‌گردند‎. ‎Linkback: https://irmeta.com/meta/b135/t8224/
امروز را با خدا قدم برداریم و فردا را به او بسپاریم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
233 نکته اجرایی ساختمان

نویسنده CIVILAR

0 پاسخ ها
2098 مشاهده
آخرين ارسال ۲۳ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۶:۱۸:۰۸
توسط CIVILAR
xx
اصول اجرایی ساختمان

نویسنده CIVILAR

2 پاسخ ها
3455 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۹:۳۰
توسط CIVILAR
xx
همه چيز در مورد پيدايش ترك در ساختمان

نویسنده CIVILAR

0 پاسخ ها
2542 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۴:۲۳
توسط CIVILAR
moved
منتقل شده: حسابداری پروژه های ساختمان

نویسنده کـوکـبـی

0 پاسخ ها
864 مشاهده
آخرين ارسال ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۲:۰۵:۵۶
توسط کـوکـبـی
xx
نكات اجرائي ساختمان سازي - نازك كاري

نویسنده CIVILAR

0 پاسخ ها
7801 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۲:۴۰
توسط CIVILAR