• linkedin

تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta
را سرچ کرده و یا از لینک زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

وارد شوید.


telegram_128-min - به جای مهریه سنگین به موارد زیر توجه فرمایید. - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Googlenormal_post - به جای مهریه سنگین به موارد زیر توجه فرمایید. - متا نویسنده موضوع: به جای مهریه سنگین به موارد زیر توجه فرمایید.  (دفعات بازدید: 1560 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین hojjat

یك وكیل دادگستری گفت: شروط ضمن عقد بسیار ارزشمند است و بهتر است خانم‌ها به جای مهریه‌های سنگین، شروط ضمن عقد محكمی برای همسران‌شان بگذارند تا در طول زندگی به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابری با همسر خود داشته باشند. 


به گزارش سیماب به نقل از ایسنا، دكتر محمد ادیب گفت: ازدواج یك قرارداد است كه حقوق و تكالیفی را بر دوش مرد و زن قرار می‌دهد، اما رسوم حاكم بر جامعه باعث شده ما كمتر به این مساله توجه كنیم همه افراد اوایل ازدواج توجه‌شان به حاشیه‌های ازدواج است، خواستگاری و مراسم عروسی، جهیزیه و... ،توجه نمی‌كنند كه پای یك قرارداد و عقد را دارند امضا می‌كنند و باید متوجه این مساله باشند كه به موجب این قرارداد چه تعهداتی نسبت به طرف مقابل دارند. 


وی افزود: متاسفانه در كشور ما بیشتر مردم عادت دارند نخوانده پای قراردادها را امضا كنند، این مساله در ازدواج بیشتر هم اتفاق می افتد و بیشتر اوقات دختر و پسری كه می‌روند برای ازدواج، همان موقع كه سند ازدواج‌شان می‌خواهد امضا شود، سند نكاحیه را كه شرایط در آن نوشته شده برای اولین بار می‌بینند و امضا می‌كنند و در آن موقع هم زیاد از مفاد سند ازدواج سر در نمی‌آورند، چون از طرفی اصطلاحات فنی و حقوقی است و از طرف دیگر آن موقع دو طرف در حال و هوای دیگری هستند.


این وكیل دادگستری با بیان این كه براساس قوانین مدنی ایران حقوق و تكالیف به صورت برابر بین زن و شوهر تقسیم نمی‌شود، عنوان كرد: زن به موجب عقد ازدواج بسیاری از حقوق مدنی و معنوی خود همچون حق سفر، اشتغال، انتخاب مسكن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر را از دست می‌دهد و در قبال آن حقوق مادی مانند مهریه و نفقه را به دست می‌آورد كه در بسیاری از موارد دستیابی به این حقوق مادی هم با مشكل همراه است.


ادیب در ادامه افزود: برای رفع نابرابری میان زن و مرد و برای اینكه یك تعادلی بین این حقوق و تكالیف برقرار شود، می‌توانیم از شروط ضمن عقد استفاده كنیم.


وی اظهار داشت: شروط ضمن عقد متاسفانه در جامعه ما رایج نشده است و حتی بسیاری از افراد تحصیل‌كرده هم از آن استفاده نمی‌كنند چون اولا، همه جامعه از این شروط آگاه نیستند و نمی‌دانند كه چنین شروطی را می‌توانند بگذارند، دوما هم اینكه ما می‌گوییم از این شروط استفاده كنید بسیاری می‌گویند اصلا زندگی كه بخواهد با این شرط و شروط باشد بهتر است كه شروع نشود. 


ادیب گفت: هر 12 موردی كه زن و مرد برای عقد امضا می‌كنند. شروطی است كه مرد به زن وكالت می‌دهد با اثبات آن شرایط برای طلاق وكالت داشته باشد، یعنی آن 12 مورد را برای ازدواج امضاء نمی‌كنیم بلكه برای طلاق امضاء می‌كنیم. 


این وكیل دادگستری عنوان كرد: این شروط شامل حق مسكن، كار، تحصیل، طلاق، تقسیم دارایی‌های مشترك در هنگام جدایی و حضانت فرزندان است، باید در هنگام عقد نكاح در دفتر خانه ثبت اسناد رسمی در قباله ازدواج ثبت شود.


وی با اشاره به اینكه شروط ضمن عقد می‌تواند شامل هر خواسته مشروع و معقول و معینی باشد افزود: با استناد به ماده 1119 قانون مدنی طرفین می‌توانند تمامی شروطی را كه مخالف مقتضای ذات عقد نباشد برای یكدیگر بگذارند. 


ادیب در پایان گفت: البته شروط نباید مخالف مقتضای ذات باشد بنابراین اگر زنی حین عقد شرط كند كه از همسرش تمكین نكند شرط هم باطل است و هم عقد را باطل می‌كند.


Linkback: https://irmeta.com/meta/b1056/t7824/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
تغییر مهر و لوگو شرکت(لطفا راهنمایی فرمایید)

نویسنده لینا

2 پاسخ ها
2434 مشاهده
آخرين ارسال ۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۵:۵۲
توسط DELFAN
xx
موارد پر خطر برای حسابدارها

نویسنده davod.dashti

10 پاسخ ها
2445 مشاهده
آخرين ارسال ۳ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۵:۴۰
توسط davod.dashti
xx
لزوم توجه به شئونات حرفه حسابرسي

نویسنده A.Ehsani

0 پاسخ ها
1072 مشاهده
آخرين ارسال ۴ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۵:۰۲
توسط A.Ehsani
xx
نكات قابل توجه در تهيه دستورالعمل انبارگرداني

نویسنده elahe

0 پاسخ ها
3627 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۴:۰۷
توسط elahe
xx
قابل توجه دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد و دكتري

نویسنده محمــود ســلیمانی

0 پاسخ ها
1016 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ مهر ۱۳۹۰ - ۱۵:۴۳:۱۴
توسط محمــود ســلیمانی
xx
هزینه در دفترکل بستانکار نمیشود، جز در موارد خاص:

نویسنده elahe

7 پاسخ ها
2351 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۶:۱۰
توسط A.Ehsani