• linkedin

تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta
را سرچ کرده و یا از لینک زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

وارد شوید.


telegram_128-min - آغاز حذف سه صفر از پول کشور - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Googlenormal_post - آغاز حذف سه صفر از پول کشور - متا نویسنده موضوع: آغاز حذف سه صفر از پول کشور  (دفعات بازدید: 2229 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین DiYakO

xx - آغاز حذف سه صفر از پول کشور - متا
آغاز حذف سه صفر از پول کشور
« : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۰:۰۷ »
آغاز حذف سه صفر از پول کشور

حذف سه صفر از پول ملی در حالی بررسی‌های کارشناسی را طی می‌کند و اخیرا هم برای عادی شدن این بحث در اسکناس‌های جدید سه صفر آخر اسکناس‌ها با رنگی متفاوت درج می‌شود که نگاه اجمالی به تجربیات جهانی این اقدام پولی که 49 کشور تاکنون بدان مبادرت کردند، خالی از لطف نیست.
به گزارش  فارس، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که کشورها با سه نوع تورم ممکن است مواجه شوند: تورم خزنده (یک رقمی) CREEPING INFLATION، تورم پلکانی (دو رقمی) STEPPING INFLATION ، تورم خارق‌العاده (سه رقمی) HYPER IN FLATION.
تورم پلکانی اگر به مدت طولانی ادامه یابد نقش تورم حاد یا خارق‌العاده را ایفا خواهد کرد. کشور مجارستان در پایان جنگ جهانی دوم با تورم خارق‌العاده روبه‌رو بود و هر 15 ساعت قیمت‌ها در این کشور دو برابر می‌شد. آلمان در اوایل دهه 1920، یونان در سال‌های 44 - 1941 و یوگسلاوی سابق در سال‌های 94-1993 با تورم خارق‌العاده مواجه بودند.
به‌طور کلی کشورهایی که اقتصاد آنها از تورم بالا رنج می‌برد، برای ساده‌تر شدن مبادلات اقتصادی و بازرگانی و همچنین کاهش هزینه چاپ اسکناس اقدام به حذف صفر یا صفرهایی از اسکناس‌ها کردند. داده‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که 49 کشور جهان تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند که در برخی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی اجتماعی، نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است.
تجربه حذف صفر از واحدهای پولی، از جنگ جهانی دوم و تجربه آلمان جنگ زده در انتشار مارک جدید آغاز شد. از دیگر کشورهایی که مبادرت به این کار ورزیدند می‌توان به برزیل اشاره کرد که 18 صفر از واحد پول خود را طی شش مرحله حذف کرد. کشور آرژانتین 13 صفر را طی چهار مرحله ، کشور لهستان در یک مرحله چهار صفر و کشور یونان در یک مرحله سه صفر و در سال‌های اخیر ترکیه با حذف 6 صفر از پول ملی به انتشار «لیره جدید» مبادرت کرد که نرخ برابری آن یک میلیون برابر «لیره قدیم» بود و رومانی نیز با حذف 4 صفر از پول ملی و انتشار LEU جدید ارزش برابری آن را10.000 برابر افزایش داد.
این که آیا در کشور ما سه صفر از پول ملی حذف شود یا چهار صفر یا اینکه نام واحد پول ملی تغییر می‌کند یا خیر، مباحثی است که نیاز به کار تخصصی و کارشناسی دارد، اما عمده اقتصاددانان بر این عقیده‌اند که حذف صفر از اسکناس هیچ‌گونه تاثیری بر شاخص‌های اقتصادی و طرف عرضه و تقاضا ندارد و بیشتر اثر روانی بر جامعه می‌گذارد. از این‌رو حذف صفر از پول ملی باید همراه دیگر اقدامات انقباضی در عرصه سیاست‌های پولی و انضباط مالی دولت‌ها باشد تا در کنار کنترل تورم، حذف صفرهای اسکناس کارکرد خود را داشته باشد. در غیر این صورت خداحافظی صفرها به زودی اثر روانی خود را از دست داده و صفرها قدرتمندتر از گذشته باز می‌گردند.
در اینجا به‌دلیل نزدیک‌تر بودن موقعیت اقتصادی کشور ترکیه به موقعیت اقتصادی ایران به تجربه این کشور می‌پردازیم: در مورد دلیل حذف صفر از واحد پول ترکیه مطالب زیادی ذکر شده است که موثق‌ترین آن در گزارش بانک مرکزی این کشور دیده می‌شود. در بخشی از این گزارش آمده است: «تورم فزاینده در کشور ترکیه که از سال‌های اول دهه 1970 میلادی شدت گرفت و نیاز کشور به پول را بیشتر کرد، بانک مرکزی برای تامین نیاز مردم و شرکت‌های تولیدی و صنعتی به پول اقدام به چاپ اسکناس‌های درشت کرد. از سال 1980 میلادی تا انتهای قرن بیستم هر دو سال یک بار پول‌های موجود در بازار جمع‌آوری می‌شد و اسکناس‌های درشت‌تر با صفرهای بیشتر جای آن را می‌گرفت. در نتیجه این طرح، کشور مذکور استفاده از اسکناس‌های 20 میلیون لیره را نیز آغاز کرد. این مساله نه تنها از ارزش پول در مبادلات اقتصادی کاست، بلکه به عملکرد اسکناس به عنوان یک واحد مبادله نیز آسیب وارد کرد. از طرف دیگر اسکناس‌های پر از صفر موجب اختلال روند محاسباتی و آماری شد و بخش‌های مختلف را با مشکل مواجه کرد. حذف صفر از واحد پول ترکیه زمانی انجام شد که این کشور با استفاده از ابزارهای اقتصادی مختلف توانسته بود تورم را به کلی مهار کند. به همین دلیل لیره جدید توانست به وظیفه خود به عنوان یک واحد مبادله تازه عمل کند و زمینه را برای رشد اقتصادی کشور فراهم کند.
مهم‌ترین دلایلی که برای «صفر کاهی» از پول ملی عنوان می‌شود به اختصار عبارتند از:
1 - برطرف کردن مشکلات فنی و اجرایی ناشی از کاربرد اعداد بزرگ در صورتحساب‌های مالی و ماشین‌های محاسباتی
2 - بازگرداندن اعتماد به پول ملی که یکی از نمادهای هویت ملی است
3 - بسترسازی برای کاهش نرخ تورم
4 - ایجاد تسهیل در معاملات تجاری (ساده کردن ضریب تبدیل کالا به واحد پول ملی)
5 - صرفه‌جویی در وقت افرادی که با مسائل پولی سرو کار دارند
6 - کاستن از مخاطرات نقل و انتقال اسکناس در حجم کلان
7 - کاهش سرانه اسکناس در گردش (صرفه‌جویی در هزینه انتشار اسکناس به مقیاس وسیع)
8 - کاهش انتظارات تورمی‌ در جامع
 

به نقل از سایت خبری ایران صبا
sabairan.com/fa/pages/?cid=9698

Linkback: https://irmeta.com/meta/b1056/t2631/
هیــــــــچی مــث سابـــــق نـــیس!!!؟!!!.


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
آغاز نام نویسی قسمت دوم بخش حقوقی برای ثبت نام جهت اخذ شماره اقتصادی

نویسنده pooneh

0 پاسخ ها
1005 مشاهده
آخرين ارسال ۱۸ تیر ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۶:۱۵
توسط pooneh
xx
پشتوانه نقدینگی کشور

نویسنده kaveh

4 پاسخ ها
1332 مشاهده
آخرين ارسال ۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۶:۲۰:۰۱
توسط hamidi
xx
چالش نظام بانکی کشور

نویسنده آزاده پرتو

0 پاسخ ها
1157 مشاهده
آخرين ارسال ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۸:۳۳
توسط آزاده پرتو
xx
کدام کشور بیشترین حقوق را به کارگران می دهد؟

نویسنده مصطفی شریعتی

0 پاسخ ها
611 مشاهده
آخرين ارسال ۱۳ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۶:۲۸
توسط مصطفی شریعتی
xx
یک سوم بازار پولی کشور نزد بانک ملی است / پاک ترین نظام بانکی را داریم

نویسنده CIVILAR

0 پاسخ ها
1244 مشاهده
آخرين ارسال ۲۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۸:۰۴:۱۸
توسط CIVILAR
xx
بانک حکمت ایرانیان به جمع بانک‌های خصوصی کشور پیوست

نویسنده Accpanel

0 پاسخ ها
1382 مشاهده
آخرين ارسال ۲۳ مهر ۱۳۸۹ - ۰۰:۴۶:۲۰
توسط Accpanel