• linkedin

تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta
را سرچ کرده و یا از لینک زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

وارد شوید.


telegram_128-min - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Google


normal_post - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا نویسنده موضوع: خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی  (دفعات بازدید: 13114 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین daryadel

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« : ۳ شهریور ۱۳۹۱ - ۲۰:۵۸:۰۰ »
با سلا خدمت دوستان
آیا خرید از فروشندگانی که فاقد کد اقتصادی بوده و ارزش افزوده را در فاکتور لحاظ نمی کنند مشکلی ایجاد می کند ؟

Linkback: https://irmeta.com/meta/b1054/t11805/

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع مالیات بر ارزش افزوده

آفلاین hesa121

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #1 : ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۹:۰۹ »
 سلام خیر مشکلی ایجاد نمی کند.

آفلاین ok30n

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #2 : ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۸:۰۰ »
با سلا خدمت دوستان
آیا خرید از فروشندگانی که فاقد کد اقتصادی بوده و ارزش افزوده را در فاکتور لحاظ نمی کنند مشکلی ایجاد می کند ؟

سلام
دوست عزیز حتما مشکل ایجاد می کنه ، کد اقتصادی جزو لاینفک فاکتور فروش رسمی است ، اگر هم ازتون این خرید رو قبول کنند 10 درصد جریمه نسبت به مبلغ فاکتور را ازتون می گیرند

آفلاین آزاده پرتو

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #3 : ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۴:۱۱ »
سلام
توی سامانه گزارش خریدوفروش فصلی کداقتصادی رو که اجباری نکردند تو اینحالت چی میشه؟
خیلی از مغازه ها کداقتصادی ندارن به من گفتن میتونی کدملی شخص فروشنده رو وارد کنی نظرتون تو این زمینه چیه؟
خدایا بفهمانم بی تو چه میشوم ، ولی نشانم نده
خدایا هم بفهمانم و هم نشانم بده که با تو چه خواهم شد ...
http://irmeta.com/meta/index.php?action=sgroups;sa=view;gid=46

آفلاین A.Ehsani

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #4 : ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۳:۴۰ »
نقل قول
دستورالعمل اجرائی موضوع ماده169مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی

 

شماره:24468/200/ص

تاریخ:27/10/1390

پیوست:دارد

 

بنا به اختیار حاصل از مفاد ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب 27/11/1380 کلیه اشخاص حقیقی وحقوقی موظفند نسبت به ثبت نام جهت دریافت کارت اقتصادی اقدام و بر اساس موارد زیر برای انجام معاملات خود، صورتحساب صادر و شماره اقتصادی مربوط به خود و طرف معامله را در صورت حسابها و فرم ها و اوراق مربوط درج نموده و همچنین فهرست معاملات خود را به اداره امور مالیاتی مربوطه تسلیم نمایند.

هـدف:اجـرای مـاده 169 مـکـرر قـانـون مـالـیـاتـهـای مـسـتـقـیـم از تـاریخ 01/01/1391.

دامنه کاربرد: کلیه اشخاص حقیقی که به انجام معاملات و هر نوع فـعالیت اقـتصادی مبـادرت مـی نمایند و کلیه اشخاص حقوقی که در دامـنه شــمول قـانون مـالیاتهــای مسـتقیـم و قانون مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرند.

تعاریف:

P کارت اقتصادی: کارتی است حداقل شامل نام و شماره اقتصادی که در اجرای مفاد ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم از طرف سازمان امور مالیاتی کشور صادر و حسب مورد در اختیار اشخاص حقیقی وحقوقی قرار داده میشود.

P شماره اقتصادی: شماره منحصر به فردی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور، حسب مورد به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص داده می شود.

P صورت حـساب: مـنظور صـورتحـساب نمـونه اعلام شدهدر اجرای ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم و ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

P اشخاص حقیقی: منظور از اشخاص حقیقی در این دستور العمل کلیه اشخاص حقیقی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشندکه حسب مورد به انجام هر نوع معامله و فعالیت اقتصادی مبادرت می نمایند.

P اشخاص حقوقی: منظور از اشخاص حقوقی در این دستورالعمل کلیه اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

P مصرف کننده نهایـی:منـظور از مـصرف کـننده نـهایی، شخص حقیقی است که کالا یا خدمات را متناسب با نیاز خود برای مصارف شخصی خریداری نموده و از آن برای عرضه کالا و خدمات به دیگران استفاده نمی نماید.

 

1- اشخاص مکلف به ثبت نام و اخذ کارت اقتصادی:

1-1- کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع این دستورالمعل.

2-1- در مورد اشخاص حقیقی که از لحاظ مالیاتی واحدهای شغلی متعدد و مستقلی دارند، طبق مقررات این دستورالعمل مکلفند برای هر محل شغلی، شماره اقتصادی دریافت نمایند.

3-1- در اجرای ماده 107 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای شرکای شرکت مدنی موضوع تبصره 3 ماده 100 و یا مشارکت های موضوع تبصره ماده 101 قانون مالیاتهای مستقیم، یک شماره اقتصادی صادر می شود.

 

2- نحوه ثبت نام و درخواست کارت اقتصادی:

1-2- اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می نماید به سامانه ثبت نام مؤدیان و تخصیص شماره اقتصادی به نشانیwww.tax.gov.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام و درخواست شماره اقتصادی اقدام نمایند.

2-2- اشخاص حقیقی وحقوقی که به موجب این دستورالعمل ملزم به اخذ کارت اقتصادی گردیده اند مکلفند هر گونه تغییرات از جمله انحلال ، تغییر نام،تغییر شغل، تغییر نشانی و یا سایر موارد را حسب مورد حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ تغییرات مذکور، از طریق درگاه به سازمان امورمالیاتی مربوط اعلام نمایند. در غیر اینصورت هر گونه مسئولیت ناشی از آن به عهده دارنده کارت می باشد.

3-2- اشخاص حقیقی وحقوقی تا پایان زمان مهلت تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور برای دریافت و به کارگیری شماره اقتصادی بایستی حسب مورد از شماره ملی به عنوان شماره اقتصادی استفاده نمایند.

 

3- تکالیف دارندگان کارت اقتصادی:

1-3- اشخاص حقوقی وحقیقی موضوع بندهای الف و ب ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم مکلفند از تاریخ 1/1/1391 برای عرضه و فروش کالا و خدمات از صورتحساب فروش کالا به شرح فرم نمونه موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم(پیوست شماره 1) استفاده نمایند و در صورت حسابهای صادره شماره اقتصادی خود را چاپ و شماره اقتصادی خریدار را درج نمایند. درج شماره اقتصادی فروشنده با استفاده از سیستمهای نرم افزاری یا صندوقهای فروش در صورتحساب فروش صادره به منزله چاپ تلقی می شود.

تبصره- اشخاص حقیقی وحقوقی موضوع این دستورالعمل مکلفند مادامی که برای آنها شماره اقتصادی صادر نشده، از شماره ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی به جای شماره اقتصادی استفاده نمایند.

2-3- اشخاص حقیقی وحقوقی موضوع این دستورالعمل مکلفند هنگام خرید کالا و یا خدمات، شماره اقتصادی خود را جهت درج در صورتحساب به فروشنده ارائه ودر مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده،مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله به شرح فرم نمونه (پیوست2) به اداره امورمالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود، در غیر این صورت طرفین معامله متضامناً مسئول خواهند بود.

3-3- در صورت فروش کالا و یا خدمات به مصرف کننده نهائی،درج شماره اقتصادی خریدار الزامی نمی باشد.

4-3- درج شماره اقتصادی در قراردادها، اسناد و مدارک فروش، هنگام فروش کالا یا خدمات و صدور صورتحساب از سوی فروشنده صورت خواهد گرفت و در صورت عدم درج شماره اقتصادی خریدار، در اجرای ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم و تبصره 2 آن، متضامناًمشمول خواهند بود.

5-3- کلیه اشخاص حقیقی وحقوقی مشمول این دستورالعمل اعم از وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی، بانکها، شهرداریها،مؤسسات وابسته به دولت و شهرداریها و سایر اشخاص حقیقی وحقوقی اعم از انتفاعی و غیر انتفاعی مکلفند درکلیه قراردادها، اوراق و فرمهای مورد استفاده جهت انجام معاملات خود و اعطای تسهیلات بانکی اعم از ارزی و ریالی و بیمه نامه و غیره نسبت به درج شماره اقتصادی طرفین معامله اقدام نمایند.

 

4- تکالیف اشخاص ثالث:

1- 4- گمرک ایران مکلف به درج شماره اقتصادی کلیه واردکنندگان، صادرکنندگان، حق العملکاران در اظهارنامه های گمرکی می باشد.

2- 4- ذیحسابها و یا مدیران کل امور مالی مکلفند فهرست معاملات خود را طبق فرم نمونه(پیوست 3 و4) و همچنین فهرست قراردادهای خدماتی و پیمانکاری را طبق فرم نمونه (پیوست شماره 5) تا یک ماه پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان و یا در محیط رایانه ای به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.

3- 4- بانکها مکلفند شماره اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این دستورالعمل را در قراردادهای اعطای تسهیلات یا هر نوع معاملات بانکی اعم از ارزی و ریالی درج نمایند.

4- 4- وزارت بازرگانی مکلف است در فرم های مربوط به ثبت سفارش اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این دستورالعمل شماره اقتصادی آنها را درج ارائه نمایند.

 

5- نحوه ارائه فهرست معاملات اشخاص حقیقی و حقوقی به اداره امور مالیاتی:

1- 5- کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع بندهای الف و ب ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم مکلفند از تاریخ 1/1/1391 فهرست معاملات خود را به صورت فصلی(بر اساس سال شمسی)، تا یک ماه پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان یا در محیط رایانه ای، طبق فرم نمونه(پیوست شماره 3و4و 5)به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.

تبصره- چنانچه انتهای سال مالی اشخاص حقوقی در خلال یکی از فـصلهای سال شمسی باشد،برای فصل شمسی مذکور دو فهرست معـامله تنـظیم و ارسال می نمایند، به گونه ای که از ابتدای فصل شـمسی تا پایان سال مـالی خـود یـک فهرست و همچنین از ابتدای سال مالی تا پایان فصل شمسی مذکور نیز یک فهرست جداگانه تسلیم می نمایند.

2- 5- فروشندگان مکلفند کارت اقتصادی طرف معامله را رویت نموده یا از طریق پورتال سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به سنجش اعتبار شماره اقتصادی ارائه شده اقدام نمایند.

3-5- کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای الف و ب ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 27/11/1380 مکلف به نگهداری صورتحسابهای مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال بعد از آن می باشند و در صورت درخواست مأموران مالیاتی باید به آنان ارائه دهند.

 

6- تخلفات و جرائم موضوع ماده 169 مکرر و نبصره های ذیل آن:

1- 6- عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، مشمول جریمه ای معادل 10% مبلغ مورد معامله ای که بدون رعایت ضوابط این دستورالعمل انجام شده است.

2- 6- عدم ارائه فهرست معاملات، مشمول جریمه ای معادل 1% مبلغ معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده خواهد بود.

3- 6- استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچنین جرائم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

4- 6- در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری و فروشنده نسبت به اجرای تکلیف موضوع بند(2- 2) این دستورالعمل اقدام نماید خریدار با توجه به مسئولیت تضامنی مشمول جریمه ای معادل 10% مبلغ مورد معامله خواهد بود.

5- 6- عدم ارائه صورتحسابهای مربوط به خریدهای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای الف و ب ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم در سال عملکرد و سال بعد از آن که مورد درخواست مأموران مالیاتی قرار گیرد مشمول جریمه ای معادل 10% مبلغ صورتحسابهای ارائه نشده خواهد بود.

6-6- در صـورت تـعدد جـرائـم بـرای یـک معـامـله حداکثر جربمه قابل مطالبه 10% مبلغ مورد معامله خواهد بود و جرائم موضوع هر یک از تخلفات مذکور در بند فوق قابل جمع نخواهد بود.

7-6- هرگونه جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی، سوء استفاده و تبانی اشخاص موضوع این دستورالعمل در ارتباط با صدور صورتحساب و شماره اقتصادی خلاف مقررات بوده و ضمن مسئولیت تضامن، مطابق با قانون مبارزه با پولشویی، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر قوانین و مقررات مربوط اقدام خواهد گردید.

 

7- نحوه رسیدگی و مطالبه جرائم توسط ادارات امور مالیاتی:

1- 7- ادارات امور مالیاتی مربوط، مکلفند فهرست معاملات و هرگونه اسناد و مدارک مرتبط با شماره اقتصادی را مورد بررسی قرار دهند و نیز بر اساس اختیارات قانونی وفق مفاد این دستورالعمل و رعایت سایر مقررات قانونی ضمن اعمال نظارت دوره ای و کنترل مستمر بر جریان فعالیتهای اقتصادی مؤدیان، بررسیهای لازم را در طول دوره های فصلی و سالانه از اشخاص مشمول این دستورالعمل به عمل آورند.

چنانچه ماموران مالیاتی در بررسیهای دوره ای و یا رسیدگی های به عمل آمده با تخلفات مندرج درماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم 1380 و این دستورالعمل مواجه شدند، ضمن تنظیم گزارش تخلفات ، جرائم متعلق را با رعایت مهلت مقرر در ماده 157 قانون مالیاتهای مستقیم مطالبه نمایند.

2- 7- مؤدی مکلف است ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ برگ مطالبه نسبت به پرداخت آن اقدام کند.در غیر این صورت معترض شناخته شده و موضوع جهت رسیدگی و صدور رأی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد. رأی هیأت مزبور قطعی و لازم الاجرا است.جریمه مذکور غیر قابل بخشش است و از طریق مقررات اجرائی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم قابل وصول خواهد بود.

3- 7- چنانچه ادارات امور مالیاتی ذیربط موقع رسیدگی، به موارد تخلفی مانند جعل، تقلب، معاملات غیر واقعی و تبانی و سوء استفاده راجع به صورتحساب وشماره اقتصادی برخورد نمایند، موظفند از طریق اداره کل ذیربط به دادستانی انتظامی مالیاتی گزارش نمایند تا عندالاقتضاء متخلفین تحت پیگرد قضائی قرار گیرند. اقدام به تعقیب قضائی، مانع مطالبه و وصول جرائم مالیاتی موضوع ماده 169 مکرر نخواهد بود.

 

8- موارد ابطال کارت اقتصادی:

در موارد ذیل کارت و شماره اقتصادی باطل میگردد:

1- 8- فوت اشخاص حقیقی

2- 8- در صورت اعلام اشخاص حقیقی مبنی بر خاتمه فعالیت اقتصادی

3- 8- انحلال اشخاص حقوقی ثبت شده پس از اتمام عملیات تصفیه و سایر اشخاص حقوقی پس از لغو مجوز ذیربط

4- 8- صدور حکم مراجع قضایی مبنی بر ابطال کارت اقتصادی

تذکر1: دارنده کارت اقتصادی یا قائم مقام قانونی آن در موارد فوق موظفند به نزدیکترین اداره امور مالیاتی مراجعه و نسبت به تحویل و ابطال کارت اقدام نمایند.

تذکر2: استفاده از کارت اقتصادی بعد از باطل شدن، در حکم سوء استفاده از شماره اقتصادی بوده و دارنده کارت و استفاده کننده از آن نسبت به مالیات بر درآمد وجرائم متعلقه مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

نذکر3: صدور کارت المثنی دارای محدودیت های قانونی بوده و سوءاستفاده احتمالی از کارت مزبور رافع مسئولیت صاحب کارت نخواهد بود مگر آنکه خلاف آن از سوی مراجع قضائی اعلام گردد.

 

علی عسکری

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور


سلام

باتوجه به بخشنامه فوق تنظیم صورتحساب طبق فرم نمونه و درج کداقتصادی برعهده فروشنده است لذا اگر چنانچه فروشنده ای بدون کد اقتصادی به شما جنس فروخت ممکن است هزینه خرید مورد پذیرش واقع نشود ولی اگر صورتحساب درست است و دارای شماره تلفن ومهر و آدرس است باعث رد دفاترنخواهد شد.

آفلاین S.V.KH

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • index - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
 • تعداد ارسال: 87
 • متا امتیاز 13059 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به S.V.KH
 • رای برای مدیریت : 0
 • سخن را کز سر اندیشه ناید/نوشتن را و گفتن را نشاید!
 • تخصص: حسابداری
 • سپاس شده از ایشان: 3
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #5 : ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۲۲:۴۵:۵۳ »
درود بر دوستان تالار!
در مواردی شرکتهایی وجود دارند که کد اقتصادی دارن،ثبت نام ارزش افزوده هم کردن و فاکتورهای استاندارد طبق بخشنامه هم صادر میکنند.اما دارایی ادعا میکنه اینها شرکتهای در لیست سیاه دارایی هستند!
ایا این ادعا میتونه موجب رد فاکتور بشه؟
بدرود.
روی بالشتی که از مرگ پرنده ها پر است، خواب پرواز نمی توان دید!

آفلاین A.Ehsani

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #6 : ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۲۳:۰۰:۴۴ »
سلام

به دو دلیل دارائی میتواند وقتی شما از این فاکتورها استفاده میکنید دفاتر شما رو رد کنند:

11 -  درصورتی‏که مؤدیان مالیاتی حسب مورد از اوراق مخصوص موضوع مادة 169 قانون مالیاتهای مستقیم استفاده ننمایند.


16 -  ثبت هزینه‏ها و درآمدها و هر نوع اعمال و احکام مالی غیرواقع در دفاتر به شرط احراز (توضیح اینکه ثبت هزینه‏هایی که وقوع آن محقق بوده اما به‏دلایل خاص قانونی قابل قبول از حیث مالیاتی نیست و برگشت داده می‏شود، به‏منزلة ثبت هزینه‏های غیرواقع تلقی نمی‏شود) .


متاسفانه شرکتها فقط یک یا تعداد کمی از این فاکتورها استفاده نمیکنند و ممکن است ده ها فاکتور از این شرکت تهیه میکنند و ممیز به راحتی به همان شرکت صوری مراجعه کند در اکثر موارد شرکت وجود ندارد و اگر هم هست خرید شما در دفاتر آن شرکت به ثبت نرسیده و نیز این شرکت گردش موجودی ندارد که مورد شما در کاردکس آنان به اثبات برسد. دلیل لیست سیاه هم همین موارد است که این فاکتورها صوری قلمداد میشود.

آفلاین amir maleki

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #7 : ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۳:۳۷ »
سلام
دوست عزیز حتما مشکل ایجاد می کنه ، کد اقتصادی جزو لاینفک فاکتور فروش رسمی است ، اگر هم ازتون این خرید رو قبول کنند 10 درصد جریمه نسبت به مبلغ فاکتور را ازتون می گیرند
باسلام و احترام

درصورتی که فروشندگان کالا از صدور فاکتور رسمی امتناع ورزند نمی شود که به اصرار از آنان فاکتور رسمی طلب کرد؟
دو اداره مالیاتی عملکرد برای چه باید فاکتور های غیر رسمی را نپذیرد؟
درصورت خرید مودیان با فاکتور غیر رسمی در رسیدگی ارزش افزوده این گونه ها خرید ها را به عنوان اعتبار نپذیرفته خیلی از بازاریان از صادر کردن فاکتور رسمی امتناع می ورزند و خریداران و تولید کنندگان هم نمی توانند منتظر بمانند یا تولید خودرا بخوابانند که فروشنده فاکتور رسمی به ما نمی دهد.

آفلاین مهدی آسیابان

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #8 : ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۳:۰۴ »
سلام
توی سامانه گزارش خریدوفروش فصلی کداقتصادی رو که اجباری نکردند تو اینحالت چی میشه؟
خیلی از مغازه ها کداقتصادی ندارن به من گفتن میتونی کدملی شخص فروشنده رو وارد کنی نظرتون تو این زمینه چیه؟
در ارتباط با خرید از اشخاص حقیقی مشکلی نداره از کد ملی استفاده کنید
البته اگه که از مغازه خرید می کنین و اعداد پایین حد نصاب هستن  سرجمع مبالغ رو به به عنوان پایین تر از حد نصاب رد کنید
موفق باشید 
هرجا چراغی روشنه،از ترس تنها بودنه
            ای ترس تنهائی من،اینجا چراغی روشنه

آفلاین مهدی همتی

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #9 : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۷:۴۶ »
با سلام  خدمت اساتید محترم
من در ارتباط با فاکتور رسمی یه سوال داشتم
میخواستم بدونم برای ثبت هزینه خرید نان که هیچ گونه فاکتوری برایش صادر نمیشه  چکار باید کرد تکلیف این چنین هزینه ها چی میشه
با احترام
پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی. (مهاتما گاندی)

آفلاین مرتضایی

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
 • تعداد ارسال: 1.157
 • متا امتیاز 85173 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به مرتضایی
 • رای برای مدیریت : 22
 • متحد متا
 • تخصص: کارشناس ارشد حسابداری
 • سمت: مدیر مالی و اداری
 • استان / شهر: البرز - کرج
 • سپاس شده از ایشان: 434
 • سپاس کرده از دیگران: 231
xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #10 : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴:۲۴ »
با سلام  خدمت اساتید محترم
من در ارتباط با فاکتور رسمی یه سوال داشتم
میخواستم بدونم برای ثبت هزینه خرید نان که هیچ گونه فاکتوری برایش صادر نمیشه  چکار باید کرد تکلیف این چنین هزینه ها چی میشه
با احترام

با سلام و احترام

جناب همتی مگر مبلغ خرید نان بالاست که نیاز به فاکتور رسمی دارید ؟
در اینگونه مواقع این هزینه ها را در صورتیکه ملزم به ثبت در گزارشات خرید و فروش فصلی هستید در قسمت تجمیعی هزینه های کمتر از 1.000.000 ريال وارد می کنند .
" فرشته های زمینی منتظر یاری شما هستند "
جهت عضویت در گروه محک و شرکت در این امر خدا پسندانه به لینک ذیل مراجعه فرمایید
منتظر حضورسبز شما هستیم

mahak2 - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا

آفلاین مهدی همتی

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #11 : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶:۲۷ »
با سلام مجدد
و تشکر از ااقای مرتضایی
در مورد گزارشات فصلی فرمایش شما صحیح می باشد اما در مورد تحریر دفاتر و ثبت هزینه جکار باید کرد ایا این جور هزینه ها که فاکتور رسمی ندارند درفاترثبت شوند مرد قبول اداره دارایی می شوند؟
پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی. (مهاتما گاندی)

آفلاین مرتضایی

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
 • تعداد ارسال: 1.157
 • متا امتیاز 85173 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به مرتضایی
 • رای برای مدیریت : 22
 • متحد متا
 • تخصص: کارشناس ارشد حسابداری
 • سمت: مدیر مالی و اداری
 • استان / شهر: البرز - کرج
 • سپاس شده از ایشان: 434
 • سپاس کرده از دیگران: 231
xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #12 : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱:۲۲ »
با سلام مجدد
و تشکر از ااقای مرتضایی
در مورد گزارشات فصلی فرمایش شما صحیح می باشد اما در مورد تحریر دفاتر و ثبت هزینه جکار باید کرد ایا این جور هزینه ها که فاکتور رسمی ندارند درفاترثبت شوند مرد قبول اداره دارایی می شوند؟

بله شما می توانید این فاکتور ها را ثبت نمایید ، البته با تهیه یک تصویب نامه هزینه های بدون فاکتور توسط هیئت مدیره و تایید آن موارد رد هزینه و غیر قابل قبول بودن آنها را منتفی فرمایید .
البته این هزینه باید در جهت فعالیت مستمر و کسب درآمد موضوع فعالیت شرکت باشد .

با تجدید احترام
" فرشته های زمینی منتظر یاری شما هستند "
جهت عضویت در گروه محک و شرکت در این امر خدا پسندانه به لینک ذیل مراجعه فرمایید
منتظر حضورسبز شما هستیم

mahak2 - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا

آفلاین مهدی همتی

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #13 : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۲:۱۸ »
بله شما می توانید این فاکتور ها را ثبت نمایید ، البته با تهیه یک تصویب نامه هزینه های بدون فاکتور توسط هیئت مدیره و تایید آن موارد رد هزینه و غیر قابل قبول بودن آنها را منتفی فرمایید .
البته این هزینه باید در جهت فعالیت مستمر و کسب درآمد موضوع فعالیت شرکت باشد .

با تجدید احترام
با سلام واحترام مجدد
جناب اقای مرتضایی اگر امکانش هست منظور از تهیه تصویب نامه هزینه های بدون فاکتور راتوضیح دهید  من متوجه منظور شما  از تصویب نامه نشدم
پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی. (مهاتما گاندی)

آفلاین پارسا رادمهر

xx - خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی - متا
پاسخ : خرید از شرکت های فاقد کد اقتصادی
« پاسخ #14 : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸:۰۴ »
با سلام
100% مشکل ایجاد می کند!
این مشکلی است که این روزها خیلی از مشاغل و شرکت ها با آن مواجه هستند، شما باید سعی کنید از جاهایی خرید کنید که فاکتور رسمی ارائه می دهند.
اگر فاکتورتان خریدتان بدون مهر و امضاء باشد باشد غیر قابل قبول است و رد می شود.
ولی اگر فاکتور خریدتان با مهر و امضاء است ولی فاقد کد اقتصادی و ارزش افزوده می باشد، اگر فروشنده در حوزه شهری خودتان باشد فاکتور خریدتان میتواند پذیرفته شود ولی مسلما چون مبلغ ارزش افزوده در آن قید نشده نمیتوانید از این فاکتور به عنوان پرداختی ارزش افزوده استفاده کنید حتی اگر آن جنس مشمول ارزش افزوده بوده باشد.
همچنین بدلیل عدم قید کد اقتصادی در فاکتور خرید طبق قانون شما مشمول جریمه ای به اندازه 10% مبلغ فاکتور می شوید.

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالیات بر ارزش افزوده


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
شرکت فاقد اعتبار

نویسنده عادلی

5 پاسخ ها
2850 مشاهده
آخرين ارسال ۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴:۲۲
توسط b721947
xx
فاقد فاکتور های خرید و فروش ارزش افزوده

نویسنده amir maleki

9 پاسخ ها
1842 مشاهده
آخرين ارسال ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۵:۴۲
توسط مرتضی رئیسی
xx
گزارش خرید و فروش فصلی پاییز - خرید های که کد اقتصادی ندارند

نویسنده alinaalina

1 پاسخ ها
2389 مشاهده
آخرين ارسال ۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۸:۳۱
توسط الهام ریاحی
xx
اجبار در خرید از فروشندگان بدون کد اقتصادی

نویسنده غلامرضا خیری

1 پاسخ ها
844 مشاهده
آخرين ارسال ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۸:۵۷
توسط mohammad-acc
xx
گزارش خرید و فروش فصلی پاییز - خریدهای که کد اقتصادی نداریم

نویسنده alinaalina

1 پاسخ ها
2076 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۸:۴۰
توسط mohammad-acc
xx
تکلیف خرید از فروشندگانی که شماره اقتصادی ارائه نمی دهند چیست ؟

نویسنده Nargess Mohaghegh

4 پاسخ ها
9459 مشاهده
آخرين ارسال ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۰۰:۳۲:۰۲
توسط Tohid Mousavi