Google


normal_post - از بورس چه خبر؟ - متا نویسنده موضوع: از بورس چه خبر؟  (دفعات بازدید: 5083 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین A.Ehsani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
از بورس چه خبر؟
« : ۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۴۳:۰۷ »
به نقل از دنیای اقتصاد
( تاريخ چاپ : پنجشنبه 13 خرداد 1389 )
سرمايه‌گذاري غدير سهام سايپا را با سود فروخت. «وغدير» ماه گذشته مبلغ 5ميليارد و 754ميليون ريال از سهام سايپا را با كسب 195ميليون ريال سود واگذار كرد. اين در حالي است كه «وغدير» براي خريد سهام توسعه صنايع بهشهر و مخابرات مبلغ 5‌ميليارد و 752ميليون ريال پرداخت كرد. سرمايه فولاد آلياژي از مبلغ 841ميليارد و 232ميليون ريال به مبلغ يك‌هزار و 91ميليارد و 232ميليون ريال از محل مطالبات و آورده نقدي افزايش پيدا كرده است. همچنين تعداد 12ميليون و 624هزار و 825سهم از آهن و فولاد غدير ايرانيان به مبلغ 34ميليارد و 281ميليون ريال به شركت معدني و صنعتي چادرملو طبق قرارداد با سازمان خصوصي‌سازي انتقال پيدا كرده است كه در اين رابطه اصلاحات لازم در پرتفوي به عمل آمده است. بنابر اين اطلاعات سرمايه‌گذاري غدير ماه گذشته سهام 58 شركت را در پرتفوي بورسي خود داشت كه ارزش بازار سهام مزبور در پايان ارديبهشت ماه به دوهزار و 35ميليارد و 909ميليون ريال رسيد.
نقل قول ازکاربر بورکس:VETO >>>>>> کاربر تالاربورس:naser.r


Linkback: http://irmeta.com/meta/b1746/t1736/

آفلاین A.Ehsani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
اخبار بورس یکشنبه ۱۶ خرداد ماه
« پاسخ #1 : ۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۱:۴۵ »
سایه روشن معاملات روز یکشنبه شانزدهم خرداد ماهاختصاصی کارگزاری کارآمد/ ارزش کل معاملات امروز به 459 میلیارد ریال رسید. از این حجم، 193 میلیارد ریال متعلق به معاملات ملی صنایع مس و 60 میلیارد مختص معاملات صدرا بود. شاخص کل امروز با 02/17 واحد کاهش به 70/14164 واحد رسید.

هیجان امروز بازار تنها سهم چند نماد بود و جو منفی باز هم محسوس بود. یک معامله بلوکی هیجان انگیز، رخدادی بود که نظر بازار را به خود جلب کرد و اقبال به برخی نمادها نیز از رهگذر رقابت های موجود و آینده بر سر تصاحب بلوک های عمده سهام بود.

باز هم شروع بازار تنها با یک صف خرید بدون تزلزل بود که بزرگترین نماد حاضر بازار است. صف خرید قریب به 30 میلیون سهمی مخابرات ایران روز چهارشنبه، گرچه امروز پرحجم تر نشد اما با کاهش محسوس عرضه ها روبرو شد. این در حالی بود که فولاد مبارکه با فشار عرضه روبرو بود و حتی دقایقی به صف فروش رسید تا در جدال این دو نماد بزرگ، فولاد تعیین کننده جهت شاخص کل باشد و این نماگر را با کاهش روبرو کند. گروه فلزی بازار در مجموع امروز با فشار عرضه و تشکیل صف های فروش همراه بود که حاصل پایان بد بازارهای جهانی در هفته گذشته بود. قیمت فلزات غیرآهنی به پایین ترین سطح در ماه های اخیر رسید و نفت نیز کاهش 4 درصدی قیمت را تجربه کرد.

گروه خودرو اما با گذشت دقایقی از بازار با اقبال به دو نماد سایپا و ایران خودرو مواجه شد تا شرایط برای حرکت قیمتی دوباره این دو نماد فراهم شود. گرچه خودرو از سطح پیشین قیمت با اطمینان عبور کرده اما برای ثبت رخدادی مشابه برای خساپا باید به انتظار فردا نشست. گروه بهمن نیز امروز با صف خرید مواجه شد. جدال در نمادهای پیمانکاری نیز دیدنی بود. خصدرا شگفتی ساز ، امروز نیز در ادامه رخدادهای جالب، هم صف خرید و هم صف عرضه را به خود دید. فشار عرضه در این نماد در طول بازار بیشتر می شد اما صنایع آذرآب که این روزها با هجوم اخبار مثبت از دریافت پروژه های کاری داخل و خارج کشور مواجه است، با اقبال وسیع روبرو شد. صف خرید قابل توجه نماد گرچه دو بار عرضه شد اما وضعیت همچون خصدرا متزلزل نشد. حفاری شمال نیز در ادامه روند روزهای گذشته نتوانست تعادل را حفظ کند و دست آخر با صف عرضه روبرو شد.

اما کانون توجه بازار امروز نماد سرمایه گذاری غدیر بود. وغدیر تا نیمه بازار با اقبال نسبی روبرو بود و در محدوده مثبت متعادل بود اما با آغاز رقابت بر سر بلوک 16 درصدی سهام پتروشیمی زاگرس، نماد با صف خرید سنگین روبرو شد. 4 خریدار بلوک این شرکت پتروشیمی به سرعت قیمت را از نرخ پایه 4800 ریال بالا بردند و رقابت جذابی را رقم زدند. دست اخر قیمت به رقم جالب 8620 ریال رسید و رقابت به فردا موکول شد. وغدیر از بابت افزایش قیمت جالب این بلوک و در صورتی که نرخ فعلی پیشنهادی را به عنوان قیمت این سهم در پرتفو وغدیر ثبت کنیم، با رشد حیرت انگیز 50 درصدی ارزش ذاتی روبرو می شود که این مسئله علت استقبال گسترده از این نماد است. فردا رقابت بر سر بلوک 49 درصدی سهام پتروشیمی پردیس نیز آغاز می شود در حالی که باقی سهام این شرکت در اختیار این شرکت سرمایه گذاری است. به این ترتیب به نظر می رسد دوران پر تقاضایی برای سهام وغدیر آغاز شده باشد

آفلاین A.Ehsani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
پاسخ : اخبار بورس یکشنبه ۱۶ خرداد ماه
« پاسخ #2 : ۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۳:۴۲ »
شوک فرابورس به غدیر!

امروز ، یکشنبه ، ۱۶ خرداد ماه ، بازار را د ر حالی اغاز کردیم که شرایط این چند روزگذشته حسابی بازار را خاص کرده بود . طبق معمول چند روز تعطیلی شرایط ویژه ای را برای آغازین روز خود می طلبید که این چنین هم شد و بازار امروز معاملات خاص خود را داشت . شرایط خاص بازار های جهانی ، سیاست و خبر شرکت های داخلی باعث شده بود تا بازار امروز با چالش ها و خبرهای متفاوتی مواجه شود . ازسویی دیگر اتفاقات مهمی نیز دران رخ داد که جهت دهی خاصی به بازار داشت . از توقف نماد سرمایه گذاری ملی تا صفوف سنگین مخابرات و غدیر که هر یک برای خود داستانی شنیدنی را به همراه دارد .
اما شاید جذاب ترین آنها را بتوان اتفاق رخ داده در مورد بازار های جهانی و عرضه های بلوکی امروز دانست که در نماد های صادرات و غدیر تاثیر بسزایی داشت . البته بازار های جهانی نیز تاثیر خود را بر بازار گذاشته و شاهد تغیرو تحولات و تغییر ارایش چند گروه مهم بازاربودیم .
مطابق روز های گذشته ابتدا به سراغ حاشیه های بازار میرویم و سپس به اصل ان خواهیم پرداخت . بازار امروز را ابتدا با افزایش شاخص و سپس در ادامه با کاهش ان پیش بردیم که نشان میداد بازار با گذشت زمان با شدت عرضه ها ریزش و احتمالی قیمت مواجه شده است . امروز شاخص با کاهشی ۱۷ واحدی در سطح ۱۴۱۶۴ واحد قرار گرفت و در ریزش ان شرکت هایی مانند فولاد و فملی نقش بسزایی داشتند که البته نشان میداد بازار های جهانی کار خود را کرده و اثر منفی خود را بر شرکت های مورد اشاره گذاشته است .
از سویی دیگر دردنیای سیاست نیز خیلی اوضاع به سود ایران نیست . روسیه در مواضعی باز هم عجیب تر علیه ایران خرده فرمایشی کرده و ایران را به تصویب قطعنامه تهدید کرده است که بازار از این قطعنامه ترس و واهمه بالایی دارد چرا که گفته میشود دراینقطعنامهبهصراحت کامل خواستار تحریمسوخت و شرکت های اقتصادی، سیاسی و نظامی مرتبط با سپاهشده است که می تواند بر بازار ما نیز موثر باشد. مطابق معمول جو تصویب قطعنامهبهدو شکل ظاهر خواهد شدکهجو اصلی و مخرب انبسیار کوتاه و پس از تصویب استکه البتهبازار و حقوقی ها می توانند ان راکنترل کنند و اثر منفی دیگر در بلند مدتخودرا نشان خواهد داد که در طرح توسعه و مبادلات خارجی برخی از شرکت ها موثر خواهدبود. به طور کلی این هفته و هفته اینده ریسک بازار از نظر مسائل سیاسی اندکی افزایش خواهد یافت و این برای بازار اجتناب ناپذیر است .

اما انچه امروز بازار مار را کمی منفی کرد و شادابی روز چهارشنبه را از ان گرفت ریزش سنگین در بازار های جهانی بوده است . در بازار های بزرگ دنیا علاوه بروال استریت با کاهش در اکثر شاخص های آسیا و اروپا مواجه شدیم به خصوص جمعه این ریزش شدید تر بود . در بازار های کالایی نیز این اتفاق تکرار شد و شاهد ریزش جدی این موارد ارزشمند برای بازار و کشورمان بودیم . در قیمت نفت پس ازانکه این کالا به سمت بهبود پیش می رود مجدداً قیمت نفت به سطح ۷۱ دلار سقوط کرد تا با ریزش بیش از ۳دلاری روز سخت مجددی را برای اقتصاد کشورمان به ارمغان بیاورد .قیمتی که کل بازار از شاخص گرفته تا شرکت های ریزو درشت را به نوعی تحت تاثیر قرار می دهد . ماندن قیمت نفت دراین محدوده طرح تحول را با مشکلات جدی مواجه خواهد ساخت و از سویی دیگر کسری بودجه رانیز به شدت تحت تاثیر قرار میدهد .
اما در بازار فلزات اوضاع بسیار بدتر است .در قیمت بیلت که تامرز ۴۶۰ نیز رشد کرده بود بازهم شاهد کاهش به سطح ۴۴۰ دلار بودیم که امروز تاثیر منفی او را بر گروه سنگ آهن فولاد به خوبی مشاهده کردیم . در گروه فلزات نیز مس با کاهشی عجیب به سطح ۶۴۵۰ دلار رسیده است که صف فروش نسبی فملی ازهمین بابت بود و روی هم در محدود ۱۶۶۰ دلار معامله می شود . البته ریزش بازار های جهانی چهره برخی از گروه ها را شادمان تر کرده است که گفته میشود خودرو یکی ازاین موارد بوده که در کنار گروه برق و تا حدودی هم تجهیزاتی ها می توانند ازاین ریزش قیمت نهایت استفاده را ببرند . البته از مخابرات نیز به عنوان شرکتی یاد می شود که از این کاهش به خصوص در قیمت مس و سایر فلزات تاثیر مثبتی خواهد گرفت و در بهای تمام شده و هزینه تاسیسات صرفه جویی خواهد شد .
اما به سراغ بازار امروز میرویم که از دست این حاشیه ها خسته شده و قصد دارد بدون توجه به انها راه خود را برودکه صد البته نمی تواند و بازهم اسیر انها خواهد شد . امروز دیدیم که چه طور در گروه فلزات و سنگ آهن اوضاع به هم ریخت و این دو گروه در کنار سایر همنوعان خود اسیر منفی های بازار شدند .
امروز تنها مثبت گروه فلزات توکا فولاد بود که احتمالاً او نیز تحت تاثیر این جو فردا منفی خواهدشد باقی اعضا با شدت بسیار بالایی ریزشی دنبال می شوند که ریزش قیمت فولاد تا سطح ۲۳۰ بار دیگر تکرار شده و این بار با حجم بیش از ۵میلیونی دنبال می شود . فولاد در دفعات قبل به قیمت های زیر ۲۳۰۰ حساسیت نشان داده و باید دید فردا نیز این امر تکرار می شود یا خیر؟ دراین گروه ملی مس درحالی که معاملات درون گروهی را در پیش دارد و گفته میشود صندوق ذخیره فرهنگیان در حال انتقال به صندوق کارکنان ملی مس است این سهم نیز از قیمت جهانی مس به داد آمده و ریزش قیمت را تجربه می کند احتمال می رود او نیز با این شرایط تا ۷۰۰۰ ریال سقوط داشته باشد .

روز های قبل این گروه در حالی که منفی بود به صف خرید فراوری می نازید که حال با ریزش قیمت جهانی روی او نیز منفی شده است و به صفوف فروش رسیده که احتمال جمع اوری ان نیز پس از کاهشی مجدد وجود دارد . در گروه سنگ آهن هم اوضاع منفی بوده و همه امیدوارند فعلاً در منفی خوران کگل و معادن کچاد بازگشایی نشود !
اما امروز بر خلاف گروه فلزات و سنگ آهن ، خودرویی ها خوب اوج گرفتند که شاید ناشی از تحرک سهامداران بابت کاهش قیمت یورو و کاهش قیمت های جهانی باشد که هر دو عامل بر این گروه تاثیر مثبت خواهد داشت . امروز سایپا در حداکثر قیمت خود یعنی ۲۱۳ تومان قرار داشت و با معامله ۱۲ میلیونی دوشادوش ایران خودرو با صف خرید به پیش میرفت .گروه بهمن ، مهرکام،ختوقا و برخی دیگر نیز از سایر مثبت های بازار به شمار می رفتند که بر این گروه حکمرانی کرده اما اتفاق جالب و نسبتاً مناسب احتمالاً جمع اوری رناست که درقیمتهای احتمالی منفی فردا صورت می گیرد و او نیز به مرز تعادل می رسد . فردا بعید است رنا در قیمت های زیر ۲۰۲۰ ریال بیاید و احتمال جمع آور ی و حتی مثبت شدن او وجود دارد که بسته به صفوف خرید سایر خودرویی ها او نیز حرکت خواهد کرد . گفته می شود تقسیم سود زامیاد و تعدیل مثبت او یکی ازدلایل حرکت این گروه خودرو به خصوص سایپا و رنا در بازار می باشد .
اما در گروه سرمایه گذاری ها خبرهای خوش یکی پس ازدیگری از راه می رسد که خوشبختانه پیش ازاین در سایت از تحقق ان خبر داده بودیم . امروز نماد سرمایه گذاری ملی نیز برای تعدیل سود متوقف شد که شنیده شده ناشی از فروش سهام رنا و احتمالاً دکتر عبیدی خواهد بود. او یکی از شرکت هایی است که قصد دارد در قالب کنسرسیوم به معاملات ایران خودرو و سایپا وارد شود . بوعلی و بهمن نیز همچنان مثبت بودند اما سرآمد همه غدیراست که در بازار خودنمایی می کند . درواقع شارژ روحی او در بازار فرا بورس رقم می خورد جایی که هر لحظه کنتور ارزش ذاتی غدیر را بالا و بالا تر برده و سهم را برای روز های اینده روشن تر جلوه می دهد . امروز شاهد رقابت جدی برای پتروشیمی زاگرس بودیم که قیمت پایه این معامله را از ۴۸۰۰ به ۸۶۲۰ ریال رساند و همچنان رقابت سه گروه برای خردید ان ادامه دارد . به نظر میرسد با آغاز رقابت برای بلوک فردای ۴۹% پتروشیمی پردیس یا همان غدیراین شوک های مثبت به سرمایه گذاری غدیر بیشتر شود و صف خرید او نیز سنگین تر باشد . به زودی تحلیلی از ارزش ذاتی این سهم در بازار ارائه خواهیم کرد که می تواند در قیمت سهم بسیار موثر باشد جایی که شنیده می شود این رقم به بیش از ۴۵۰۰ ریال خواهد رسید !
اما در سایر نماد های بازار باید سری به گروه های مختلف ان زد . در گروه برق اندکی توجه ها نسبت به این گروه بیشتر شده و دیدیم که شرکت هایی مانند نیروترانس ،جوشکاب و ایران ترانسفو حداقل از شرایط منفی فاصله گرفته بودند . کنتور هم همچنان به راه مثبت خود ادامه میدهد. هر چند او قیمت های ۹۰۰ را رد کرده اما به نظر میرسد در این محدوده با مشکلات جدیمواجه باشد و تا خبر ی جدید از را ه نرسداو به حرکت مثبت خود ادامه نخواهد داد . آنچه در مورد گروه سیمان پیش بینی می شد به تحقق پیوسته و امروزدیدیم که اکثر اعضای ان با کاهش مواجه بودند . همچنین این روز ها رانفور به نماد شرکت های خدماتی تبدیل شده و در راستای رشد قیمت گام برمیدارد و امیداست که ۱۸۰۰ را بار دیگر لمس کند .
اما در گروه نفت و پتروشیمی امروز دو شرکت نفت بهران و پتروشیمی اراک جالب توجه بودند که نفت بهران با توجه به مجمع پیش رو و خبرهایی مبنی بر افزایش سرمایه و تعدیل همچنان به راه شد قیمت خود ادامه می دهد . شاراک نیز امروز پس از برگزار ی مجمع خود بازگشایی شد . مجمعپر حاشیهاراکو یابهتر است ازاینپس بگوئیمپتروشیمی شازندبرگزار شده و اینشرکتبا تقسیمقابل ملاحظه۱۰۰تومانسود همراهبود کهالبتهباوجود رقمبسیار مناسب نتوانستسهامدارانراقانعکند چرا که تغییر ناماینشرکتاز منظر حقیقی هازیانهنگفتی برای شرکت خواهد داشت. امروز این سهم در قیمت های ۲۵۰۰ ریال بازگشایی شد و به نظر میرسد با توجه به حواشی در چند روز آینده اندکی کاهش داشته وسپس افزایش یابد .
امروز جو منفی در گروه بانک نیز رخنه کرده بود و با انجام معامله عمده صادرات و حضور بنیاد مستضعفان در ترکیب هیئت سهامداران این شرکت نیز در قیمت های محدوده ۱۳۴ رشد قیمت خود را متوقف کرد . امروز به جز اقتصاد نوین که خبرها از احتمال تعدیل و توقف او حکایت دارد سایر نمادهای این گروه منفی بوده که دراین گروه سینامی تواند با یک منفی دیگر بار دیگردر محدوده ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ برای نوسان گیری چند روزه مقدمات حضور را فراهم اورد چرا که اخابر همچنان در صف خرید به سر می برد و احتمال همگام شدن او با مخابرات وجود دارد .
اما ازمخابرات گفتیم که امروز شایعات متعددی از سهم به گوش میرسد که از احتمال تعدیل او سخن میگفت و صف ۳۰ میلیونی او را مستحکم تر کرده است . در مورد این شرکت تحلیلی بر روی سایت قرار داده شده است که می تواند راهگشای بسیاری از سوالات سهامداران در زمینه تعدیل مثبت سهم باشد . سهمی که احتمالاً با این صف خرید عطش رشد قیمت اورا کلافه خواهد کرد و در قیمت های نرسیده به ۲۲۰۰ صف خرید او با یک خبر احتمالاًناگوار سیاسی و حتی شرکتی مورد هجوم عرضه قرار خواهد گرفت . مگر این که اخبار مثبت خیلی زود تر از آنچه به نظر میرسد سهم را به تعدیل و توقف ببرد . سهمی که امروز با بیش از ۱ میلیون معامله در قیمت های ۲۰۱ تومان به کار خود پایان داد .
اما به سراغ سه گردن کلفت این روز های بازار میرویم که از قضا امروز حرفی برای گفتن نداشته و هر سه منفی بودند . حفاری شمال با صف فروش دست و پنجه نرم می کرد و تمامی تحلیل ها مبنی بر ریزش به زیر قیمت ۲۵۰۰ را پشت سر گذاشت و احتمالاً حال محدوده ۲۳۰۰ و ۲۳۵۰ انتظار او را می کشد . سهمی که نبود یک اطلاع رسانی شفاف و مناسب او را به چنین وضعیتی کشانده است .
در مپنا نیز باردیگر سهم به محدوده ۳۳۰۰ نزدیک شدو احتمالاً فدرا طبق بازی همیشگی بالای این رقم قرارگرفته و تا ۳۴۵ میرود و باز می گردد . بی خبری این سهم به شدت او را ازار می دهد و از سویی دیگر حجم معاملات و داد وستد ها نیز در او بالاست . خبر تحریم نیز کمی او را ترسانده است . طی همین روزهاست که به زودی اخبار این سهم به گوش بازار خواهد رسیدو ان زمان پیش بینی روند سهم بهتر و اسان تر خواهد بود .
روزی در نماد صدرا بازار تشنه اطلاع رسانی شفاف و روشن بود اما گویی حالا مدیر عامل این شرکت دست از سر مصاحبه با خبرگزاری ها و شفاف شدن سهم برنمی دارد . به نظر میرسد هنوز جلوگیری از رشد ناگهانی قیمت سهم و آغاز سفته بازی سیاست مدیران صدرا باشد . سهم قرارداد های جدیدی را در سبد خود دارد اما رقم این قرارداد ها هنوز مشخص نیست و احتمال تعدیل اودر نیمه دوم سال ۸۹ وجود دارد . برخی معتقدند سهم در این قیمت ها یعنی محدوده ۳۱۰۰ تا ۳۶۰۰ در نوسان خواهد بود و پیشرفت چشمگیری را با وجود بازی سنگین حقوقی ها نخواهد داشت . او امروز با بیش از ۱۷ میلیون معامله روز خوبی را از نظر معاملاتی پشت سر گذاشت که نشان میدهد هنوز اقبال نسبی به این سهم در بازار وجود دارد . در کنار او امروز فاذر قرارداشت که در حجم معاملات و صف خرید صدرا را جا گذاشته و احتمالاً فردا برای مجمع متوقف می شود . مجمع فاذر می تواند الگویی برای صدرا باشدکه سهامداران را ترغیب و یا دوری از سهم نماید .

به نقل از نازنین آریان فر کاربر تالار بورس

آفلاین mona tehrani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
اخبار بورس شنبه 22 خرداد 1389
« پاسخ #3 : ۲۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۱:۵۱:۵۱ »
گزارش بازار شنبه ۲۲ خرداد ۸۹
[/b]

نمی ذارم بریزی…!
امروز ، شنبه ، ۲۲ خرداد ماه ، بازار سیاسی ترین روز خود را پشت سر گذاشت در حالی که عده ای قصد داشتند بگویند بازار ما به هیچ وجه سیاسی نیست و به قول برخی ها همه چی آرومه و بازار هم خوشحال است …

به هر حال جو مسائل سیاسی به شدت در بازار بالا گرفته و خبرهای بد سیاسی یکی پس ازدیگری به بازار میرسد این در حالی است که امروز وفردا این جو به شدت علیه بازار خواهد بود و نوک تیز ان بدن بازار را هدف گرفته و اگر بتواندیک هفته با حمایت حقوقی ها دوام بیاورد می توان گفت شرایط قطعنامه را پشت سر گذاشته . البته باز هم تکرار می کنیم که لازمه این امر آرامش نسبی داخلی است .

حاشیه های بازار امروز بیش از هر روز دیگری بود و در واقع امروز همه جا بحث سیاسی می شد . بازارنیز مانند روز های قبل و متاثر از جریانات گذشته پیش بینی شرایط منفی را داشت که ناگهان دوستان هماهنگ شده و یکدل و یک صدا باعث بی ارزش شدن قطعنامه و کاهش فشار سیاسی بر بازار شدند . آغازبازار بسیار مهم بود که در کاهش جو روانی و فشار فروش سهامداران خرد بسیار موثر بود . درواقع در نتیجه گیری ها می توان گفت که ۱ ساعت ابتدایی بازار امروز زهر بازارگرفته شد تا اثر تحریم و قطعنامه فعلاً کمتر در بازار نمایان باشد . البته دراین بین ریزش روزهای اخیر ورسیدن قیمت ها به دامنه محدوده حمایت نیز کاراین گروه را اسان تر کرده بود .طوری که انها استارت زده و باقی کار دست سهامداران حقیقی بود که دیگر حاضر به فروش سهم خود نبودند .

اما به طور نسبی به شرح انچه به عنوان حاشیه ها مطرح است می پردازیم البته با این توضیح که چیزی در مورد سایر حاشیه های سیاسی بیان نخواهد شد .

اما از تحریم و قطعنامه چهارم آغاز می کنیم که کشور های غربی علیه کشور ما تصویب کردند . دراین که این قطعنامه در بازار چه قدر تاثیر گذار خواهد بود دو بحث جدی وجود دارد که یک نگاه به بلند مدت و دیگری نگاهی به کوتاه مدت است . در بلند مدت مسلماً شرایط بد اقتصادی که از تحریم ناشی می شود خودرا در عدم فروش برخی از کالا ها و افزایش قیمت برخی ازانها نشان میدهد که به طور کلی در بلند مدت برخی از صنایع ما را آزار خواهد داد که شاید صنعت نفت و گاز ، کشتی رانی ، و در برخی موارد صنایعی که ماشین آلات ان کاربرد های دوگانه دارد از جمله انها هستند . در یک جمله ریسک مبادلات ما را با دنیا سخت تر خواهد کرد.اما اثر جدی که در حال حاضر و این روز ها با ان مواجه ایم شوک این قطعنامه است که در ابتدای گزارش گفتیم زهر ان تا حدودی گرفته شده و شاید خنثی شده باشد که البته خبرهای بد همچنان ادامه دارد چر ا که اروپا و اتحادیه اروپا نیز قصد دارد به طور مجزا تحریم های جدی را علیه ایران وضع کند که به هیچ وجه به سود کشور ما نیست .

اماانچه به نظر میرسد تحقق یابداین است که در این بازار حقوقی ها به راحتی می توانند جهت بازار را تغییرداده و به سمت شرایط دیگری سوق دهند و وقتی حقیقی های بازار مشاهده کنند که از بازار عقب افتاده انها نیزدر بازار مشارکت خواهند کرد .

این حربه ای بود که در ۳ قطعنامه قلبی نیز اجرا شد و هر بار حقوقی ها با وارد شدن به بازارو خرید های گسترده شرایط را به سمت روز های بهتر تغییردادند به طور ی که پس از ۱ماه کسی از قطعنامه حرفی نمی زد و همه از پشت سر گذاشتن این چالش خبر می دادند که احتمالاً می توان ان را برای دو هفته پیش رو مشاهده کرد که البته لازمه ان وجود اخبار بنیادی مثبت دربازار خواهد بود که معامله عمده گروه خودرو ، خبرهای مپنا و مخابرات می توانند جز آنها باشند .

در بازار های جهانی نیز اوضاع نسبت به روز چهارشنبه اندکی بهبود یافته بود اما هنوز با روز های اوج و انچه ما در سر داریم فاصله بسیاری دارد . طی معاملات دیروز و روز های گذشته در بازار های جهانی با رشد برخی از کالا ها و شاخص ها مواجه بودیم . نفت که خطر ریزش به زیر ۷۰ دلار ان احساس می شد . در این چند روز به بالای ۷۳ و حتی در مواقعی ۷۴ دلار رسیده است .

در شاخص ها نیز دیروز اکثر شاخص ها با رشد کار خود را دنبال کردند . امادر بازار فلزات نیز با رشد مواجه بودیم که البته این رشد هنوز باعث نشده قیمت ها به سطح اولیه بازگردد . در مس با رشد نسبی قیمت بازگشت به سطح بالای ۶۴۰۰ و ۶۵۰۰ دلار مواجه ایم . در فلز روی نیز قیمت ها در محدوده ۱۷۰۰ دلار در نوسان است .و سرب نیز به قیمت ۱۶۵۰ دلار معامله می شود . گفته می شود که در شرایط جدید برای قیمت ۶۵۰۰ و ۱۷۰۰ مس وسرب سقف قیمتی را در پیش بینی می کنند و تحلیل گران رشد بیش از این را برای ان ها متصور نیستند که البته جای تحلیل بیشتری دارد .

در نرخ بیلت نیز در محدوده ۴۱۰ دلار قرار گرفته که البته امروز چادرملو خوش شانس بود که با حمایت نسبی سهامداران بازگشایی شد .

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

آفلاین mona tehrani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
پاسخ : اخبار بورس شنبه 22 خرداد 1389
« پاسخ #4 : ۲۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۲:۲۴:۳۸ »
گزارش بازار شنبه ۲۲ خرداد  ادامه

اما در بازار چه خبر بود . بهتر است از همین گروه دم دست خودمان یعنی سنگ آهن و سپس فلزات آغاز کنیم . در گروه سنگ آهن و به طور کلی معادن در حالی که با ریزش قیمت معادن روی و گل گهر مواجه بودیم بازگشایی نسبتاً مثبت چادرملو یکی از اتفاقات مهم بازار بود . نماد چادرملو با افزایش سرمایه ۲۰۰% و تقسیم سود ۹۳ تومانی بازگشایی شد و در محدوده ۴۰۰۰ ریال با داد و ستد مناسب ۵ میلیون مواجه بود که گفته میشود فولاد مبارکه و معادن و فلزات از خریداران این سهم بودند . شایدقیمت ۴۰۰۰ ریال برای سهم کمی بالا باشد اما با توجه به روند گذشته سهم به نظر میرسد در این محدوده تثبیت شده و بازی قیمتی بین ۴۰۰۰ تا ۴۴۰۰ را شاهد باشیم .

اما درگروه فلزات امروز لازم بود تا برای جلوگیری از ریزش شاخص فولاد مبارکه در محدوده ۲۲۰۰ نیز بسیار حساس شده بود ، مثبت باشد . از همین رو از همان ابتدا اجاززه ریزش قیمت به سهم داده نشد تا خبرهایی نیز از احتمال ادامه قیمت گذاری محصولات و فروش محصولات شرکت به بازار برسد که نسبتاً برای فولاد خوشال کننده است . سهم در همین روز ها برای مجمع خود را اماده خواهد کرد . مجمعی که امسال با توجه به حضور سهام عدالت وبرخی دیگر با احتمال تقسیم سود بالایی همراه خواهد شد . در این گروه ملی مس با وجود معامله عمده ای که فردا قرار است انجام شود و رشد اندک قیمت مس همچنان در محدوده ۷۳۰۰ ریال باقی مانده است . رشد حق تقدم فراوری و همچنین رشد قیمت ملی سر ب و روی و توکا فولاد نیز جالب توجه بود .

در گروه بانک حرف های زیادی برای گفتن وجود نداشت تنها اقتصاد نوین وسینا بودند که خوش درخشیدند که باز هم سینا را باید با سنگ مخابرات محک زد . اما در گروه بیمه ، اسیا با ردش قیمت در بالای ۳۰۷ تومان قرار گرفت و البرز هم صف فروش خود را جمع جور شده می بیند تا فردا احتمالاً پس از مدت ها برای مثبت نوردی تا ۶۴۵۰ و ۶۵۰۰ خود را اماده کند . در کناراین گروه ها می توان به رایان سایپا نیز اشاره داشت که تعدیل مثبت های پی در پی او باعث وجد قیمت و سهامداران شده است که امروز رشد قیمت او به ۴۲۳ تومان قابل توجه بود . این شرکت یک بار در گزارش ۱۲ ماهه و حسابرسی نشده خود سود خود را به ۷۶۵ ریال رساند و حال در گزارش حسابرسی شده این شرکت با رشد سود تا ۸۴۰ ریال مواجه است.

اما گروه خودرو امروز یکی از بهترین گروه های بازار بود که با حجم معاملات بالا هم شاخص را حفظ کرد و هم نگا ه ها را به سمت خود محفوظ داشته است گروهی که در ابتدای بازار با حداکثرقیمت اکثر شرکت های خود مواجه بودند اما کم کم از میزان رشد انها کاسته شد و شرایط برای عرضه آنها کم وبیش افزایش یافت . امروز دراین گروه با توقف نماد مهرکام پارس مواجه بودیم و احتمال بازگشایی خاور نیز وجود دارد که باز هم تعدیل منفی روکرده . اما این روز ها در گروه خودرو ۴ نماد بیش از بقیه خودنمایی می کنند که سایپا ، ایران خودرو در صدر انها قرار گرفت و پس از ان ختوقا و گروه بهمن قرار دارند . امروز ایران خودرو با توجه به قیمت مناسبش خوب مقاومت کرد با وجود عرضه ۳/۸ میلیونی خودرا به مرز ۱۹۰۰ نزدیک می کند که طی این مدت همواره دراین نقطه عرضه های قابل توجهی را در پیش داشته است . در نماد سایپا اما عرضه ها کولاک می کرد و انصافا سهم ایستادگی خوبی داشته . سهمی که به زودی از محل رشد سود غیر عملیاتی با تعدیل احتمالی مواجه خواهد بود فردا در قیمت های ۲۱۱ آغاز به کار می کند که برای حفظ خود روز سختی درپیش دارد او امروز با بیش از ۱۱ میلیون عرضه در بازار مواجه بود . به نظرمیرسد سیاست حرکت آهسته این دو شرکت با آغاز معاملات بلوکی ادامه داشته و سپس با اغازان و احتمال رقابت فشرده این دو نیز مانند فنری در رشد قیمت با یکدیگر مسابقه بگذارند . البته در صورت رقابت فشرده !! نه مثل رنا که با عدم رقابت در دو بلوک آن این روز ها اسیر محدوده ۲۰۰۰ و حتی کمتر شده است !


اما آنچه امروز می دیدیم حضور بسیار پر نگ گروه دارو در مثبت معاملات بود که اکثر اعضای این گروه در صدر قیمت ها به سر می بردند . شاید تنها شرکت های شاخص منفی کوثرو البرزدارو بوده و باقی به شدت مثبت بودند که توقف نماد لقمان که گفته میشود برای تعدیل مثبت نیز بوده است در نوع خود جالب توجه بود . البته مثبت بودن سرمایه گذاری البرز نیز جالب توجه بود . سهمی که افزایش سرمایه خود را انیز در دستور کار قرارداده و ۲ تیر ماه همزمان با مجمع عادی آن را به تصویب خواهند رساند .

اما در گروه سرمایه گذاری ها تنها وبانک بود که با بازگشایی خود نسبتاً خوش می درخشید . سرمایه گذاری بانک ملی که پس از مجمع پتروشیمی اراک با توقف نماد مواجه بود با ارائه تعدیل خود حالا آماده بازگشایی خواهد بود . این شرکت که پیش ازاین سود خود را ۲۰۸ ریال اعلام نموده بود با رشد سود قابل توجهی سود خود را به ۲۹۵ ریال رسانده است . که شرکت نیز اعلام کرده است دليل تغيير عمدتاً ناشي از تقسيم سود بيشتر از پيش بيني در شرکت پتروشيمي اراک و سيمان کرمان مي باشد. همی که ارمزبا یمت ۱۳۹ تومانی و حجم بیش از ۶ میالیونی می تواند باز هم حرف هایی برای گفتن داشته باشد به خصوص این که او هنوز در معرض تعدیل سود قرار دارد .

در کناراو امروز بترانس با توجه به رشد سود اخیر در گزارش ۱۲ ماه با توجه سهامداران مواجه شده است و به نظر میرسد بتواند در این چند روز با قیمت ۱۴۰۰ به مجمع خود برود .

اما به ۴ سهمی میرسیم که حساسیت بازار نسبت به انها بالا رفته است . در حفاری شمال حمایت ها از بازار او را نیز مثبت کرد تا همچنان بالای ۲۴۰۰ قرار داشته باشد و دراین مرز شکست ناپذیر باشد . او با خبرهای اخیر خیلی نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و بدون نوسان کم کم جای خود را به شرکت های دیگری دراین گروه مانند مپنا خواهد داد . امروز مپنا با خبرهایی مبنی بر تعدیل مثبت و توقف نماد مواجه بود وخیلی زود با صف خرید و رشد تا ۳/۵% مثبت مواجه شد . سهمی که دراین مدت کاهش قیمت را تحمل کرد و حال نوبت رسیدن خبرهای خوب آن است . البته واضح بود که برای جلوگیری از جو تحریم او را نیز ابتدای صبح از راه دور کنترل می کردند تا مشکلی برای سهم پیش نیاید و به راه مثبت خود ادامه دهد .

اما امروز صدرا به نماد شکست تحریم و مقاومت بازار تبدیل شده بود که خاتم و سپانیر را که اسم آنها در لیست تحریم ها ذکر شده بود پشت سر خود می بیند . شرایط مثبت ابتدای صبح او نشان میداد که به شدت قصد حمایت از سهم وجود دارد و در محدوده ۳۰۰۰ برگشت پذیر است اما فشار فروش ان را خنثی کرد و باز هم صف فروش را برای سهم شاهد بودیم . معامله ۷ میلیونی صدرا شاید بتواند به تعادل سهم در قیمت های ۲۸۰۰ و ۲۸۵۰ ریال کمک کند .

اما باز هم نگاه بازار به پدر معنوی خود یعنی مخابرات است . امروز با وجود این که او نیز پشت سر خود سپاه را می بیند و بحث تحریم مطرح است بی اعتنا به این موارد همچنان خود را استوار بالای ۲۰۰ حفظ کرد . به نظر نمیرسد این سهم به این راحتی ها ریزش را تجربه کند چرا که حجمی در حدود نزدیک به ۷۰ میلیون را طی این مدت بالای ۲۰۰ تومان داشته که به ثبات و عدم ریزش او کمک جدی خواهد کرد . فروشندگان افراطی نیز دراین شرایط از سهم خارج شدند تا خیال سهامداران راحت تر باشد . البته ناگفته نماند که رشد او نیز کند تر از قبل خواهد شد .

در پایان باید گفت که نیاز این است که دراین چندروز شاخص مثبت نگه داشته شود تا نتیجه بی ارزش بودن قطعنامه براقتصاد به نوعی به اثبات برسد پس باید این چندروز بحرانی را پشت سر بگذاریم تا بازار با کمال آرامش و بدون حاشیه راه خودرا پیدا کند .

 ^o^[/size]
بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

آفلاین A.Ehsani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
پاسخ : اخبار بورس شنبه 22 خرداد 1389
« پاسخ #5 : ۲۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۹:۵۶ »
سلام

گزارش جالبی بود با تشکر از مونا تهرانی.

به نظر من بچه های علاقه مند به سرمایه گذاری هم کم کم شروع به مطالعه و تحلیل معاملات را آغاز کنند تا کم کم وارد بتوانیم کار رو شروع کنیم.

با توجه به بحث تحریم ها تصور من این است فقط موثر بر سهام شرکتهائی است که دچار بحران شوند و فکر میکنم گروه فلزی ها - بانکها و صنعت خودرو خیلی تحت تاثیر قرار نگیرند به هر حال افزایش یا کاهش قیمت بخش عمده آن جو روانی حاکم بر بازار است.

آفلاین A.Ehsani

xx - از بورس چه خبر؟ - متا
نرخ ارز و فلزات
« پاسخ #6 : ۲۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۷:۱۹ »
ارز:
نام ارز              معادل به ریال
يکصد ين ژاپن    ۱۲,۳۸۲
فرانک سويس    ۱۰,۴۲۷
دلار آمريکا    ۱۰,۳۴۳
درهم امارات متحده    ۲,۸۱۶
يوان چين    ۱,۵۵۸
رينگيت مالزي    ۳,۳۲۱
پوند انگليس    ۱۶,۵۲۷
يورو    ۱۴,۱۴۷

1388/08/29

فلزات:
نام فلز   قیمت به دلار
مس    ۸,۴۰۹
آلومينيوم    ۲,۲۶۰
نيکل    ۲۱,۶۸۵
روي    ۲,۱۳۲
سرب    ۲,۲۴۷
قلع    ۲۵,۲۵۰
آلياژ ترکيبي    ۲,۱۹۲
آلياژ ويژه    ۲,۲۴۰


آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
از بورس چه خبر؟
« پاسخ #7 : ۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۷:۳۲ »
شاخص بورس 62 واحد نزول کرد
در دادوستد‌های روز گذشته شرکت‌های سرمایه‌گذاری غدیر، فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی خارک بیشترین نقش را در نزول شاخص داشتند و کاهش ارزش سهام این شرکت‌ها در مجموع 64 واحد اثر منفی روی شاخص بورس بر جای گذاشت.
‌دادو ستد 80میلیارد تومان سهام در بورس
سهامداران بورس تهران دیروز 221میلیون سهم را به ارزش 80میلیارد تومان دادوستد کردند. دیروز همچنین شرکت‌های فولاد امیر کبیر کاشان، فولاد خراسان، سیمان قائن، مارگارین، آلومینیوم ایران و تکین کو با صف خرید سهامداران مواجه شدند. صف‌خرید سهام شرکت نوش‌مازندران هم با ثبت 356 تقاضا به 17میلیون سهم رسید.
‌ ‌ قیمت وام مسکن در فرابورس کاهش یافت
روند نزولی قیمت وام مسکن دیروز هم در فرابورس ادامه یافت و قیمت هر برگه 500هزار تومانی وام مسکن مهر 91 با0.21درصد کاهش به 57هزارو754تومان رسید. هر برگه اوراق تسهیلات مسکن شهریور91هم به قیمت 57 هزارو654تومان خریداری شد.
‌ کسادی رینگ کشاورزی و فلزی بورس کالا
دیروز در رینگ کشاورزی و فلزی بورس کالا محصولی مبادله نشد اما در عوض در رینگ نفت و پتروشیمی هزاران تن قیر مورد معامله قرار گرفت. در دادوستد‌های روز گذشته دو هزار تن قیر تولید شده در شرکت توسعه کروس انرژی به قیمت 610دلار در هر تن به‌صورت نقد مورد معامله قرار گرفت. همچنین 3200تن قیر شرکت قیر آکام و 1506تن قیر6070 شرکت نفت جی توسط سرمایه‌گذاران خریداری شد.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
پاسخ : از بورس چه خبر؟
« پاسخ #8 : ۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۲:۱۰ »
مشکلات صنعت خودرو در بورس بررسی می‌شود
همزمان با کاهش زیاد سود سهام شرکت‌های خودروساز، مدیرعامل بورس تهران از بررسی مشکلات این صنعت خبر داد و معاون وی اعلام کرد: بورس تهران همیشه شنوای مشکلات صنایع است و برای حل این مشکلات تلاش می‌کند.
از مدت‌ها پیش سهام دو شرکت ایران خودرو و سایپا مورد توجه فعالان بازار بود و سهام این دو شرکت به سهام سنتی بورس تبدیل شده است به‌طوری‌که بسیاری از سهامداران آسیب‌پذیر ازجمله بازنشسته‌ها با اعتمادی که از گذشته به این دو تولید‌کننده خودرو پیدا کرده‌اند، سهام این دو شرکت را به سبد دارایی‌های خود اضافه کرده‌اند، اما بیش از چند سال است که مشکلات مالی این دو شرکت بزرگ نوسان‌های غیرقابل پیش‌بینی را برای سهام این شرکت‌ها در بورس به‌وجود آورده است؛
ضمن اینکه در سال‌جاری میزان سود سهام این شرکت‌ها بیش از گذشته کاهش یافته است و گویا این شرکت‌ها با مشکلاتی در عرصه تولید کشور مواجه هستند. در چنین شرایطی دیروز مدیرعامل سایپا درباره کیفیت تولیدات این شرکت گفت: پراید مثل هندوانه در‌بسته است، گویا این ابهام در تولیدات این شرکت‌های خودروساز به بازار سرمایه هم سرایت کرده و سهام آنها را هم مانند هندوانه دربسته غیرقابل پیش‌بینی کرده است.
در همین رابطه روز گذشته حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران از بررسی مشکلات صنعت خودرو در بورس خبرداد و معاون وی اعلام کرد: مشکلات صنعت خودرو‌سازی‌ پیش از این در بورس بررسی شد اما بورس تهران همواره آمادگی دارد مشکلات صنایع مختلف بورس را بررسی کند و شنوای مسائل آنهاست. محمدرضا عربی  افزود: تاکنون مشکل صنایع بورس طی دو مرحله بررسی شده است که نشست اول به صنعت سیمان و نشست دوم به صنعت خودرو اختصاص داشت. وی تأکید کرد: در میز صنعت خودرو از مسئولان این صنعت، مسئولان دولتی و وزارت صنعت و همچنین نمایندگان سازمان بورس دعوت شد تا ضمن بررسی مشکلات این صنعت راهکار‌های خود را ارائه دهند.
این میز به‌منظور اطلاع‌رسانی و کمک به صنایع و رفع مشکلاتشان برگزار شد. عربی ادامه داد: در این میز مسائلی همچون مشکلات مالی خودرو سازان، نحوه قیمت‌گذاری انجام شده از سوی سازمان حمایت، افزایش قیمت دلار و همچنین تحریم‌های اقتصادی مطرح بود که نهایتا کل موضوعات در قالب یک گزارش به سازمان بورس منتقل و قرار شد این مشکلات از طرف سازمان بورس پیگیری شود.
وی تصریح کرد: شرکت‌های خودرو‌ساز به‌دلیل وقوع تحریم‌ها با کاهش تولید مواجه شده‌اند ضمن اینکه یکی از دغدغه‌های این شرکت‌ها در حال حاضر تأمین منابع مالی برای واردات قطعات مورد نیاز است که باید راهکارهایی در این زمینه اندیشیده شود. عربی در پاسخ به این پرسش که آیا میز صنعت خودرو باز هم برگزار خواهد شد گفت: مشکلات صنایع مختلف در بورس به نوبت بررسی می‌شود اما ما همواره آمادگی داریم مسائل صنایع مختلف را در بورس بررسی و برای حل آنها تلاش کنیم.
بعد مي گن تمام قطعات و مواد از داخل تامين ميشه ... كدومو باور كنيم؟
====
چه شود .... از اين خبر خيلي ها سود مي برند .. و باز فشار بر مردم پايين دست ....

خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
پاسخ : از بورس چه خبر؟
« پاسخ #9 : ۲۳ آبان ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۷:۱۹ »
شاخص بورس 204 واحد افت کرد
 در دادو ستد‌های روز گذشته شرکت‌های ملی صنایع مس، فولاد مبارکه‌، گل گهر و توسعه معادن و فلزات بیشترین نقش را در نزول شاخص داشتند و کاهش ارزش سهام این شرکت‌ها در مجموع 107 واحد اثر منفی روی شاخص بورس بر جای گذاشت.
‌ ‌ رشد تقاضا برای خرید سهام
سهامداران بورس تهران دیروز 301 میلیون سهم را به ارزش 76 میلیارد و 500 میلیون تومان در بورس خریداری کردند. دیروز همچنین شرکت‌های سرمایه‌گذاری بوعلی، تکین‌کو، فیبر ایران، مارگارین، قند شیرین خراسان، سیمان قائن، فولاد امیر‌کبیر کاشان، فولاد خراسان و نوش مازندران با صف خرید سهامداران مواجه شدند. صف خرید سهام شرکت سرمایه‌گذاری ملت هم با ثبت 110 تقاضا به 9 میلیون و 700 هزار سهم رسید.
نوسان قیمت وام مسکن در فرا بورس
درمبادلات روز گذشته فرا‌بورس سرمایه‌گذاران هشت هزارو774برگه اوراق تسهیلات مسکن مهر 91 را خریداری کردند اما در نهایت قیمت آن تغییر نکرد و به همان نرخ روز قبل مبادله شد. قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن شهریور91 هم با 09/0‌درصد کاهش به 57 هزارو604 تومان رسید.
‌ ‌ چراغ رینگ کشاورزی همچنان خاموش است
در دادوستد‌های روز گذشته بورس کالا همچون روز شنبه هیچ کالایی در تالار کشاورزی مبادله نشد اما در مقابل محصولات متنوعی در رینگ فلزی و نفت و پتروشیمی دادوستد شد. دیروز در تالار نفت و پتروشیمی 260تن پلی‌اتیلن سنگین پتروشیمی شازند به قیمت هر کیلو چهار هزارو192تومان به‌صورت نقد فروخته شد. سرمایه‌گذاران همچنین 483تن پلی پروپیلن شرکت نوید زرشیمی را به قیمت چهار هزارو851تومان به‌صورت نقد خریداری کردند. محصول پلی بوتادین هم متقاضیان خود را داشت و تا پایان مبادلات 336تن از این محصول به قیمت پنج هزارو278تومان فروخته شد.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
صعود 1.2درصدی شاخص بورس
« پاسخ #10 : ۱۲ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۳:۱۰ »
صعود 1.2درصدی شاخص بورس
شاخص کل بورس تهران در مبادلات روز گذشته با 402واحد افزایش معادل 1.2درصد رشد کرد و برای نخستین بار به 32هزار و 741 واحد رسید.
در دادوستد‌های روز گذشته شرکت‌های ملی صنایع مس، سرمایه‌گذاری غدیر و چادرملو بیشترین نقش را در صعود شاخص داشتند و افزایش ارزش سهام این شرکت‌ها در مجموع 150واحد اثر مثبت روی شاخص بورس برجای گذاشت.
مبادله 126 میلیارد تومان سهام در بورس
دیروز همزمان با رشد شاخص بورس حجم تقاضا برای خرید سهام هم افزایش یافت و سهامداران در مجموع 469میلیون سهم را به ارزش 126میلیارد تومان دادوستد کردند. دیروز همچنین شرکت‌های پالایش نفت تبریز، بانک کارآفرین، سرمایه‌گذاری غدیر، پتروشیمی خارک، پتروشیمی شیراز، چادرملو، پالایش نفت تبریز و فولاد خراسان با صف خرید سهامداران مواجه شدند.
‌ ‌ ادامه روند نزولی قیمت وام مسکن
روند نزولی قیمت وام مسکن در مبادلات روز گذشته فرابورس ادامه یافت، به‌طوری که هر برگه اوراق تسهیلات مسکن آبان‌ماه 91 به قیمت 56 هزار و 340 تومان خریداری شد. قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن مهرماه 91 هم با0.97درصد کاهش به 58هزار و47تومان رسید.
‌ ‌ مبادله 1374 تن متانول در بورس کالا
در نخستین روز مبادلات هفته هیچ کالایی در رینگ فلزی و رینگ کشاورزی مبادله نشد اما معاملات رینگ نفت و پتروشیمی همچنان ادامه داشت، به طوری که در مبادلات روز گذشته 1350 تن متانول پتروشیمی زاگرس به قیمت هر کیلو 496 تومان به صورت نقد و 24 تن متانول پتروشیمی فن‌‌آوران به قیمت 507 تومان مبادله شد. سرمایه‌گذاران دیروز همچنین 299 تن اسیداستیک پتروشیمی فن‌‌آوران را به قیمت 699 تومان خریداری کردند. پلی‌اتیلن سبک از دیگر محصولاتی بود که در رینگ پتروشیمی مبادله شدو در نهایت 220 تن از این محصول به صورت نقد به قیمت 4390 تومان دادوستد شد.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
عمده‌ترین عاملی که رونق واقعی را در بازار سرمایه به همراه می‌آورد عملکرد شرکت‌ها و پیش‌بینی‌هایی است که برای تحقق سود به بازار اعلام می‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بورس، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد: با توجه به اینکه حدود سه هفته به پایان 9‌ماه نخست سال‌جاری و انتشار گزارش‌های 9‌ماه در بازار سرمایه باقی مانده است، پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌ها، گزارش‌های خود را متناسب با گزارش‌های شش‌ماهه به بورس اعلام کنند. او با اشاره به اینکه موضوعات جانبی ازجمله بحث‌های سیاسی هم بورس را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، تأکید کرد: البته این موضوع را نباید فراموش کنیم که اخبار سیاسی تأثیری زودگذر بر بازار سرمایه‌دارد، چرا که جو روانی در بورس ماندگار نیست.
مدیرعامل بورس با بیان اینکه مباحث اقتصادی و ماندگار در بازار سرمایه تأثیرگذار است، افزود: تأثیر مباحث غیراقتصادی در بازار سرمایه مقطعی است، چون بورس براساس واقعیت و عملکرد شرکت‌ها حرکت می‌کند. قالیباف اصل با اشاره به عبور شاخص بورس از 32هزار واحد و ثبت رکورد تازه‌ای در بازار سرمایه تأکید کرد: این اتفاق ناشی از عوامل مختلف درون و برون سازمانی بوده که در آن سه عامل حاکم شدن جو روانی آرام، ورود نقدینگی و رکود بازارهای موازی نقش ویژه‌ای دارند.
او ادامه داد: در بررسی عوامل برون سازمانی باید به مواردی چون شرایط متعادل اقتصادی، تعادل در بازار ارز و افزایش قیمت‌های جهانی اشاره کرد. او با اشاره به صحبت‌هایی که درباره سهام پتروشیمی‌ها مطرح شده است، گفت: بر این اساس برای صحبت از سهام هر گروهی باید به بررسی پتانسیل‌های آن سهم بپردازیم.
مدیرعامل بورس با تأکید بر اینکه شرکت‌های پتروشیمی گزارش‌های مناسب سه و شش ماهه را به بازار سرمایه ارائه کرده‌اند، اعلام کرد: بر این اساس شرکت‌های پتروشیمی علاوه بر اینکه اغلب از پیش‌بینی‌های خود در شش ماهه جلوتر بوده‌اند، عملکرد قابل‌قبولی هم دارند.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
پاسخ : از بورس چه خبر؟
« پاسخ #12 : ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۷:۲۱:۲۹ »
ارزش معاملات بورس تهران در هفته گذشته کاهش یافت. سهامداران بورس تهران هفته گذشته یک میلیاردو777 میلیون سهم به ارزش پنج هزارو757 میلیارد ریال دادو ستد کردند
که این میزان به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب 3 و 23 درصد کاهش نشان می دهد.هفته گذشته 42 هزارو872 نفر دردادو ستد های بورس شرکت کردند.
کاهش9.2درصدی شاخص بورس
شاخص کل بورس تهران هفته گذشته با 1110 واحد کاهش معادل 2.9درصد نزول کرد و به 37هزارو 233 واحد در پایان هفته رسید. شاخص شناور آزاد هم 1348 پله نزول کرد و در محدوده44 هزارو371 واحد قرار گرفت. همچنین در هفته گذشته شاخص های صنعت ،مالی و 30 شرکت بزرگ هم کاهش یافتند.
رشد 28 درصدی ارزش معاملات بورس کالا
ارزش معاملات بورس کالای ایران در هفته گذشته با 28 درصد رشد به 9800 میلیارد ریال رسید.در مبادلات هفته گذشته در تالار محصولات صنعتی 273 هزار تن انواع محصولات فولادی، یکهزار تن محصولات مس،100 تن انواع روی، 110 تن کنسانتره مولیبدن، شش تن کنسانتره فلزات گرانبها و دوکیلو گرم شمش طلا مورد معامله قرار گرفت. در این تالار، معاملات محصولات فولادی نسبت به مدت مشابه هفته قبل به لحاظ حجم و ارزش با افزایش 26 و 34 درصدی روبه‌رو شد.
در تالار فراورده های نفت و پتروشیمی هم 153 هزار تن انواع قیر به ارزش بیش از2.3 هزار میلیارد ریال داد‌و‌ستد شد که 34 درصد از نظر ارزش و 15 درصد از نظر حجم افزایش داشت.در گروه مواد پلیمری نیز بیش از 60 هزار تن انواع مواد پلیمری به ارزش دو هزار میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که از نظر حجم و ارزش 77 و 70 درصد رشد داشت. از دیگر فراورده‌های نفتی و پتروشیمی که در هفته پیش معامله شد می توان به دو هزار تن لوب کات،1640 تن گوگرد، 490 تن انواع گازها،1277 تن انواع روغن و 720 تن حلال اشاره کرد.هفته گذشته همچنین 775 تن گندم، 500 تن شکر و 275 تن جو در تالار محصولات کشاورزی در مجموع به ارزش 12 میلیارد ریال داد و ستد شد.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
نزول 6400میلیارد تومانی بورس در یک هفته
« پاسخ #13 : ۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۲:۴۸ »
ارزش بورس تهران در طول یک هفته گذشته 6400میلیارد تومان معادل پنج میلیارد دلار - با محاسبه دلار به قیمت ارز مرجع‌- کاهش یافت.
 سناریوی نزول شاخص‌های بورس تهران که درست با آغاز بهمن‌ماه آغاز و در داد‌و‌ستد‌های روز گذشته تکمیل شد و شاخص کل بورس تهران 686واحد، معادل 1.8درصد نزول و به زیر مرز 36هزار واحد سقوط کرد. کارشناسان بر این باورند که افزایش بهای سکه، طلا و ارز در همین مدت، عمده‌ترین دلیل کاهش شاخص‌های بورس و خروج برخی سرمایه‌گذاران حقوقی بزرگ از بازار سهام بوده است.
برخی فعالان و کارشناسان بازار سهام بر این باورند که انتشار گزارش‌های مالی 9ماهه شرکت‌های بورس دلیل اصلی سقوط شاخص‌های بورس تهران در بهمن‌ماه بوده است. بسیاری از سهامداران حقیقی و حقوقی در انتظار تعدیل سود سهام شرکت‌های بورس بودند؛ به همین دلیل این کارشناسان بیم آن دارند درصورت تداوم نزول شاخص در روز‌های گذشته نقدینگی بیشتری از بورس تهران خارج شود و به سمت بازار‌های دیگر نظیر طلا، ارز و مسکن برود.
آمار‌ها نشان می‌دهد که درست از ابتدای بهمن‌ماه تا روز گذشته 6400میلیارد تومان معادل پنج میلیارد دلار (با احتساب هر دلار1226تومان) از ارزش بورس تهران کاسته شده است. ارزش بورس تهران در دی‌ماه امسال بالاترین میزان رشد را در تاریخ 46ساله خود ثبت کرده بود وبا 46هزار میلیارد تومان (37.5 میلیارد دلار) به 172هزارو 600میلیارد تومان (140.7میلیارد دلار) رسیده بود، اما این روند رو به رشد ادامه نیافت و با آغاز بهمن‌ماه شاخص بورس تهران با نزول‌های سنگینی مواجه شد.
به باور اکثر کارشناسان نزول شاخص‌های بورس تهران به‌دلیل وجود حباب در بازار نیست چرا که هم‌اکنون میانگین نسبت قیمت به درآمد بازار سهام در محدوده 5.7 مرتبه است و این ضریب نشان می‌دهد که بازار سهام با حباب مواجه نیست؛ بر این اساس سقوط‌های سنگین شاخص بورس تهران باید بیشتر کالبدشکافی شود تا نقدینگی کمتری از بازار خارج شود.
افت بزرگان بورس
با نزول شاخص بورس تهران در طول یک هفته گذشته از ارزش سهام دو شرکت بزرگ بورس تهران یعنی شرکت‌های ملی صنایع مس و فولاد مبارکه اصفهان نزدیک به سه هزار میلیارد تومان کاسته شد و در شرایطی که ارزش سهام هر یک از این دو شرکت در آخر دی‌ماه به محدوده 13هزارو 200میلیارد تومان رسیده بود دیروز ارزش سهام شرکت ملی مس به 11هزارو900میلیارد تومان و شرکت فولاد مبارکه اصفهان به 11هزارو600میلیارد تومان رسید. این دو‌شرکت در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های بورس هستند.
ترکیب بزرگ‌ترین صنایع بورس تهران هم نشان می‌دهد که در حال حاضر گروه فلزات اساسی با 22شرکت بزرگ‌ترین صنعت بورس است و ارزش سهام کل شرکت‌های این گروه 35هزارو900میلیارد تومان است. پس از گروه فلزات اساسی صنعت محصولات شیمیایی و گروه استخراج کانه‌های فلزی هم هرکدام به‌ترتیب با ارزشی معادل24.5و 21.4هزار میلیارد تومان در رتبه‌های دوم و سوم صنایع بزرگ بورس جای گرفته‌اند. گروه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری هم که در حال حاضر شامل 10بانک هستند با ارزشی معادل 19هزار میلیارد تومان رتبه چهارم بزرگ‌ترین صنعت بورس را به‌خود اختصاص داده است.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم

آفلاین kiarash

 • کاربر باسابقه
 • *****
 • تعداد ارسال: 830
 • متا امتیاز 2660 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به kiarash
 • رای برای مدیریت : 7
 • خدايا با كرمت و تنها با كرمت بر ما بنگر "آمين"
 • تخصص: كار آموز نرم افزار و سخت افزار و الكترونيك
 • سمت: درحال يادگيري حسابداري
 • سپاس شده از ایشان: 17
 • سپاس کرده از دیگران: 0
xx - از بورس چه خبر؟ - متا
نزول1.8 درصدی شاخص بورس امروز نهم بهمن 1391
« پاسخ #14 : ۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۶:۰۵ »
شاخص کل بورس تهران دیروز (هشتم بهمن 91) با 1.8درصد نزول معادل 686واحد کاهش یافت و به 36 هزارو723واحد رسید.
در دادوستد‌های روز گذشته شرکت‌های فولاد‌مبارکه‌اصفهان، ملی‌صنایع‌مس و گل‌گهر بیشترین نقش را در نزول شاخص داشتند.
‌ ‌160میلیارد تومان سهام در بورس خریداری شد
دیروز با دادوستد 536میلیون سهم ارزش مبادلات بورس تهران به 160میلیارد تومان رسید. دیروز همچنین شرکت‌های پتروشیمی شیراز، پتروشیمی شازند، گسترش نفت و گاز پارسیان، نفت بهران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، فولادمبارکه، نفت پارس، توسعه معادن و فلزات و سرمایه‌گذاری غدیر با صف فروش سهامداران مواجه شدند.
‌ ‌ کاهش قیمت وام مسکن در فرا بورس
در مبادلات روزگذشته قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن دی 91با 1.58درصد کاهش به 60هزارو727تومان و قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن آذر 91 با پنج درصد کاهش به 62 هزارو146تومان رسید.
مبادله 100تن جو دامی گرگان در بورس کالا
معاملات رینگ کشاورزی بورس کالا در داد و ستد‌های روز گذشته تداوم یافت به‌طوری که در داد و ستد‌های روز گذشته 100تن جو دامی گرگان به قیمت هر کیلو 620تومان به‌صورت نقد دادوستد شد. در رینگ فلزی هم 50هزار تن سنگ‌آهن دانه‌بندی شده معدن گل گهر به قیمت هر کیلو 130دلار برای صادرات به بازار‌های جهانی مورد معامله قرار گرفت. مس کم عیار و سولفور مولیبدن شرکت ملی صنایع مس ایران نیز از دیگر محصولاتی بودند که در تالار محصولات فلزی دادوستد شدند.
خدايا!
 آن گـونـه زنـده ام بـدار كـه نـشكنـد دلـي از زنـده بـودنـم
 و آن گـونه بمـيـران كـه بـه وجـد نـيـايـد كـسـي از نبـودنـم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
بازار بورس

نویسنده DELFAN

0 پاسخ ها
1575 مشاهده
آخرين ارسال ۲۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۵:۲۲
توسط DELFAN
xx
تحليل بازار بورس از ديدگاه هاي مختلف

نویسنده kiarash

1 پاسخ ها
1168 مشاهده
آخرين ارسال ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۷:۲۳:۱۲
توسط kiarash
xx
راهنمای تحلیل و سرمایه گذاری در بورس (قسمت اول )

نویسنده A.Ehsani

0 پاسخ ها
3107 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۴۱:۰۹
توسط A.Ehsani
xx
سامانه اطلاعات سهامداران بورس کالا راه اندازی شد

نویسنده Accpanel

0 پاسخ ها
736 مشاهده
آخرين ارسال ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۳:۱۸
توسط Accpanel
xx
آسیب‎شناسی و راهکارهای توسعه بازار بدهی در بورس

نویسنده fns4565

0 پاسخ ها
155 مشاهده
آخرين ارسال ۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸:۵۴
توسط fns4565
xx
راهکار کمیته فقهی بورس برای خرید اعتباری سهام

نویسنده kiarash

0 پاسخ ها
889 مشاهده
آخرين ارسال ۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۳:۴۱
توسط kiarash
 


anything