تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta
را سرچ کرده و یا از لینک زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

وارد شوید.


telegram_128-min - آخرین ارسالها

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Google

xx - آخرین ارسالهاآخرین ارسالها

صفحه: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
پایگاه قوانین مالیات مستقیم / 143) ماده 143 مکرر قانون مالیات مستقیم
« آخرين ارسال توسط کـوکـبـی ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹:۳۳ »
قانون مالياتهاي مستقيم - ماده 143 مکرر

ماده 143 مکرر- از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکتها اعم از ایرانی و خارجی در بورسها یا بازارهای خارج از بورس دارای مجوز، مالیات مقطوعی به میزان نیم‌درصد (5/0%) ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد و از این بابت وجه دیگری به عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام و مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش مطالبه نخواهد شد.

کارگزاران بورسها و بازارهای خارج از بورس مکلفند مالیات یاد شده را به هنگام هر انتقال از انتقال دهنده وصول و به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند و ظرف ده روز از تاریخ انتقال، رسید آن را به همراه فهرستی حاوی تعداد و مبلغ فروش سهام و حق تقدم مورد انتقال به اداره امور مالیاتی محل ارسال کنند.

تبصره 1- تمامی درآمدهای صندوق سرمایه‌گذاری در چهارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار موضوع بند (24) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384 و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات بردرآمد و مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 2/3/1387 معاف می‌باشد(1) و از بابت نقل و انتقال آنها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد.

تبصره 2- سود و کارمزد پرداختی یا تخصیصی اوراق بهادار موضوع تبصره (1) این ماده به استثناء سود سهام و سهم‌الشرکه شرکتها و سود گواهیهای سرمایه‌گذاری صندوقها، مشروط به ثبت اوراق بهادار یاد شده نزد سازمان جزء هزینه‌های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ناشر این اوراق بهادار محسوب می‌شود.

تبصره 3- در صورتی که هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران که سهامدار شرکت پذیرفته شده در بورس یا بازار خارج از بورس، سهام یا حق تقدم خود را در بورسها یا بازارهای خارج از بورس خارجی بفروشد، از این بابت هیچ‌گونه مالیاتی در ایران دریافت نخواهد شد.

تبصره 4- صندوق سرمایه‌گذاری مجاز به هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی دیگری خارج از مجوزهای صادره از سوی سازمان نمی‌باشد.

تبصره 5- نقل و انتقال اوراق بهادار بازارگردانی بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در بورس و فرابورس از پرداخت مالیات مقطوع نیم‌درصد (5/0%) این ماده، معاف است.(2)1.به موجب بند 36 ماده واحده قانون مالیات های مستقیم مصوب 31/04/1394، موضوع ماده (146) مکرر در مواد (133)، (134)، (139) « به استثنای بندهای (الف)،(ب) و (ز) آن»،(142)،(143) و تبصره 1 ذیل ماده(143) مکرر به عنوان مالیات به نرخ صفر منظور می شود.

2. به موجب ماده(33) قانون رفع موانع تولید رقابت­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مصوب 1/2/1394، متن این تبصره به عنوان تبصره 5 به ماده(143) مکرر قانون مالیات­های مستقیم الحاق شد.

 
22
پایگاه قوانین مالیات مستقیم / 138) ماده 138 مکرر قانون مالیات مستقیم
« آخرين ارسال توسط کـوکـبـی ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵:۰۴ »
قانون مالياتهاي مستقيم - ماده 138 مکرر

ماده 138 مکرر- اشخاصی که آورده نقدی برای تأمین مالی پروژه ـ طرح و سرمایه در گردش بنگاههای تولیدی را در قالب عقود مشارکتی فراهم نمایند، معادل حداقل سود مورد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می­شوند و برای پرداخت‌کننده سود، معادل سود پرداختی مذکور به‌عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.

تبصره 1- استفاده‌کننده از معافیت موضوع این ماده تا دو سال نمی‌تواند آورده نقدی را از بنگاه تولیدی خارج کند. در صورت کاهش آورده‌ نقدی، به‌ میزان ارزش روز معافیت استفاده شده، مالیات سال خروج آورده نقدی، اضافه می‌شود.

تبصره 2- تشخیص تحقق به‌کارگیری آورده نقدی برای تأمین مالی پروژه - طرح یا سرمایه در گردش با اداره امور مالیاتی حوزه مربوط است.(1)


1.به موجب ماده (30) قانون رفع موانع تولید رقابت­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، مصوب 1/2/1394، این متن به عنوان ماده (138 مکرر) به قانون الحاق شد.
23
با سلام
مبلغ پرداختی بابت 4% ارزش کالای وارداتی به عنوان پیش پرداخت مالیات همان سال در نظر گرفته میشود و در اظهارنامه مالیات عملکرد قابل کسر می باشد. در دفاتر نیز به عنوان پیش پرداخت مالیات ثبت و از مالیات پرداختنی کسر می گردد.
24
نحوه حسابداری پرداخت 35% سرمایه تعهد شده توسط موسسین در دفاتر سرمایه گذار پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها؟ آیا حساب سرمایه گذاری با توجه به عدم صدور برگ سهم تا زمان پرداخت الباقی سهام مورد استفاده قرار میگیرد؟
25
باسلام
لطفا نحوه ثبت حسابداری 4 درصد مالیات علی الحساب پرداختی به اداره دارایی بابت واردات قطعات را توضیح فرمایید. آیا بعنوان علی الحساب مالیات ثبت شود (نحوه تسویه حساب چگونه است) ویا بعنوان بخشی از بهای تمام شده و نحوه نمایش در اظهارنامه مالیاتی چگونه خواهد بود؟ ممنون
26
سپاس از شما
آیا ماده قانونی هست که این موضوع را تایید کنه. من برای اثابتش که باید به حقوق روزانه اضافه بشه چیزی رو پیدا نکردم . در بخشنامه حقوق به صراحتاً عنوان نکرده که به حقوق روزانه اضافه شود فقد قید شده این مبلغ پرداخت شود.حتی خود تامین اجتماعی بابت قراردادهای فی مابین مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره با تامین اجتماعی هست سنوات اضافه نمیکنه به حقوق روزانه . مشکل اینجاست که  در حق کسی که سابقه کار چندین ساله در شرکت داره در مقابل تازه کار با یک سال کارکرد اجحاف میشه .
با سلام مجدد
شما درست می گوید نوشته پرداخت شود نه اضافه گردد ولی می توانید این موضوع را از سازمان تامین اجتماعی استعلام نماید .
ولی روال در همه شرکتها معتبر اینست که به حقوق اضافه می شود و شرکتهای که اینکار را انجام نمی دهند یا دانش اینکار را ندارند یا دانسته اینکار را انجام می دهند .
27
سلام
شماره یک صحیح می باشد .
پایه سنوات به افرادی تعلق می گردد که بیش از یکسال سابقه در آخرین محل کار داشته باشند و این مبلغ به حقوق پایه اضافه می شود .
موفق باشید
سپاس از شما
آیا ماده قانونی هست که این موضوع را تایید کنه. من برای اثابتش که باید به حقوق روزانه اضافه بشه چیزی رو پیدا نکردم . در بخشنامه حقوق به صراحتاً عنوان نکرده که به حقوق روزانه اضافه شود فقد قید شده این مبلغ پرداخت شود.حتی خود تامین اجتماعی بابت قراردادهای فی مابین مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره با تامین اجتماعی هست سنوات اضافه نمیکنه به حقوق روزانه . مشکل اینجاست که  در حق کسی که سابقه کار چندین ساله در شرکت داره در مقابل تازه کار با یک سال کارکرد اجحاف میشه . 
28
سلام
شماره یک صحیح می باشد .
پایه سنوات به افرادی تعلق می گردد که بیش از یکسال سابقه در آخرین محل کار داشته باشند و این مبلغ به حقوق پایه اضافه می شود .
موفق باشید
29
سلام . وقت بخیر
پایه سنوات که در سال 99به صورت روزانه 58333 ریال تصویب شده برای منظور کردن آن طبق قانون آیا باید این مبلغ را به حقوق روزانه اضافه کنیم یا مثل سایر مزایا مثل بن کارگری و .... در جمع حقوق و مزایا بیاد.
با فرض مثال حقوق روزانه شخصی در سال 98 مبلغ  599278 بوده برای سال 99 این مبلغ به صورت زیر افزایش پیدا میکنه
شماره 1 - حقوق روزانه سال 99
599278*115%+30338 + 58333=777841ریال
شماره 2 - حقوق روزانه سال 99
599278*115%+30338 =719508ریال  و مبلغ 1750000ریال به حقوق ماهانه اضافه شود.
از نظر عقلی باید به حقوق روزانه اضافه بشه که بین کسی که فرضاً 10 سال سابقه بیشتر داره با کسی که سال اول کاریش هست به یک اندازه حقوق روزانه پرداخت نشه .ولی طبق قانون به همین صورت هست یا نه؟
30
مرجع حسابداری مالی / پاسخ : ثبت سند حسابداری اسناد خزانه
« آخرين ارسال توسط فريدون مظفرنژاد ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰:۴۰ »
سلام
حسابهاو اسناد دریافتنی
اسناد دریافتنی
اسناد خزانه اسلامی - اداره ارشاد *****
                       حسابهاو اسناد دریافتنی
                        حسابهای دریافتنی
                           اداره ارشاد                    *****
صفحه: 1 2 [3] 4 5 ... 10