• linkedin

تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta
را سرچ کرده و یا از لینک زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

وارد شوید.


telegram_128-min - سوال تخصصی درباره اینکه آیا عدم اظهار نظر بدهیم یا اظهارنظر مردود؟ - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Google


normal_post - سوال تخصصی درباره اینکه آیا عدم اظهار نظر بدهیم یا اظهارنظر مردود؟ - متا نویسنده موضوع: سوال تخصصی درباره اینکه آیا عدم اظهار نظر بدهیم یا اظهارنظر مردود؟  (دفعات بازدید: 2127 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین ابراهیمی

سلام دوستان
سوالی رو که مطرح میکنم استاد درس حسابرسی پیشرفته ازمون خواسته درموردش نظرات مختلف افراد حرفه ای رو بپرسیم و یه بارم مهم هم داره برای امتحان لطفا اگر کسی هم منبعی رو میشناسه که بحثی راجع به اظهارنظرها بصورت چالش برانگیز داره معرفی بکنه ممنون میشم
سوال:
در حسابرسی یک شرکت شرایط بوجود امده است که هم میتوان راجع به ان اظهار نظر مردود داد، هم میتوان عدم اظهارنظر بر اساس ابهام اساسی داد و هم عدم اظهار نظر بر اساس محدودیت اساسی داد، به نظر شما کدام اظهار نظر را میتوان صادر کرد
از این جهت بررسی کنید که چون اظهارنظر مردود در بسیاری از موارد بهتر از عدم اظهار نظر است و در عمل گاهی شرکتهایی که با عدم اظهارنظر توسط حسابرس مواجه میشوند از وی تقاضا میکنند که حداقل اظهارنظر مردود صادر کند در چنین شرایطی حسابرس چه کاری میتواند انجام دهد؟


Linkback: https://irmeta.com/meta/b280/t19672/

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع مالی

آفلاین ابراهیمی

نظر بنده راجع به این مساله که خیلی هم درست نمیبینمش این است که:
طبق استاندارد 700 اظهار نظر مردود تنها زمانی ارائه می گردد که  که تحریف اساسی (نه با اهمیت) در تهیه صورتهای مالی رخ داده باشد و عدم اظهارنظر در صورتی است که ابهام اساسی یا محدودیت اساسی برای حسابرس وجود داشته باشد و زمانیکه حسابرس موفق به کشف تحریف اساسی در صورتهای مالی شده است حتی با وجود ابهام  و محدودیت اساسی پس اظهار نظر مردود صادر میکنیم و میتوانیم یک عنوان فرعی قبل از بند اظهارنظر تحت عنوان " سایر محدودیت ها و یا ابهامات "  درج کنیم
در واقع این حالت مصداق ضرب المثل چونکه صد آید نود هم پیش ماست می باشد

آفلاین Accpanel

اختلاف‌ در اظهارنظر حسابرس مستقل درباره صورت‌هاي مالي


چندی پیش تفاوت دیدگاه دو همکار حرفه‌‌اي درباره اظهارنظر حسابرس نظرم را جلب کرد. این موضوع انگیزه‌‌اي شد تا نظر برخی از حسابرسان دیگر را نیز در این‌باره بدانم.

 به این روی، پرسش زیر را با آنها مطرح کردم:

در شرایطی که هم صورت‌های مالی بنگاه مورد رسیدگی حاوی تحریف بااهمیت و فراگیر (اساسی) است و هم محدودیت یا ابهام بااهمیت و فراگیر (اساسی) وجود دارد؛ نوع اظهارنظر حسابرس چیست؟

این پرسش را از 41 نفر حسابدار رسمی پرسیده‌ام كه برخي از آنها دانشيار يا مدرس دانشگاه هم هستند. از این افراد، 37 نفر به اظهارنظر مردود و 4 نفر به عدم اظهارنظر باور داشتند.

نمونه‌‌اي از استدلالات گروهی که به نظر مردود باور دارند؛ اینگونه است: در چنین شرایطی، حسابرس به اين نتيجه رسيده كه صورت‌هاي مالي بايد تعديل شود وگرنه به‌گونه‌اي بااهميت و فراگير، گمراه‌كننده است. آثار محدوديت يا ابهام، احتمالي است و مي‌تواند در طيفي از نتايج قرار گيرد. در خوش‌بينانه‌ترين حالت، پس از برطرف شدن آنها نيازي به تعديل صورت‌هاي مالي نيست و در بدبينانه‌ترين حالت نتيجه برطرف شدن آنها كشف تحريف بااهميت و فراگير در صورت‌هاي مالي خواهد بود كه منجر به اظهارنظر مردود مي‌شود. با توجه به اینکه نظر مردود نشان‌دهنده گمراه کننده بودن صورت‌های مالی است و عدم اظهارنظر به ‌دلیل آثار احتمالی، لزوما به معنی گمراه‌کننده بودن صورت‌های مالی نیست؛ بنابراین باید نظر مردود اظهار شود.

برخی از استدلالات گروهی که به عدم اظهارنظر باور دارند؛ اینگونه است که آنها عدم اظهارنظر را بدتر از اظهارنظر مردود می‌دانند. افزون براین، به باور آنها حرکت از حوزه عدم اظهارنظر به حوزه اظهارنظر معقول است ولی حرکت از حوزه اظهارنظر به حوزه عدم اظهارنظر نه.

به این معنی که اگر چنین شرایطی در یک حسابرسی روی دهد و حسابرس در پیش‌نویس گزارش عدم اظهارنظر ارائه کند و اقدامات مدیریت بنگاه مورد رسیدگی یا رویدادهایی نو، موجب از بین رفتن محدودیت یا ابهام بااهمیت و فراگیر شود؛ حسابرس در گزارش خود نظر مردود می‌دهد؛ ولی اگر در پیش‌نویس، نظر مردود باشد و مدیریت با اصلاح صورت‌های مالی، تحریف را از بین ببرد؛ حسابرس باید در گزارش خود عدم اظهارنظر ارائه کند و این منطقی نیست که حسابرس نخست نظر بدهد و پس از انجام تعدیل(های) لازم در صورت‌های مالی، عدم اظهارنظر ارائه کند.

گرچه بررسی اینجانب دراین‌باره در قالب یک پژوهش گسترده نبوده، اما آنچه تا کنون مشخص شده این است که بیشتر حسابرسانی که از آنها پرسش شده، به اظهارنظر مردود باور دارند. افزون براین باید به این دو نکته توجه داشت:

نخست اينكه گرچه اظهارنظر مردود بدترين نوع اظهارنظر است و در اين حالت صورت‌هاي مالي، گمراه‌كننده تلقي مي‌شود؛ مي‌توان گفت كه از ديدگاه تصميم‌گيري، براي استفاده‌كننده، عدم اظهارنظر بدترين نوع اظهارنظر است؛ چرا؟ چون نمي‌تواند به اين نتيجه برسد كه آيا صورت‌هاي مالي گمراه كننده است يا خير.

ديگر اینکه در هردو گروه، حسابرسانی هستند که به طور کلی استدلالات گروه دیگر را رد می‌کنند و آنها را کاملا نادرست می‌دانند! جالب‌تر اينكه برخي از آنها توان علمي و حتي شخصيت افراد گروه ديگر را به چالش مي‌كشند به ديگر سخن، سفسطه مي‌كنند!

 به اين جمله جان استوارت ميل باور دارم: «كسي كه درباره موضوعي فقط از عقيده خود خبر دارد؛ اصلا از آن موضوع خبر ندارد.»


عبداله آزاد *
*کارشناس ارشد حسابداری و حسابدار رسمی
accpanel.ir           

دروازه ای به بی نهایت

هیچ وقت به گمان اینکه وقت دارید ننشینید زیرا در عمل خواهید دید که همیشه وقت کم و کوتاه است. (فرانکلین)

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع مالی


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
حسابرسی - یک مثال درباره اظهارنظر مشروط

نویسنده Mahdi11

1 پاسخ ها
1334 مشاهده
آخرين ارسال ۱۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۵:۳۵
توسط كياني
xx
تعریف اظهارنظر مشروط

نویسنده Mahdi11

2 پاسخ ها
5470 مشاهده
آخرين ارسال ۲۴ آذر ۱۳۹۱ - ۱۶:۳۴:۲۶
توسط كياني
xx
اظهارنظر دوگانه در گزارش حسابرس

نویسنده فريدون مظفرنژاد

0 پاسخ ها
844 مشاهده
آخرين ارسال ۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۱:۳۸
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
نمونه بندهای اظهارنظر مشروط گزارشات حسابرسی

نویسنده محمد ابراهیم کلوب

0 پاسخ ها
2961 مشاهده
آخرين ارسال ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۲۱:۴۳:۲۴
توسط محمد ابراهیم کلوب
xx
عدم اظهار نظر

نویسنده حبیبی

52 پاسخ ها
10240 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۷:۴۲:۰۴
توسط عشق حسابدار
xx
عدم اظهار نظر حسابرسی

نویسنده sasan haddadi

20 پاسخ ها
6697 مشاهده
آخرين ارسال ۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۳:۵۳
توسط sasan haddadi