• linkedin

تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta
را سرچ کرده و یا از لینک زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

وارد شوید.


telegram_128-min - خريد ماشين الات - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Googlenormal_post - خريد ماشين الات - متا نویسنده موضوع: خريد ماشين الات  (دفعات بازدید: 2639 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین azari

xx - خريد ماشين الات - متا
خريد ماشين الات
« : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۱:۰۷ »
باسپاس

شركتي چندسال پيش اقدام به خريد ماشين آلات نمود اما ماشين آلات خريداري شده درآزمايش باشكست مواجه شد وقرار برعودت ماشين آلات شد اما فرد فروشنده فراركرد وپيش پرداخت راهم برگشت ندادحالا بعد ازچندسال باماشين الات تكميل شده اي آمده  بايد ماشين الات جديد را هم آزمايش كنيم واگر جواب داد بعد اقدام به خريد شود مشكل اينجاست كه ماشين الات بابارنامه ارسال مي شود وپرداخت بعهده شركت خريدار است اما هيچ فاكتور خريد ياقرادادي منعقدنشده است چون احتمال عودت ماشين آلات است وازطرفي هم خريدار نمي خواهد هيچ تعهد قانوني مبني برپرداخت داشته باشد (هيچ فاكتور ياقراردادي مي خواهد دريافت نكند تا خريد قطعي )حالا براي ثبت بارنامه ها بايد چه كرد اگر الان هزينه كنيم يا به حساب ماشين آلات ببريم مجبوريم ماشين الات رانشان دهيم اگر ثبت نكنيم موقع خريد قطعي ثبت كنيم تاريخ بارنامه با فاكتور خريد تفاوت دارد.
لطفا راهنمايي بفرماييد .

Linkback: https://irmeta.com/meta/b277/t2636/

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع مالی

آفلاین A.Ehsani

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #1 : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۰:۵۵ »
سلام

احساس میکنم شما نیاز به پاسخ بخش دوم سوال دارید یعنی خرید ماشین آلات جدید نه موضوع قدیمی.

ابتدا باید خدمت شما عرض کنم معیار همیشگی شما ایجاد رویداد است و انجام معامله است در درجه اول سپس در مورد ماشین آلات انتقال مالکیت معیار لحاظ نمودن آن به لیست دارائیهای خود است.

در این رابطه شما وقتی قصد میکنید خریدی انجام دهید کلیه پرداختهای مرتبط به آن در حساب پیش پرداخت یا سفارش مربوطه نگهداری میشود که این موارد شامل:
1-هرگونه پیش پرداخت
2-هزینه های گشایش اعتباری
3-هرگونه کمیسیون
4-هزینه های کارمزد گشایش نه بهره وام
5-بیمه
6-حمل ونقل
7-هزینه های ترخیص و کارشناسی
8-هزینه های نصب و راه اندازی

در این راستا زمانی شما میتوانید این حساب را به حساب دارئیهای خود منتقل کنید که مالک این ماشین آلات باشید و باید به شرایط مالکیت توجه فرمائید و آن زمان که مالکیت به شما منتقل شد شما از حساب پیش پرداخت خارج و به حساب دارائی منظور بفرمائید.

بااحترام

آفلاین azari

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #2 : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۴:۵۷ »
بااحترام

ما هيچكدام از مراحل خريد راانجام نمي دهيم درضمن خريد داخلي است فقط هزينه حمل راپرداخت ميكنيم اگز من ماشين الات راثبت نكنم توجيهي براي هزينه حمل ندارم چون براي اين ماشين آلات هيچ مدركي كه نشاندهنده خريد آزمايشي باشد ندارم ووجهي هم به جزهزينه حمل پرداخت نمي شود من بايد هزينه حمل راثبت كنم ياخير ؟ فاكتور وقراردادموقع خريد قطعي  صادرمي شود حالابا تفاوت تاريخ بارنامه وفاكتور چكاركنم ؟

آفلاین A.Ehsani

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #3 : ۲۷ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۳:۰۴ »
سلام

انگیزه برای خرید خود یک مرحله مهم است اما به هر حال شما ملزم هستید که هزینه ها را تا تکمیل فرآیند در یک حسابی موقت نگهداری نمائید.حالا من با 2 فرض مسئله رو جلو میبرم:
1-ماشین آلات خریداری نمیشود به هر دلیلی. اینجا کل پیش پرداخت به حساب هزینه منظور میشود.

2-ماشین آلات خریداری میشود و مورد تائید است: پس ملزم هستید به حساب دارائی برده شود اما آیا منظور شما این است که در این مقطع که خریداری شده هم فاکتور فروش به شما داده نمیشود؟
فروشنده ملزم به صدور فاکتور است و اگر فاکتوری ندارید پس دارائی خریداری شده شما مورد پذیرش واقع نمی شود ضمن اینکه مبالغ پرداخت شده آن نیز بعنوان هزینه مورد قبول واقع نمیشود و این یک ایراد مدیریتی است که در مذاکرات باید با فروشنده توافق شود صورتحساب مناسب از طرف وی صادر گردد.

من تا کنون با عبارت خرید آزمایشی برخورد نکردم ولی شما در توافقات میتوانید هر شرطی بگذارید تا زمانی که مالکیت به شما منتقل شود و باز هم من متوجه نشدم چرا باید بین حمل تا تاریخ فاکتور زمان زیادی سپری شود و اگر این زمان توجیه دارد تاخیر هم برای دارائی مورد پذیرش واقع میشود فقط دقت کنید زمانی که دارائی به شما منتقل شده باشد باید به حساب دارائی منظور و تعهدات احتمالی یا بدهیهای احتمالی هم باید شناسائی گردد.

آفلاین azari

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #4 : ۲۸ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۵۲:۵۹ »
بااحترام فراوان

شرکت الان ماشین آلات راتحویل می کیرد وهزینه بارنامه به عهده خریدار است اما ازبابت تحویل ماشین آلات ،ماشین آلات چون ساخته شده هنوز آزمایش نشده است این اولین باراست که باآنها تولید انجام میشود شاید درتولید جواب دهید شاید هم جواب ندهدحالا یک دوره آزمایشی قراردادیم اما بطور شفاهی وخریدار نمی خواهد ازاین بابت تا آزمایش نهایی وتایید هیچگونه مدرکی اعم ازخرید آزمایشی یا غیره دراختیار فروشنده قراردهد اما اگر قراربه خرید ماشین آلات شد انوقت فاکتور خرید دریافت شود حالا این زمان شاید شش ماه یا یکسال طول بکشد اما بارنامه الان پرداخت شده است .تفاوت تاریخ به این دلیل است حالا چطوری توی حسابها نشان دهیم ؟
باسپاس

شركتي چندسال پيش اقدام به خريد ماشين آلات نمود اما ماشين آلات خريداري شده درآزمايش باشكست مواجه شد وقرار برعودت ماشين آلات شد اما فرد فروشنده فراركرد وپيش پرداخت راهم برگشت ندادحالا بعد ازچندسال باماشين الات تكميل شده اي آمده  بايد ماشين الات جديد را هم آزمايش كنيم

آفلاین A.Ehsani

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #5 : ۲۸ مرداد ۱۳۸۹ - ۲۰:۲۷:۳۸ »
سلام

اینکه میفرمائید ماشین ها باید تست و راه اندازی شود شکی نیست اما توجه کنید به توافقنامه اگر توافق بر این است که ماشین آلات گارانتی است وتوی تست هر اشکالی که داردفروشنده بر عهده گرفته مرتفع کند خوب دارائی مربوط به شماست اما اگر میتوانید پس دهید دارائی مربوط به شما نیست.
اگر همه چیز روال عادی خود را سپری کند مشکلی نیست ولی اگر زمان نصب بیش از حد طولانی شود لازم است ارزش دارائی شناسائی و میزان بدهی شما نیز تعیین و استهلاک هم معادل یک سوم گرفته شود و مشکل شما رو من درک نمی کنم. به هر حال در این ارتباط هر چه هزینه میکنید میبرید توی سفارش خرید این دارائی و هنگامی که دارائی در تملک شما واقع شد از این حساب به حساب دارائی منتقل میکنید و تفاوت تاریخ بارنامه اشکالش چیست؟ شما که بارنامه را در حساب سفارش خرید دارائی ثبت کرده اید و با توجه به موارد فوق اقدام فرمائید و نیز طولانی بودن موضوع بخاطر تاخیر در نصب و راه اندازی یک فرآیند است و این چه مشکلی دارد که شما هزینه حمل را بعد از 6 ماه بدلیل عدم نصب و راه اندازی به حساب دارائی نبردید؟ به هر حال با هم تاکید میکنم به زمان انتقال مالکیت همیشه توجه فرمائید.

بااحترام

آفلاین azari

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #6 : ۳۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۸:۴۵ »
بااحترام فراوان

مشكل من اينجاست كه توافقات صورت گرفته شفاهي است وهيچ سندومدركي وجودندارد كه ماشين الات دوره آزمايشي را طي مي كنند يا بعدا برگشت مي شود چون سازنده ماشين آلات قبل مقداري ازوجه را دريافت كرده است وكارفرماهم نمي خواهدهيچ توافق كتبي انجام دهد ثبت  (سفارش خريد )هيچگونه سندومدركي نمي خواهد؟

آفلاین A.Ehsani

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #7 : ۳۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۱۶:۵۸ »
سلام

توافق شفاهی هم خود یک نوع توافق است شما میتوانید از مدیریت استعلام کنید ضمنا" عرض کردم وجوه پرداختی شما از بابت خرید این ماشین آلات جزء سرفصل دارائیهای ثابت قرار میگیرد چه به حساب دارائی ببرید و چه نبرید سرفصل ترازنامه ای شما همان است فقط بحث استهلاک است که ممیز خوشحال اما حسابرس ایراد خواهد گرفت:

دارائیهای ثابت:
زمین
ماشین آلات و تجهیزات
ساختمانهای تولیدیپ
.
.
.
.
.
پیش پرداخت خرید ماشین آلات(سرمایه ای)

پس توجه فرمودید که هر دو در حساب کل دارائیهای ثابت واقع میشود فقط مبحث تعهدات شما به فروشنده و استهلاک است که اگر مبهم است شما با استعلام میتوانید برآورد کرده و شناسائی کنید اگر هم تعهد را شناسائی نکردید تازه شدید مثل حسابداری 90درصد کشور ما ایران که هیچ گاه چنین کاری را انجام نمیدهند.

آفلاین azari

xx - خريد ماشين الات - متا
پاسخ : خريد ماشين الات
« پاسخ #8 : ۳۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۱:۵۹ »
باتشكر ازراهنماييهاي مفيدتان

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالی


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
حمل مواد اوليه يا محصول توسط ماشين خود شركت

نویسنده pari_a

18 پاسخ ها
4333 مشاهده
آخرين ارسال ۶ آذر ۱۳۹۱ - ۲۰:۲۶:۱۹
توسط hasanhzd
xx
فروش ماشین الات و اجاره همان ماشین آلات

نویسنده a_dehgany

8 پاسخ ها
2030 مشاهده
آخرين ارسال ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۷:۰۵
توسط f.shahrabi
xx
خريد وموجودي

نویسنده behnam5

2 پاسخ ها
1039 مشاهده
آخرين ارسال ۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۲:۵۷
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
خريد از خارج

نویسنده احمدزاده

1 پاسخ ها
1281 مشاهده
آخرين ارسال ۱۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۶:۰۵
توسط zohre bahrami
xx
فاكتورهاي خريد

نویسنده آزاده پرتو

10 پاسخ ها
3011 مشاهده
آخرين ارسال ۱۷ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۶:۴۸:۲۹
توسط S.V.KH
xx
ثبت خريد سهام

نویسنده تقي زاده

3 پاسخ ها
2396 مشاهده
آخرين ارسال ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۲:۱۰
توسط مرتضی رئیسی
 anything