Google


normal_post - ایران هفتادمین، آمریکا چهارمین و نروژ بهترین   کشور برای زندگی - متا نویسنده موضوع: ایران هفتادمین، آمریکا چهارمین و نروژ بهترین کشور برای زندگی  (دفعات بازدید: 2264 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین A.Ehsani

ایران هفتادمین، آمریکا چهارمین و نروژ بهترین
 کشور برای زندگی

شاید این چند روزه خبر مربوط به آمار رده بندی کشورها برای زندگی را خوانده یا شنیده باشید. اما در بین این اخبار صحبتی از ایران و رتبه ایران نشده بود. البته شاید هم به خاطر این بود که اکثر خبر گزاریها در این باره فقط اقدام به ترجمه اخبار خارجی کردند و دیگر تحقیقی در این رابطه نکردند.
قابل ذکر است که شاخص هایی که برای این رتبه بندی مورد بررسی قرار گرفته اند عبارتند از سلامتی ،تحصیلات، درآمد سرانه ، ضریب جینی درآمد( توزیع عادلانه درآمد)، فقر، ضریب اختلاف جنسیت، امنیت و...
سازمان بررسی کننده این موارد هم بخش توسعه انسانی سازمان ملل است و از سال 1990 تا کنون به بررسی این شاخص ها پرداخته است. هر سال نیز کشورها بر اساس همین شاخص ها و پیشرفتی که در این شاخص ها کرده اند رتبه بندی میشوند. که در نتیجه آن در سال 2010، ایران هفتادمین کشور از بین 169 کشوری که مورد بررسی قرار گرفته اند، مناسب برای زندگی کردن است. در این بین نروژ بهترین کشور و استرالیا و زلاندنو (نیوزلند) و آمریکا هم در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
نکته قابل توجه قرار گرفتن کشورهای مطرحی همچون ترکیه ، برزیل، چین و هند بعد از ایران است. و همچنین قرار گرفتن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس قبل از ایران در این رتبه بندی هم قابل تامل است.
البته قابل ذکر است که این رتبه بندی ملاک دقیقی برای این موضوع که کدام کشور برای زندگی مناسب تر است نمیتواند باشد. چرا که به طور حتم اعمال سلیقه هایی سیاسی و شخصی نیز در بررسی این شاخص ها دخیل بوده اند. مانند بررسی شاخص آزادی (در همه جنبه ها) که دیدی که آنها به آزادی دارند با دیدی که باید داشته باشند فرق دارد. این میشود که رژیمی مثل اسرائیل رتبه 15 این رده بندی را کسب کرده است. از طرفی دسترسی به آمار واقعی کشورها در حوزه های مختلف نیز نکته قابل تامل دیگری است که می تواند اعتبار این رده بندی را تا حدودی تحت الشعاع خود قرار دهد.

Linkback: https://irmeta.com/meta/b1830/t6257/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
چگونگی نرخ تورم در ایران

نویسنده امیر شهباززاده

0 پاسخ ها
2101 مشاهده
آخرين ارسال ۳۱ تیر ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۲:۳۴
توسط امیر شهباززاده
xx
ایران خودرو چرا به این روز افتاد؟

نویسنده searcher

4 پاسخ ها
2005 مشاهده
آخرين ارسال ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۷:۰۱
توسط امیر شهباززاده