Google


normal_post - 6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏ - متا نویسنده موضوع: 6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏  (دفعات بازدید: 1661 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Arghavan

xx - 6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏ - متا
6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏
« : ۲۶ تیر ۱۳۸۹ - ۱۷:۲۲:۲۰ »
6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏

زندگی بر مدار نظم می‌چرخد، همان‌طور كه زمین و آسمان بر نظم استوار است. اما بعضی‌ها انگار از مدار زندگی و زمین و آسمان خارج ‏ایستاده‌اند و هیچ ارتباطی با نظم ندارند. نكته مقابل نظم و ترتیب شلختگی و بی‌نظمی ‌است

زندگی بر مدار نظم می‌چرخد، همان‌طور كه زمین و آسمان بر نظم استوار است. اما بعضی‌ها انگار از مدار زندگی و زمین و آسمان خارج ‏ایستاده‌اند و هیچ ارتباطی با نظم ندارند. نكته مقابل نظم و ترتیب شلختگی و بی‌نظمی ‌است و به سمت هریك از دو سوی این طیف كه پیش می‌رویم با افراط یا تفریط مواجه ‏می‌شویم. ‏نظم بیش از اندازه وسواس را به زندگی شما می‌آورد و بی‌نظمی‌بیش از اندازه از شما یك شلخته واقعی می‌سازد. كافی است فقط یك ‏هفته هر چیز را هر جایی كه راحت‌تر هستید رها كنید و آنگاه خواهید دید كه این بی‌نظمی‌ها شما را یك ماه درگیر خواهد كرد. متاسفانه ‏واقعیت این است كه گرچه همه چیز بر مدار نظم می‌چرخد اما گرایش وسوسه‌انگیزی به سمت بی‌نظمی‌ دارد. بنابراین اگر شما مدام نمی‌توانید دنبال مرتب كردن خانه باشید و در خانواده‌ای زندگی می‌كنید كه زن و شوهر هر دو شاغل هستید ‏سعی كنید قوانین نظم را رعایت كنید تا به دردسر نیفتید. ‏ اول از همه باید برای خود یك برنامه نظم و ترتیب بچینید. اگر دیگران مثلا همسر و فرزندان هم با شما همراهی می‌كنند كه چه بهتر ‏می‌توانید در این برنامه آنها را هم دخیل كنید.


فرمان اول: هر چیز به جای خویش نیكوست
برای رعایت كردن این فرمان سعی كنید هر چقدر هم كه خسته باشید و هر وقتی از شبانه روز هم كه باشد هر چیز را سر جای اولش ‏برگردانید. فردا روز دیگری است و یك عالمه كار مربوطسس به خودش را دارد پس هم‌‌اكنون به دنبال كارهای خو د باشید.
فرمان دوم: باید‌ها و نباید‌ها را از ذهن بگذرانید
شلختگی‌‏ ‏ وقتی در این آشفته بازار قدم می‌زنید می‌بینید كه خیلی چیزها روی هم و در جاهایی كه نباید باشند انباشته شده‌اند. فهرستی از آنها ‏تهیه كنید و دقت كنید تا تمام آنچه دارید و آنچه برای نظم بخشیدن به موجودی لازم دارید بنویسید.
فرمان سوم: مختصر شوید
اگر در یك خانه شلوغ زندگی می‌كنید بزودی از به نظم در آوردن آن ناامید خواهید شد. پس همین حالا تكلیف تمام چیزهایی را كه ‏می‌خواهید و آنها را كه نمی‌خواهید روشن كنید و كم كم خود را قانع كنید از شر زیادی‌ها خلاص شوید. پس شروع كنید به مختصر‌كردن ‏فهرست و تهیه كردن و جایگزین كردن چیزهایی كه برای نظم بخشیدن مورد نیاز است. ایجاد یك كمد دیواری، چند تا قفسه اضافه، یك ‏جا‌‌رختخوابی، جا‌‌‌جورابی و... چیزهایی است كه می‌تواند به شما در سرو سامان یافتن كمك كند و كتاب‌ها، لباس‌ها و سی دی‌های ‏سرگردان را نجات بدهد.
فرمان چهارم: به سرگردانی پایان دهید
حالا كه قفسه‌های نظم دهنده را آماده كرده‌اید ووسایل غیر ضروری را دور ریخته اید برای تمام وسایلی كه جای مشخصی ندارند و هر ‏روز از یك جا سر در می‌آورند یك جای مشخص و همیشگی پیدا كنید. این كار باعث می‌شود شما، همسرتان و فرزندان بدانند آن وسیله ‏را كجا پیدا كنند و پس از استفاده از آن هیچ بهانه ای برای رها كردنش نداشته باشند.
فرمان پنجم: یك كتابدار خبره شوید
تا حالا سری به كتابخانه زده‌اید؟ مطمئن هستم كه گاهی این كار را می‌كنید. اگر نمی‌كنید، برای نظم بخشیدن به خانه‌تان هم كه شده ‏یكسری به آنجا بزنید. خصوصیت یك كتابخانه با آن‌همه كتاب‌های متفاوت و متنوع این است كه شما هر كتابی را بخواهید از آنجا پیدا ‏می‌كنید. كار كتابدار این است كه هر كتابی كه پس آورده می‌شود را بلافاصله سر جای خودش بگذارد. كتاب‌ها بر حسب مو ضوع، حروف ‏الفبا، نام نویسنده و خیلی چیزهای دیگر دسته‌بندی می‌شوند تا بهترین نظم را داشته باشند.
‏ ارتباطش را متوجه نمی‌شوید؟ حالا برایتان یك مثلا می‌زنم: وقتی كوچك بودیم كارتون معروفی بود كه در آن یك پروفسور به نام آقای ووپی ‏در كمدش را باز می‌كرد و تمام وسایلی كه بی‌نظم و ترتیب روی هم چیده بود بیرون می‌ریخت. من این كمد آقای ووپی را در خانه یكی از ‏دوستانم دیده‌ام. او قفسه‌های كمدش را برداشته بود و همه چیز را از قوطی رب گوجه فرنگی گرفته تا لباس‌های تمیز و كثیف با سرعت ‏گلوله می‌كرد و به زور داخل كمد می‌چپاند. ظاهر خانه اش تمیز و مرتب بود، اما هیچوقت چیزی را كه می‌خواست پیدا نمی‌كرد.
‏ اگر چنین كمدی طبقه‌بندی می‌شد و هر طبقه وسایلی را در خود جای می‌داد كه با هم سنخیت داشتند براحتی می‌شد همه چیز را ‏پیدا كرد. برای این كار نظم كتابخانه‌ای خیلی به كمك شما می‌آید. ‏ مثلا یك قفسه مخصوص لوازم صوتی و تصویری؛ كارتون‌ها یك طرف، فیلم‌ها یك طرف و نوارهای كاست طرف دیگر. دوربین عكاسی و فیلمبرداری هم می‌تواند جایی در یكی از قفسه‌های همان كمد قرار بگیرد.

فرمان ششم: نظام نوین خانه را به خانواده ابلاغ كنید
اگر شما نظمی‌ پدید آورده باشید كه فقط خودتان از آن سر در می‌آورید در حقیقت به هیچ دردی نمی‌خورد. برای این‌كه دیگران هم به ‏خوبی بدانند چه چیز را كجا بگذارند و از كجا پیدا كنند كمی‌ وقت بگذارید و همه شیشه‌های ادویه و بنشن را نامگذاری كنید و فهرست ‏محتویات را به در كابینت بچسبانید كه برای یافتن یك چیز همه طبقات زیر و رو نشود. ‏ در مورد سایر كمد‌ها وقفسه‌ها نیز این كار را بكنید با این كار در واقع نظم رابه دیگران ابلاغ كرده‌اید و برای این كار می‌توانید از آنها هم ‏كمك بگیرید كه فكر نكنند در یك خانه نظامی‌ با دیسیپلین دیكته شده و سختگیر افتاده‌اند

Linkback: https://irmeta.com/meta/b1040/t2202/
ابر آمد و باز بر سر سبزه گريست      بي باده ارغـــــوان نمي شايد زيست
 اين سبزه که امروز تماشاگه ماست      تا سبزه خاک ما تماشاگه کيست
       *Image Removed*

آفلاین CIVILAR

xx - 6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏ - متا
پاسخ : 6 فرمان برای گریز از شلختگی‌‏
« پاسخ #1 : ۲۷ تیر ۱۳۸۹ - ۰۳:۲۳:۳۸ »
ولی از همه این ها بگذریم شلختگی هم قشنگی خودش رو داره.

من اتاقم رو بعد از 3 ماه جمع و جور کردم، مادرم می گفتند که اتاقت وقتی مرتب شده از قیافه افتاده.


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
آماده برای رویش مجدد

نویسنده اجـاقـی

0 پاسخ ها
1344 مشاهده
آخرين ارسال ۲۱ مهر ۱۳۸۹ - ۱۷:۲۳:۲۲
توسط اجـاقـی
xx
کارت دعوت برای مهمانی سیسمونی

نویسنده اجـاقـی

1 پاسخ ها
7227 مشاهده
آخرين ارسال ۱۷ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۳:۲۷:۲۸
توسط اجـاقـی
xx
نکات آموزشی خانه تکانی برای عید نوروز

نویسنده DELFAN

16 پاسخ ها
7235 مشاهده
آخرين ارسال ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۱:۲۹
توسط مرداس
xx
نمونه هایی از تا کردن دستمال کاغذی برای تزئین سفره

نویسنده مهربانو

1 پاسخ ها
17904 مشاهده
آخرين ارسال ۱۷ آبان ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۱:۱۶
توسط اجـاقـی
 

anything