Google

* آخرین فعالیتهای دسته جمعی توسط اعضای تالار تخصصی

موج مثبت


سپیدار سیستم


آموزش حسابداري جهت مصاحبه و استخدام


گپ وخنده


ختم قرآن ویژه ماه مبارک رمضان


انجمن کوهنوردی و طبیعت گردی متا


یاران محک


کاربازی-بازی کار


دفتر جناب آقای کیانی


دفتر جناب آقای فریدون مظفر نژاد


حسابداری تک کاربره IR
normal_post - مستند روستایی که کودکانش 3 قرن نابینا به دنیا می آیند+عکس - متا نویسنده موضوع: مستند روستایی که کودکانش 3 قرن نابینا به دنیا می آیند+عکس  (دفعات بازدید: 960 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - مستند روستایی که کودکانش 3 قرن نابینا به دنیا می آیند+عکس - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
روستایی که کودکانش 3 قرن نابینا به دنیا می آیند

مستند فقط کمی نور درباره ساکنان روستای «چهار برج» از توابع خراسان شمالی است که در حدود سه قرن است به دلایل نامعلومی در آن کودکان نابینا به دنیا می‌آیند.این فیلم در جشنواره فیلم فجر سال گذشته مورد تقدیر قرار گرفت. حامد نوبری کارگردان این فیلم مدتها قبل در مصاحبه ای درباره این فیلم گفته : برای ساخت این مستند و نمایش معضل مردم روستا هیچ پولی نداشته و دو سکه جایزه فیلم قبلیش را فروخته است

FAGHATNOOR-B_2146463244 - مستند روستایی که کودکانش 3 قرن نابینا به دنیا می آیند+عکس - متا

به گزارش آخرین نیوز به نقل از پارس توریسم فیلم فقط کمی نور جایزه بهترین مستند جشنواره فیلم کوتاه تهران را گرفت و در مراسم اختتامیه کار گردان فیلم برای مردم روستا کمک خواستید که با موافقت مسئولین سینمایی همراه شد.در ان زمان آقای شمقدری به کارگردان فیلم قول می دهد که فیلم را به رئیس جمهور برساند وبه گفته حامد نوبری انصافا این کار را انجام داد و ایشان هم فیلم را دیدند و قول مساعدت دادند.
ولی همانطور که بعدا حامد نوبری در اظهار نظری عنوان می کند متاسفانه هنوز کمکی نشده و یک مدرسه‌ای هم که در روستا بوده، تعطیل شده است.
او این موضوع را با آقای شمقدری مطرح می کند و شمقدری نیز می گوید این کار مثل هر کار اداری دیگر زمان می‌برد و قرار است که چند دکتر به روستا فرستاده شود .


67582_578 - مستند روستایی که کودکانش 3 قرن نابینا به دنیا می آیند+عکس - متا

روزی یکی از دوستان حامد نوبری اتفاقی درباره روستایی صحبت می‌کرد که در آن کودکان نابینا متولد می‌شوند. قضیه برای او جالب می شود و چند ماه در اینترنت و منابع دیگر تحقیق می کند . اما هیچ مطلب جامع و کاملی چه در اینترنت و چه در دیگر منابع پیدا نمی کند فقط توضیحی مختصر در یک روزنامه محلی وجود داشت که آن هم مربوط به سالها قبل بود و چندان قابل اطمینان نبود. بنابراین به خود روستا رفته و چیزی که حتی فکرش را هم نمی‌کرد به چشم خود می بیند.تقریبا همه تحقیقاتش را در روستا و بین همان مردم انجام می دهد.

/فیلمسازی در بی پولی/

اما آقای نوبری آن طور که در گفت وگویی با مرضیه ریاحی در سایت فیلم کتاه گفته :برای شروع کار هیچ پولی نداشته و از آن بدتر در موقعیتی بوده که می‌دانسته چندین نفر در روستا مشغول فیلم ساختن هستند. حتی زمانی از ساخت فیلم منصرف می شود . ولی با همه این مشکلات می رود و دو سکه‌ای را که از فیلم قبلی اش (مشهد قالی) جایره برده بودرا فروخته و فیلم را می سازد .همچنین کمیته امداد نیز مبلغی به اوکمک کرده و بعد از تحویل فیلم حوزه هنری اراک هم نصف دیگر هزینه را به عهده می گیرد…

حامد نوبری وقتی برای ساخت فیلم خود وارد کوچه‌ها و خانه‌های مردم می شد ،تازه به مصیبت روستا پی برد.به گفته خودش در هر خانه‌ای را که می‌زد حداقل سه نابینا را می‌دید. بعضی از بچه‌ها علاوه بر نابینایی معلولیت ذهنی و حرکتی هم داشتند.او نمی‌دانست با این همه مشکل چه کار باید بکند!. پس تصمیم گرفت اول حرف مردم را به گوش مردم و مسئولین برساند .
کار گردان فیلم فقط کمی نور دفعه اول که به روستا رسید به خانه دهیار رفت جلوی در خانه‌ به او قول داد که حرف دلش را به گوش رییس جمهور و مسئولین برساند هرکجا که می‌رفت می‌گفتند «آقا هزاران فیلمبردار اینجا آمده‌اند برو بذار به درد خودمان بمیریم!»
حتی اجازه تصویر گرفتن هم به او گروهش نمی‌دادند. در حدود۶۰ درصد از شات‌های فیلم از پایین و مخفیانه تصویربرداری شده و با هزاران ترفند از زیر زبان‌شان حرف بیرون کشیده شد. چون آنها اصلا تمایلی به حرف زدن نداشتند. آنجابود که حامد نوبری به خوبی حس کرد که مردم روستا به امید مرگ زندگی می‌کنند.

/می خوای معرکه بگیری؟/

حامد نوبری برای این فیلم با مسئولان نیز صحبت کرده وبه گفته خودش با این جواب‌ها روبرو شده بود : «می‌خوای معرکه بگیری؟»، «نابینا هست ولی دراین حدی که شما می‌گید نیست!»، «ما تحقیقات که کردیم بیشتر از ۱۰ تا نابینا بیشتر تو روستا وجود نداره دروغه آقا!».
حتی دهیار روستا با هزار سلام وصلوات جواب سوال‌های آنها را می‌داد که مبادا جایی از حرفش به فرماندار یا شخصی بربخورد البته به اعتقاد کار گردان فیلم اگر دهیار روستا (آقای دیرانلو) نبود شاید اصلا کار پیش نمی‌رفت.


Linkback: http://irmeta.com/meta/b1839/t5319/
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
معانی نام کشورهای دنیا

نویسنده آزاده پرتو

0 پاسخ ها
528 مشاهده
آخرين ارسال ۳ آبان ۱۳۹۱ - ۰۷:۲۳:۵۸
توسط آزاده پرتو
xx
غذای دانشگاههای مختلف دنیا

نویسنده سید علا سبزپوش

4 پاسخ ها
1154 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ مهر ۱۳۸۹ - ۱۷:۳۸:۲۷
توسط elahe
xx
سوتی های سیایستمداران بزرگ دنیا

نویسنده آزاده پرتو

1 پاسخ ها
891 مشاهده
آخرين ارسال ۱۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۹:۱۴
توسط m.amiri
xx
چرا داری تو این دنیا زندگی ميکنی

نویسنده آزاده پرتو

0 پاسخ ها
802 مشاهده
آخرين ارسال ۱۷ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۰:۱۹
توسط آزاده پرتو
xx
فقیرترین رئیس جمهور دنیا فقط یک خودرو قدیمی دارد

نویسنده CIVILAR

0 پاسخ ها
951 مشاهده
آخرين ارسال ۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۶:۱۳:۳۴
توسط CIVILAR
xx
چطور بهترین شوهر دنیا باشیم‌؟(تاپیک سفارسی)

نویسنده اورش

1 پاسخ ها
1488 مشاهده
آخرين ارسال ۱۴ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۳:۰۱
توسط آزاده پرتو
 


anything