Google


normal_post - راهنمای خرید و فروش سهام در بورس - متا نویسنده موضوع: راهنمای خرید و فروش سهام در بورس  (دفعات بازدید: 8752 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین A.Ehsani

xx - راهنمای خرید و فروش سهام در بورس - متا
راهنمای خرید و فروش سهام در بورس
« : ۲۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۳:۳۰ »
نحوه انجام معامله

انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از طريق كارگزاران انجام مي‌شود. این کارگزاران که در  انجام معاملات نقش نماینده خریدار و یا فروشنده را ایفا می‌کنند، دارای مجوز کارگزاری از سازمان و عضو بورس هستند. همه کارگزاران موظف به انجام وظایف خود در چارچوب قوانین و مقررات موجود هستند و سرمایه‌گذار می‌تواند برای معاملات اوراق بهادار کارگزار خود را با توجه به معیارهایی از قبیل انجام به موقع سفارش، دادوستد سهام با مناسب‌ترین قیمت و نحوه ارائه خدمات جانبي انتخاب نماید.


افتتاح حساب يا دريافت كد معاملاتي

از آن‌جا که دادوستد اوراق بهادار با استفاده از سیستم رایانه‌ای و براساس کد خریدار و فروشنده انجام مي‌شود، لازم است همه خریداران و فروشندگان دارای کد منحصر به خود باشند تا کارگزار بتواند براساس آن به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد. کد معاملاتی، شناسه‌ای 8 کاراکتری است که براساس مشخصات و اطلاعات فردی سرمایه‌گذار – از جمله کد ملی وی – و به صورت ترکیبی از حرف و عدد تعیین می‌شود. این کد در واقع از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفي، تشکیل شده است. کد معاملاتی سرمایه‌گذار منحصر به فرد است و هر سرمایه‌گذار یک کد معاملاتی دارد. دريافت كد معاملاتي از طريق كارگزار و با ارائه مدارك شناسايي( كپي شناسنامه و شماره ملي) و فقط براي يك‌بار انجام مي‌شود.

 

تکمیل فرم سفارش خرید يا فروش

در این فرم اطلاعات مورد نیاز اعم از مشخصات شرکت کارگزاری، مشخصات سرمایه‌گذار، نام، تعداد و قيمت اوراق بهادار، چگونگي پرداخت يا دريافت وجه قید می‌شود. تعيين قيمت اوراق بهادار با مشتري است و مشتري مي‌تواند تقاضاي خريد يا فروش اوراق بهادار را در قيمت مشخصي تقاضا كند يا اينكه تعين قيمت را به كارگزار و شرايط بازار واگذار كند.

براي اطلاع بيشتر به بخش آموزش مراجعه شود:
iranbourse.com/Default.aspx?tabid=194

 

ورود سفارش به سامانه معاملاتي

پس از دريافت سفارش خريد يا فروش، كارگزار سفارش‌هاي دريافتي را با حفظ نوبت وارد سامانه معاملات مي‌كند. اولویت‌بندی درخواست‌ها در صف تقاضای خرید(فروش) سهام ابتدا براساس قیمت‌های پیشنهادی خرید(فروش) صورت می‌گیرد و از بالاترین(پايين‌ترين) تا پایین‌ترین(بالاترين) قیمت اولویت‌بندی می‌شوند. به عبارت دیگر در صف تقاضای خرید(فروش) سهام، اولویت با سفارش‌هایی است که قیمت پیشنهادی بالاتری(پايين‌تري) دارند. در صورتی که قیمت‌های پیشنهادی خرید(فروش) در دو یا چند سفارش یکسان باشند صف تقاضا(عرضه) براساس زمان ورود سفارش خرید(فروش) به سامانه معاملات اولویت‌بندی می‌شود و سفارشی که زودتر از دیگر سفارش‌ها وارد سامانه معاملات شده باشد از اولویت برخوردار است. 

انجام معامله

در سامانة معاملات صف تقاضا و سفارش‌های خرید در مقابل صف عرضه یا سفارش‌های فروش قرار می‌گیرد و در صورتی که قیمت پیشنهادی خرید و قیمت پیشنهادی فروش برابر شوند، معامله به‌طور خودکار توسط سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود و سفارش‌ها از صف عرضه و تقاضا حذف می‌شوند.براي اطلاع بيشتر به بخش سازوكار معامله مراجعه شود.


تسويه معاملات

پاياپاي و تسويه معاملات توسط شركت سپرده‌گذاري مركزي و سه روز بعد از انجام معامله(T + 3) صورت مي‌گيرد. براي اطلاع بيشتر به بخش تسويه و پاياپاي مراجعه شود:

iranbourse.com/Default.aspx?tabid=114

Linkback: http://irmeta.com/meta/b1728/t4853/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
راهنمای خرید سهام بانک ها

نویسنده A.Ehsani

0 پاسخ ها
2010 مشاهده
آخرين ارسال ۳۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۷:۵۰
توسط A.Ehsani
xx
بورس رکورد زد ؛ شاخص 14 هزار واحد گذشت

نویسنده Accpanel

0 پاسخ ها
897 مشاهده
آخرين ارسال ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۷:۵۹
توسط Accpanel
xx
بررسي توصيفي- تحليلي شاخصه هاي اصلي سهام

نویسنده امیر شهباززاده

0 پاسخ ها
2067 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ تیر ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۷:۳۳
توسط امیر شهباززاده
xx
بهترین استراتژی و روش برای سهام داران کوچک چیست؟

نویسنده A.Ehsani

3 پاسخ ها
3901 مشاهده
آخرين ارسال ۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۹:۰۸:۴۴
توسط DELFAN
xx
بررسی رابطه ی قیمت سهام و حجم مبادلات به صورت خلاصه

نویسنده امیر شهباززاده

0 پاسخ ها
2564 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ تیر ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۳:۱۶
توسط امیر شهباززاده
xx
تحلیل بورس ایران قبل از تحریم و در دوره پسا تحریم؟

نویسنده ابراهیمی

0 پاسخ ها
276 مشاهده
آخرين ارسال ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۴:۲۱
توسط ابراهیمی
 


anything