Google


normal_post - آزمون شخصیت  - متا نویسنده موضوع: آزمون شخصیت  (دفعات بازدید: 1402 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین اکبرزاده

xx - آزمون شخصیت  - متا
آزمون شخصیت
« : ۲۳ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۵:۰۴ »
آزمون شخصیت
 
آزمون شخصیت در اغلب شرکت هایی که منصفانه قصد استخدام افراد شایسته و البته متناسب با نیازهای شغل را دارند، همواره دغدغه‌هایی پیرامون تناسب شاغل و شغل وجود دارد. در طول عمر دانش مدیریت، پژوهشگران و بویژه روان‌شناسان صنعتی، تلاش کرده اند با ابداع آزمون های مختلف، به سازمان ها در انتخاب گزینه‌های بهتر کمک کنند. به نظر شما آیا این گروه از پژوهشگران و مشاوران موفق بوده اند؟
تا جایی که می دانم در سازمان های برتر، دوران انجام تست هوش و امثال آن دیگر به سر آمده است و عمدتاً رویکردهای مبتنی بر شایستگی جایگزین شده اند. با این وجود هنوز هم روان شناسان صنعتی بر این باورند که با انجام آزمون های شخصیت، می توان به ابعاد ناشناخته‌ی داوطلب استخدام پی برد و شانس انتخاب بهتری برای سازمان فراهم کرد.
در جایی می خواندم که شرکت «آی بی ام» در مرام‌نامه‌ی اخلاقی خود، ورود به عرصه‌ی آزمون های شخصیتی را جزو حریم خصوصی آدم ها می داند و تعهد می کند حتی الامکان وارد آن نشود. با این حال آنچه مسلم است تا ظهور و اثبات روش های پایا، بازار تست شخصیت همچنان رونق خواهد داشت.
در سالیان اخیر، از میان الگوهای ارزیابی شخصیت، اتفاق نظر قابل توجهی روی پرسشنامه ای پدیدار شده است که در اوایل دهه‌ی نود توسط مک کری و کوستا طراحی شد. مدل آنها استاندارد شده و پنج عامل یا حیطه اصلی شامل روان نژندی، برون‌گرایی، انعطاف پذیری، دلپذیر بودن و مسئولیت پذیری را مدنظر قرار می‌دهد. شش رویه نیز برای هر یک از عوامل تهیه شده است. نام این الگو، پرسشنامه‌ی شخصیتی «نئو» است. به عنوان مثال سه گویه‌ی نخست این پرسشنامه که باید در طیف «کاملاً موافق» تا «کاملاً مخالف» به آن پاسخ داد، عبارتند از: من آدم نگرانی نیستم، من بیشتر افرادی را که می شناسم واقعاً دوست دارم، و من قدرت تخیل و تصویر خیلی زنده وفعالی دارم.
نکته‌ی جالب، گستره‌ی این تست است که سطوح مختلف جامعه را دربر می گیرد. از معتادان و بزهکاران گرفته تا موضوعات زناشویی و افرادی که در آستانه‌ی ازدواج هستند! و البته داوطلبان گرامی استخدام! آزمون نئو در درک سبک های احساسی، روابط بین فردی، تجربی و انگیزشی انسان کاربرد دارد.


http://hr.blogfa.com/۸۷۰۱.aspx 
 
مطالب ارسال شده
 


Linkback: http://irmeta.com/meta/b212/t4522/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
شخصیت رسمی سازمان و شخصیت غیر رسمی آن

نویسنده کـوکـبـی

1 پاسخ ها
1470 مشاهده
آخرين ارسال ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۶:۰۱
توسط کـوکـبـی
xx
ابزار (آزمون) DISC و استخدام

نویسنده کـوکـبـی

1 پاسخ ها
558 مشاهده
آخرين ارسال ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳:۱۶
توسط کـوکـبـی