Google


normal_post - آیا شما برای فارکس ساخته  شده اید - متا نویسنده موضوع: آیا شما برای فارکس ساخته شده اید  (دفعات بازدید: 3203 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین A.Ehsani

xx - آیا شما برای فارکس ساخته  شده اید - متا
آیا شما برای فارکس ساخته شده اید
« : ۲۷ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۰:۱۷:۰۹ »
با سلام

مقاله ای جالب توی سایت سرمایه خوندم گفتم برای دوستان خودم هم اینجا بگذارم امیدوارم مفید باشد:

صفات و ویژگیهای منحصربفرد و بارز تریدرهای برنده.


همه ما موافق هستیم که «روانشناسی» و «شناخت فرد از خویشتن» نقش اصلی را در موفقیت یک تریدر ایفا میکند. همچنین سلامت ذهنی و روحی فرد و میزان عزم و اراده شخصی اش ، تا حد زیادی تضمین کننده موفقیت او در فارکس، خواهد بود.

به همین دلیل است که من ، بعنوان یک تریدر ، همواره درحال ارزیابی ، و حتی کشمکش ، با بازخوردهای روانشاختی خود از جانب مارکت هستم . این اطلاعات ، فرصت آموزشی فوق العاده ای را در اختیار من قرار میدهند تا به مارکت بعنوان آینه ای بنگرم که همواره شخصیت حقیقی و وضعیت ذهنی ام را به من بازمی تاباند، و با پاداش ها و جریمه های دایمی خود ، مرتبا گوشه های پنهان و زوایای مخفی شخصیتم را به من گوشزد میکند.


هرکس مارکت را به گونه ای متفاوت و منطبق با نگاه خویش می بیند.

در واقع مارکت برای هرکس به اندازه شخصیت ، نحوه زندگی و نگاهی که فرد نسبت به دنیای پیرامون خود دارد، متفاوت و منحصربفرد است.

مارکت برای هرکس ، بهترین مربی و معلم اوست. چرا که دایما تریدر را در مسیر شناخت بهتر خویش و تزکیه نفس خود ، راهنمایی میکند.


حتما هزاران بار تجربه کرده اید که هرچه هنگام ترید کردن در وضعیت روحی و ذهنی سالم تری قرار داشته اید ، مارکت با سودآوری خود ، پاداش های بزرگتری را به شما اهدا کرده است و درواقع شما را از قرار داشتن در مسیری درست آگاه ساخته است.


تریدرهای موفق اغلب ویژگی های شخصیتی بارز و برجسته ای دارند که آنها را از سایرین متمایز می سازد.


در ادامه به برخی از این موارد که درواقع صفات مشترک بین تمام تریدرهای حرفه ای است اشاره میکنم .


0

1- اعتماد بنفس :دو تریدر برنده و بازنده را درنظر بگیرید که به فرض هردو آموخته ها و دانش یکسانی داشته باشند ، بعنوان مثال هر دو می توانند در دوره آموزشی یکسانی و تحت نظر یک استاد واحد ، ترید کردن را آموخته باشند.

اعتماد بنفس دقیقا همان عاملی است که باعث می شود تا نهایتا تریدرموفق ، شهامت استفاده از دانسته های خویش را داشته باشد و با بکارگیری آنها را در نحوه معاملاتش ، به سودآوری مناسبی دست یابد.
اما تریدر بازنده علی رغم مجموعه اطلاعات ظاهرا مشابهی که نسبت به رقیب خود دارد، به هنگام انجام معاملات خود، به ناگهان انگار تهی از دانسته های خود میشود ، و بنابراین ترید کردن را بدون بکارگیری آنچه که قبلا آموخته است و صرفا بصورت غریزی و فی البداهه وبا پریدن از این معامله به آن معامله ، ادامه میدهد. تا در نهایت در گرداب سودها و ضررهای احتمالی و تصادفی خویش غرق شود!

مطمئنا یکی از دلایل فقدان اعتمادبنفس بهنگام تریدکردن ، ناشی از این است که شخص احساس میکند که قبلا به اندازه کافی وقت و انرژی خود را صرف یادگیری و آموختن مطالب و مقدمات لازم نکرده است. و این احساس عدم آمادگی منجر به ایجاد احساس عدم اعتمادبنفس در تریدر میگردد.

اگر تریدر احساس کند که هنوز استراتژی معاملاتی خود را به نحو احسن و به میزان مطلوب ، آماده و نهایی نکرده است، این احساس عدم آمادگی به هنگام ترید کردن همواره در پس زمینه ذهنی او باقی میماند ، و بصورت شک و تردید مداوم و احساس عدم اطمینان و عدم قطعیت در تصمیمگری ، در رفتار فرد نمود پیدا میکند و منجر به از دست رفتن کارایی و زوال اتکا بنفس تریدر میگردد.

به همین دلیل است که برای هر تریدر نوآموزی واجب است تا پیش از آغاز فعالیت جدی و عملی خود ، به اندازه کافی وقت ، انرژی و حتی هزینه لازم را صرف یادگیری و آموختن مفاهیم و مقدمات اولیه مارکت نماید.
و سپس و صرفا بعداز آنکه از میزان اطلاعات خود در زمینه تریدینگ احساس اطمینان کافی نمود ، و پس از آنکه استراتژی شخصی خود را تا حد امکان طراحی و تدوین نمود ، سرانجام به معامله و حضور واقعی در مارکت اقدام کند.

لطفا دقت بفرمایید که تریدرهای باتجربه نیز نباید از این مساله غافل شوند!

مطالعه و یادگیری مداوم ، و قرار داشتن در جریان آخرین اطلاعات ، و ارتقا و بروز رسانی سبک و استراتژی معاملاتی ،جدای از همه منافعی که برای شخص دارد ، اعتمادبنفس و آرامش او را نیز به هنگام ترید کردن افزایش میدهد و این همان عاملی است که تریدرهای حرفه ای را دایما در مسیر یادگیری و آموختن مطالب جدید و بروز رسانی اطلاعات خویش ، باقی نگه میدارد.

2- نظم و دسیپلین :«صبر» زاییده نظم و دسیپلین است.

درواقع این «نظم و دسیپلین» است که باعث شود تا تریدر با صبر و طمانینه کافی آنقدر منتظر بمانند تا سرانجام مارکت بهترین موقعیت مناسب را جهت ورود به معامله ، برمبنای روش و استراتژی فردی خویش، در اختیارش قرار دهد.

و حتی بعداز پیدا شدن این موقعیت مناسب ، بازهم این نظم و دسیپلین است که باعث میشود تا شخص ، پلان معاملاتی دقیقی را جهت ورود به معامله طراحی کند ، و بازهم این نظم و دسیپلین است که تریدر را تا انتها به رعایت پلان معاملاتی خود ، پایبند نگه میدارد.

نظم و انضباط بعنوان یک ویژگی شخصیتی به تریدر کمک میکند تا به سیستم معاملاتی اش وفادار بماند و از ریسک از پیش تعیین شده خود عدول نکند. و بنابراین از ورود شخص به معاملات زیانده و بدون برنامه ، جلوگیری بعمل میاورد.

3- عدم تعصب و واقع گرایی:دو تریدر مختلف را انتخاب کنید و چارت واحدی را به آنها نشان دهید. معمولا این دو نفر دو آنالیز کاملا متضاد را به شما ارایه خواهند داد!

اگرچه ممکن است این اختلاف ناشی از تفاوت استراتژی های معاملاتی آن دو باشد، ولی معمولا ناشی از داشتن ذهنیت قبلی و تعصبی است که هر یک از ایشان نسبت به روند آتی مارکت دارند.

درواقع تعصب ، مهمترین عامل سقوط خیل عظیمی از تریدرهای بازنده است!( دو کلمه از مترجم :

بعنوان مثال تریدری که از قبل معتقد به روند صعودی قیمت است، واقعا روند حرکت را بصورت صعودی میبیند، و تریدر دیگر ، واقعا نزولی .. ! هریک از این دو ، کوچکترین علایم و نشانه هایی را که در راستای تایید ذهنیت و نظر قبلی خویش باشد، بیش از حد بزرگ و برجسته می بینند.

این کارکرد طبیعی مغز ما انسانهاست که همواره اطلاعات را به گونه ای فی_لتر می کنیم که نگاه و نحوه تفکر ما را نسبت به دنیای پیرامونمان تایید کند. قطعا این کارکرد مغز در زندگی انسانی موجب ثبات و صلابت فکری فرد و سلامت ذهنی وی میگردد، ولی متاسفانه در دنیای تریدینگ ، همین کاکرد مانند پرده ای چشمان تریدر را بروی حقیقت می بندد، و او را از تشخیص و مشاهده روند حرکت واقعی مارکت عاجز میگرداند !

سعی کنید بجای آنکه دایما نظر خود را به مارکت تحمیل کرده و پیش بینی کنید که مارکت بطرف سمت دلخواه شما برود، صرفا بیطرفانه و بدون تعصب ، منتظر باقی بمانید تا مارکت خودش به شخصه ، به شما نشان دهد که واقعا به کدام سمت حرکت خواهد کرد! و سپس شما نیز همگام با او پیش بروید!

4- پرهیز از غرور و اعتمادبنفس زیاده از حد:معمولا رسیدن به حد مشخصی از سودآوری ، میتواند منجر به غرور و اعتمادبنفس زیاده از حد تریدر گردد. و در همین مرحله است که شخص دچار اشتباهات مکرر و کودکانه ای میشود که شدیدا پرفورمنس او را به چالش میکشاند ... .

یک بار از یک تریدر موفق شنیدم که میگفت :
« من از اینکه هر از گاهی با ضرر مواجه میشوم، خوشحالم! چرا که همین ضررها هستند که به من یادآوری میکنند تا بیش از حد به خودم مغرور نشوم، و همواره در مسیر درست تریدکردن باقی بمانم....»

عشق و انگیزه کافی:


باتوجه به میزان سعی و تلاش طاقت فرسایی که جهت دستیابی به یک سودآوری مستمر و مناسب در فارکس موردنیاز است، تقریبا غیرممکن است که کسی بدون داشتن عشق و علاقه کافی به تریدکردن، به چنین موفقیتی دست یابد.

همین نبود عشق و انگیزه است که درکنار سایر نواقص و ضعف های انسانی ، منجر به آمار معروف 90درصد بازنده در فارکس شده است.


( دو کلمه توضیح از مترجم :
واقعیت آن است که بسیاری از افراد بازنده ، اصلا علاقه و اشتیاق خاصی به فارکس و تریدینگ نداشته اند ، و صرفا به جهت دستیابی به آرزوی محال و دوراز دسترس خود به سراغ این شغل آمده اند. ولی متاسفانه تجربه نشان میدهد که در پایان همواره صرفا کسانی موفق خواهند شد که فارغ از انگیزه ها و علایق مادی و شخصی، عاشقانه به این کار و به قواعد دنیای شگفت آور تریدینگ، عشق بورزند.

اغلب تریدرهای موفق که بنده به شخصه در عمر خویش دیده ام ، مطلقا برای پول و کسب درآمد ، ترید نمیکنند ! بلکه حقیقتا و از اعماق قلب خویش، به این کار و به جذابیت ها و عجایب آن ، دلبسته و علاقمندند!

تریدرهای برنده صرفا به تعداد پیپی که موفق به شکار آن شده اند توجه نشان میدهند، درحالیکه تریدرهای بازنده ویا آماتور همواره چشم به بالانس موجودی حساب خویش دوخته اند و با استرس و اضطراب به میزان سود و ضرر پوزیشنهای باز خود می نگرند! و با هریک دلار بالا و پایین رفتن مجموع سود و زیان خویش، غرق در شادی ویا ماتم میشوند!

بگذارید برایتان یک مثال بزنم. من دوستی داشتم که جدا از بهترین تریدرهای ایران به شمار میرفت. ایشان یک روز تصمیم گرفتند که به مناسبت سالروز تولد فرزند کوچک خویش ، یک اکانت کوچک جدید و با نام این کودک ، و در مقیاس میکرو ، باز کند، و از آن به بعد هر از گاهی برخی از پوزیشن های خود را روی این اکانت نیز به اجرا دراورد. و ایشان اینطور برنامه ریزی کرده بود که انشالله بعد از چندین سال هنگامی که فرزندش بزرگتر شد و قصد ورود به اجتماع را داشت ، ایشان در آن زمان کل موجودی اکانت را به عنوان یک سرمایه اولیه در اختیار او قرار دهد.

باور بفرمایید که این دوست من ، همانقدر روی پوزیشن های میکروی 5دلاری و 10 دلاری خود دقت میکرد، که روی اکانت اصلی خود و روی پوزیشن های 400 و 500 دلاری اش حساسیت نشان میداد!

یعنی برای ایشان - بعنوان یک تریدر حرفه ای – حقیقتا تفاوتی نمیکرد که فلان پوزیشن اش را با 4 لات و روی حساب اصلی خود گرفته است یا با 0.01 لات و روی اکانت میکرو! و برای هر دو پوزیشن به یک اندازه توجه و دقت نظر نشان میداد. انگار برای او واقعا فرق نمیکرد که قرار است در پایان با 2 دلار سود از بازار خارج شود یا با 200 دلار! مطمنا برای ایشان صرفا نفس ترید کردن بصورت اصولی و موفق ، و فقط تعداد پیپ شکار شده ، مورد علاقه و توجه اش قرار داشت!

خلاصه آنکه منظور خانم اسمیت این است که «عاشق ترید کردن» باشید ، نه عاشق «درآمد و مقدار دلاری» که قرار است از این راه کسب نمایید.
پایان دو کلمه از مترجم)

خوشبختانه تریدکردن نیز – به مانند زندگی - مسیری بی پایان است که هرگز هیچ منزل و مقصدی را بعنوان نقطه پایان برای آن متصور نیست،
و تریدر در طی این مسیر ، دایما درحال تکامل و پیشرفت است.

بنابراین بر شما نیز لازم است تا بعنوان یک تریدر ، همواره درجهت بهبود وضعیت خویش، و برای افزایش دانسته ها و تجربیات خود ، تلاش نموده و در این کار جدیت داشته باشید.

اگر صفات و ویژگیهایی که در این مقاله تحت عنوان عوامل تضمین کننده موفقیت به آنها اشاره شد ، هنوز در شما تقویت نشده است ، جای نگرانی نیست . چرا که می توانید از همین امروز درجهت نیل به این اهداف تلاش نموده و امیدوار باشید.

در دنیای تریدینگ به همان میزان که درمقابل اشتباهات خود ، تاوان سنگینی پرداخت میکنیم، چه نیکوست که بهترین استفاده را نیز از همین اشتباهات ببریم.
این کار را با یادگیری از خطاها و اشتباهاتمان انجام میدهیم . و از این اشتباهات ، سکوی پرتابی می سازیم تا ما را به سوی قله های رفیع موفقیت و دستیابی به جایگاه تریدرهای حرفه ای بین المللی ، رهنمون سازد.

شما ذهن خود را بر روی مدار «بهترشدن» و دستیابی به صفات فوق متمرکز سازید، مطمئن باشید که خودبخود و بطور ناخودآگاه ، تاثیر مثبت و شگفت آور آن را بر نحوه ترید کردن خود مشاهده خواهید نمود.از اینکه برای مطالعه این مقاله وقت گذاشتید ، از همه شما سپاسگزارم .
و معاملات لذتبخش و سودآوری را برای شما آرزو مندم.

پشوتن مشهوری نژاد./

منبع:
sarmaye.com

Linkback: http://irmeta.com/meta/b1320/t3193/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
چند کتاب آموزش بورس برای دانلود

نویسنده سید علا سبزپوش

4 پاسخ ها
28763 مشاهده
آخرين ارسال ۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۷:۲۸:۲۷
توسط کـوکـبـی