Google

normal_post - اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد - متا نویسنده موضوع: اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد  (دفعات بازدید: 1386 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین کـوکـبـی

• هیات موسس
  • index - اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد - متا
  • تعداد ارسال: 2.931
  • متا امتیاز 2257983 تومان
  • لیست کدهای من
  • تشکر و اهداء امتیاز به کـوکـبـی
  • رای برای مدیریت : 61
  • انسان شکست نمی خورد بلکه دست از تلاش بر می دارد
  • تخصص: کارآفرین
  • استان / شهر: البرز
  • سپاس شده از ایشان: 410
  • سپاس کرده از دیگران: 588
clip - اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد - متا
اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد
« : ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۰:۵۷ »
سلام

چرا زیرآب زنی در جامعه ایرانی به یک پدیده فراگیر تبدیل شده است؟
فرشاد نادرى - ايوب اسماعيلى

چاپ شده در شماره 98 مجله تجارت فرد

این مقاله را با اجازه از دکتر فرشاد نادری برای شما قرار می دهم
امیدوارم مفید باشد

Linkback: https://irmeta.com/meta/b212/t19984/
از قوانین ساده من:
قبل از هر اقدام، یک تصویر سازی مثبت در ذهن، معجزه گر است.
نمی خواهم در مورد هیچ کس قضاوتی بکنم و آنرا در این دنیا به قضات و در آن دنیا به خدا وا می گذارم.

آموخته ام که به هر چه یقین داشته باشی واقع خواهد شد و این همان ایمان من است ... و ...
And slowly, you come to realize... It's all as it should be...

نردبان این جهان ما و منیست....عاقبت این نردبان افتادنیست لاجرم هر کس که بالاتر نشست....استخوانش سخت تر خواهد شکست (مولانا)

دفتر تلفن مشاغل سامانه پیام کوتاه ویژه اعضای دفتر تلفن مشاغل

آفلاین کـوکـبـی

• هیات موسس
  • لیست کدهای من
xx - اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد - متا
پاسخ : اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد
« پاسخ #1 : ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۷:۵۰ »
اما به صورت خلاصه چند پيشنهاد اساسى براى بهبود فرهنگ كارى و كاهش رواج رفتارهاى غلط توصيه مى شود.
اين پيشنهادها برگرفته از بهترين توصیه هايى است كه در دنياى امروز، براى كاهش بروز رفتارهاى غيراخلاقى توصيه مى شود.

1- تصويب و به اجرا گذاشتن قوانينى كه حقوق فرد زيرآ بخورده را حمايت كند، به نوعى كه فرد اجازه دفاع از خود را داشته باشد.
اگر واقعيت موضوع به اثبات نرسيد با فرد خاطى برخورد متناسبى در محل كار انجام شود.

2- فرهنگ رهبرى، به معناى الگوى واقعى براى بروز رفتارهاى مناسب توسعه يابد.
اجراى آموزش هاى مديريتى، مربيگرى گروهى و فردى در بهبود اين فرهنگ بسيار موثر است.
سازمانى كه رفتار مديران ارشد آن دچار خطاست، مصداق واقعى « وای به روزی که بگندد نمک» خواهد شد.

3- تلاش موثر در راستاى متعهد كردن كاركنان نسبت به افق هاى سازمان، با افزايش تعلق خاطر كاركنان و تهييج حس كار گروهى،
هم نتايج عالى كسب مى شود و هم فضاى كارى تفاوتى چشمگير خواهد داشت.
براى دستيابى به چنين فضايى پياده سازى اسلوب هاى مديريت منابع انسانى الزامى است.

4- عادلانه ساختن نظام جبران و پرداخت كاركردى اساسى ايفا خواهد كرد.
هرچه پرداخت بر اساس منطق و مبتنى بر شايستگى افراد تنظيم شود، بروز رفتارهاى غلط به همان نسبت كمتر خواهد شد، چرا كه حسادت در محيط هاى مبتنى بر نگرش فاميلى، قومى و خلاصه پارتى بازى افزايش يافته و افراد را تشويق به خطا و رفتارهاى نابهنجار خواهد كرد.

نظام مديريت عملكرد سازمان ها بايد متمركز و مبتنى بر رفتارهاى سالم باشد، به نحوى كه در صورت بروز رفتارهاى سالم از كاركنان امتياز بيشترى در ارزشيابى سالانه براى آنان لحاظ شود.
با بهر ه گيرى از اين ابزار رفتارهاى صحيح به مرور به صورت ارزش در سازمان نهادينه خواهد شد و افراد نسبت به آنها حساس شده و تلاش بيشترى براى دستيابى به امتياز بالاتر خواهند كرد.
بديهى است كه در خصوص مديريت عملكرد صحيح اين نتايج متصور است و در غير اين صورت خود مديريت عملكرد آسیبهاى جدى در پى خواهد داشت.

مطالب فوق قسمت پایانی و پیشنهادات جناب نادری و جناب اسماعیلی برای بهبود فرهنگ غلط زیرآب زنیست
تجربیات سایر عزیزان مزید امتنان است
سپاس و تشکر از این بزرگواران
از قوانین ساده من:
نمی خواهم در مورد هیچ کس قضاوتی بکنم و آنرا در این دنیا به قضات و در آن دنیا به خدا وا می گذارم.

آموخته ام که به هر چه یقین داشته باشی واقع خواهد شد و این همان ایمان من است ... و ...

نردبان این جهان ما و منیست....عاقبت این نردبان افتادنیست لاجرم هر کس که بالاتر نشست....استخوانش سخت تر خواهد شکست (مولانا)

آفلاین کـوکـبـی

• هیات موسس
  • لیست کدهای من
xx - اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد - متا
پاسخ : اصطلاح زیراب زنی از کجا مرسوم شد
« پاسخ #2 : ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۸:۵۹ »
به اعتقاد اینجانب نکته قابل تامل این است که
این رفتارها محسوس نیست
شاید دیده باشید شخصی تصمیم دارد گوشی موبایل یا یک لپ تاپ بخرد
کلی تحقیق می کند اما حرف نفر آخر نظرش را تغییر می دهد و مرتبا این موضوع اتفاق می افتد روشنتر اینکه برخی افراد به سادگی نظرشان با شنیدن دیدگاهی جدید تغییر می کند

یا اینکه اطرافیان مورد اعتماد وی از روی دلسوزی و خیرخواهی مطلبی را اطلاع رسانی می کنند که تاثیر عجیبی نیز بر روی شنونده می گذارد
به کرات و به کرات این موارد را دیده و می بینم
در حقیقت دو طرف گوینده و شنونده در حال زیرآب زدن و بدگویی شنیدن خود را تصور نمی کنند
یکی خود را در حال خدمت از طریق خیرخواهی و دلسوزی و دیگری خود را در حال شناخت بهتر شرایط برای کنترل بهتر فرصتهای باخطر و ریسک دار تصور می کند.

حال چطور باید قانونی برای ایجاد بهبود طراحی شود؟

اینطور عرض کنم
فرد زیرآب زن در مراجعه به مدیر مربوطه اینطور بیان نمی کند که جناب رییس بنده آمده ام زیرآب بزنم اما در حالیکه حسی منفی انگیزه اولیه ناراحتی وی بوده -گاهی هم تفاوت در برداشت یا تفاوت در نگرش یا اشتباه - و ممکن است این حس را حتی فراموش کرده باشد اما به دلایلی که در معترضه گفته شد اقدام به اطلاع رسانی یا مشاوره ای می کند که نهایتا یک قربانی نتیجه آن خواهد بود.

حتما تصدیق می کنید که من مدیر معمولا این توانایی را دارم که مشاوره یا اطلاع رسانی تخریبی یک فرد را تشخیص دهم

موضوع این است که تخریب، تخریب به نظر نمی رسد و دلیل استقبال برخی مدیران و اثر بخشی زیرآب زنی نیز ظاهر خیرخواهانه آن است
از قوانین ساده من:

اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter