Google

* آخرین فعالیتهای دسته جمعی توسط اعضای تالار تخصصی

موج مثبت


سپیدار سیستم


آموزش حسابداري جهت مصاحبه و استخدام


گپ وخنده


ختم قرآن ویژه ماه مبارک رمضان


انجمن کوهنوردی و طبیعت گردی متا


یاران محک


کاربازی-بازی کار


دفتر جناب آقای کیانی


دفتر جناب آقای فریدون مظفر نژاد


حسابداری تک کاربره IR
normal_post - داریوش نخستین سازمان اطلاعاتی جهان را بنیان نهاد - متا نویسنده موضوع: داریوش نخستین سازمان اطلاعاتی جهان را بنیان نهاد  (دفعات بازدید: 977 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین CIVILAR

در حالی كه قدمت سازمان های جاسوسی در اروپا و آمریكا از قبیل "سیا" و "ام آی 6" به بیش از 200 سال نمی رسد، اولین و بزرگترین سازمان جاسوسی ایران در 2500 سال پیش را داریوش با نام "اسپرگان و گاوشگان"بنا نهاد. سازمان "اسپزگان و گاوشگان" یا به قول یونانیان "افدالموس بازیلئوس" نام سازمان جاسوسی داریوش بزرگ است. در ایران به این سازمان، سازمان چشم و گوش شاه می گفتند. یونانیان نام "بازیلئوس اوتا"هم روی آن گذاشته اند. اسپزگان به معنی "آنان كه دزدانه یا مخفیانه می نگرند" و گاوشگان به مفهوم "آنان كه دزدانه گوش می دهند، یا استراق سمع می كنند"است. وجود "اسپزگان و گاوشگان"یا "چشم و گوش شاه"به علت شورش ها و نا آرامی های بعد از به تخت نشستن داریوش الزامی بود. داریوش برای مقابله با نا آرامی ها و شورش های سرزمین های تحت حكومت خود، افرادی را به كار گرفت تا اخبار هر شهری را مخفیانه به اطلاع او برسانند. ایجاد چنین سازمانی موجب شد تا شورش های زمان او در عرض كمتر از یك سال فرو نشیند. داریوش برای سهولت كار افراد سازمان جاسوسی خود، كشور را به بیست یا بیست و دو استان یا ولایت یا ساتراپ تقسیم كرد. او این تقسیم را به خاطر ایجاد سهولت در وصول مالیات، كنترل بر اوضاع ایالات، ایجاد امنیت و تشكیل ارتش منظم انجام داد. اخبار مربوط به امور مملكتی از جمله توطئه ها توسط این ماموران جاسوس جمع آوری می شد و توسط پیک های سریع السیر به مركز و به شخص شاه انتقال داده می شد. پیک ها در كاروانسرا های بین راه توقف كرده و اطلاعات و اخبار را به افرادی كه به آنها دبیر گفته می شد و در كاروانسرا ها مستقر بودند، تسلیم می كردند. ماموران در این كاروانسرا ها استراحت كرده و اسب های تازه نفس دریافت می كردند و بدین ترتیب اخبار به پایتخت می رسید. اما این اخبار در پایتخت، نخست به شخص دوم مملكت یا "هزارپت"گزارش می شد. "هزارپت"این اخبار را خلاصه كرده و به استحضار شاه می رساند. شاه هم پس از دریافت خبر دستورات لازم را می داد. این سازمان زیر نظر مدیر یا ریاستی بود كه شاه تعیین می كرد. اولین رییس این سازمان "اتانا"یكی از 7 یار داریوش بود. او یكی از 7 تنی بود كه داریوش را در نشستن به تخت یاری كرده بود.
عده ای بانی سازمان امنیت و جاسوسی را "دیااكو"اولین پادشاه ماد می دانند و عقیده دارند كه داریوش متحول كننده آن است. اما آن چه روشن است این است كه چنین سازمانی بدین شكل پیشرفته و منظم ابتكار شخص داریوش بزرگ بوده است. این ایده نبوغ آمیز او، باعث شد كه هر كدام از مقامات لشكری و كشوری جداگانه و مستقیما در برابر شاه مسئول باشد. زیرا با وجود "چشم و گوش"های شاه كوچك ترین خطایی از طرف مسئولان از نظر آنها مخفی نمی ماند. افراد این سازمان، افرادی تعلیم دیده بودند. آنها در استراق سمع، تخصص داشتند و برای مخفیانه نگاه كردن، آموزش دیده بودند. افراد این سازمان، تحت آزمایش های مختلف قرار گرفته و پس از اثبات وفاداری آنها به شخص شاه به كار گماشته می شدند .

Linkback: http://irmeta.com/meta/b1839/t197/


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
نخستین پادشاه ایران

نویسنده لینا

7 پاسخ ها
1364 مشاهده
آخرين ارسال ۱۹ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۷:۱۱
توسط لینا
xx
پير ترين زن دي جي جهان

نویسنده اورش

1 پاسخ ها
1326 مشاهده
آخرين ارسال ۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۳:۰۵
توسط DELFAN
xx
موسيقي جهان،جهان موسيقي‎

نویسنده حمید رستمی

0 پاسخ ها
851 مشاهده
آخرين ارسال ۶ دی ۱۳۸۹ - ۲۳:۵۲:۰۰
توسط حمید رستمی
xx
‎هفت شگفتی‎ ‎در جهان فیزیک‎

نویسنده حمید رستمی

0 پاسخ ها
773 مشاهده
آخرين ارسال ۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۰:۵۱:۳۸
توسط حمید رستمی
xx
زیباترین کشور جهان(ایران)

نویسنده صادق کوکبی

1 پاسخ ها
2093 مشاهده
آخرين ارسال ۱۶ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۳:۰۳
توسط DELFAN
xx
بزرگترین جراح مغز جهان هم یک ایرانیست

نویسنده Moshashaei

12 پاسخ ها
4861 مشاهده
آخرين ارسال ۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۴:۴۴
توسط A.Ehsani
 


anything