Google

normal_post - مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران - متا نویسنده موضوع: مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران  (دفعات بازدید: 1125 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین کـوکـبـی

• هیات موسس
  • index - مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران - متا
  • تعداد ارسال: 2.931
  • متا امتیاز 2257983 تومان
  • لیست کدهای من
  • تشکر و اهداء امتیاز به کـوکـبـی
  • رای برای مدیریت : 61
  • انسان شکست نمی خورد بلکه دست از تلاش بر می دارد
  • تخصص: کارآفرین
  • استان / شهر: البرز
  • سپاس شده از ایشان: 410
  • سپاس کرده از دیگران: 588
xx - مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران - متا
مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران
« : ۵ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۳:۵۴ »
سلام و درود

شاید برای شما هم جالب باشد تا برخی تفاوتهای کلیدی را در مورد کارآفرینی در ایران اروپا و آمریکا بدانید.

به عنوان مقدمه باید عرض کنم توسعه فرهنگ کارآفرینی ریشه حل مشکلات بیکاری در کشور است. کارآفرینی یک فرهنگ و صفت است که موجب ارتقا کیفیت و کمیت در ارائه خدمات می گردد.

در یک ارزیابی جهانی رتبه ایران به لحاظ شرایط کسب و کار از میان 180 کشور رتبه 152 است (در زمان ارسال این مطلب) یعنی اگر قرار باشد یک شغل مشخص، همزمان در 180 کشور دنیا ایجاد شود حدود 150 نفری که کشورهایشان دارای رتبه بهتری نسبت به ایران هستند نسبت به یک ایرانی راحت تر این شغل را ایجاد می کنند.

بگذریم اما یکی از دلایل اشتیاق جوانان ما به کارمندی و فرار از کارآفرینی نیز همین است.

یکی از مکانیسمهای تولید شغل و خدمت شیوه ای به نام استارت آپ است که در آن در طی چند روز مشاغلی ایجاد می شوند . بسیاری از نامهای معتبر جهانی از نتایج همین شیوه هستند.

در کشور آمریکا هر 6.5 ثانیه یک شغل (خدمت) ایجاد می شود در اروپا هر 8 ثانیه و در ایران هر ...   عذرخواهی می کنم در ایران بیشتر باید مراقب زمین نخوردن مشاغل قدیمی تر باشیم و در درجه دوم به ایجاد شغل جدید بیاندیشیم.

در ارسالهای بعدی سعی می کنم به معرفی برخی شیوه های بکارگرفته شده در کشورهای موفق اشاره کنم.

خوشحال می شوم شما نیز همراهی بفرمایید.

با تقدیم احترام

Linkback: https://irmeta.com/meta/b2116/t18720/
از قوانین ساده من:
قبل از هر اقدام، یک تصویر سازی مثبت در ذهن، معجزه گر است.
نمی خواهم در مورد هیچ کس قضاوتی بکنم و آنرا در این دنیا به قضات و در آن دنیا به خدا وا می گذارم.

آموخته ام که به هر چه یقین داشته باشی واقع خواهد شد و این همان ایمان من است ... و ...
And slowly, you come to realize... It's all as it should be...

نردبان این جهان ما و منیست....عاقبت این نردبان افتادنیست لاجرم هر کس که بالاتر نشست....استخوانش سخت تر خواهد شکست (مولانا)

دفتر تلفن مشاغل سامانه پیام کوتاه ویژه اعضای دفتر تلفن مشاغل

آفلاین کـوکـبـی

• هیات موسس
  • index - مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران - متا
  • تعداد ارسال: 2.931
  • متا امتیاز 2257983 تومان
  • لیست کدهای من
  • تشکر و اهداء امتیاز به کـوکـبـی
  • رای برای مدیریت : 61
  • انسان شکست نمی خورد بلکه دست از تلاش بر می دارد
  • تخصص: کارآفرین
  • استان / شهر: البرز
  • سپاس شده از ایشان: 410
  • سپاس کرده از دیگران: 588
xx - مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران - متا
پاسخ : مقایسه کارآفرینی در آمریکا اروپا ایران
« پاسخ #1 : ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۴۳:۱۳ »
صد درود

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که جوانان این کشور به نحوی آموزش می بینند که به سمت کارآفرینی و خلاقیت حرکت نمی کنند و اولویت کثیری از کارجویان این کشور کارمندی است.
منظور از آموزش، آنچیزهایی هستند که جامعه واقعی این کشور به جوانش آموزش می دهد نه مسایل تئوریک، غیر متناسب و غیر واقعی که در دانشگاه ها در گردش است.

به احتمال زیاد، یک جوان در اطرافیان دور و نزدیک، با زندگی کم دغدغه و روتین کارمندی (خصوصا از نوع دولتی) آشنا می شود در حالیکه ایشان با دیدن زندگی پر استرس کارآفرینی که به طبع شرایط بی ثبات و ناهموار جامعه تحمیل می شود احتمالا از کارآفرینی گریزان خواهد شد.

البته این نوع تفکر حاکم در جوانان امروزی، یک معضل و بحران است که به ناچار دیر یا زود مردم و مسولین این کشور با نتایج تلخ و نامطلوب آن درگیر خواهند شد و طبیعیست از آنجا که ما عادت به پیشگیری نداریم همانروز نسبت به طراحی راه حل های مقطعی و مسکن گونه اقدام خواهیم کرد.

محمد اکبرپور، اقتصاددان جوان ایرانی است که سابقه شاگردی «الوین راث» برنده جایزه نوبل اقتصاد را در سال ۲۰۱۲ دارد. او پیش از اینکه  تحصیلات خود را به اتمام برساند از دانشگاه استنفورد ( بیزنس اسکول) و دپارتمان‏های اقتصاد MIT ، شیکاگو، پرینستون و برکلی پیشنهاد کار دریافت کرده است. در گفت‌وگوی هفته نامه «تجارت فردا» او درباره کارآفرینی و نوآوری در ایران و تجربه سیلیکون ولی و وظیفه دولت در این زمینه صحبت کرده است که بخشی از آن که با موضوع این تاپیک مرتبط است را در زیر می‏خوانید:

گفتيد که دانشگاه استنفورد که دانشگاه فعلي شما است در مرکز کارآفريني و نوآوري در آمريکا در دره سيليکون قرار دارد. با توجه به اهميت يافتن کارآفريني در ايران چه از نظر دولت و چه بخش خصوصي و اين همه جوان باانگيزه، فکر مي‏کنيد آيا مي‏شود تجربه
دره سيليکون را در ايران تکرار کرد؟

دره سيليکون جاي خيلي خاصي است و تکرار تجربه آن در ايران شايد غيرممکن باشد. حدود نيمي از سرمايه‏ گذاري خطرپذير در آمريکا در دره سيليکون صورت مي‏ گيرد و بسياري از کمپاني‏هاي مشهور جهان در اين منطقه به وجود آمدند و رشد کردند.
گوگل، فيس‏بوک، ياهو، سيسکو، اپل، دراپ‏باکس و... همه و همه در اين منطقه رشد کرده ‏اند.

پژوهشگرهاي زيادي در مورد اين منطقه مطالعه کردند و سعي در فهم علل موفقيت آن داشتند. به نظر من اين پژوهش‏ها هنوز کامل نيست و نياز به مطالعات بيشتري است، اما همين پژوهش‏ها نشان مي‏دهند دره سيليکون يک اکوسيستم تمام‏عيار براي کارآفريني است. اين منطقه يک مجموعه به هم پيوسته از يک سيستم حقوقي بسيار دقيق به خصوص در زمينه قوانين مالکيت معنوي، سيستم تامين سرمايه شرکت‏هاي نوپا و سرمايه‏گذاري خطرپذير، سيستم آموزش کارآفرينان به مرکزيت دانشگاه استنفورد و سيستم جذب استعداد و ديگر سيستم‏هايي است که در مجموع يک «اکوسيستم» مناسب براي توليد ايده، پرورش ايده و تبديل آن به يک شرکت تجاري فراهم کرده است.
به نظرم جو فعلي کارآفريني در ايران در عين اينکه خيلي دوست‏داشتني است، تا حدي هم بزرگ‏نمايي در آن ديده مي ‏شود.
ديدن موفقيت شرکتي مثل فيس‏بوک از راه دور اين توهم را ايجاد مي‏کند که گويا تنها چند جوان با انگيزه و يک ايده جذاب براي داشتن يک کمپاني موفق کافي است در حالي که اين فقط و فقط لايه سطحي دره سيليکون است.

فيس‏بوک براي تبديل شدن به بزرگ‏ترين شبکه اجتماعي جهان از تمام زيرساخت‏هاي حقوقي و مالي آمريکا و البته دره سيليکون استفاده کرده است.
اصلا چرا زاکربرگ خيلي سريع از شهر بوستون (محل تولد فيس‏بوک) به دره سيليکون مهاجرت کرد؟
دقيقا به اين دليل که براي رشد يک شرکت به غير از ايده و نيروي کار اوليه، نياز به يک «اکوسيستم» مناسب است و اين اکوسيستم حتي در بوستون آمريکا هم وجود نداشت.
حالا شما به من بگوييد کدام ‏يک از ويژگي‏هاي کارآفريني در دره سيليکون در ايران مهياست؟
آيا سيستم قانوني ما انگيزه کافي براي نوآوري را فراهم مي‏کند؟
آيا قوانين مالکيت معنوي دقيق نوشته شده‏ اند؟
آيا يک کارآفرين جوان با يک ايده بلافاصله با تمام آموزش‏ها و شبکه ‏هاي مربوط به کارآفريني و سيستم سرمايه ‏گذاري مواجه مي‏شود؟
آيا سرمايه ‏گذاران در يک فضاي پايدار مالي مي‏توانند به سرمايه‏ گذاري فکر کنند؟

اينکه يک بودجه چند صد ميليارد توماني را توسط دولت به شرکت‏هاي دانش‏بنيان اختصاص بدهيم در ظاهر خيلي قشنگ به نظر مي‏آيد اما در حقيقت مي‏تواند به دلايل مختلف خيلي غيربهينه باشد.
اولا کدام سيستم دولتي انگيزه کافي براي توزيع بهينه چنين منبعي را دارد که بتواند از تبديل آن به يک رانت جلوگيري کند؟
دوم اينکه اصلا شرکت دانش‏بنيان دقيقا يعني چه؟
آيا شرکتي مثل واتس‏اپ که يک اپليکيشن براي فرستادن پيام کوتاه است و نوشتن اپليکيشنش شايد از يک دانشجوي کامپيوتر چند هفته بيشتر وقت نگيرد «دانش‏بنيان» به حساب مي‏آيد؟
اما همين شرکت با قيمتي حدود 20 ميليارد دلار به فروش رفت به اين دليل که يک نياز خيلي مهم را پاسخ مي‏داد و مکانيزم بازار براي رفع نياز و تقاضاي مصرف‏ کننده ارزش قائل است نه براي دانش يا تکنولوژي خاص پشت يک محصول.

البته معني اين حرف‏ها اين نيست که نمي‏ شود يا نبايد در ايران کاري کرد.

اما به نظرم پيش از هر فعاليتي، دولت بايد اين را بفهمد که به جاي سرمايه‏ گذاري مستقيم در شرکت‏هاي دانش‏بنيان، بايد نيروي خودش را به فراهم‏ کردن زيرساخت‏هاي قانوني و مالي و بهبود کيفيت نهادهاي اقتصادي مربوط به کارآفريني اختصاص داده و دست‏ اندازهاي پيش روي بخش خصوصي را از بين ببرد.
به علاوه از سنگ‏ اندازي در مسير کارآفريني جلوگيري کند.

يک ‏بار يکي از موفق‏ترين سرمايه‏ گذاران دره سيليکون به من مي‏ گفت که به نظرش بهترين دولت براي رشد کارآفريني دولتي است که از سر راه کارآفرينان و سرمايه‏ گذاران کنار برود.
به نظرم اين حرف تا حدي به ايران هم قابل تعميم است. از نگاه شاخه تخصصي خودم در اقتصاد يعني طراحي بازار، وظيفه دولت در پديده کارآفريني طراحي نهادهاي اقتصادي مناسبي است که به کارآفرينان و سرمايه‏ گذاران اجازه فعاليت آزادانه و بدون اصطکاک را بدهد، نه دخالت مستقيم در سرمايه‏ گذاري يا انتخاب ايده‏ هاي خوب.

از قوانین ساده من:
قبل از هر اقدام، یک تصویر سازی مثبت در ذهن، معجزه گر است.
نمی خواهم در مورد هیچ کس قضاوتی بکنم و آنرا در این دنیا به قضات و در آن دنیا به خدا وا می گذارم.

آموخته ام که به هر چه یقین داشته باشی واقع خواهد شد و این همان ایمان من است ... و ...
And slowly, you come to realize... It's all as it should be...

نردبان این جهان ما و منیست....عاقبت این نردبان افتادنیست لاجرم هر کس که بالاتر نشست....استخوانش سخت تر خواهد شکست (مولانا)

دفتر تلفن مشاغل سامانه پیام کوتاه ویژه اعضای دفتر تلفن مشاغل

اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
رفتار های مصرف کنندگان جامعه ایران و کارآفرینی

نویسنده کـوکـبـی

0 پاسخ ها
1141 مشاهده
آخرين ارسال ۱۸ آبان ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۶:۱۹
توسط کـوکـبـی
xx
ترس از کارآفرینی

نویسنده کـوکـبـی

31 پاسخ ها
6063 مشاهده