Google


normal_post - دستورالعمل کارراهه شغلی وجانشین پروری - متا نویسنده موضوع: دستورالعمل کارراهه شغلی وجانشین پروری  (دفعات بازدید: 2680 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین کـوکـبـی

 • هیات موسس
 • *****
 • index - دستورالعمل کارراهه شغلی وجانشین پروری - متا
 • تعداد ارسال: 2.906
 • متا امتیاز 2318493 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به کـوکـبـی
 • رای برای مدیریت : 61
 • انسان شکست نمي خورد بلکه دست از تلاش بر ميدارد
 • تخصص: Information Is Power
 • استان / شهر: البرز
 • سپاس شده از ایشان: 408
 • سپاس کرده از دیگران: 583
با سلام

بدیهیست برای مدیران منابع انسانی ، وجود جانشین برای یک موقعیت کاری در یک دپارتمان به شکلی که سازمان در موقعیت مورد نظر به یک فرد وابسته و شرایط چالشی نداشته نباشد  ، یک الویت است چه بسا ارتقا طولی برای هر فرد یک امتیاز و حق تقدم است لذا دستورالعمل زیر به عنوان یکی از دستورالعمل های استاندارد و کاملا کاربردی معرفی می گردد.

1ـ اهداف و تعاريف :

تعیین مسیر شغلی جهت پرسنل کلیدی برای سه سا ل آینده به منظور آگاه ساختن افراد از روند ارتقاء و ایجاد انگیزکلیدیش و همچنین آماده سازی پرسنل به منظور  تصدی مشاغل و پست های کلیدی  از طریق نیاز سنجی آموزشی هدف این دستورالعمل می باشد. 
منظور از پرسنل کلیدی مدیران و کارشناسان می باشند.

2ـ دامنه كاربرد :

کارراهه برای مدیران، کارشناسان و سایر سطوح سازمانی از طریق اجرای  نظام طبقه بندی مشاغل

3ـ مسئوليت ها :

مدیرعامل – کمیته طبقه بندی مشاغل و مدیران واحدها ملزم به همکاری های لازم و مدير منابع انساني مسئوليت اصلي اجراي اين دستور العمل  را بعهده دارد.

4ـ مراجع و مدارك مرتبط :

ـ استاندارد ISO / TS 16949 : 2002

5 ـ پيوستها :

ـ  فرمهای در گردش :
1-   فرم کارراهه شغلی    باکد :   HU-EP-07-A
2-   فرم جانشین پروری    باکد :   HU-EP-07-B
3-   لیست جایگزینی پرسنل   باکد :   HU-OD-A

6 ـ روش اجرا :

به منظور تعیین مسیر شغلی برای پرسنل کلیدی ( مدیران وکارشناسان ) در سه سال آینده فرم کارراهه شغلی طراحی گردیده است. این فرم توسط مدیرعامل برای سطوح مدیریتی و توسط مدیران سازمان برای سطح کارشناسی تکمیل میگردد در فرم مذکور ارتقاء افراد بصورت عمودی وافقی درنظر گرفته شده است که درسال اول و دوم شغل آنها از طریق افزایش مسئولیت و اختیارات غنی می شود ( ارتقاء افقی ) و درسال سوم چنانچه نظر مدیر باشد فرد ارتقاء عمودی پیدا می کند و بدین ترتیب در پست جدید فعالیت خود را ادامه می دهد لازم به ذکر است طی این سه سال برای  آماده ساختن فرد جهت تصدی پست مورد نظر  از دوره های آموزشی مناسب استفاده نمود . این دوره ها  طی جلسه با واحد  آموزش باتوجه به پست جدید فرد در نظر گرفته می شود برای تکمیل نمودن فرم های کارراهه شغلی توجه به موارد ذیل ضروری است .
1- كساني كه پتانسيل ارتقاء و رشد دارند و به صورت بالقوه مي توانند مسئوليت هاي بالاتر را بپذيرند . براي اين افراد   فرصت هاي كاري جديد و مهمتر ايجاد می گردد . از این افراد كه شغل فعلي را به خوبي انجام مي دهند و به حداكثر بهره وري خود رسيده اند بايد به عنوان مربي  استفاده نمود   تا تجارب خود را به شاغلين جديد اين شغل منتقل كنند.
2- كساني كه پتانسيل ارتقاء ندارند اما مي توانند در سطح فعلي مسئوليت هاي بيشتري بپذيرند.  براي اين افراد  مشاغلي غني تر (اما در سطح فعلي ) فراهم می شود .
3- كساني كه شغل فعلي را به خوبي انجام نمي دهند اين افراد را بايد حمايت كرد تا در شغل فعلي كار آمد شوند.
4- به غیر از نیروهای کلیدی که درکارراهه مسیر سه ساله آنان دیده شده است سایر پرسنل ازطریق اجرای نظام طبقه بندی مشاغل که خود شغل هارا درجه بندی می کند و باگذشتن 4سال افراد درآن شغل به سبب تجربه ای که بدست می آورند ارتقاء پیدا می کنند .

جانشین پروری

نظام جانشيني و جايگزيني بايد زمينه مناسب را براي رشد و ارتقاء كاركنان مستعد فراهم نموده و فرصت هاي يكسان را براي بكارگيري دانش و مهارت آنان به گونه اي ايجاد نمايد تا آنها بدانند براي رسيدن به مرحله خاصي در نردبان ترقي چه كارهايي بايد انجام دهند و تلاش خود را در چه راستايي معطوف نمايند در فرمهای جانشین پروری برای مدیران و رؤسای سازمان توسط مدیریت محترم عامل نفرجایگزین تعریف می شود این فرمها سالیانه بازنگری می شود و جدای از تعیین نفر آموزش های مورد نیازفرد جایگزین دیده می شود .
اما مهمترين شكل تربيت مديران آينده سازمان، ‌درگير شدن آنان به صورت عيني و عملي در كار واقعي مي باشد يعني كار را فقط از طريق تمرين و تجربه عيني مي توان آموخت در اين رابطه مشهور است كه مي گويند: انسان مي شنود و فراموش مي كند - مي بيند و به خاطر مي سپارد - انجام مي دهد و ياد مي گيرد.

دانلود فرمهای مورد نیاز :
http://irmeta.com/meta/index.php?action=downloads;sa=view;down=312

                                                                               پیروز و شاد باشیدLinkback: http://irmeta.com/meta/b212/t13282/
از قوانین ساده من:
قبل از هر اقدام، یک تصویر سازی مثبت در ذهن، معجزه گر است.
نمی خواهم در مورد هیچ کس قضاوتی بکنم و آنرا در این دنیا به قضات و در آن دنیا به خدا وا می گذارم.

آموخته ام که به هر چه یقین داشته باشی واقع خواهد شد و این همان ایمان من است ... و ...
And slowly, you come to realize... It's all as it should be...

نردبان این جهان ما و منیست....عاقبت این نردبان افتادنیست لاجرم هر کس که بالاتر نشست....استخوانش سخت تر خواهد شکست (مولانا)

دفتر تلفن مشاغل سامانه پیام کوتاه ویژه اعضای دفتر تلفن مشاغل     شبکه تجارت الکترونیک البرز


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
موفقیت شغلی

نویسنده سید علا سبزپوش

0 پاسخ ها
729 مشاهده
آخرين ارسال ۲۳ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۱:۳۵
توسط سید علا سبزپوش
 


anything