تالار گفتگوی تخصصی متا

مرجع علوم انسانی متا => مرجع حسابداری (تالار تخصصی حسابداری) => مرجع حسابداری مالی => نويسنده: fhmn در ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴:۵۰

عنوان: تبدیل دارایی ثابت به هزینه
رسال شده توسط: fhmn در ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴:۵۰
با سلام
سوالم اینه که در سال قبل دو مورد در دارایی ثابت ثبت کردم که هزینه ی استهلاکشون هم در پایان سال در دفاتر ثبت شده ولی امسال میخوام با توجه به اینکه مبلغ پایینی داره و جزء ابزارآلات هست:از دارایی ثابت حذفشون کنم و توی هزینه ها بیان: ثبت حسابداریش چی میشه؟
عنوان: پاسخ : تبدیل دارایی ثابت به هزینه
رسال شده توسط: فريدون مظفرنژاد در ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸:۵۷
سلام
در سالجاری کل ارزش دفتری دارایی مورد نظر را مستهلک نماید.

موفق باشید
عنوان: پاسخ : تبدیل دارایی ثابت به هزینه
رسال شده توسط: fhmn در ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۴:۵۸
میخوام بدونم که برای مستهلک کردنش حساب هزینه ی استهلاک بدهکار میشه و حساب استهلاک انباشته بدهکار یا اینکه حساب سود و زیان انباشته باید بدهکار باشه و استهلاک انباشته بستانکار؟
عنوان: پاسخ : تبدیل دارایی ثابت به هزینه
رسال شده توسط: سجاد عسکری نژاد در ۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰:۱۵
با سلام

با تشکر از پاسخ دوست قدیمی جناب مظفر نژاد

دوست عزیز با توجه به اینکه تحت هیچ شرایطی استهلاک انباشته نمی تواند بیشتر از بهای تمام شده باشد،اگر شرکتی قبل از اینکه یک دارایی کاملا مستهلک شود بخواهد ان را از رده خارج کند و بابت ارزش اسقاط ان هم وجهی دریافت نکند،زیان کنارگذاری دارایی اتفاق می افتاد.
فرضا شما یک کامپیوتر را که بهای تمام شده ان 20،000،000ریال ،استهلاک انباشته ان 15،000،000ریال است را می خواهید بدون در نظر گرفتن ارزش اسقاط خارج کنید،در این مواقع به شکل زیر عمل می کنیم.

استهلاک انباشته کامپیوتر   15،000،000
زیان ناشی از کنار گذاری.    5،000،000
               کامپیوتر                                   20،000،000

البته این زیان غیر عملیاتی محسوب می شود،اگر ارزش اسقاط مد نظر قرار گیرد و بابت آن وجهی (به همان مقدار یا کمتر و بیشتر از ارزش اسقاط) با توجه به برابری ،افزایش یا کاهش مبلغ آن ،سود یا زیان ناشی از کناره گذاری دارایی ثبت می شود.


مانا باشید.