تالار گفتگوی تخصصی متا

مرجع فنی و مهندسی متا => مرجع آفیس Office => سایر مباحث و فعالیتهای کامپیوتر => مرجع کامپیوتر => مرجع ورد Word => نويسنده: mahsa.bayat در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۷:۰۶

عنوان: روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: mahsa.bayat در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۷:۰۶
سلام از سایت خوبتون و نکته هایی که برای استفاده از word برای تنظیم پایان نامه نوشته بودید ممنونم

من هر بار که می خواهم فهرستها رو بنویسم با مشکل بر میخورم و تنظیم همه عناوین به صورت منظم و نوشتن صفحه ها خیلی برایم درد سرساز است.بعضی پژوهشها و پایان نامه ها رو میخونم که خیلی منظم فهرستها رو تنظیم کردند.پرسیدم گفتند برنامه ورد این امکان رو داره که بتوان فهرست رو به صورت خودکار تنظیم کرد طوریکه خودش منظم صفحه ها رو می نویسه ومتناسب با تیتر اصلی یا فرعی فرورفتگی و اندازه فونت رو تنظیم میکنه. لطفا اگر راه حلی وجود دارد بفرمایید. درود بسیار از توجهتون

البته سوالاتم زیاده باید یکی یکی بپرسم. خواهشا در تنظیم پایان نامه و رفع اشکالاتم کمکم کنید چند وقت دیگر تاریخ دفاع دارم
عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: اجـاقـی در ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۵:۳۳
سلام خانم بیات. به تالار گفتگوی تخصصی خوش آمدید

خواهش می کنم.

هر سوالی بود در تاپیکی جدا با عنوان مشخص بپرسید؛ در حد توان در خدمت شما هستیم.

در مورد سوالی که پرسیدید، بله در نرم افزار Microsoft Office Word، چنین امکانی وجود دارد.

پیش از اینکه پاسخ شما را بنویسم، به رعایت چند نکته اشاره می کنم:

اگر پیش از نوشتن هر کار تحقیقی، تنظیماتی را که در پژوهش ما لازم است انجام دهیم، نتیجه بهتری خواهیم داشت و همچنین کار ما در فاصله تایپ آن تحقیق، مقاله، یا پایان نامه و ... ساده تر می شود.

برای مثال راست چین، چپ چین ها، تراز کردن، انتخاب سایز صفحه،نوع و سایز فونت و ... را پیش از شروع کار انجام دهیم.

نکته دیگر اینکه وقتی شما نرم افزار word را باز می کنید، کنار صفحه سفید کادری وجود دارد که ممکن است آن را بسته باشید و فقط صفحه سفید باز باشد. برای ظاهر شدن کادر از پنجره View، قسمت show گزینه Navigation pane را تیک بگذارید.

این کادر امکانات خوبی دارد. از جمله اینکه امکان جستجو در صفحه را برای شما فراهم می کند و هم اینکه شرایط تنظیمات را نشان می دهد.

برای داشتن فهرستی منظم با توصیفاتی که فرمودید هم لازم است، تنظیماتی را اتجام دهیم. و همچنین کادری که اشاره شد باز باشد تا تیتر ها و زیر تیترها مشخص شوند.

گزینه Heading برای فهرست بندی مناسب است. شما بعد از نوشتن هر تیتر، آن را به حالت select در آورده و از تب Home و منوی Styles یکی از فرمتهای Heading 2، Heading 1 یا Heading 3 را انتخاب کنید.

که معمولا برای تیتر اصلی Heading 1 انتخاب می شود. به همین ترتیب Heading 2 زیر مجموعه Heading 1 است و Heading 3 زیرمجموعه Heading 2 و به همین صورت الی آخر.

برای تنظیم هدینگ ها، روی گزینه هر کدام از آنها کلیک راست کنید، کادری باز می شود. سپس بر روی Modify style کلیک کرده و تنظیمات لازم را انجام می دهید. بعد از این هر تیتری را با هر Heading انتخاب کنید، همه آن تیتر ها با همان مشخصات نمایش داده می شوند.

در آخر تایپ، مکان نما را به صفحه ای منتقل کنید که می خواهید فهرست در آن ایجاد شود. از تب Reference و منوی Table Of Contents یکی از قالب ها را به دلخواه انتخاب کنید. همه عناوین انتخاب شده همراه با شماره صفحه ایجاد می شوند. حتی هر تیتر متناسب با سایز مشخص شده برای آن، و اصلی یا فرعی بودن، دارای فرو رفتگی خواهد بود. به جای کلمه بالای فهرست که لاتین نوشته شده، عبارت فهرست عناوین را بنویسید.

فهرست شما آماده است. هر سوال دیگری بود در خدمتم.

عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: mahsa.bayat در ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۰:۵۸

سلام. ازتوضیحات کاملتون واقعا ممنونم . به این ترتیبی که گفتید پس با دقت و تنظیم از ابتدای نوشتن برای هر تیتر خیلی ساده و سریع میشه فهرست عناوین رو ایجاد کرد. فقط من یک مشکلی دارم!
متن پایان نامه رو تایپ کردم و فونت و سایز تیتر ها هم دستی تنظیم کردم دیگه نمی تونم از این روشی که شما گفتید استفاده کنم !!!! راه حلی وجود نداره؟ یک درخواستی هم از شما داشتم. امکانش هست ، یکبار دیگه هم با تصویر به صورت خلاصه توضیح بدین؟ مثل سوالی که برای نوشتن پاورقی لاتین پرسیده شده بود  . با تصویر بهتر در ذهنم می مونه . درود بر شما
عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: اجـاقـی در ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۴:۴۷
سلام خواهش می کنم

مشکلی نیست؛ شما می توانید بعد از تایپ متن ها هم از Heading کردن تیتر ها استفاده کنید. به همان روشی که بیان شد تیتر مورد نظر را سلکت کرده و روی Heading مناسب آن کلیک کنید. 

اینکه اشاره کردم بهتر است پیش از شروع کار تنظیمات را انجام دهید برای راحتی بیشتر کار بود که شما همزمان به جای اینکه فرمت تیتر ها را دستی تنظیم کنید برایش Heading مشخصی قرار دهید تا کار ساده تر و با سرعت بیشتری انجام شود.

بسیار خوب؛ مراحل تنظیم برای فهرست بندی را به صورت کوتاه و با تصویر بار دیگر بیان می کنم.

1. تیتر اصلی را select کرده و از تب Home و منوی Styles یکی از فرمت های Heading را انتخاب کنید.

(http://s5.picofile.com/file/8120442092/heading.jpg)


2. از منوی  Styles (در تصویر بالا مشخص شده) روی فلش کوچک کنار آن کلیک کنید تا فهرستی از استایل ها باز شود. روی heading مورد نظر راست کلیک و بعد بر روی گزینه Modify کلیک کنید تا پنجره ای باز شود . تغییرات را ایجاد و آن را تایید کنید. (بنده برای هر heading رنگ و تنظیمات خاصی انتخاب کردم که تا پایان تایپ مشخص باشند و کار ساده تر شود. که البته در پرینت مشکی چاپ می شوند.)

(http://s5.picofile.com/file/8120445100/modify.jpg)

3. در پایان کار، برای ایجاد فهرست:

از تب Reference و منوی Table Of Contents یکی از قالب ها را به دلخواه انتخاب کنید. فهرستی از عناوین با شماره صفحه آن برای شما ایجاد می شود.

اگر در متن خود تغییراتی داشتید یا یک عنوان اضافه شد و یا شماره صفحه ی برخی از عناوین تغییر پیدا کرد، با انتخاب گزینه ی Update Table در بالای پنجره فهرست می توانید آن را به روز کنید. با انتخاب گزینه ی Update page number only  فقط شماره صفحات به روز شده و با انتخاب Update entire table اگر عنوان جدیدی اضافه شده بود، وارد جدول خواهد شد.

(http://s5.picofile.com/file/8120448034/Update.jpg)
عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: mahsa.bayat در ۳۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۰:۱۶

سلام .واقعا ممنونم خیلی عالی بود امتحان کردم و فهرست بندی انجام شد.
فقط چند سوال دیگر هم برایم ایجاد شد ! 1. اینکه اگر تعداد تیترهای فرعی ما بیشتر شود مثلا از هدینگ 3 و 4 و ... هم استفاده کنیم چرا در فهرست عناوین نمایش داده نمی شود ؟ 
2. چطور به جای نقطه چین از خط چین استفاده کنیم ؟چون خط چین را بیشتر می پسندم اما اتوماتیک نقطه چین می شود . 3. چرا فهرست از چپ به راست است ؟
یک نکته هم متوجه شدم . اینکه بعد از ایجاد فهرست و انتخاب فرمت دلخواه ، می توانیم به جای نوشته آبی رنگ و لاتین بالای فهرست ، فهرست مطالب را بنویسیم .
شاید سوالات دیگری هم در ذهنم ایجاد شد اشکالی ندارد بپرسم ؟! :-) از توجهتون ممنونم 
عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: اجـاقـی در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۳:۱۱
با سلام

بسیار خوب. برای همه مواردی که ذکر کردید، نیاز به تغییراتی در تنظیمات است که خدمت شما عرض می کنم.

شما می توانید برای این تنظیمات، بعد از انتخاب یکی از قالب ها از تب Reference و منوی Table Of Contents، پایین کادر، مطابق تصویر:
(http://s5.picofile.com/file/8121135476/tanzim_fehrest.jpg)


روی گزینه ...Custom Table Of Contents کلیک کنید تا پنجره ای باز شود.

(http://s5.picofile.com/file/8121136634/fehrest.jpg)

در پنجره باز شده مطابق تصویر تنظیمات را تغییر می دهیم.

در گزینه tab leader خط فاصل بین عنوان و صفحه را انتخاب می کنید که نقطه باشد یا خط چین و ...

در گزینه Formats، فرمتی که می خواهیم برای فهرست انتخاب می کنیم. مثل مدرن، کلاسیک، فانتزی، فرمال، ساده و ...

گزینه show levels هم مشخص می کند تا چه عددی از هدینگ ها در فهرست نمایش داده شود. مثلا اینکه هدینگ های 4 هم نشان دهد که عدد 4 را انتخاب می کنیم. و سایر تنظیمات که در تصویر قایل مشاهده است و می توانید به دلخواه امتحان کنید.

اگر فهرست شما چپ چین شده، نوشته هایش را سلکت کرده و آن را راست چین کنید.

نکته ای را برای متن مقاله فراموش کردم ذکر کنم. اینکه نوشته های غیر از تیتر ها را در حالت Normal  (که کنار هدینگ ها و استایل ها است)، قرار دهید و فرمت دلخواه را از تب Home تنظیم کنید.

خواهش می کنم. هر سوالی بود در خدمتم
                                                                   موفق باشید
عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: اجـاقـی در ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ۰۵:۲۶:۵۴
اگر تعداد زیر تیترهای فرعی شما بیشتر بود:

در گام یک: از منوی Home، بر روی مثلث گوشه راست گروه Styles مطابق تصویر کلیک کنید:

(http://s5.picofile.com/file/8143883900/para.jpg)

که پنجره Styles برای شما باز می شود.

(http://s5.picofile.com/file/8143883918/para2.jpg)

در گام دو: مطابق تصویر روی گزینه Options کلیک کنید.

در گام سه: پنجره (Style Pane Options) باز می شود، که باید مربع گزینه Show next heading when previous level is used را تیک بگذارید.

(http://s5.picofile.com/file/8143883926/para3.jpg)

در این صورت، هر زمان که از Heading ها استفاده کنید، به صورت خودکار، زیر هدینگ بعدی در گروه Styles از منوی Home برایتان قابل مشاهده است و  می توانید در صورت نیاز، زیر Heading ها (تیترهای فرعی تر) بعدی را نیز انتخاب کنید.

عنوان: پاسخ : روش تنظیم فهرست عناوین تحقیق در word
رسال شده توسط: مهدیس محسنی در ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۱:۴۴
سلام
من در ورد از جداول پیش فرض استفاده کردم اما در آخر هر شماره از خط تیره مثلاً ( -149- به جای 149 )در دو طرف شماره ها استفاده می کنه و من نمی دونم چطور باید این مشکل رو برطرف کنم .
اگه ممکنه راهنماییم کنید.
سپاس
 مثلاً
عوامل مؤثر بر تغییرات فرهنگی و دگرگونی های اجتماعی عصر نبوی ...............................................   -149-