• linkedin



normal_post - ترک محل کار چند روز پس از اعلام استعفا مجاز است؟ - متا نویسنده موضوع: ترک محل کار چند روز پس از اعلام استعفا مجاز است؟  (دفعات بازدید: 13116 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین زهرا شاكري

با سلام خدمت سروران گرامی
 
دوستان اگر شرکتی اقدام به عقد قرارداد با پرسنل خود نکرده باشد و این همکاری بدون عقد قرارداد بین طرفین ادامه یابد، از نظر قانونی پرسنل چند روز پس از اعلام استعفا مجاز به ترک محل کار خود می باشند؟
 

Linkback: http://irmeta.com/meta/b286/t17036/
به یه جایی از زندگی که رسیدی،
میفهمی بزرگترین مصیبت برای یک انسان این است که:
نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد،،،
نه شعور لازم برای خاموش ماندن!!!

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع قانون تجارت کار و تامین اجتماعی

آفلاین فريدون مظفرنژاد

سلام
توجه شما را به تبصره ماده 21 قانون كار جلب مينمايم .
کارگری که استعفا می‌کند موظف است یک ماه به کار خود ادامه داده و بدواً استعفای خود را کتباً به کارفرما اطلاع دهد و در صورتی که حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز انصراف خود را کتباً به کارفرما اعلام نماید استعفای وی منتفی تلقی می‌شود و کارگر موظف است رونوشت استعفا و انصراف از آن را به شورای اسلامی کارگاه و یا انجمن صنفی و یا نماینده‌ی کارگران تحویل دهد.
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آفلاین زهرا شاكري

با سلام مجدد خدمت استاد عزیز
 
حتی اگر قراردادی بین طرفین وجود نداشته باشد،باز هم به همین ترتیب است که فرمودید؟
حال اگر کارفرما بخواهد اقدام به اخراج پرسنل نماید نیز بایستی 1ماه قبل به پرسنل اطلاع دهد؟ (فرض اخراج پرسنل، تعدیل نیرو به خاطر رکود کاری باشد)
به یه جایی از زندگی که رسیدی،
میفهمی بزرگترین مصیبت برای یک انسان این است که:
نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد،،،
نه شعور لازم برای خاموش ماندن!!!

آفلاین فريدون مظفرنژاد

با سلام مجدد خدمت استاد عزیز
 
حتی اگر قراردادی بین طرفین وجود نداشته باشد،باز هم به همین ترتیب است که فرمودید؟
حال اگر کارفرما بخواهد اقدام به اخراج پرسنل نماید نیز بایستی 1ماه قبل به پرسنل اطلاع دهد؟ (فرض اخراج پرسنل، تعدیل نیرو به خاطر رکود کاری باشد)
با سلام مجدد
البته اين روال قانوني آنست در حاليكه رعايت نمي شود و كارگر در آخر ماه بدون اطلاع قبلي و حالا شايد با اطلاع و خداحافظي محل كار را ترك ميكند و برعكس آن نيز صادق است .
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آفلاین زهرا شاكري

در این صورت کارفرما مجاز است به خاطر رعایت نکردن شرایط قانونی استعفا با کارگر تسویه حساب انجام ندهد؟ و یا اینکه تا چه زمانی مجاز است تسویه را به تعویق بیندازد؟
به یه جایی از زندگی که رسیدی،
میفهمی بزرگترین مصیبت برای یک انسان این است که:
نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد،،،
نه شعور لازم برای خاموش ماندن!!!

آفلاین فريدون مظفرنژاد

در این صورت کارفرما مجاز است به خاطر رعایت نکردن شرایط قانونی استعفا با کارگر تسویه حساب انجام ندهد؟ و یا اینکه تا چه زمانی مجاز است تسویه را به تعویق بیندازد؟
شما مي گويد قراردادي وجود ندارد پس كارگر مي تواند هر موقع خواست محل كار را ترك و حتي به اداره كار دادخواست داده و حق و حقوق خود را بخواهد ولي اگر قرارداد باشد اگر چنين نمايد اگر به اداره كار دادخواست ندهد كارفرما ميتواند تا پايان قرارداد تسويه آنرا ندهد ولي اگر دادخواست بدهد از بيمه بيكاري نمي تواند استفاده كند و فقط راي به تسويه با كارگر داده مي شود .
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آفلاین A.Ehsani

سلام

قرارداد میتواند شفاهی یاکتبی باشد اما قرارداد کارالزاما کتبی میباشد وطبق قانون یک نسخه به اداره کارویک نسخه هم باید به کارگرتحویل شود به هرحال این قصور کارفرماست ومجازات آن هم با قانون است ولی تکلیف شما هم این است بعدازاستعفا یک ماه به کارخوادامه دهید مگر بارضایت کارفرما درغیراینصورت ممکن است کارفرما شما رامحکوم نماید.

آفلاین b721947

با سلام

قرارداد میتواند شفاهی یاکتبی باشد اما قرارداد کارالزاما کتبی میباشد وطبق قانون یک نسخه به اداره کارویک نسخه هم باید به کارگرتحویل شود به هرحال این قصور کارفرماست ومجازات آن هم با قانون است ...

عذرخواهی می کنم، فرمودید «قرارداد می تواند شفاهی یا کتبی باشد اما قرارداد کار الزاماً کتبی است»! این الزام ناشی از کدام مستند قانونی است؟ متأسفانه به وضوح خلاف نص صریح ماده 7 قانون کار پاسخ داده اید و در گذشته اید!

قرارداد کار، هم می تواند کتبی و هم شفاهی باشد و در صورت انعقا قرارداد کار به صورت شفاهی، هیچ قصور و مجازاتی شامل حال کارفرما نمی شود:

قانون کار
فصل دوم - قرارداد کار
2-1- تعریف قرارداد کار و شرایط اساسی انعقاد آن

ماده 7- قرارداد کار عبارتست از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت، غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.



... قراردادي وجود ندارد پس كارگر مي تواند هر موقع خواست محل كار را ترك و حتي به اداره كار دادخواست داده و حق و حقوق خود را بخواهد ...

جسارتاً، منظور جنابعالی از اینکه چون قرارداد کتبی وجود ندارد «پس کارگر می تواند هر موقع که خواست محل کار را ترک کند...» چیست؟

با احترام

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالیات بر ارزش افزوده


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
نظام مزد ساعتی در چه مواردی مجاز است؟

نویسنده سعدی مومیوند

1 پاسخ ها
2496 مشاهده
آخرين ارسال ۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۷:۳۱:۱۷
توسط سعدی مومیوند
xx
شرایط مجاز برداشت از مزد کارگر

نویسنده فريدون مظفرنژاد

0 پاسخ ها
92 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷:۱۷
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
دارندگان امضای مجاز شرکت میتوانند از بستگان مدیرعامل باشند

نویسنده ابراهیمی

7 پاسخ ها
766 مشاهده
آخرين ارسال ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۴:۵۷
توسط محمد ابراهیم کلوب
xx
قانون کار درباره اخراج ، استعفا و اتمام قرارداد کارگران چه نظری دارد ؟

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
1172 مشاهده
آخرين ارسال ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۴:۲۵:۳۱
توسط tali_1367
xx
اعلام ترک کار کارگر

نویسنده vin.t

3 پاسخ ها
1966 مشاهده
آخرين ارسال ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۹:۰۵
توسط tali_1367
xx
اعلام ترک کار کارگر روز مزد

نویسنده javid far

8 پاسخ ها
1095 مشاهده
آخرين ارسال ۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱:۵۲
توسط مرتضایی
 



anything