• linkedin



normal_post - هزینه مهد کودک به کارکنان زن شاغل در شرکتهای خصوصی - متا نویسنده موضوع: هزینه مهد کودک به کارکنان زن شاغل در شرکتهای خصوصی  (دفعات بازدید: 6906 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین omidmail2

سلام، آیا پرداخت هزینه مهدکودک به کارکنان زن شاغل، در شرکتهای خصوصی اجباری است؟ لطفا با ذکر قانون یا بخشنامه و ماده مربوطه. همچنین حداقل و حداکثر مبلغ قابل پرداخت چقدر است؟

Linkback: http://irmeta.com/meta/b286/t16863/

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع قانون تجارت کار و تامین اجتماعی

آفلاین فريدون مظفرنژاد

سلام
احباري نمي باشد .
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آفلاین A.Ehsani

سلام، آیا پرداخت هزینه مهدکودک به کارکنان زن شاغل، در شرکتهای خصوصی اجباری است؟ لطفا با ذکر قانون یا بخشنامه و ماده مربوطه. همچنین حداقل و حداکثر مبلغ قابل پرداخت چقدر است؟
سلام

طبق قانون کارفرما مکلف است تا دوسالگی کودک هر سه ساعت و نیم فرصت شیردادن به مادر بدهد و کارفرما مکلف است باتوجه به آمار مادران و کودکان نسبت به تاسیس شیرخوارگاه ومهد اقدام نماید لذا در بخش خصوصی به دلیل کوچک بودن کارفرما فقط این حق زمان شیر دادن را تا دوسالگی ادا میکند و در اینجا بیشتر توافقات مهم است البته اون بخش مرخصی با حقوق حق کارگر است و پرداخت وجهی مازاد برآن نیز بستگی به توافق طرفین دارد.

نقل قول
ماده 78- درکارگاههائی که دارای کارگر زن هستند کارفرما مکلف است به مادران شیرده تا پایان دو سالگی کودک پس ازهر سه ساعت نیم ساعت فرصت شیردادن بدهد. این فرصت جزء ساعات کارآنان محسوب می شود وهمچنین کارفرما مکلف است متناسب با تعداد کودکان و با درنظرگرفتن گروه سنی آنها مراکز مربوط به نگهداری کودکان (ازقبیل شیرخوارگاه، مهدکودک و...) را ایجاد نماید.

آفلاین omidmail2

آیین نامه ای تحت عنوان "آیین نامه مراکز نگهداری کودکان واحدهای کارگری موضوع ماده 78 قانون کار" به دست من رسید که طبق ماده 2 آن، تامین و پرداخت تمام هزینه های مهدکودک مشتمل بر هزینه تاسیس، هزینه های ثابت و جاری کلاً بعهده کارفرما است.طبق همان ماده کارفرمایان بنگاههای اقتصادی که تعداد کودکان مهدکودکی کارگران آنها کمتر از 5 نفر باشد در قبال اخذ فیش شهریه مکلف به پرداخت کمک هزینه مهدکودک به مادر هستند.
مشکل آیین نامه آنست که سقفی برای پرداخت مشخص نکرده است. سوال اینست که اگر پرسنل فاکتور به هر مبلغی آوردند باید پرداخت شود؟ مهد کودک باید چندستاره باشد و ....؟

آفلاین فريدون مظفرنژاد

آیین نامه ای تحت عنوان "آیین نامه مراکز نگهداری کودکان واحدهای کارگری موضوع ماده 78 قانون کار" به دست من رسید که طبق ماده 2 آن، تامین و پرداخت تمام هزینه های مهدکودک مشتمل بر هزینه تاسیس، هزینه های ثابت و جاری کلاً بعهده کارفرما است.طبق همان ماده کارفرمایان بنگاههای اقتصادی که تعداد کودکان مهدکودکی کارگران آنها کمتر از 5 نفر باشد در قبال اخذ فیش شهریه مکلف به پرداخت کمک هزینه مهدکودک به مادر هستند.
مشکل آیین نامه آنست که سقفی برای پرداخت مشخص نکرده است. سوال اینست که اگر پرسنل فاکتور به هر مبلغی آوردند باید پرداخت شود؟ مهد کودک باید چندستاره باشد و ....؟
سلام
اميد جان لطفا آئين نامه را در سايت براي استفاده قرار دهيد .

با تشكر
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آفلاین omidmail2

بابت تاخیر متأسفم از صحت آیین نامه مطمئن نبودم. امروز به اداره کل کار و اداره کل بهزیستی اصفهان مراجعه کردم. در نهایت آیین نامه موضوع ماده 78 که کارمندان ارگانهای مذکور نیز اطلاعات روشنی در خصوص وجود آن نداشتند، از سایت منسوب به اداره کار بوشهر به آدرس زیر
http://www.kar-bushehr.com/news/show_detail.asp?id=1548
بدست آوردم.
طبق تبصره3 ماده 1 آیین نامه مذکور:
   "دایر نمودن هر سه بخش مرکز نگهداری کودکان در صورت وجود متقاضی در کارگاه مربوطه با نظر کارشناس وزارت کار و اموراجتماعی الزامی است."
لذا بدلیل عدم وجود مدرک مؤید تقاضا از سوی کارکنان و عدم وجود نظر کارشناس موضوع این آیین نامه در اغلب کارگاهها، عملا عدم تاسیس مهدکودک مسئولیتی متوجه کارفرما نخواهد کرد.
از سوی دیگر در آیین نامه مزبور پیش بینی نشده در صورت عدم تاسیس مرکز نگهداری کودک، کارفرما ملزم به پرداخت صورتحساب مهدکودک ارائه شده توسط کارکنان است. لذا پرداخت هزینه های مهدکودک نیز الزامی نمیباشد.

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالیات بر ارزش افزوده


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

clip
تصویب بازرسی از مدارک و دفاتر شرکتهای خصوصی صرفا در آخرین سال مالی

نویسنده محسن فرهادی

3 پاسخ ها
375 مشاهده
آخرين ارسال ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۷:۳۵
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
استفاده از کارکنان بازنشسته بجای کارکنان جوان

نویسنده غلامرضا خیری

2 پاسخ ها
733 مشاهده
آخرين ارسال ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۸:۰۵
توسط غلامرضا خیری
xx
چه کسانی شاغل محسوب می شوند

نویسنده کـوکـبـی

2 پاسخ ها
441 مشاهده
آخرين ارسال ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۴:۵۶
توسط کـوکـبـی
xx
حق اولاد براي خانمهاي شاغل

نویسنده mshababi

5 پاسخ ها
2980 مشاهده
آخرين ارسال ۲ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۱:۲۴
توسط A.Ehsani
xx
مادران شاغل کمک بارداری می گیرند

نویسنده فريدون مظفرنژاد

0 پاسخ ها
136 مشاهده
آخرين ارسال ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲:۳۶
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
زنان شاغل چه شرایطی در قانون کار دارند

نویسنده فريدون مظفرنژاد

0 پاسخ ها
554 مشاهده
آخرين ارسال ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸:۳۲
توسط فريدون مظفرنژاد