• linkedin


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta یا metaacc
را سرچ کرده و یا از لینکهای زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

دانلودسنتر
https://t.me/metaacc/

وارد شوید.


telegram_128-min - ثبت اسناد صادرات کالا - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Googlenormal_post - ثبت اسناد صادرات کالا - متا نویسنده موضوع: ثبت اسناد صادرات کالا  (دفعات بازدید: 2448 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین mgholami

xx - ثبت اسناد صادرات کالا - متا
ثبت اسناد صادرات کالا
« : ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۶:۴۰ »
با سلام
چند سوال در ضمینه ثبت اسناد مربوط به صادرات کالا دارم اولا وقتی قرار است کالایی صادر بشه یک پرو فرما شرکت فروشنده برای طرف خارجی میفرستد و وقتی کارهای گمرکی انجام شد پروانه برگ سبز گمرکی صادر میشه. در اکثر مواقع این دو مدرک با هم اختلاف دارند مثلا از لحاظ تناژ و به طبع آن ارزش کالا. حالا سوال من این است که ملاک عمل در اسناد حسابداری باید کدام یک باشد و از نظر دارایی کدام مدرک مورد قبول است؟ و ثانیا وقتی شرکت فروشنده پول را به ریال دریافت کرده در واقع پول به حساب ریالی داخل ایران واریز شده (علت آن این است که شرکت خریدار خارجی طرفی را در ایران داشته که بهش بدهکار بوده آن طرف پول را به حساب شرکت ما واریز کرده) مبنای این پرداخت دلار بازار آزاد بوده ولی هیچ مدرکی نداریم که نشان دهیم بر اساس مثلا دلار 3200تومان پول به حساب شرکت واریز شده تنها از تبدیل مبلغ پروفرما این رقم واریز به حساب بدست می آید. آیا دارایی قبول می کند که درآمد ما براساس دلار آزاد بوده؟یا مبنای دارایی همون رقم، معادل ریالی ارزش کالا است که در برگه سبز مشخص شده؟ و اگر مبنا برگه سبز گمرکی باشد شرکت ما زیان زیادی را نشان می دهد که واقعی نیست. (چه مدرکی را باید به دارایی ارائه دهیم بابت نرخ ارز در نظر گرفته شده؟) سوال دومم در مورد هزینه تسعیر نرخ ارز وقتی مثلا پول کالای صادراتی را قبل از حمل دریافت می کنیم و یا مدتی بعد از ارسال کالا. که در هر زمان نرخ تبدیل ارز متفاوت ملاک عمل دارایی دلار بازار آزاد و یا ارز مبادله ای؟(شرکت ما بر اساس دلار بازار آزاد فعالیت می کند و)

Linkback: http://irmeta.com/meta/b277/t18138/

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع مالی

آفلاین nikpar

xx - ثبت اسناد صادرات کالا - متا
پاسخ : ثبت اسناد صادرات کالا
« پاسخ #1 : ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۷:۱۲ »
با سلام و عرض ادب و احترام
معمولا در واردات و صادرات کالا چند اصطلاح وجود دارد که به حسابداری مرتبط هستند
1- پروفرما یا پیش فاکتور : همانطوریکه می دانید پیش فاکتور صادر میشود تا خریدار از میزان و قیمت کالا اطلاح داشته باشد ممکن است خریدار مثلا درخواست 50 عدد خودکار با فی 20 ریال داشته باشد و فروشنده اقدام به صدور پیش فاکتور با همین مقدار بکند ولی در موقع تحویلبه هر دلیلی بجای 50 عدد 45 عدد برای شما ارسال کند و فاکتوری که برای شما صادر می کن بر اساس 45 عدد با فی 20 ریال است . حال ملاک شما برای اسناد حسابداری 45 عدد است که در فاکتور یا INVOICE برای شما ارسال گردیده است.
2-INVOICE یا فاکتور : در واقه همان مقادیر اصلی اقلامی است که شما خریداری نموده و پول آنرا پرداخت نموده اید.
3- پروانه سبز گمرکی: جواز و مدرکی است که شما جنسی را از خارج از کشور وارد نموده اید که با پرداخت هزینه های گمرکی می توانید آنرا از گمرک خارج نمائید . این برگ سبز گمرکی فقط نشاندهنده مقدار و ارزش گمرکی و پرداخت عوارض گمرکی است و همچنین مبالغی که به عنوان هزینه های گمرکی پرداخت شده در حسابداری کاربرد دارد.
در خصوص قسمت اول سئوال شما باید گفت در ارزش کالای وارداتی فقط فاکتور ملاک عمل در اسناد حسابداری است و اداره دارایی در این مورد با اسناد حسابداری کار دارد که ثبت آنرا بر چه اساسی زده شده است. ناگفته نماند که خود پروفرما و پروانه گمرکی - لیست بسته بندی - فاکتور - بارنامه - بیمه نامه - و سایر مدارک مثبته برای دارایی بجای خودمعتبر و مهم هستند.
در مورد قسمت دوم سئوال: وقتی شما ریالی را به حساب طرف مقابل واریز می کنید فیش بانکی پر نمی شود؟ اگر فیش بانکی دارید و مثلا 320000 ریال واریز به حساب فروشنده خود نموده اید همین فیش بانکی بهمراه توضیحات تکمیلی که در هنگام سند زدن در حسابهایتان وارد می کنید و ذکر می کنید مثلا واریز معادل ریال 100 دلار فی 32000 ریال به حساب ***** بنام ***** بابت وجه فاکتور **** خرید ****** و برای داشتن مدرک محکم تر می توانید از سایت بانک مرکزی قیمت دلار در بازار آزاد و انواع نرخ های دیگر را داشته و ضمیمه سند کنید.
در مورد سئوال دوم شما می توانم بگویم که نرخ ارز آزاد . برای اینکه فعالیت شما بر اساس نرخ ارز آزاد بوده است.
موفق باشید
راه را راهبر خود قرار مده، بلکه راهی ناپیموده را آغاز کن و از خود راهی بجای بگذار.

آفلاین mgholami

xx - ثبت اسناد صادرات کالا - متا
پاسخ : ثبت اسناد صادرات کالا
« پاسخ #2 : ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳:۱۴ »
با سلام
با سپاس از پاسخی که دادید تا حدودی متوجه شدم اما منظور من این بود که فرض کنید شرکت ما در ایران صادر کننده است نه وارد کننده. الآن سوالی که دارم اینکه وقتی پول را به حساب ریالی ما واریز کردند اون به چه صورت؟ و ضمنا من سایت بانک مرکزی را چک کردم فقط نرخ ارز مبادله ای  هست من نرخ ارز در بازار آزاد را از کجا می تونم بگیرم که معتبر و مورد قبول باشه اگر سایتی را می شناسید ممنون می شوم بهم معرفی کنید. البته برای ماهای گذشته را هم می خواهم.
باتشکر

آفلاین nikpar

xx - ثبت اسناد صادرات کالا - متا
پاسخ : ثبت اسناد صادرات کالا
« پاسخ #3 : ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ۰۲:۳۷:۰۹ »
شرکت ما در ایران صادر کننده است نه وارد کننده. الآن سوالی که دارم اینکه وقتی پول را به حساب ریالی ما واریز کردند اون به چه صورت؟ و ضمنا من سایت بانک مرکزی را چک کردم فقط نرخ ارز مبادله ای  هست من نرخ ارز در بازار آزاد را از کجا می تونم بگیرم که معتبر و مورد قبول باشه اگر سایتی را می شناسید ممنون می شوم بهم معرفی کنید. البته برای ماهای گذشته را هم می خواهم.
با سلام

معمولا ولی طرف خریدار پولی برای شما حواله می کند رسید آنرا برای شما می بایستی ارسال کند که په میزان ارز برای شما ارسال نموده است. وقتی که مقدار ارز و نوع آن مشخص شد شما بر اساس مقدار ریال واریز شده به حسابتان نرخ آنرا بدست آورید و با مقایسه آن با نرخ ارز رسمی که بانک مرکزی یا بانک ملی ارائه می دهد متوجه شوید که چه نوع ارزی بوده است. همچنین می توانید در نهایت از حساب تسعیر ارز برای تکمیل حسابهای خود استفاده کنید
این هم چند سایت . البته نمی دانم که معتبر است یا خیر ولی نرخ ارز آزاد را دارد
قیمت لحظه ای طلا، سکه و ارز در بازار ایران و جهان
نرخ ارز بانک مرکزی و صرافی تهران، قیمت سکه و قیمت طلا در بازار
http://www.bmi.ir/Fa/curr.aspx
قیمت دلار و قیمت طلا ، اونس جهانی طلا (انس) - پایگاه خبری صنف طلا و جواهر/ و نمایش لحظه ای قیمت سکه و قیمت ارز | سایت طلا

موفق باشید
راه را راهبر خود قرار مده، بلکه راهی ناپیموده را آغاز کن و از خود راهی بجای بگذار.

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالی


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
مراحل ثبت اسناد حسابداری در واردات کالا یا مواد

نویسنده s.z

2 پاسخ ها
5799 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ تیر ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۰:۲۱
توسط setare1800
xx
ثبت حسابداری صادرات - فاکتور فروش کمتر ازبرگ اظهارنامه صادرات

نویسنده سعید ناصرتاش

2 پاسخ ها
3147 مشاهده
آخرين ارسال ۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴:۵۱
توسط سعید ناصرتاش
xx
نرم افزارهاي حسابداري - دفتر نويسي با اين اسناد با اسناد باطل شده

نویسنده Mousavi_322

4 پاسخ ها
1982 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ تیر ۱۳۹۰ - ۲۲:۴۶:۳۸
توسط Mousavi_322
xx
ثبت اظهارنامه مالیاتی صادرات

نویسنده سعید ناصرتاش

2 پاسخ ها
1037 مشاهده
آخرين ارسال ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۶:۱۲
توسط سعید ناصرتاش
xx
ارسال اظهارنامه مالیاتی صادرات

نویسنده سعید ناصرتاش

0 پاسخ ها
500 مشاهده
آخرين ارسال ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵:۵۶
توسط سعید ناصرتاش
xx
سرفصل های هزینه های صادرات و واردات

نویسنده تراورتن

10 پاسخ ها
3907 مشاهده
آخرين ارسال ۲۱ دی ۱۳۹۰ - ۱۸:۰۱:۱۸
توسط A.Ehsani