• linkedin

گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام accmeta را سرچ کرده و یا از لینک
 https://t.me/accmeta/
وارد شوید.


telegram_128-min - رقم مالیات بر اجاره‌بها مشخص شد - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Google


normal_post - رقم مالیات بر اجاره‌بها مشخص شد - متا نویسنده موضوع: رقم مالیات بر اجاره‌بها مشخص شد  (دفعات بازدید: 110 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین فريدون مظفرنژاد

xx - رقم مالیات بر اجاره‌بها مشخص شد - متا
رقم مالیات بر اجاره‌بها مشخص شد
« : ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱:۴۳ »
معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی جزئیات لایحه اصلاح قانون مالیات بر اجاره‌بها را تشریح کرد.
نادر جنتی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت مالیات بر اجاره‌بها اظهار کرد: وزارت راه‌وشهرسازی با توجه به التهابات بازار مسکن به دنبال اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم است. وی افزود: براساس این تبصره ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، کسانی که مجتمع‌های مسکونی که الگوی مصرف مسکن را رعایت کرده یا بیش از ۳ واحد مسکن احداث کنند، به‌طور کلی از پرداخت مالیات معافند؛ در غیر این‌صورت، واحدهای مسکونی زیر ۱۵۰ متر مربع یا تا مجموع ۱۵۰ متر در تهران و تا ۲۰۰ متر در سایر استان‌های کشور از مالیات بر اجاره‌بها به‌طور کامل معاف هستند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی یادآور شد: وزارت راه‌وشهرسازی پیشنهادی به کمیسیون اقتصاد دولت ارائه داد که به موجب آن پیشنهاد، واحدهای مسکونی زیر ۱۵۰ متر در تهران و زیر ۲۰۰ متر در سایر شهرها در صورتی می‌توانند از این معافیت استفاده کنند که ۲ شرط را رعایت کنند؛ یکی اینکه قراردادهای اجاره مسکن میان موجر و مستاجر دو سالانه باشد؛ دوم اینکه مبلغ اجاره‌ای که در قالب کارگروه تعیین سقف اجاره‌بها، تعیین و اعلام می‌شود، از سوی موجر تخطی نشود. وی ادامه داد: این پیشنهاد در کمیسیون فرعی اقتصادی دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سپس به کمیسیون اصلی اقتصاد دولت رفت. اما نهایتا مقرر شد تا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی همراه با معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و سازمان برنامه و بودجه راهکاری پیدا و به کمیسیون اقتصاد دولت ارائه کنند.

جنتی درباره پیشنهاد سازمان امور مالیاتی درخصوص مالیات بر اجاره‌بها بیان کرد: ما در سازمان امور مالیاتی بر این نظریم که به‌جای اصلاح قانون، همین قانون موجود اجرا شود؛ درحال‌حاضر ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را درخصوص مالیات بر خانه‌های خالی داریم. در این ماده اعلام شده براساس سامانه ملی املاک و اسکان که وزارت راه‌وشهرسازی باید طراحی و اجرا کند، خانه‌های خالی شناسایی و از آنها مالیات گرفته شود؛ اگر این سامانه راه‌اندازی و از خانه‌های خالی که بسیار زیادند، مالیات گرفته شود، دیگر این خانه‌ها خالی نمی‌مانند و در بازار عرضه می‌شوند که خود به خود در کاهش اجاره‌بها موثر است.

وی درباره میزان درصد مالیاتی که قرار است از موجران گرفته شود، گفت: در مذاکراتی که میان وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان امور مالیاتی بوده، درباره نرخ مالیاتی که قرار است از موجر اخذ شود، صحبتی نشد و فقط به واحدهای مسکونی که مشمول مالیات بر اجاره‌بها یا معافیت مالیاتی می‌شوند، پرداخته شد. اما آن دسته از موجرانی که موارد مذکور در این پیشنهاد را رعایت نکرده و مشمول پرداخت مالیات بر اجاره‌بها شوند، ۲۵ درصد هزینه استهلاک منزل، طبق قانون معاف از مالیات بر اجاره‌بها بوده و مابقی درآمد حاصل از اجاره‌بها را طبق ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم پرداخت خواهند کرد. معاون سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: براساس ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد تا ۵۰ میلیون تومان، مشمول ۱۵ درصد مالیات، تا ۱۰۰ میلیون تومان، مشمول ۲۰ درصد و درآمد بالای ۱۰۰ میلیون تومان، مشمول ۲۵ درصد مالیات خواهد شد.
منبع : دنیای اقتصاد

Linkback: http://irmeta.com/meta/b275/t20921/
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالیات مستقیم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
مالیات بر اجاره‌ - ملکی که اجاره کردم مسکونی است

نویسنده ن ق

3 پاسخ ها
908 مشاهده
آخرين ارسال ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۴:۵۹
توسط سعید خطیبی
xx
محاسبه مالیات بر اجاره ملک اجاره ای که رهن کامل باشد

نویسنده آزاده مهدوی

24 پاسخ ها
18283 مشاهده
آخرين ارسال ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۳:۰۸
توسط b721947
xx
مالیات اجاره - از شخصی که درآمدش از اجاره است

نویسنده عادلی

3 پاسخ ها
886 مشاهده
آخرين ارسال ۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳:۰۴
توسط b721947
xx
مالیات اجاره روی اجاره

نویسنده stamarinus

0 پاسخ ها
382 مشاهده
آخرين ارسال ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۳:۰۱
توسط stamarinus
xx
مالیات بر اجاره ملک

نویسنده vin.t

1 پاسخ ها
798 مشاهده
آخرين ارسال ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۸:۵۱
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
مالیات اجاره

نویسنده R23

5 پاسخ ها
1455 مشاهده
آخرين ارسال ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۲:۵۸
توسط فريدون مظفرنژاد
 anything