• linkedin


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta یا metaacc
را سرچ کرده و یا از لینکهای زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

دانلودسنتر
https://t.me/metaacc/

وارد شوید.


telegram_128-min - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Google


normal_post - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا نویسنده موضوع: پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  (دفعات بازدید: 1132 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین tali_1367

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۱:۰۶ »
سوال شماره 1

آیا مبالغ پرداختی بابت حق الوکاله مشمول ماده 104 است یا ماده 103؟

ج- مشمول ماده 103 و برحسب مورد تبصره 2 ماده مزبور مي باشد.

 

سوال شماره 2

آیا صندوق بازنشستگی صدا و سیما مشمول ماده 104 می‌باشد یا خیر؟

ج –بله مشمول ماده 104 قانون مالياتهاي مستقيم مي باشد.

 

سوال شماره 3

منظور ازکلمه "هرگونه حق الزحمه " در ماده 104 چیست  و چرا حق الزحمه ها جداگانه نیز درج شده است؟

ج – با توجه به تبصره 5 ماده 104 قانون مالياتهاي مستقيم فقط امور مصرح در ماده 104 اعم از اين كه تحت عنوان حق الزحمه يا كارمزد پرداخت گردد مشمول كسر 5% ماليات خواهد بود.

 

سوال شماره 4

کسر مالیات تکلیفی ماده 104 درموارد زیر چگونه است:‌

1-شرکتهای دولتی  و خصوصی

2-پیمانکاران دست اول ودوم

3- آیا کسرمالیات در هرپرداخت انجام میشود و بهای مواد و تجهیزات نیز مشمول مالیات علی الحساب میگردد؟

ج:

- در خصوص بندهاي  1 و 2 پرداخت كننده موارد موضوع ماده 104 مكلف به كسر 5% مي باشند.

- در مورد بند 3 ،‌كسر ماليات در هر پرداخت اعم از اين كه بهاي مواد و تجهيزات جداگانه معين شده يا نشده باشد كل مبلغ قرارداد مشمول كسر 5% خواهد بود. ضمناً با توجه به مقررات تبصره 2 ماده 107 خريد تجهيزات و رعايت مقررات تبصره مزبور از ماليات معاف مي باشد.

 

سوال شماره 5

آیا عقد قراردادهای ساخت قطعات مشمول مالیات 104 می باشد یا خیر در صورت مثبت بودن پاسخ مگر ساخت قطعه یک نوع تولید نیست چرا مشمول مالیات علی الحساب می‌باشد؟‌

ج- با توجه به تبصره 5 ماده 104 و بخشنامه شماره 10000/5883 مورخ 27/10/82 قراردادهاي ساخت مذكور در بخشنامه مزبور از جمله ساخت قطعات مشمول كسر 5% مي باشد.

 

سوال شماره 6

آیا مشمولین ماده 104 در صورت عدم ارسال لیست مشمول جریمه 2% می‌باشند یاخیر ؟ مجوز قانونی آن چیست؟

ج – در خصوص عدم ارسال قرارداد، مشمول جريمه به ميزان 1% مبلغ كل قرارداد (‌ماده 197)‌ و در خصوص عدم پرداخت ماليات مشمول جريمه اي به ميزان 20% ماليات پرداخت نشده مي باشد. (‌ماده 199)

سوال شماره 7

در مواردی که مبلغ قراردادهای ماده 104 نقد پرداخت نمی شود مالیات چه زمان کسر می‌گردد؟ 

ج – هر پرداختي مشمول كسر 5% ماليات است. 

 

سوال شماره 8 

آیا پرداختهايی را که در ماده 104 به صراحت ذکر نشده باید مشمول ماده 104 دانست یا خیر؟

ج- طبق ماده 104 شمول كسر 5% ماليات به موارد تصريح شده در ماده 104 و موارد اضافه شده به موجب تبصره 5 ماده مزبور است.


Linkback: http://irmeta.com/meta/b275/t17532/

بنر قبل از دومین ارسال در مرجع مالیات مستقیم

آفلاین mohsenmas

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پاسخ : پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« پاسخ #1 : ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۸:۳۱ »
سلام
درصد مالیات تکلیفی چقدر هست؟ 5% یا 3%
من عضو نظام مهندسی هستم و نظام مهندسی در هنگام پرداخت دستمزد نظارت که از مالک دریافت کرده (نظام مهندسی نقش واسط را دارد) 3% به عنوان مالیات تکلیفی از دستمزدم کم می کنه. ایا این مقدار همون موضوع ماده 104 هست؟

من امسال درآمدم معاف از مالیات شده است، ایا این پرداختها 3% را میتونم از اداره مالیات پس بگیرم؟
آیا این پرداختهای 3% جزء مالیات پرداختی محاسبه میشود، مثلا اگه امسال 150 هزار تومان 3% داده باشم و مالیات درامدم 400 هزارتومان شده باشد این مقدار 150 هزارتومان از 400 هزارتومان کم میشود و من باید 250 هزار تومان مالیات پرداخت کنم یا 400 هزار تومان.
البته در اظهارنامه درآمد رو با کسر 3% یعنی 97% وارد کردم.

آفلاین حبیبی

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پاسخ : پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« پاسخ #2 : ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۲:۲۸ »
سلام
درصد مالیات تکلیفی چقدر هست؟ 5% یا 3%
من عضو نظام مهندسی هستم و نظام مهندسی در هنگام پرداخت دستمزد نظارت که از مالک دریافت کرده (نظام مهندسی نقش واسط را دارد) 3% به عنوان مالیات تکلیفی از دستمزدم کم می کنه. ایا این مقدار همون موضوع ماده 104 هست؟

من امسال درآمدم معاف از مالیات شده است، ایا این پرداختها 3% را میتونم از اداره مالیات پس بگیرم؟
آیا این پرداختهای 3% جزء مالیات پرداختی محاسبه میشود، مثلا اگه امسال 150 هزار تومان 3% داده باشم و مالیات درامدم 400 هزارتومان شده باشد این مقدار 150 هزارتومان از 400 هزارتومان کم میشود و من باید 250 هزار تومان مالیات پرداخت کنم یا 400 هزار تومان.
البته در اظهارنامه درآمد رو با کسر 3% یعنی 97% وارد کردم.
با سلام 3% هستش.بله همون 104 هستش,درامد معاف منظورتون چیه؟
بله این پرداختی ها جز مالیات پرداختی شما محسوب میشه.اگه مالیات درامد شما بشه 25000تومان وتا بحال 20000تومان مالیات تکلیفی پرداخت کرده باشی برات کسر ومحاسبه ش میکنند.

آفلاین مرتضی رئیسی

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پاسخ : پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« پاسخ #3 : ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۲:۲۰ »
سلام
اگر در اظهارنامه 97% درامد را ثبت کرده اید که اشتباه بزرگی است چون در زمان رسیدگی وقتی فیشهای تکلیفی را ارائه نمائید ممیز به در امد 100درصدی شما خواهد رسیذد میتواند به همین علت کتمان درامد در نظر بگیرد. اگر اظهارنامه ارسال نکرده اید درامد را بطور کامل شناسایی کنید.قسمت اخیر ماده 97 را مطالعه کنید

آفلاین mohsenmas

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پاسخ : پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« پاسخ #4 : ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۲:۰۸ »
با سلام 3% هستش.بله همون 104 هستش,درامد معاف منظورتون چیه؟
بله این پرداختی ها جز مالیات پرداختی شما محسوب میشه.اگه مالیات درامد شما بشه 25000تومان وتا بحال 20000تومان مالیات تکلیفی پرداخت کرده باشی برات کسر ومحاسبه ش میکنند.
سلام، با تشکر.
نظام مهندسی با اداره مالیات تا الان هرسال تفاهم نامه امضا میکنه و تا یک سقفی از متراژ کاکرد رو معاف از مالیات میکنه مثلا امسال تا 4000 مترمربع نظارت معاف از مالیات هست، من هم زیر 4000 مترمربع نظارت داشتم به خاطر همین میگم معاف از مالیات هستم.

آفلاین mohsenmas

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پاسخ : پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« پاسخ #5 : ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۸:۲۲ »
سلام
اگر در اظهارنامه 97% درامد را ثبت کرده اید که اشتباه بزرگی است چون در زمان رسیدگی وقتی فیشهای تکلیفی را ارائه نمائید ممیز به در امد 100درصدی شما خواهد رسیذد میتواند به همین علت کتمان درامد در نظر بگیرد. اگر اظهارنامه ارسال نکرده اید درامد را بطور کامل شناسایی کنید.قسمت اخیر ماده 97 را مطالعه کنید
سلام، با تشکر.
چون من پس از کسر 3% از درآمدم  97% رو به عنوان درآمد دریافت کردم مقدار 97% رو وارد کردم. چون اگه 100% بزنم این مقدار که دریافت نکردم و در نرم افزار اظهارنامه برای 100 درصد درآمد مالیات محاسبه میشه.
در حقیقت اگه مامور مالیات از 3% به 100% درآمد برسد با کسر مجدد 3% به همون 97% میرسد، آیا اینکارو به اینصورت انجام نمیدن؟

آفلاین مرتضی رئیسی

xx - پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی  - متا
پاسخ : پرسش وپاسخهای مالیاتی - تکلیفی
« پاسخ #6 : ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۲۱:۲۹:۳۶ »
سلام
درامد شما 100 بوده نه 97 پس باید 100 را شناسایی کنید و پرداختهای تکلیفی تاییدی میشود برای درامد شما در غیر اینصورت ممیز حساب میکند که تکلیفی 3 باید درامد 100 باشد درنتیجه شما کتمان درامد داشته اید.البته لازم بذکر است چون مبلغ شما احتمالا با اهمیت نباشد خیلی سخت نگیرند ولی بنده بر اساس قانون و رسیدگی نظر میدهم

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالیات مستقیم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
پرسش وپاسخهای مالیاتی - پیمانکاری

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
554 مشاهده
آخرين ارسال ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۹:۱۱
توسط tali_1367
xx
پرسش وپاسخهای مالیاتی- سایر

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
572 مشاهده
آخرين ارسال ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۶:۰۲
توسط tali_1367
xx
پرسش وپاسخهای مالیاتی - انحلال

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
740 مشاهده
آخرين ارسال ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۸:۳۰
توسط tali_1367
xx
پرسش وپاسخهای مالیاتی - سود و كارمزد بانكي

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
475 مشاهده
آخرين ارسال ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۳:۴۶
توسط tali_1367
xx
پرسش وپاسخهای مالیاتی - حسابدار رسمي

نویسنده tali_1367

6 پاسخ ها
1481 مشاهده
آخرين ارسال ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۶:۴۳
توسط tali_1367
xx
پرسش وپاسخهای مالیاتی - شركتهاي تعاوني

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
389 مشاهده
آخرين ارسال ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۴:۳۴
توسط tali_1367