• linkedin

تالار تخصصی حسابداری در تلگرام


گروه تالار تخصصی حسابداری در تلگرام فعال است و همکاران در محیطی صمیمانه و تخصصی در کنار هم هستند

می توانید در قسمت جستجوی تلگرام
accmeta یا metaacc
را سرچ کرده و یا از لینکهای زیر وارد شوید

گروه
https://t.me/accmeta/

دانلودسنتر
https://t.me/metaacc/

وارد شوید.


telegram_128-min - شرایط خود اظهاری درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰ - متا

این گروه جهت تبادل نظر و انتقال تجربه در بین همکاران حسابدار ایجاد شده است.

حضورتان را ارج می نهیم

Google


normal_post - شرایط خود اظهاری درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰ - متا نویسنده موضوع: شرایط خود اظهاری درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰  (دفعات بازدید: 752 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین آزاده پرتو

از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت:

ابلاغ دستورالعمل خوداظهاری دراجرای مقررات ماده ۱۵۸ قانون مالیاتهای مستقیم

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، متن کامل این دستورالعمل به قرار زیر است:

بنا به اختیار حاصل از ماده ۱۵۸ قانون مالیاتهای مستقیم و با عنایت به آگهی منتشره در نیمه اول سال ۱۳۹۰ و در جهت اجرای مطلوبتر عدالت مالیاتی ، استفاده بهینه از منابع و توسعه و ترویج فرهنگ خود اظهاری ، سازمان امور مالیاتی کشور طرح خود اظهاری درآمد مشمول مالیات و مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰ صاحبان مشاغل موضوع بندهای الف ، ب و ج ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم ر ابه مرحله اجرا در آورده است.

بنابر این اظهارنامه‌های تسلیمی‌هر یک از مودیان که با رعایت مقررات و شرایط زیر ارائه شده باشد مشمول طرح خود اظهاری خواهد بود:

شرایط خود اظهاری :

۱- ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۰ در موعد مقرر قانونی ( حداکثر تا تاریخ ۳۱/۴/۱۳۹۱ )

۲- درج صحیح اطلاعات هویتی ،‌شماره ملی ، نشانی و کد پستی محل فعالیت در فرم اظهارنامه مالیاتی و تسلیم تصویر کارت ملی و قبض تلفن ثابت محل فعالیت به همراه اظهار نامه ( اعم از حضوری یا پستی )

۳- اظهارنامه مالیاتی شامل “ترازنامه و حساب سود و زیان ” ،”حساب در آمد و هزینه ” و خلاصه وضعیت درآمد و هزینه ” حسب مورد برای هر یک از مودیان مزبور به طور کامل تکمیل شده باشد.

۴- دفاتر روزنامه و کل و یا در آمد و هزینه حسب مورد برای عملکرد سال ۱۳۹۰ پلمپ و تحریر شده باشد ( پلمپ دفتر در آمد و هزینه

تا تاریخ ۳۰/۱۱/۱۳۹۰ مورد قبول است).

۵- ثبت نام برای دریافت شماره اقتصادی حداکثر تا تاریخ ۳۰/۸/۱۳۹۱ در سامانه WWW.TAX.GOV.IR

6- ثبت نام وارائه اظهار نامه در نظام مالیات بر ارزش افزوده .( مودیان مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده با توجه به فراخوان‌های انجام شده در صورتیکه تاکنون ثبت نام ننموده باشند ، حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۱ ثبت نام و اظهار نامه مربوط را ارائه نمایند ).

۷- پرداخت یا تقسیط مالیات ابرازی ،‌در موارد تقسیط مالیات ابرازی برای مودیانی که به صورت الکترونیکی نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نموده اند ،‌حداقل ۳۰%‌مالیات به صورت نقد به همراه اظهارنامه و مابقی در ۷ قسط مساوی ماهانه تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۱ و برای سایر مودیان حداقل ۵۰%‌ مالیات به صورت نقد به همراه اظهارنامه و مابقی در ۵ قسط مساوی ماهانه تا پایان آذرماه ۱۳۹۱ تقسیط می‌گردد. عدم پرداخت اقساط در سر رسید مقرر مانع از صدور برگ مالیات قطعی برای مودیانی که در چارچوب خود اظهاری، ‌اظهارنامه تسلیم نموده اند ، نخواهد بود . و در صورت عدم پرداخت اقساط تا پایان زمان مقرر ، از تاریخ سررسید ( تاریخ انقضای مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی ) مشمول جریمه مقرر در ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم خواهد بود. نمونه انتخابی و سایر شرایط

۸- در اجرای مقررات ماده ۱۵۸ قانون مالیاتهای مستقیم ،‌اظهارنامه‌هایی که مالیات ابرازی عملکرد سال ۱۳۹۰ آنها حداقل به میزان ۱۵ در صد رشد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۸۹ و با رعایت بندهای ۱ الی ۷ فوق و در مهلت مقرر قانونی تسلیم شده باشد مشمول خود اظهاری بوده و عمدتا بدون رسیدگی مورد قبول واقع و ۱۲ در صد از آنها با در نظر گرفتن میزان مالیات ابرازی ، سوابق مالیاتی و نوع فعالیت ، توسط اداره کل امور مالیاتی به عنوان نمونه انتخاب و رسیدگی خواهند شد. مشروط بر اینکه در سه سال اخیر به عنوان نمونه انتخاب و رسیدگی نشده باشد.

۹- مودیانی که پرونده مالیات عملکرد سال ۱۳۸۹ آنان تا زمان ارائه اظهار نامه قطعی نشده است ، آخرین مالیات قطعی شده با ۲۰%‌افزایش سالانه مبنای محاسبه حداقل رشد قرار می‌گیرد .( مشروط بر اینکه پس از آخرین عملکرد قطعی شده به عنوان نمونه رسیدگی نشده باشد).

۱۰- مودیان ردیفهای ۱ الی ۷ و ۱۲ موضوع بند الف ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم مشمول خود اظهاری نبوده و پرونده آنها کلا توسط اداره امور مالیاتی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

۱۱- مودیانی که اظهار نامه آنها به عنوان نمونه انتخاب و مورد رسیدگی قرار می‌گیرند در صورتیکه درآمد مشمول مالیات مشخصه قطعی ( قبل از کسر معافیت ) با رقم اظهار شده از طرف مودی بیش از ۱۵ درصد اختلاف داشته باشد مشمول حکم ماده ۱۹۴ قانون مالیاتهای مستقیم خواهند بود.

۱۲- در اجرای مقررات ماده ۲۲۷ قانون مالیاتهای مستقیم ،‌چنانچه طبق اسناد و مدارک ثابت شود مودی فعالیتهایی داشته که درآمد آن را کتمان نموده است در این صورت مالیات ما به التفاوت برابر مقررات مطالبه و وصول خواهد شد.

۱۳- آن دسته از مودیان موضوع بند ج ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم که فاقد اتحادیه بوده و یا اتحادیه آنها در اجرای تبصره ۵ ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم با اداره کل امور مالیاتی توافق ننموده است ، مودیان مذکور در صورت رعایت این دستورالعمل مشمول خوداظهاری خواهند بود .

۱۴- مودیانی که این دستورالعمل را رعایت ننمایند مشمول طرح خوداظهاری نبوده و پرونده آنها برابر مقررات توسط ادارات امور مالیاتی رسیدگی خواهند شد.

۱۵- مبنای تشخیص عمده فروشی یا خرده فروشی مودیان ،‌پروانه کسب صادره از سوی مراجع ذیربط می‌باشد.در مورد آندسته از مودیانی که فاقد اتحادیه می‌باشند و یا وضعیت کسبی اعضاء اتحادیه از حیث عمده یا خرده فروشی در پروانه کسب صادره تا زمان ارائه اظهارنامه مشخص نشده باشد ،‌ملاک سوابق پرونده مالیاتی می‌باشد.

Linkback: http://irmeta.com/meta/b275/t11039/
خدایا بفهمانم بی تو چه میشوم ، ولی نشانم نده
خدایا هم بفهمانم و هم نشانم بده که با تو چه خواهم شد ...
http://irmeta.com/meta/index.php?action=sgroups;sa=view;gid=46

بنر بعد از آخرین ارسال در مرجع مالیات مستقیم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
شرایط و مقررات ارسال اظهارنامه الکترونیکی مالیات عملکرد سال ۱۳۹۲ اعلام شد.

نویسنده فريدون مظفرنژاد

0 پاسخ ها
826 مشاهده
آخرين ارسال ۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۴:۴۳
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
پرداخت سهم اتاق بازرگانی از درآمد مشمول مالیات

نویسنده mehdi hejazi

0 پاسخ ها
803 مشاهده
آخرين ارسال ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۵:۵۴
توسط mehdi hejazi
xx
اقدامات مهم پس از صدور برگ تشخیص درآمد مشمول مالیات

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
626 مشاهده
آخرين ارسال ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۷:۵۹:۲۹
توسط tali_1367
xx
مازاد تجدید ارزیابی ، درآمد نیست که مشمول مالیات شود

نویسنده tali_1367

0 پاسخ ها
357 مشاهده
آخرين ارسال ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۷:۴۱
توسط tali_1367
xx
درآمد مشمول مالیات صاحبان مشاغل قبل و بعد از اصلاح قانون مالیاتها

نویسنده فريدون مظفرنژاد

0 پاسخ ها
414 مشاهده
آخرين ارسال ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵:۰۹
توسط فريدون مظفرنژاد
xx
ضرايب تشخيص درآمد مشمول ماليات عملكرد 92

نویسنده parsanjco

1 پاسخ ها
931 مشاهده
آخرين ارسال ۱۹ تیر ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۴:۵۹
توسط tali_1367
 anything