Google


normal_post - همه چیز در مورد گلاب - متا نویسنده موضوع: همه چیز در مورد گلاب  (دفعات بازدید: 23079 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
همه چیز در مورد گلاب
« : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۳:۴۷:۰۵ »
گلاب

گلاب (به ضم گاف) عرقی  است که از گل به خصوصی به نام گل محمدی و یا «گل گلاب» می‌گیرند. به دلیل تقاضای بیشتر صنعت عطرسازی برای روغن گل، گلاب محصول جانبی نسبتاً ارزان قیمتی حساب می‌شود.

گلاب دارای طعم و بوی متمایزی است و در بعضی غذاهای کشورهای آسیایی استفاده می‌شود. در ایران در بستنی، چای و شیرینی‌ها مورد استفاده زیادی دارد.

گلاب برای اولین بار در ایران قدیم از تقطیر گل رز به دست آمد.

ایرانیان از نخستین کسانی هستند که ازدوران بسیار دور به ویژه گی‌های خوراک و درمانی گل سرخ پی برده اند ، رنگ و بوی خوش آن آرامش دهنده دلها و گلبرگ‌های سرخابی فامش همواره زینت بخش سفره‌های رنگارنگ ما و جهانیان بوده است .در کاشان صدها سال است که گل سرخ ، گل محبوب و دوست داشتنی مردم و کشاورزان بوده و هست و هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سرودههای سرایندگان ستایش نشده است . در حال حاضر گلستان‌های گل محمدی دومین محصول باغی شهرستان کاشان از لحاظ وسعت سطح زیر کشت می‌باشد. وکارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی گل محمدی به ایجاد اشتغال مولد و تولید فراورده‌های گل برای عرضه به بازارهای داخلی و ویژه صادرات به بازارهای جهانی فعال هستند . از طرفی سالانه میلیون‌ها نفر از دوست داران گل سرخ داخل و خارج کشور از مراسم گل چینی و گلاب گیری آن شهرستان بازدید می نمایند. سازگاری مناسب گل محمدی با آب و هوای مناطق کوهستانی و مرتفع شهرستان موجب توسعه گلستان‌ها و فرهنگ و هنر و تمدن دیرینه گلابگیران موجب ایجاد کارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی برای تولید و عرضه فراوردهها ی گل سرخ به بازارهای داخلی و خارجی گردیده است.


[spoiler]منبع: ویکی پدیا[/spoiler]

Linkback: http://irmeta.com/meta/b1557/t3923/
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #1 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۰۰:۴۲ »
اثرات مفید گلاب در سلامتی بدن

100936651646 - همه چیز در مورد گلاب - متا

گلاب(ROSE WATER) از تقطیر گل محمدی (ROSADAMASCENA) به دست می آید که از نظر عطر در میان سایر گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد.

گل محمدی از خانواده ی گل سرخ با گل برگ هایی به رنگ صورتی است. این گل ها در خرداد ماه ظاهر می شوند و در همین ماه است که گلاب گیری انجام می پذیرد. گل محمدی رایحه ی خوشی دارد و گلاب نیز همین رایحه ی خوش را در خود تثبیت می کند.

براساس مدارک جدید، ایرانیان اولین قومی بودند که از «گل سرخ»، اسانس و گلاب را به روش تقطیر به دست آوردند و سپس این فن را به سایر نقاط دنیا انتقال دادند. «ابن سینا» دانشمند بزرگ ایرانی، تحقیقات وسیعی در مورد استخراج اسانس ها به روش تقطیر داشته است.

نام گلاب با فرهنگ سنتی و باورهای مذهبی مردم نیز درآمیخته است. گلاب خاص ایران است و جالب آن که فقط در شهر کاشان به عمل می آید.


ghamsar-rosegarden%20(3) - همه چیز در مورد گلاب - متا

پرورش گل محمدی با تاریخ «قمصر» عجین شده است. هر چند امروزه گلاب گیری از «قمصر» به «نیاسر» یکی از بخش های دیگر کاشان گسترش پیدا کرده، ولی گلاب قمصر در نوع خود هم چنان بی رقیب مانده است.

گلاب کاشان در پیشینه ی ادبیات ایران نیز رسوخ کرده و جایگاه ویژه ای داشته است، به طوری که شعرا برای تلطیف اشعار خود از نام گلاب با آمیزه ای از معشوق خود نام می برده اند.

گلاب با آئین های مذهبی همخوانی دیرینه ای دارد. به طور نمونه حدود یک قرن است که گلاب قمصر بر سر و روی دسته های سینه زنی ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) پاشیده می شود. هم چنین هر ساله کعبه را پس از پرده برداری با گلاب ایران شستشو می دهند.

کعبه را گفتم که این عطر دل انگیز از کجاست                               هاتفی گفتا که بی شک از گلاب قمصر است

از تقطیر مجدد گلاب، فرآورده ای به دست می آید که به آن « گلاب دو آتشه » می گویند. اگر مجداً گلاب دو آتشه را تقطیر کنند گلاب غلیظی از نظر اسانس به دست می آید که فوق العاده معطر بوده و در حقیقت گلاب ناب و خالص است.


در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.

در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند. در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.

اثرات مفید گلاب بر پوست بدن

یکی از مهم ترین کاربردهای گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است. یکی از موارد استفاده ی گلاب جهت پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از آن استفاده کرد.

14115211611182051822431543439159951419199 - همه چیز در مورد گلاب - متا

استفاده ی دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست است؛ بدین گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید. در این حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گردد. البته استفاده ی مداوم از این روش می تواند این اثرات مطلوب را ایجاد کند.

گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است.

گلاب حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است. برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب ( موقع خواب ) روی جوش های خود قرار دهید .

گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است. برای این کار، با استفاده از یک قطره چکان، گلاب را روی پوست سر خود بریزید.


سایر خواص درمانی گلاب :

- با توجه به اثرات قابض اسانس رز، گلاب برای زنانی که دچار کاهش میل جنسی هستند مناسب است. استفاده از این خاصیت در قدیم توسط رومیان بسیار متداول بوده است.

- به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و ضدمیکروبی، برای شست¬وشوی چشم مناسب است؛ البته گلابی که بدین منظور استفاده می شود، باید عاری از آلودگی ها و به اصطلاح استریل باشد. برای رفع خستگی و درد چشم نیز می توانید مقداری گلاب به پشت پلک های خود بمالید.

با توجه به گران بودن اسانس رز، متأسفانه بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی، حاوی اسانس مصنوعی رز هستند که خواص اسانس طبیعی را ندارند. همچنین اسانس های طبیعی که از گونه های متفرقه و غیراصلی رز تهیه می شوند نیز ممکن است خواص نام برده را نداشته یا به طور ضعیف دارای این خواص باشند.


golab1 - همه چیز در مورد گلاب - متا

- گلاب برای بیماری های گوارشی مانند نفخ، دل به هم خوردگی و اسهال مزمن مفید است.

- گلاب در رفع دردهای روماتیسمی نیز موثر است.

- از بُخور آن می توان برای درمان گلودرد و بیماری های تنفسی استفاده نمود.

- گلاب ، قلب و معده را تقویت می کند، اضطراب را از دل دور می کند.


براى معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدرى كه تولید قى نموده و صفرا را خارج نماید.

- گلاب بهترین نوشیدنی برای کسانی است که دچار خونریزی سینه و گلو هستند.

- گلاب ناراحتی سینه را از بین می برد و از ابتلا به بیهوشی جلوگیری می کند.

- نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین مى برد و بدن را تقویت مى كند.

- بوییدن گلاب براى تقویت قلب و رفع بیهوشى و تقویت حواس باطنى مفید است.

- براى معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدرى كه تولید قى نموده و صفرا را خارج نماید.

- نوشیدن و بوییدن «گلاب» سردرد را برطرف می کند، مخصوصا سردردى كه در اثر استنشاق هواى آلوده یا شنیدن سر و صدا باشد.


1842311469621918819122112613649234225197145229 - همه چیز در مورد گلاب - متا

فضیلت گلاب و گل سرخ از نظر پیامبر و امامان معصوم :

* از حضرت رسول (ص) نقل شده : " ریختن گلاب بر صورت، آب صورت را زیاد می كند و پریشانى را برطرف مى سازد."

* در حدیث دیگر فرموده كه : " هر كه گلاب بر صورت بمالد، در آن روز بدحالى و پریشانى به او نرسد، و چون گلاب را بر صورت و دست ها بمالد، حمد خدا بكند، و صلوات بر محمّد و آل محمّد بفرستد."

* از حضرت صادق (ع) نقل شده : " هر كه در روز اول ماه مبارك رمضان یك كف گلاب بر رو بریزد، در آن روز از خوارى و پریشانى ایمن گردد و هر كه در آن روز بر سرش یك كف گلاب بریزد، در آن سال از مرض سرسام و ذات الجنب ایمن گردد. "

* به سند معتبر از حضرت امیر المؤمنین (ع) منقول است كه : " حضرت رسول (ص) هر دو كف را از گل سرخ پر كرده و به من عطا فرمودند، چون نزدیك به مشام خود بردند، فرمودند كه این بهترین گل هاى بهشت است، بعد از گل مورد. "

نیره ولدخانی – کارشناس علوم تغذیه تبیان

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
منابع:

- کتاب «زبان خوراكی ها»، جلد سوم، نویسنده : دكتر غیاث الدین جزایرى

- ماهنامه دنیای تغذیه ، شماره 25

- ماهنامه تغذیه و سلامتی ، شماره 35

- AHL-UL-BAYT.ORG/NEWLIB/AKHLAGH/HELEYAT/010.HTM

- CATFAERIES.COM/BULGARIAN.HTML

- ROSEMAGAZINE.COM/PAGES/THERAPEUTIC.ASP

منبع: سایت تغذیه و سلامت
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #2 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۶:۱۷ »
گلاب

معروفترين نوع عرقيات گلاب است كه از گل سرخ گرفته مي‌شود. گفته مي‌شود كه حضرت محمد(ص) از عطر اين گل استفاده مي نمودند و به همين دليل گل سرخ را با نام گل محمدي نيز مي‌شناسند.


IMAGE634101241428125000 - همه چیز در مورد گلاب - متا

گلاب درانواع مختلف كه عبارتند ازگلاب دوآتشه،گلاب ممتاز،گلاب اعلا، گلاب يك‌ويك وگلابهاي معمولي دوكيلويي،سه كيلويي و... توليد مي‌شود. گلاب دوآتشه از عرق‌كشي دوباره گلاب معمولي حاصل مي‌شود كه كيفيت عالي دارد.
گلاب ازنظرخواص گرم بوده و براساس طب قديم داراي خاصيت شفابخشي مي‌باشد، گلاب براي تقويت اعصاب و قلب بسيار سودمند است. از گلاب بعنوان معطركننده،انواع شيريني و حلوا استفاده مي شود. همچنين براي خوشبو كردن مجالس وشستشوي اماكن متبركه بكار ميرود بطوري كه ازگلاب ناب هرسال در موسم حج براي شستشوي خانه كعبه و ضريح مطهر امامزادگان استفاده مي شود و رايحه دل انگيز عطر گل محمدي خوشبو كننده لباسها و سجاده‌ها نيز مي باشد.


هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #3 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۹:۱۵ »
گلاب

مقدمه

سرزمین پهناور ایران گنجینه‌ای سرشار ار منابع گوناگون می‌باشد. توجه به گل و گلاب بعنوان نمونه‌ای از این منابع از جنبه‌های مختلف در تاریخ مدنظر بوده است. در حال حاضر بطور مسلم پرورش انواع گل‌های تزیینی و گل‌های معطر ضمن برآوردن نیازهای روزافزون داخلی از جنبه اشتغال‌زایی و رونق بخشیدن به صادرات و افزایش درآمد ناخالص ملی نقش بسزایی ایفا می‌نماید. پرورش گل محمدی براساس اصول فنی به زراعی و روش‌های نوین کشاورزی توسط پرورش‌دهندگان ، اتخاذ سیاست‌های سنجیده صادراتی از سوی دولت ، رعایت اصول موازین استاندارد ملی و بین‌المللی در فرآوری از سوی تولیدکنندگان گلاب و ارتقای سطح کیفی آن باعث رونق روزافزون این محصول می‌گردد. امروزه تجارت اسانس‌های گیاهی از مرحله کشت گیاهان اسانس‌دار تا مرحله فروش و بازاریابی فرآورده‌های حاصل از آن ، از یک ساختار کلی و مشخص با عنوان صنعت اسانس تبعیت می‌کند و بسیاری از کشورهای قدرتمند نظیر فرانسه ، آمریکا ، بلغارستان ، برزیل ، روسیه و غیره آن را در برنامه‌های اقتصادی خود قرار داده‌اند.


ghamsar-rosegarden%20(4) - همه چیز در مورد گلاب - متا

جایگاه گلاب در ایران

کشور ایران با سابقه کهن از دیرباز تاکنون مهد پرورش گل محمدی و تولید گلاب و فرآورده‌های گیاهی و داروهای گیاهی در جهان می‌باشد بطوریکه از مراکز مهم پزشکی بوده و کتب دانشمندان ایرانی مانند ابوعلی‌سینا و رازی که حتی تا عصر حاضر نیز جزو منابع معتبر قابل استفاده در دانشگاه‌ها بشمار آمده است، دلیل واضح و مستند بر این مقوله می‌باشد. کشت گل محمدی و تولید گلاب ، از محصولات سنتی و صنعتی کشور ما ایران بشمار می‌آید و از نظر اشتغال‌زایی و بعنوان کالای صادراتی حایز اهمیت می‌باشد. گلاب ایران بواسطه وجود رایحه معطر آن که ناشی از شرایط اقلیمی کشت و پرورش گل محمدی می‌باشد، شهرت جهانی داشته بطوری که کشور ما در صنعت گلاب‌گیری در جهان مزیت نسبی دارد. از افتخارات این کشور همین بس که هر ساله کعبه آمال میلیون‌ها مسلمان عاشق با گلاب ایران شستشو داده می‌شود و سایر اماکن معتبر که نیز در سرتاسر بلاد اسلامی نظیر مساجد و حرم‌ها با گلاب عطرآگین می شوند. در این میان خطه کاشان دارای مستعدترین آب و هوا و خاک برای تولید و پرورش گل سرخ محمدی است.

استخراج مواد معطر گل

از تقطیر گل‌های تازه گل محمدی با روش‌های مختلف ، مواد معطر آن استخراج می‌شود این روش‌ها در کشورهای مختلف تولید کننده مانند ایران بلغارستان ، ترکیه ، آرژانتین ، اسپانیا ، پرتغال ، سوئیس کاملا باهم تفاوت دارند. در ایران مناطقی مانند قمصر و توابع دیگر کاشان سابقه دیرینه در امر تولید گلاب و اسانس از گل محمدی دارند.

روشهای استخراج اسانس گل سرخ محمدی

استخراج اسانس گل سرخ از سه روش امکان‌پذیر است:
استخراج از طریق تقطیر با آب شامل تعلیق گل‌ها در آب و جوشاندن آن‌ها و سپس خنک‌کردن بخارات و جمع آوری آنها می‌باشد. در این روش مقدار مشخصی از گل سرخ محمدی را براساس گنجایش مخازن با مقداری آب که حدود 3 تا 4 برابر وزن گل می‌باشد تقطیر می‌‌کنند. کاربرد دما در عمل تقطیر باید خیلی آهسته و ملایم باشد. بعبارتی افزایش ناگهانی دما ، بعضی از اجزای معطر سبک‌تر را با هوای باقی‌مانده در دستگاه تقطیر خارج خواهد کرد. براساس گزارشاتی که ارایه گردیده است تا زمانی که در دستگاه تقطیر یک لیتر گلاب از هر کیلو گل سرخ محمدی جمع ‌آوری گردد عمل تقطیر ، گلاب و اسانس اول می‌باشد. بار اسانس که از تقطیر اول بدست می‌آید کم است زیرا مقدار زیادی از اسانس گل سرخ محمدی در گلاب محلول بوده و برای جدا کردن این اسانس ، محلول گلاب حاصله باید تقطیر شود. لازم به ذکر است که در ایران و هندوستان از روش تقطیر با آب برای تهیه اسانس گل سرخ محمدی استفاده می‌گردد. البته در برخی مناطق ایران ایران روش تقطیر با بخار و آب با هم بکار گرفته می‌شود. در دو روش ذکر شده بدلیل وجود ترکیبات ناپایدار که در دمای بالا ، آسیب دیده یا بطور کلی از بین می‌روند، بازده عمل چندان مطلوب نمی‌باشد. بنابراین روش دیگری نیز برای جداسازی ترکیبات معطر از گل بکار می‌رود که استخراج با حلال نامیده می‌شود. در این روش میزان فنیل الکل که ماه موثر اسانس می‌باشد 10 برابر بیش از محصول حاصل از تقطیر با بخار است.


4_kash - همه چیز در مورد گلاب - متا

تولید گلاب از گل محمدی

گلاب به حاصل تقطیر گل‌های سرخ محمدی و از خانواده Rosaceae تازه چیده شده و مخلوط آن با آب تحت روشهای مختلف با شرایط خاص که اسانس اضافی آن از محلول آبکی جدا شده است، اطلاق می‌گردد. گلاب در ایران به دو روش سنتی و صنعتی تولید می‌گردد.


تولید سنتی گلاب

تولید گلاب به روش سنتی از قدیم‌الایام در ایران مرسوم بوده است. گلاب اولین بار توسط ابوعلی‌سینا استخراج و گوهر گل سرخ یا جوهر گل سرخ نام گرفته است. در تولید سنتی گلاب مقادیر مشخصی از گل محمدی و آب را که به ازای هر کیلوگرم گل یک لیتر می‌باشد در یک دیگ مسی محصول می‌ریزند و سپس درپوش روی دیگر را قرار داده و با تعبیه نمودن واشر لاستیکی مابین دیگ و درپوش دیگ که باعث جلوگیری از نشست بخارات می‌باشد، محکم می‌بندند. روی در دیگ سوراخی وجود دارد که به لوله‌های استیل یا آلومینیومی متصل و سر دیگر لوله به ظرف مسی که پاچ می‌نامند منتهی می‌شود و بخارات حاصل از تقطیر پس از عبور از این لوله در پاچ مسی که در داخل آن آب و یا آب سرد قرار دارد به تدریج سرد شده و گلاب حاصل می‌شود مدت زمان گلاب‌گیری در روش سنتی معمولا 5 تا 7 ساعت می‌باشد و از یک کیلوگرم گل محمدی 1.5 کیلوگرم گلاب بدست می‌آید که 500 گرم اولیه بسیار خوشبو و غلیظ‌تر است.

تولید صنعتی گلاب

در تولید گلاب بروش صنعتی از ماشین آلات پیشرفته که قطعات آن از استیل زنگ‌نزن می‌باشد، استفاده می‌شود. ابتدا گل محمدی و آب در دیگ‌های استیل قرار گرفته و با حرارت‌دادن غیر مستقیم که معمولا بخار آب می‌باشد، از لابلای مخلوط گل و آب عبور داده می‌شود. مراحل تقطیر انجام و بخارات حاصله در مبردها که دارای لوله آب با جریان آب سرد می‌باشند، خنک و به مایع تبدیل می‌گردند و سپس به مخازن استیل گلاب منتقل می‌شوند. از این مرحله عملیات پاستوریزاسیون و صاف نمودن گلاب شروع می‌گردد و پس از گرم نمودن گلاب تا 80 درجه سلسیوس ، از فیلترهای مخصوص کاغذی یا پلاستیکی بسیار ریز عبور داده شده و سپس در منبع پرکردن بطری‌ها قرار می‌گیرد. گلاب همچنان که داغ می‌باشد به داخل بطری‌های شیشه‌ای یا پلی‌اتیلن که قبلا با آب داغ شسته شده و میکروب‌زدایی گردیده هدایت و پس از دربندی با درب آلومینیومی یا پلاستیکی غیر قابل نفوذ ، بر روی بطری‌ها برچسب‌گذاری می‌شود و در داخل کارتن قرار می‌گیرند. در روش صنعتی با توجه به رعایت موازین مختلف در حین تولید و بسته‌بندی، گلاب حاصله از نظر ویژگی‌های فیزیک و شیمیایی و میکروبی مطابق استاندارد خواهد بود. عطر گل محمدی بصورت لایه زرد رنگ و چرب مانند ، سبک ، ، غیر محلول و نیمه جامد با توده کریستالی در حین تقطیر بر روی سطح گلاب قرار می‌گیرد.

33-046 - همه چیز در مورد گلاب - متا

ویژگی فیزیکی و شیمیایی گلاب

    * گلاب باید از آب کاملا بهداشتی تولید گردد.
    * گلاب باید کاملا زلال ، بیرنگ ، بدون سرد و رسوب و فاقد ذرات خارجی باشد.
    * دارای بوی مطبوع گل سرخ ، مزه مایل به تلخی ، فاقد بوی پختگی و ترشیدگی و دارای طعمی مطبوع و مختصری مایل به تلخی باشد.
    * میزان اسانس گلاب حداقل 12 میلی گرم در 100 سانتی‌متر مکعب باشد.
    * عدم استفاده از اسانس‌های تقلبی و سنتزی در تولید گلاب.
    * مطابق بودن گلاب با فاکتورهای PH ، وزن مخصوص ، عدد اسیدی ، عدد استر ، عدد اکسیداسیون و الکل اتیلیک طبق استاندارد ملی ایران.
    * از بطری‌های شیشه‌ای شفاف نو ، استریل شده و بدون حباب هوا و یا ظروف پلاستیکی پلی اتیلن که جهت مصرف مواد غذایی مناسب باشد استفاده شود.
    * از درب غیرنفوذ آلومینیومی و یکبار مصرف استفاده شود.
    * دارای برچسب مناسب حاوی درج اطلاعات شامل: نام کالا ، میزان اسانس ، تاریخ تولید و انقضا ، حجم بطری ، سری ساخت ، نام و نشانی تولید کننده باشد.
    * از کارتن‌های مناسب و مقاوم جهت بسته‌بندی استفاده شود و نوع بسته‌بندی و شکیل باشد.


ویژگی‌های میکروبیولوژی گلاب

گلاب باید قبل از بسته‌بندی و عرضه به بازار کاملا پاستوریزه و میکروب‌زدایی شود و آزمون هفت فاکتور میکروبی زیر جهت مطمئن بودن و هماهنگی با استانداردهای ملی برای آن انجام می‌شود.

    * شمارش کلی باکتری‌های هوازی فروفیل
    * باکتری‌های کلیفرم
    * استرپتوکک‌های گروه D لانسفید
    * پزودومونای آئروژینوزا
    * کلستریدیوم‌های احیا کننده سولفیت
    * کپک‌ها
    * مخمر‌ها


مصارف گلاب

گلاب با طبیعت گرم در صنایع غذایی و در تهیه شربت‌ها ، خوشبو نمودن شیرینی‌جات و در صنایع دارویی و آرایشی در خوشبو نمودن تعدادی از داروها و پمادها بکار می‌رود. در طب سنتی از گلاب جهت دفع دل‌درد شدید و از مخلوط گلاب و نبات برای تقویت اعصاب معده و رفع درد معده ، خونریزی و از مخلوط گلاب و سرکه جهت شتسوی دهان استفاده می‌شود. بوییدن و مالیدن گلاب به بدن باعث معطر شدن و ایجاد نشاط و تقویت اعصاب ، قلب ، حواس و رفع سردرد می‌گردد.

نتیجه‌گیری

با توجه به شهرت جهانی گلاب ایران باید کوشش فراگیر و تلاش مضاعف در جهت ارتقای روزافزون کیفیت این فرآورده و رقابت کیفی این محصول در بازارهای داخلی و خارجی گردد تا صنعت گلاب ایران جایگاه و اصالت خود را از دست ندهد. صنعت گلاب‌گیری علاوه بر اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد حاصل از فروش گلاب می‌تواند بعنوان یکی از جاذبه‌های سیاحتی و توریستی جهت بازدید از کارگاهها و کارخانجات تولید گلاب و همچنین مناظر زیبا و دلپذیر و معطر گلستان‌هاب گل محمدی در کشور ما باشد و این امر باعث ایجاد و توسعه صنعت گردشگری و خدمات توریستی شده و از نظر درآمد ملی حایز اهمیت می‌باشد.

[spoiler]منبع: سایت دانشنامه[/spoiler]
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #4 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۸:۵۶ »
درباره خواص گلاب بيشتر بدانيم

ارديبهشت با فصل گلاب و گلاب ‌گيري در ذهن همه ما نقش بسته است. حالا كه فصل گل‌هاي خوشبوي محمدي است ، ‌خوب است درباره خواص گلاب و راه هاي شناخت گلاب مرغوب نيز اطلاعاتي داشته باشيم. گلاب ، مايع ارزشمندي است كه توليد آن براي اولين بار به كشور ما برمي‌گردد.

اين مايع همان اسانس رز (گل ‌محمدي) است كه تا امروز 200 نوع از آن شناسايي شده است، اما تنها دسته محدودي از آن را در تهيه گلاب مورد استفاده قرار مي‌دهند.

اين گل بهاري از اواسط ارديبهشت تا اواخر خرداد رويش دارد و از خواص درماني فراواني برخوردار است. طبيعت گلاب گرم است و مقوي معده، قلب، كبد و اعصاب بوده و آرامبخشي قوي به حساب مي‌آيد. به همين دليل است كه قديمي‌ترها مصرف گلاب را در روزهاي سخت و پرتنش لازم مي‌دانستند. اين مايع خوشبو و معطر تا حدودي تحريك‌كننده جريان خون بوده و بافت پوست را به توليد سلول‌هاي جديد تحريك مي‌كند.

خوردن گلاب براي رفع سردرد و بوي بد دهان مفيد است و همچنين تحريك‌كننده هورمون‌ها بوده و ميل جنسي را افزايش مي‌دهد و تا حدودي تنظيم‌كننده قاعدگي است. خوردن گلاب را به بيماران قلبي توصيه مي‌كنيم و نوشيدن روزانه يك ليوان دوغ مخلوط با گلبرگ‌هاي گل‌ محمدي را براي تنظيم كار جهاز هاضمه خصوصا در روزهاي گرم سال پيشنهاد مي‌كنيم.

طبق سنت قديم، براي هر 30 كيلوگل، 50 ليتر آب در نظر مي‌گيرند كه گلاب حاصل از اين مقدار 30 ليتر است و به آن «گلاب مايه يا عطري» گويند. از تقطير مجدد گلاب مايه، فرآورده‌اي به دست مي‌آيد كه به آن «گلاب دو آتشه» يا استاندارد گفته مي‌شود.

اين نوع مرغوب‌تري از گلاب است كه مزه و بوي آن بسيار تلخ‌تر از گلاب مايه است ولي به دليل آن‌كه آب به كار رفته در آن بيشتر تبخير شده و گلاب حاصله غليظ‌تر است بيشترين اثر درماني را دارد لذا تهيه اين گلاب براي مصارف خانگي و درماني مناسب است. البته از تقطير مجدد، گلاب دوآتشه غليظ‌تري به دست مي‌‌آيد كه بسيار معطر است و در حقيقت آن را «گلاب ناب و خالص» مي‌نامند كه كمتر در بازار عرضه مي‌شود.

گاهي نيز از گل‌هايي كه به صورت تفاله درآمده‌اند به همراه كمي گل تازه براي توليد مجدد گلاب استفاده مي‌شود كه گلاب به دست آمده را «پساب» گويند كه كيفيت بسيار نازلي دارد و طبيعتا اثرگذاري ضعيفي داشته و در اصل خاصيت درماني ندارد.

6e2cfe24a5efdb57de13b3dfe8151b32 - همه چیز در مورد گلاب - متا

توصيه‌ها
1ـ از آنجا كه گلاب در اثر ماندگاري زياد اثر خود را از دست مي‌دهد نبايد آن را بيش از يك سال نگه داشت. گلاب را بايد در يخچال و ظروف شيشه‌اي رنگي نگهداري كنيد و اين را بدانيد كه اسانس گلاب نسبت به مواد تشكيل‌دهنده ظروف پلاستيكي واكنش نشان داده و كيفيت خود را از دست مي‌دهد. لذا از نگهداري آن در اين نوع ظروف اجتناب كنيد.

2ـ محيط و تمامي وسايلي كه براي توليد گلاب به كار مي‌روند بايد استريل باشد. زيرا در غير اين صورت، قارچ و كپك مي‌تواند در آن رشد كرده و به اين ترتيب موجب كدورت گلاب و تجزيه مواد موثره آن شود كه به اين ترتيب نه‌تنها اثر درماني نخواهد داشت، بلكه عوارض جانبي نيز دارد لذا ‌هنگام خريد گلاب به شفافيت آن توجه كنيد و محصولي را كه داراي تاريخ مصرف و كد بهداشتي است انتخاب نماييد.

3ـ توجه داشته باشيد با مصرف گلاب در بالاي مايع آن هوا جمع خواهد شد كه اكسيژن آن مي‌تواند موجب اكسيد‌ شدن اسانس گلاب شود كه با وجود آن‌كه ضرري براي مصرف‌كننده ندارد، فايده‌اي هم نخواهد داشت.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
منبع خبر : جام جم -
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #5 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۷:۴۷ »
چای با گلاب

مواد لازم:

▪ چای کیسه ای=۲ عدد
▪ هل=نصف قاشق غذاخوری
▪ گلاب=۱ قاشق غذاخوری
▪ شکر=۲ قاشق غذاخوری
▪ آب=۴ لیوان


طرز تهیه:


آب را روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید و در حالی که آب در حل جوشیدن است شکر+چای کیسه ای را به آن اضافه می کنیم.سپس هل و گلاب را به چای اضافه نموده و بعد از ۱۵ دقیقه میل می کنیم.
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #6 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۴:۵۲:۴۱ »
دانستني هايي درباره «گلاب» و تاثير آن بر سلامتي انسان

«گلاب» يکي از عرقيات گياهي معطري مي باشد که داراي خواص بسياري است;آيا از اين خواص اطلاعي داريد؟ «گلاب» يا  WATER ROSE  از تقطير گل محمدي بدست مي آيد که از نظر عطر در ميان ساير گل ها ممتاز است و خواص درماني فراواني دارد. از تقطير مجدد گلاب، فرآورده اي بدست مي آيد که به آن «گلاب دوآتشه» مي گويند و اگر مجددا گلاب دوآتشه را تقطير کنند، گلاب غليظي از نظر اسانس بدست مي آيد که فوق العاده معطر بوده و در حقيقت گلاب ناب و خالص است. در طب سنتي «گلاب» بعنوان گرمي شناخته مي شد که  PH  خون را به سمت قليايي مي برد. همچنين «گلاب» در طب سنتي مصارف درماني بسياري داشت. بعنوان مثال; دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روي دندان پوسيده تسکين مي بخشيدند.
  اثرات مفيد «گلاب» بر پوست بدن
- يکي از مهم ترين کاربردهاي گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب براي انواع پوست ها بخصوص پوست هاي خشک و حساس مناسب است. يکي از موارد استفاده گلاب جهت پاک کردن پوست مي باشد و مي توان بجاي محصولات شيميايي پاک کننده، از آن استفاده کرد. استفاده ديگر آن جهت طراوت و تازگي پوست است; بدين گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بماليد. در اين حالت اسانس موجود در گلاب به سرعت جذب پوست مي شود که با توجه به اثرات آن در افزايش جريان خون، باعث شادابي پوست مي گردد. البته استفاده مداوم از اين روش مي تواند اين اثرات مطلوب را ايجاد کند.

ghamsar-outlook2 - همه چیز در مورد گلاب - متا

- گلاب  به دليل داشتن خاصيت ضدعفوني کننده و هيدراته (آبدار) کردن براي پوست سر و مو مفيد است.
- گلاب  براي رفع جوش هاي بدن نيز موثر است. براي اين کار مقداري گلاب را با جوش شيرين مخلوط کنيد تا خمير نرمي بدست آيد. سپس اين خمير را مدت يک ساعت يا تمام شب (موقع خواب) روي جوش هاي خود قرار دهيد.
- با  توجه به اثرات قابض اسانس رز، گلاب براي زناني که دچار کاهش ميل جنسي هستند مناسب است. استفاده از اين خاصيت در قديم توسط روميان بسيار متداول بوده است.
- به  دليل داشتن خاصيت ضدعفوني کننده و ضدميکروبي، براي شستشوي چشم مناسب است; البته گلابي که بدين منظور استفاده مي شود، بايد عاري از آلودگي ها و به اصطلاح استريل باشد. براي رفع خستگي و درد چشم نيز مي توانيد مقداري گلاب به پشت پلک هاي خود بماليد.
- گلاب  براي بيماري هاي گوارشي مانند; نفخ، دل به هم خوردگي و اسهال مزمن مفيد است.
- گلاب  در رفع دردهاي روماتيسمي نيز موثر است.
- از  بخور گلاب مي توان براي درمان گلو درد و بيماري هاي تنفسي استفاده نمود.
- گلاب،  قلب و معده را تقويت مي کند و اضطراب را از دل دور مي کند.
- گلاب  بهترين نوشيدني براي کساني است که دچار خونريزي سينه و گلو هستند.
- گلاب  ناراحتي سينه را از بين مي برد و از ابتلا به بيهوشي جلوگيري مي کند.
- نوشيدن گلاب خنک، گرمي درون را از بين مي برد و بدن را تقويت مي کند.
- بوييدن گلاب براي تقويت قلب و رفع بيهوشي و تقويت حواس باطني مفيد است.
- گلاب براي معالجه اشخاص گرمازده، بهترين راه خورانيدن گلاب همراه با مقداري يخ است، بقدري که توليد قي نموده و صفرا را خارج نمايد.
- نوشيدن و بوييدن گلاب سردرد را برطرف مي کند، مخصوصا سردردي که در اثر استنشاق هواي آلوده يا شنيدن سر و صدا باشد.
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #7 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۳:۰۰ »
عطر گلاب در دروازه تمدن جهان

با آغاز فصل بهار سرتاسر ایران زمین، سرشار از زیبایی‎های نخستین فصل سال، میزبان گردش‎گرانی می‎شود که از دور و نزدیک قصد سفر کرده‎اند تا بهار را در شهرها و جای‎جای این سرزمین بیشتر باور کنند. آیین‎ها و مراسم سنتی که در این روزها در شهرهای مختلف ایران برگزار می‎شود، مقصد اصلی این گردش‎گران است؛ گردش‎گرانی که هم می‎توانند منابع گردش‎گری کشور را بیشتر و بهتر کشف کنند و هم باعث رونق صنعت گردش‎گری در گوشه و کنار آن شوند.

هر سال با آغاز اردی‎بهشت، وقتی میان کویر، زمین‎های سرسبز استان کاشان پوشیده از گل‎های صورتی‎رنگ محمدی می‎شود، عطر مست‎کننده آن، نوید آیین سنتی «گلاب‎گیری» را می‎دهد. آیینی که از سالیان دور، بهار اهالی قمصر، نایین و دیگر شهرهای کاشان را معنا می‎دهد و همین مراسم، سال‎ها مقصد اصلی سفر اکثر گردش‎گرانی است که می‎خواهند از نزدیک شاهد این آیین سنتی بهاری باشند.

جاده‎های منتهی به شهر کوچک کاشان که این سال‎ها با وجود استقبال از توریست‎های بسیار، وسعت چندانی پیدا نکرده‎اند، برای میزبانی از این گردش‎گران که گاهی روزانه تعدادشان به حدود یک میلیون نفر می‎رسد، در پنجشنبه‎ها و جمعه‎های اردی‎بهشت با ترافیک اتوبوس‎ها و سواری‎های شخصی روبه‎رو می‎شوند.

تبلیغات درباره آیین گلاب‎گیری در خارج از ایران و تبلیغات شفاهی که در خود ایران همه‎جا دهان به دهان نقل می‌شود، وجود بناهای تاریخی و جاذبه‎های گردش‎گری که می‌توانند همزمان با مراسم گلاب‎گیری مورد استفاده قرار بگیرند، نزدیکی مسیر کاشان به پایتخت، سنتی ماندن آداب گلاب‎گیری و خلق و خوی اهالی شهر کاشان و... همگی باعث شده تا «گلاب‎گیری» در شهرهای بزرگ و حتی روستاهای کاشان، هر سال با استقبال تعداد بیشتری از گردش‎گران ایرانی و خارجی روبه‎رو شود. به‎طوری‎که به گفته عباس سلیمانيان، (معاون گردش‎گري اداره ميراث فرهنگي، گردش‎گري و صنايع دستي كاشان)، تعداد تخت‎های اقامتی شهر کاشان، قمصر و نیاسر در روزهای گلاب‎گیری جواب‎گوی همه گردش‎گران نیست. بنابراین هتل‎های اميركبير (۳ ستاره)، سياح (۲ ستاره) و هتل آپارتمان‎های كوثر و گلشن و گلستان قمصر كاشان و سه مهمان‎سرای آن و حتی «خانه تاريخي احسان» هم که به صورت اقامتگاه سنتي ميزبان مسافران است، نمی‎توانند پذیرای این تعداد گردش‎گر باشند.

سلیمانیان معتقد است: «این سال‎ها که آیین گلاب‎گیری به عنوان یک جاذبه گردش‎گری، بیش از گذشته به گردش‎گران داخلی و خارجی شناسانده شده است و مراسم و جشنواره گلاب‎گیری، به‎جای یک‎روز در تمام روزهای ماه اردیبهشت معمول برگزار می‎شود، توسعه امکانات مناسب برای پذیرایی از گردش‎گران به نیاز اصلی شهرهای کاشان، قمصر و نیاسر بدل شده است. طبق آماری که ما از بازدید خانه‎های تاریخی کاشان داریم، در ماه اردیبهشت روزانه حدود یک میلیون نفر از کاشان بازدید می‎کنند که مسلما این تعداد، تنها بخشی از گردش‎گرانی هستند که برای بازدید از آیین گلاب‎گیری به استان کاشان سفر کرده‎اند. چین، ژاپن، آمریکا و اروپا و همچنین تمامی شهرهای ایران به خصوص تهران مبدا اصلی بازدید‎کنندگان از مراسم گلاب‎گیری هستند. اکثر تورهای شهرهای بزرگ، اردی‎بهشت ماه خودشان را به تورهای گلاب‎گیری اختصاص می‌دهند؛ اما متأسفانه جاده‎های منتهی به شهرهایی که مراسم گلاب‎گیری در آن‎ها انجام می‎شود و تعداد تخت‌های اقامتی این شهرها، توان پذیرایی از این تعداد میهمان را ندارند. از این‎رو، گسترش امکانات گردش‎گری برای رونق این آیین که هر ساله انجام می‎شود، از اهداف اصلی سازمان میراث و گردش‎گری کاشان است.»

نزدیک به یک قرن از عمر این آیین باستانی بهاری می‌‌گذرد و این روزها 7500 خانوار کاشانی در برزک، قمصر، مرکزي، نياسر، شهر مشکات، حومه کاشان به‎ويژه دشت ناجي‎آباد و مناطق کوهستاني آزران؛ جوشقان و کامو به کشت گل‎محمدی مشغولند. وسعت گلستان‌های گل‎محمدی کاشان به 1200 هکتار می‎رسد؛ ‌زمین‌های سبز و صورتی رنگی که علاوه‎بر جذب گردش‎گران در طول فصل گل و گلاب، برای حدود 100 هزار نفر نیز ایجاد اشتغال می‌کنند و امسال طبق پیش‌بینی جهاد کشاورزی کاشان پنج هزار تن گل محمدي از گلستان‎هاي مناطق مختلف کاشان برداشت خواهد شد و بيش از 78 ميليارد ريال درآمد ناخالص براي گل‌کاران به همراه خواهد آورد.

درآمدی که در صورت ساماندهی و برنامه‌ریزی دقیق‎تر سازمان گردش‎گری، می‌تواند منبع درآمد بیشتری برای گل‌کاران، ‌گلاب‌گیران و حتی سازمان گردش‎گری کاشان باشد. دیدار از کارگاه‌های سنتی گلاب‎گیری جذاب‎ترین بخش سفر در روزهای جشن گلاب کاشان است که اگر در فضای وسیع‌تر به فعالیت بپردازند، می‌توانند روزانه بیش از یک میلیون گردش‎گر را مهمان شهر کاشان کنند.

بهترین کارگاه‌های سنتی گلاب‌گیری در قمصر و نیاسر کاشان فعالیت می‌کنند. برای مسافرت به این دو شهر، ابتدا باید خود را به کاشان رساند. قمصر در جنوب و نیاسر در غرب کاشان قرار دارد. فاصله تهران تا کاشان 246 کیلومتر است. از کاشان تا قمصر و نیاسر هم حدود 30 کیلومتر و بهترین زمان برای گشت‎و‎گذار میان باغ‌های گل‎محمدی و دیدن مراسم گلاب‎گیری؛ قبل از طلوع آفتاب تا یک ساعت بعد از آن است.


 نويسنده:   عليرضا  -   مجيدي
● منبع: هفته نامه - پنجره - 1388 - شماره 2 - تاريخ شمسی نشر 00/02/1388
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #8 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۵:۴۶ »
تقويت اعصاب با گلاب

براي رفع اندوه و افسردگي و تقويت اعصاب، بوييدن گل سرخ مفيد است

گل سرخ درختچه اي است کوچک با شاخه هاي گل دهنده و خميده وتيغ دار.
نوع خيلي معطرگل سرخ را «گل محمدي» يا «گل گلاب» مي نامند که درقمصر کاشان به صورت گسترده کشت مي شود.
ازجمله خواص گل سرخ مي توان به مسهل بودن آن درجهت رفع يبوست اشاره کرد. 20 گرم از گلبرگ هاي گل سرخ رابا20گرم سنا صبح ها به صورت دم کرده ميل نماييد. توجه داشته باشيد که اين دم کرده را بايد کاملا ناشتا مصرف کنيد.
همچنين براي رفع اندوه و افسردگي وتقويت اعصاب بوييدن گل سرخ مفيد است.
ازگل محمدي، گلاب و ازگل سرخ عطر و اسانس تهيه مي شود.گلاب طبيعتي گرو و سرد دارد ولي تمايل آن بيشتر  به سردي است و همين باعث مي شود که بسياري، گلاب را با طبيعت سرد بشناسند.

1 - همه چیز در مورد گلاب - متا

ازجمله خواص ديگر گلاب مي توان به موارد زير اشاره کرد:
- پنجاه گرم از آن مقوي قلب ودهانه معده است وبراي رفع خونروي ازسينه و رفع خشونت سينه و درد معده و روده ها و دل پيچه و تسکين درد کبد و طحال مفيد است.
- براي درمان بي اشتهايي پس از روزه گرفتن يا رژيم، هرروز کمي گلاب با کمي عسل مخلوط کرده و ميل کنيد.
- بوکردن آن براي سردرد و درد چشم مفيد است.
- مخلوط گلاب با سياه دانه کوبيده، به صورت ضماد(پماد) سودا را درمان مي کند.


[spoiler]کتايون شافعي
فراور گياهان دارويي
سایت نسیم آرامش[/spoiler]
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #9 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۰۱:۵۰ »
گلاب خوب    
      
5_8603210570_L600 - همه چیز در مورد گلاب - متا
   
این مایع همان اسانس رز (گل محمدی) است که تا امروز ۲۰۰ نوع از آن شناسایی شده است، اما تنها دسته محدودی از آن را در تهیه گلاب مورد استفاده قرار می دهند.
این گل بهاری از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد رویش دارد و از خواص درمانی فراوانی برخوردار است. طبیعت گلاب گرم است و مقوی معده، قلب، کبد و اعصاب بوده و آرامبخشی قوی به حساب می آید. به همین دلیل است که قدیمی ترها مصرف گلاب را در روزهای سخت و پرتنش لازم می دانستند. این مایع خوشبو و معطر تا حدودی تحریک کننده جریان خون بوده و بافت پوست را به تولید سلول های جدید تحریک می کند.
خوردن گلاب برای رفع سردرد و بوی بد دهان مفید است و همچنین تحریک کننده هورمون ها بوده و میل جنسی را افزایش می دهد و تا حدودی تنظیم کننده قاعدگی است. خوردن گلاب را به بیماران قلبی توصیه می کنیم و نوشیدن روزانه یک لیوان دوغ مخلوط با گلبرگ های گل محمدی را برای تنظیم کار جهاز هاضمه خصوصا در روزهای گرم سال پیشنهاد می کنیم.
طبق سنت قدیم، برای هر ۳۰ کیلوگل، ۵۰ لیتر آب در نظر می گیرند که گلاب حاصل از این مقدار ۳۰ لیتر است و به آن «گلاب مایه یا عطری» گویند. از تقطیر مجدد گلاب مایه، فرآورده ای به دست می آید که به آن «گلاب دو آتشه» یا استاندارد گفته می شود.
این نوع مرغوب تری از گلاب است که مزه و بوی آن بسیار تلخ تر از گلاب مایه است ولی به دلیل آن که آب به کار رفته در آن بیشتر تبخیر شده و گلاب حاصله غلیظ تر است بیشترین اثر درمانی را دارد لذا تهیه این گلاب برای مصارف خانگی و درمانی مناسب است. البته از تقطیر مجدد، گلاب دوآتشه غلیظ تری به دست می آید که بسیار معطر است و در حقیقت آن را «گلاب ناب و خالص» می نامند که کمتر در بازار عرضه می شود.
گاهی نیز از گل هایی که به صورت تفاله درآمده اند به همراه کمی گل تازه برای تولید مجدد گلاب استفاده می شود که گلاب به دست آمده را «پساب» گویند که کیفیت بسیار نازلی دارد و طبیعتا اثرگذاری ضعیفی داشته و در اصل خاصیت درمانی ندارد.


● توصیه ها
۱) از آنجا که گلاب در اثر ماندگاری زیاد اثر خود را از دست می دهد نباید آن را بیش از یک سال نگه داشت. گلاب را باید در یخچال و ظروف شیشه ای رنگی نگهداری کنید و این را بدانید که اسانس گلاب نسبت به مواد تشکیل دهنده ظروف پلاستیکی واکنش نشان داده و کیفیت خود را از دست می دهد. لذا از نگهداری آن در این نوع ظروف اجتناب کنید.
۲) محیط و تمامی وسایلی که برای تولید گلاب به کار می روند باید استریل باشد. زیرا در غیر این صورت، قارچ و کپک می تواند در آن رشد کرده و به این ترتیب موجب کدورت گلاب و تجزیه مواد موثره آن شود که به این ترتیب نه تنها اثر درمانی نخواهد داشت، بلکه عوارض جانبی نیز دارد لذا هنگام خرید گلاب به شفافیت آن توجه کنید و محصولی را که دارای تاریخ مصرف و کد بهداشتی است انتخاب نمایید.
۳) توجه داشته باشید با مصرف گلاب در بالای مایع آن هوا جمع خواهد شد که اکسیژن آن می تواند موجب اکسید شدن اسانس گلاب شود که با وجود آن که ضرری برای مصرف کننده ندارد، فایده ای هم نخواهد داشت.

فاخره بهبهانی
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #10 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۰۶:۱۶ »
گل و گلاب و عطر ایران

چون هدف از تقطیر گل در ایران تهیه گلاب می‌باشد عطر یک تولید جنبی بشمار می‌آید. میزان تولید گل در منطقه کاشان حدود 3 هزار تن می‌باشد که در سطح بیش از ششصد هکتار کاشته شده است. نوع گل سرخ کاشان Rosa damascena است که از مرغوبترین نوع رز به شمار می‌رود و بصورت گلستانهای زیبا در دامنه کوههای کرکس ایجاد گردیده است.

کشور ایران دارای تمدنی کهن بوده و از دیرباز مهد دانش و صنعت و از جمله اولین گلابگیر دنیا نیز بشمار می‌رود. سابقه گلابگیری در ایران به بیش از 2500 سال می‌رسد.

ایرانیان در آن زمان روش تقطیر را ابداع نموده و سالها از آن بهره‌مند بوده‌اند. تهیه مواد معطر و آب مقطر گیاهان دارویی درایران قبل از حمله مغولان به اوج خود رسید بطوریکه همه ساله مقدار معتنابهی گلاب، عرق نسترن، ‌گل زرد، ‌نعناع، ‌رازیانه و غیره از طریق دریا به شمال آفریقا و اروپا و توسط شتر به هندوستان و چین صادر می‌شده است. علاوه بر این با استفاده از گیاهان دارویی، داروهای زیادی بصورت خشک و یا بصورت عصاره‌های تغلیظ شده تهیه و صادر می‌گردیده است. مرکز اصلی گل و گیاهان معطر در فارس  و میمند از شهرت خاصی برخوردار بوده است.

حمله مغولان همراه با نابودی همه چیز، این صنعت را نیز دچار مخمصه نمود بطوریکه از آن تاریخ تا کنون این صنعت رواج قبلی خود را نیافته است. عطر ایران بعلت شرایط مناسب آب و هوایی از مرغوبیت خاصی برخوردار است ولی بعلت اینکه بمقدار کم تولید شده و بیشتر در داخل کشور مصرف میشده از شهرت جهانی برخوردار نیست. گل محمدی، نسترن معطر و سایر گیاهان این خانواده بومی ایران بوده و از این منطقه به سایر نقاط دنیا برده شده است. هنر تقطیر گل سرخ نیز حدود پانصد سال است که از ایران به اروپا برده شده، روشی که با استفاده از آن محمدبن زکریای رازی به ساخت و کشف الکل موفق گردید و آنرا از طریق تخمیر و تقطیر انگور بدست آورد.

تهیه عطر و عرقیات در ایران به استثناء 3 تا4 مورد هنوز بصورت سنتی انجام می‌گیرد و هیچیک از تولیدکنندگان با خواص شیمیایی موادی که تولید می‌کنند آشنایی ندارند و تاکنون مرکزی نیز برای تحقیق روی گیاهان معطر و اسانس‌دار بوجود نیامده است. در موارد اندک دانشکده‌های داروسازی اقدام به انجام آزمایشاتی نموده‌اند که در دسترس عموم قرار ندارد.

شروع گردیده و کارخانه‌های اسانس‌گیری کاشان، نیز تلاشهایی را آغاز نموده و کارخانه اسانس‌گیری گلکاران بخصوص بخش بزرگی از کار خود را به تحقیق در زمینه اسانس گل سرخ و سایر اسانسها اختصاص داده است.

امید است با ایجاد مؤسسه تحقیقات گیاهان معطر قدم بزرگی در راه شناخت گیاهان اسانس‌دار و اسانس آنها برداشته شده و کشور ایران موقعیت گذشته خویش را بازیابد.

 

گلابگیری در ایران

در حال حاضر در نقاط مختلف ایران با استفاده از روشهای سنتی گلاب می‌گیرند ولی مرکز اصلی تولید عطر و گلاب، کاشان و میمند فارس می‌باشد.

چون هدف از تقطیر گل در ایران تهیه گلاب می‌باشد عطر یک تولید جنبی بشمار می‌آید. میزان تولید گل در منطقه کاشان حدود 3 هزار تن می‌باشد که در سطح بیش از ششصد هکتار کاشته شده است. نوع گل سرخ کاشان Rosa damascena  است که از مرغوبترین نوع رز به شمار می‌رود و بصورت گلستانهای زیبا در دامنه کوههای کرکس ایجاد گردیده است.

دستگاههای گلابگیری سنتی همان دستگاههای قدیمی است و از یک دیگ با ظرفیت حداکثر سی کیلو و یک پارچ و دو عدد نیچه تشکیل می‌گردد. این دستگاهها حدود 400 تن گل را به گلاب و عطر تبدیل می‌کنند. علاوه بر این 3 کارخانه نیز با استفاده از روش بخار در حومه کاشان احداث گردیده که جمعاً حدود 1600 تن گل را مصرف می‌نمایند.

در فارس تهیه گلاب و عرقیات رواج داشته و نحوه کار آنها کمی با کاشان تفاوت دارد و از دقت و ظرافت کمتری برخوردار می‌باشد. در فارس گل سرخ بصورت دیم در دامنه کوهها وجوددارد که توسط روستائیان چیده شده و به گلابگیران فروخته می‌شود. میزان تولید گل در فارس بستگی به مصرف گلابگیران دارد و منابع تولید آن بسیار وسیع است. گلابگیری بیشتر توسط گلابگیران سنتی انجام می‌گیرد و اخیراً نیز کارخانه‌ای احداث گردیده است.

گلاب، عطر و عرقیات تولیدی این مناطق ضمن تأمین نیاز داخلی به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌گردد.
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #11 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۱۱:۴۱ »
گلاب، بازسازی سلول های پوست را تسریع و خستگی و سرخی پلک ها را برطرف می کند

ghamsar%20(19) - همه چیز در مورد گلاب - متا

گل رز دارای خواص دارویی و ویتامین های A ، E ، C و B است که در زمینه مراقبت از پوست و قسمت های دیگر بدن موثر است.      

گل رز دارای خواص دارویی و ویتامین های A ، E ، C و B است که در زمینه مراقبت از پوست و قسمت های دیگر بدن موثر است.

دکتر فرشته حاجی اسدی متخصص پوست و مو در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: مصرف گل رز برای انواع مختلف پوست ها مناسب است، اما بیشتر برای پوست های خشک و حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: گلاب استخراج شده از رز نیز پاک کننده ایده آلی برای پوست است. پاک کردن پوست با گلاب چین های ظریف و سطحی پوست را باز کرده و التهاب و سرخی آن را از بین می برد.

دکتر حاجی اسدی تصریح کرد: ضمن آن که گلاب و گل رز در درمان آکنه و دانه های سر سیاه روی پوست مفید است، گلاب، بازسازی سلول های پوست را تسریع و خستگی و سرخی پلک ها را برطرف می کند.

همچنین برای درمان خشکی و ترک لب ها می توان از عصاره گلبرگ های رز همراه کره استفاده کرد.b2470a8ce25779b3300ac1769344510b - همه چیز در مورد گلاب - متا

هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #12 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۱۷:۱۹ »
شناخت گلاب ناب و اثرات گلاب

adverimg-38003 - همه چیز در مورد گلاب - متا

گلاب: مقوی قلب و اعصاب، لثه راسخت می کند، خوشبو کننده و معطر، صفرابر، روشن کننده پوست، دفع بلغم، غش و ضعف و بیهوشی را رفع می کند.
گلاب دوآتشه یعنى پس از یک بار گلاب گیرى دوباره به جاى آب در دیگ گلاب ریخته مى شود که معمولاً گلاب سال قبل است. این روش کار گلاب گیرى را گلاب دو آتشه مى گویند. در هر دیگ گلاب گیرى 30 کیلوگرم گل تازه به اضافه مقدارى گلاب سال گذشته به اضافه 70 کیلوگرم آب معمولى مى ریزند و سپس حرارت مى دهند. پس از جوش آمدن محتویات داخل دیگ بخار آب حاصل از طریق یکى از لوله ها به پارچ مسى بزرگ که در آب سرد قرار دارد انتقال مى یابد در نتیجه پس از خنک شدن به مایع و گلاب تبدیل مى شود. از هر پارچ مسى 30 تا 40 کیلوگرم گلاب مى توان گرفت. پس از آن که پارچ مسى بزرگ پر از گلاب شد از دهانه آن که به وسیله پارچه اى سفید لوله ها و دهانه پارچ را پوشانده بخار خارج مى شود که معناى آن لبریز شدن گلاب پارچ مسى است.
همه ساله گلاب در مکان هایى خاص از شهرستان هاى قمصر، نیاسر و برزوک تهیه مى شود که بازدیدکنندگان به راحتى مى توانند در آن محل ها از نزدیک با طرز تهیه گلاب آشنا شوند.
گلاب هرچه تلخ تر، خالص تر
اگر خواستید گلاب خالص را هم بشناسید، کافى است تا گلاب را مزه مزه کنید اگر مزه گس و تلخى داشت و شفاف و بدون رنگ بود، گلاب خالص است. هرقدر گلاب تلخ تر باشد اصل تر است البته باید توجه داشت که تلخى گلاب هم باید طبیعى باشد و اگر شک داشتید مى توانید پس از چشیدن گلاب 2 بار آب دهان خود را قورت دهید اگر تلخى باز در دهانتان باقى ماند پس گلاب اصل نیست و ناخالصى دارد ولى اگر تلخى کام شما برطرف شد پس گلاب شما اسانس نداشته و طبیعى و اصیل است.
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #13 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۴:۵۸ »
گل گلاب

جام جم آنلاين: ايراني‌ها از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد‌هاي خود استفاده مي‌كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي‌گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري‌‌هاي سل، اسهال‌‌هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري‌‌هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه‌ها را درمان مي‌كند.


گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي‌شود و از استرس و فشار‌هاي رواني مي‌كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت‌ها نيز به كار مي‌رود.
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

آفلاین DELFAN

 • کاربر متایی
 • ******
 • index - همه چیز در مورد گلاب - متا
 • تعداد ارسال: 1.834
 • متا امتیاز 18141 تومان
 • لیست کدهای من
 • تشکر و اهداء امتیاز به DELFAN
 • رای برای مدیریت : 21
 • يکي باش براي يک نفر،نه تصويري مبهم در خاطر صد نفر.
 • تخصص: حسابداری
 • سمت: حسابدار
 • سپاس شده از ایشان: 29
 • سپاس کرده از دیگران: 4
xx - همه چیز در مورد گلاب - متا
پاسخ : همه چیز در مورد گلاب
« پاسخ #14 : ۱ آبان ۱۳۸۹ - ۱۸:۳۲:۳۸ »
تهیه گلاب                                                                     

872221-42-22_n - همه چیز در مورد گلاب - متا

مراحل کار بدین صورت است که ابتدا کتری بزرگی را بر روی اجاق گاز قرار دهید . دهانه کتری را توسط لوله ای به داخل بطری بزرگ شیشهای متصل نمائید . این لوله باید به میزان کافی طویل باشد زیرا مابین راه کتری به بطری شیشهای ,ظرفی پر از آب سرد باید قرار داده شود و لوله رابط از میان آب درون این ظرف عبور کند. داخل کتری را تا نیمه پر از گلبرگهای رز کرده وتا اندازه ای داخل آن آب می ریزیم که روی گلبرگها پوشیده شود , سپس گاز را روشن کرده و بگذاریدآب کتری جوش بیاید. وقتی آب کتری تقریبا تمام شد حرارت دادن را متوقف کنید و محتویات با قیمانده در لوله را به آرامی داخل بطری بریزید . محصول بدست آمده گلاب نام دارد.
هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter
 


anything