• linkedinveryhot_post - آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی - متا نویسنده موضوع: آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی  (دفعات بازدید: 179256 بار)

محسن فرهادی, فريدون مظفرنژاد و 2 مهمان درحال دیدن موضوع.

آنلاین فريدون مظفرنژاد

بر اساس یکی از مصوبات یکصد و هفتمین جلسه شورای معاونین سازمان تأمین اجتماعی، مقرر شد که با یک برنامه ریزی و زمان بندی مشخص، پروژه حذف دفترچه درمانی در مراکز ملکی این سازمان تا پایان سال در تمامی استانها عملیاتی شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، بر اساس تصمیم شورای معاونین سازمان تأمین اجتماعی همچنین معاونت درمان این سازمان موظف شد بصورت سیستماتیک و با تدوین شاخصها و پارامترهای کمی و کیفی نسبت به ارائه اطلاعات مربوطه در قالب داشبورد مدیریتی، گزارش های توجیهی و بررسی هزینه-فایده طرح حذف دفترچه درمراکز درمانی اقدام کند.
همچنین بر اساس یکی دیگر از مصوبات شورای معاونین سازمان تأمین اجتماعی مقرر شد به منظور جلو گیری از تحمیل هزینه های اجتماعی و مالی، بازنگری بخشنامه ها، دستورالعمل ها، رویه ها و… در راستای روان سازی امور در دستور کار حوزه های فنی و حقوقی این سازمان قرار گیرد.
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

MACC-Behineh

MACC-cactus

آنلاین فريدون مظفرنژاد

xx - آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی - متا
حقوق سال ۹۶ چقدر افزایش می‌ یابد؟
« پاسخ #1726 : ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۲:۰۲ »
به احتمال قوی می‌توان گفت، حداقل مزد سال ۹۶ کارگران نیز به یک میلیون تومان در ماه نخواهد رسید و یکبار دیگر هم زیر آن و حتی کمتر از ۹۰۰ هزارتومان در ماه باقی خواهد ماند.

 این روزها بحث بر سر تعیین حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار در محافل کارگری گرم شده و طبق روال هر سال، شورای عالی کار نشست‌هایی را با حضور نمایندگان کارگران، دولت و کارفرمایان برگزار می‌کند.
به گزارش صبح نو، این شورا درنهایت با کشاندن جلسات به واپسین روزهای سال، میزان افزایش حقوق سال جدید میلیون‌ها مشمول قانون کار را تصویب و اعلام می‌کند. توجیه دولت از کشیده شدن بحث افزایش حقوق کارگران به اواخر اسفند این است که جلوی تورم ناشی از افزایش دستمزدها در شب عید گرفته شود. طبق آخرین آماری که مرکز آمار ایران اعلام کرده، تصمیمات ماه‌های آینده شورای عالی کار در زندگی بیش از ۲۳ میلیون نفر شاغل کشور در سال آینده تأثیر‌گذار خواهد بود که غیرمستقیم، حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود.
ماده ۴۱ قانون کار که درباره افزایش حقوق و دستمزد سالانه کارگران است، افزایش‌های هر سال را با دو مبنا مورد تاکید قرار داده که یکی، توجه به نرخ تورم و دیگری تعیین دستمزدی است که تأمین کننده معیشت خانوار ۴ نفره باشد؛ با این حال مقامات کارگری می‌گویند در تعیین دستمزدها هیچ گاه به قانون عمل نشده و دولت‌ها همیشه با دخالت مستقیم در تعیین مزد، مصوبات مصلحتی را جایگزین اجرای قانون کرده‌اند. کارگران می گویند سال‌ها به دلیل جنگ تحمیلی، بعدها به دلیل سازندگی، سپس بهانه اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها، تحریم‌ها و …. دستمزدهای آنها رشد واقعی سالانه را نداشته و این مساله باعث بروز شکاف عمیقی در تأمین مخارج زندگی آنها شده تا جایی که جمعیت چند ده میلیونی کارگری کشور، ضعیف‌ترین گروه به لحاظ کسب درآمد بوده و زندگی اغلب آنها دچار چالش‌های اقتصادی است.
با این که نمایندگان کارگران و کارفرمایان در جلسات متعددی درباره افزایش دستمزدها رایزنی و گفتگو می‌کنند، اما این دولت است که به عنوان کارفرمای بزرگ در پایان کار وارد شده و به صورت دستوری نسبت به افزایش دستمزدها تصمیم گیری می‌کند، با این حال دولت‌ها همواره ایفای چنین نقشی را کتمان می‌کنند.
نگاهی به روند افزایش حقوق‌ها در سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد به دلیل تصمیم گیری‌های مصلحتی به جای اجرای قانون، همواره افزایش حقوق و دستمزد کارگران با فاصله معناداری نسبت به تورم کمتر بوده است. فقط در سال گذشته که نرخ تورم به میزان ۱۵درصد در بهمن ماه اعلام شده بود، افزایش دستمزدها به میزان ۱۷ درصد در نظر گرفته شد که این موضوع با مانور تبلیغاتی وسیعی از سوی دولت اعلام شد، اما واقعیت پنهان چیز دیگری است.
باید گفت سال‌ها تعیین حداقل دستمزدهایی کمتر از نرخ تورم و بدون توجه به لزوم تأمین کننده بودن مزد در معیشت خانوار، باعث شده تا متوسط دریافتی فعلی نیروی کار کشور با هزینه‌ها و مخارج، دستکم ۵۰ تا ۷۰ درصد فاصله داشته باشد.
با وجود تبلیغات فراوانی که دولت در سال گذشته درباره تعیین حداقل مزد کارگران بالاتر از نرخ تورم و شکسته شدن طلسم افزایش حقوق‌ها زیر تورم به راه انداخته بود، اما حداقل دستمزد سال ۹۵ کارگران ماهانه فقط ۸۱۲ هزار تومان است.
متوسط دریافتی اغلب مشمولان قانون کار در سال ۹۵ نیز از یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تا نهایتاً یک و نیم میلیون تومان بیشتر نیست و با این ارقام، زندگی خانوار کارگری به ویژه در کلانشهرها با چالش‌های جدی مواجه خواهد بود. نمایندگان کارگری با انتقاد از بن بستی که سالیان متمادی در زمینه افزایش حقوق واقعی کارگران ایجاد شده، می گویند با ۸۱۲ هزار تومان و یا نهایتاً یک و نیم میلیون تومان حتی نمی‌توان ۱۰ روز از ماه را سپری کرد و از این بابت کارگران با تنگناهای فراوانی روبه‌رو هستند.
نگاهی به روند افزایش حقوق‌ها در سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که به عنوان نمونه در سال ۹۴ با وجود نرخ تورم ۳۴٫۷ درصدی پایان سال ۹۳، فقط ۲۵ درصد افزایش حقوق اتفاق افتاد و یا با وجود نرخ تورم ۳۰٫۵ درصدی پایان سال ۹۲، افزایش حقوق سال ۹۳ به میزان ۲۵ درصد بود.
این کسری‌های هرساله در افزایش حقوق‌ها باعث شد تا با وجود عبور مخارج ماهیانه زندگی در کلانشهرها از ۳میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، کارگران در ماه ۸۱۲ هزار تومان تا نهایتاً یک و نیم میلیون تومان دریافتی داشته باشند. کارفرمایان بخش خصوصی می گویند به دلیل عدم ایفای نقش دولت در قبال نیروی کار و حمایت نکردن مستقیم دولت از معیشت شاغلان، چالش‌های معیشتی ایجاد شده و آنها با وجود پذیرش اینکه دستمزدها تأمین کننده مخارج کارگران نیست، اما توان بیشتری برای افزایش حقوق سالیانه نیز نخواهند داشت.
در عین حال، دولت در یکی دو سال اخیر برخی کوتاهی‌های عجیب و غریب را نیز در حق کارگران انجام داده که نمونه آن به تعویق انداختن چندباره افزایش فقط ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران در ماه بوده است. هرچند اخیراً افزایش حق مسکن که از سال‌های گذشته به تصویب رسیده بود از سوی دولت ابلاغ شد، اما نمایندگان کارگری دلیل رفتار عجیب دولت در ابلاغ افزایش حق مسکن را ناتوانی در تأمین منابع لازم برای پرداخت به کارگران شاغل در بدنه دستگاه‌های دولتی دانسته‌اند، به عبارتی دولت بیش از ۲۰ میلیون شاغلی را که زیر مجموعه کارفرمایان خصوصی بوده‌اند،فدای یک تا یک و نیم میلیون شاغل کارگری زیرمجموعه‌های خود کرده است.
حالا تعیین حداقل دستمزد سال آینده و گمانه‌زنی‌های مختلف در این باره مطرح است. برخی می‌گویند دولت می‌خواهد در سال آینده دستمزدها را به صورت منطقه‌ای تعیین کند، اما این سناریوی تکراری به دفعات در دوره‌های مختلف مطرح و غیرعملیاتی بودن آن به اثبات رسیده است.
اینکه شورای عالی کار بخواهد برای هر منطقه از کشور با توجه به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های آن منطقه حقوق و دستمزد تعیین کند، نه فقط باعث هرج و مرج در اجرای مصوبات خواهد شد، بلکه باعث تحریک نیروی کار در مهاجرت به مناطقی که دستمزد بالاتری پرداخت می‌شود نیز خواهد بود.
آخرین نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی مربوط به آذرماه سال جاری به میزان ۸٫۶ درصد است که اگر فرض کاهش این نرخ در ماه‌های آینده مانند روالی که در گزارش‌های ماه‌های گذشته دولت وجود داشته را در نظر بگیریم، حداقل دستمزد سال ۹۶ کارگران حتی به میزان ۱۰ درصد نیز افزایش نخواهد یافت. حال بر مبنای نرخ تورم ۸٫۶ درصدی نیز باید گفت، حداقل مزد سال ۹۶ کارگران به میزان حدود ۷۰ هزار تومان رشد خواهد داشت و از ۸۱۲ هزار تومان، نهایتاً به ۸۸۲ هزار تومان در ماه خواهد رسید.
با این وجود، به دلیل قرار گرفتن در سال انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و با در نظر گرفتن اینکه میزان افزایش حقوق کارمندان از سوی دولت در سال آینده ۱۰ درصد در نظر گرفته شده، اگر مزد کارگران نیز به همین میزان رشد کند، آنگاه حداقل مزد ۹۶ کارگران از ۸۱۲ هزار تومان به ۸۹۳ هزار تومان می‌رسد.
بنابراین به احتمال قوی می‌توان گفت، حداقل مزد سال ۹۶ کارگران نیز به یک میلیون تومان در ماه نخواهد رسید و یکبار دیگر هم زیر آن و حتی کمتر از ۹۰۰ هزارتومان در ماه باقی خواهد ماند؛ موضوعی که اصلاً برای جامعه کارگری کشور رضایتبخش نخواهد بود و آنها می گویند با وجود افت نرخ تورم، دولت در سال آینده این فرصت را خواهد داشت تا افزایش مزد مناسبی را در جبران سال‌ها عقب افتادگی حقوق و دستمزد کارگران تصویب و در نظر بگیرد، امری که تحقق آن تقریباً غیرممکن است.
منبع:قانون
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آنلاین فريدون مظفرنژاد

xx - آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی - متا
مالیات علی‌الراس حذف می شود
« پاسخ #1727 : ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۳:۲۴ »
رییس کل سازمان امور مالیاتی بابیان اینکه اعتماد مالیاتی به مردم در دستور کار قرار گرفته است گفت: ظرف مدت سه سال، شیوه علی‌الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد.

به گزارش سازمان امور مالیاتی، سیدکامل تقوی نژاد در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان گفت: کمک به اشتغال و رونق اقتصادی از رویکردهای مهم نظام مالیاتی است. وی با تاکید بر اینکه اساس کار دولت یازدهم بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استوار است افزود: تامین هزینه های کشور از محل درآمدهای مالیاتی از اساسی ترین محورهای اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.
تقوی نژاد، اجرای عدالت مالیاتی را مهمترین سیاست نظام مالیاتی برشمرد و گفت: سازمان امور مالیاتی به هیچ عنوان بنا ندارد تا با بی عدالتی و فشار بر مودیان مالیاتی، مالیات اخذ کند؛ بلکه وصول مالیات حقه باید با شناسایی مودیان جدید و واحدیابی های موثر انجام گیرد.
وی عدالت مالیاتی را به معنای وصول عادلانه مالیات با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و همچنین هزینه کرد مالیات با رعایت عدالت و توزیع مناسب ثروت و آبادانی و عمران متوازن کشور عنوان کرد.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، اعتماد آفرینی در جامعه و تعامل با مودیان را اصلی ترین سیاست دستگاه مالیاتی عنوان و خاطرنشان کرد: در این راستا، یکی از جهت گیری های اساسی سازمان، تعامل و تفاهم با مودیان است و بر همین اساس، امسال برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال ۹۴ به توافق رسیدیم و هیچ افزایش مالیاتی نداشتیم و در مقابل، شاهد اعتماد مودیان به دستگاه مالیاتی و مشارکت بالای مردم برای پرداخت مالیات به عنوان حقوق حقه دولت بودیم.
تقوی نژاد، مودی مداری را اصل نخست و سیاست بنیادین نظام مالیاتی بر شمرد و ادامه داد: برخورد محترمانه و مناسب با مودیان و احترام به حقوق ایشان و آگاه سازی مردم نسبت به تکالیف قانونی شان، بسیار مورد اهمیت است و اقدامات متعددی در این راستا صورت گرفته است.
وی ادامه داد: براساس رویکرد جدید نظام مالیاتی، اصل بر راستگویی مودیان است و اعتماد به مردم در دستور کار ما قرار گرفته است. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه به رویکردهای محوری اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم اشاره کرد و گفت: رویکرد اساسی این اصلاحیه، حمایت از بخش تولید و صادرات است که البته شرط برخورداری از این حمایت ها، ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است.
معاون وزیر اقتصاد افزود: بهبود فضای کسب و کار و رونق سرمایه گذاری و تولید، رفع تبعیض های مالیاتی و گسترش عدالت مالیاتی، کاهش فرار مالیاتی، کاهش نرخ مالیات ها، ساده سازی و شفاف سازی مقررات و فرایندها، هدفمندسازی معافیت ها و ارایه مشوق های متعدد به فعالان اقتصادی از مهمترین رویکردهای این اصلاحیه به شمار می روند.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، همچنین تقویت ضمانت های اجرایی قانون را از مهمترین مزایای اصلاحیه جدید برشمرد و گفت: در این اصلاحیه که از ابتدای سال ۱۳۹۵ به اجرا در آمده، مصادیق جرم مالیاتی مشخص شده و برای آن مجازات‏ هایی از نوع مجازات های درجه شش در نظر گرفته شده و همچنین امکان ایجاد دادسرای ویژه جرایم مالیاتی با همکاری قوه قضاییه فراهم شده که این امر، تاثیر بسزایی در کاهش فرارهای مالیاتی و افزایش توان مقابله با مصادیق جرم مالیاتی دارد.
وی افزود: براساس اصلاحیه جدید، ظرف مدت سه سال، شیوه علی الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد و ملاک تشخیص درآمد، اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک مودی خواهد بود.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه مالیات هم حق الناس و هم بیت المال است گفت: ما به هر قیمتی به دنبال وصول مالیات نیستیم و اخذ عادلانه مالیات و شیوه های صحیح و مبتنی بر عدالت برای ما اهمیت دارد. وی افزود: ما بنا نداریم افزایش مالیات ها را از طریق اعمال فشار بر مودیان موجود جبران کنیم و تمرکز ما بر شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فرار مالیاتی خواهد بود.
تقوی نژاد در ادامه بر ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده های مالیاتی و و قطعی سازی آنها تاکید و خاطر نشان کرد: برای تحقق این امر، همراهی مودیان نیز ضروری است و همچنین هیات های حل اختلاف مالیاتی نیز باید در کوتاهترین زمان ممکن به اختلافات مالیاتی رسیدگی کنند.
وی از تشکیل کارگروهی متشکل از اعضای اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی و همچنین نمایندگان اصناف استان کرمان و همچنین معاونین سازمان امور مالیاتی کشور به منظور بررسی و حل و فصل مشکلات فعالان اقتصادی این استان خبر داد
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آنلاین فريدون مظفرنژاد

xx - آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی - متا
اشتباهاتی که باید در سال جدید فراموش کنید
« پاسخ #1728 : ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۲:۴۸ »
مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد

سال 2016 به پایان رسید، چشم‌انداز سال جدید می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. سال نو با شروع دوباره همراه خواهد بود. قطعا 12 ماه پیش‌رو در موفقیت آینده تعیین‌کننده است.احتمالا فهرستی از برنامه‌های خود را برای سال جدید آماده کرده‌اید، اما سال نو زمان خوبی برای پشت سر گذاشتن برخی چیزها در سال گذشته نیز هست. برای اینکه بهترین شانس رسیدن به اهداف را به خودتان بدهید، با شروع سال جدید این اشتباهات را پشت سر بگذارید:

انجام همه کارها به تنهایی

متیو کنینگ، کارشناس بهره‌وری و نویسنده «پنج استراتژی برای قابل اعتماد شدن، حفظ زمان و ارتکاب اشتباهات کمتر» می‌گوید: «درست است که شما در کارتان خبره و نسبت به جزئیات دقیق هستید. اما نمی‌توانید همه اینها را به تنهایی انجام دهید. این کار مانع پیشرفت شما می‌شود.» پذیرش کارهای بسیار زیاد تنها منجر به خستگی مفرط می‌شود و این نتیجه را می‌دهد که از زمان‌تان برای وظایف و پروژه‌های با اولویت بالاتر استفاده نمی‌کنید. کنینگ می‌گوید: «اغلب می‌بینم که افراد درنهایت درمی‌یابند که نمی‌توانند همه زوایای یک کسب‌و‌کار را با موفقیت مدیریت کنند. اما این امر زمانی اتفاق می‌افتد که هزینه‌، زمان و منابع زیادی هدر رفته است.»

 

سلطه‌جو بودن غیرضروری

گیل سالتز، روانپزشک و نویسنده کتاب «شکست آنچه که ما را عقب نگه می‌دارند» می‌گوید: «برای بسیاری از ما اکنون زمان آن است که چگونگی صحبت و رفتار با یکدیگر را دوباره بسنجیم.» سالتز در ادامه می‌گوید: «برای بسیاری از ما اکنون زمان آن است تا تفاوت بین جرات و سلطه‌گری را بدانیم.»«دوست دارم ببینم که افراد، قلدری و بی‌رحم بودن و فضای دوقطبی را کنار می‌گذارند. ممکن است با یکدیگر مخالف باشیم؛ اما باید راه‌هایی برای توافق پیدا کنیم و به چیزهای مهم‌تری فکر کنیم.» در عوض، روی زمینه‌های مشترک و روش‌های سالم برای مخالفت کردن با یکدیگر کار کنیم.

 

زیاد کار کردن

اینکه تعطیلات‌تان را رها کنید یا شب سالگرد ازدواجتان هم کار کنید هیچ مزیتی برای شما ایجاد نمی‌کند. تریسی اسپیرز مربی رهبری سازمانی و نویسنده «آنچه رهبران استثنایی می‌دانند: مهارت‌های به شدت موثر، استراتژی‌ها و ایده‌هایی برای رهبران سازمانی» اغلب در مورد دلایلی که چرا باید مشتریان طی تعطیلات استراحت کنند و نیرو و انرژی خود را بازیابند و از تکنولوژی دوری کنند، به آنها مشاوره می‌دهد.به گفته او اگر زمان استراحت نداشته باشید، آنگاه نخواهید توانست عملکرد بالای خود را حفظ کنید. او می‌افزاید: «شاهد جابه‌جایی بسیار زیادی در سطح مدیرعامل و در برخی سطوح مهم و تاثیرگذار در یک شرکت هستیم؛ چرا که افراد خود را بازیابی و زمانی را برای احیای خود صرف نمی‌کنند.» بنابراین در سال جدید زمانی را برای خود اختصاص دهید.

 

عدم تشویق موفقیت‌های کوچک

به گفته سالتز اگر اهداف بزرگ به صورت مجموعه‌ای از اهداف کوچک سازماندهی شوند، احتمال رسیدن ما به آنها بیشتر می‌شود. افراد معمولا از عباراتی مانند این استفاده می‌کنند: «امسال می‌خواهم زندگی‌ام را متحول کنم.» اما این‌گونه عبارات تعریف نشده هستند و معمولا یک هفته طول می‌کشد. به‌جای این کار، قدم‌هایی بردارید که شما را به جایی که می‌خواهید می‌رساند و این دستاوردها را جشن بگیرید تا در طی مسیر انگیزه پیدا کنید.

 

شکست در عمل به وعده‌ها

به گفته کنینگ دلیلی که خودمان را از حرکت رو به جلو بازمی‌داریم فقدان خواست، استعداد یا توانایی نیست؛ بلکه فقدان هدف برای عمل به وعده‌ها است و به این ترتیب در اخذ مراحل ضروری برای تشخیص اهداف بی‌نظم می‌شویم یا زمان را هدر می‌دهیم.او می‌گوید: «می‌توانید به طرز باورنکردنی خوش‌شانس یا بسیار قدرتمند و بانفوذ باشید. اما برای اکثر افراد، این به تصحیح مقاصد شما، به طرز باورنکردنی منظم شدن و ایجاد چارچوبی برای پیامدهای شکست بازمی‌گردد.» بر شبکه خود تکیه کنید تا خودتان را پاسخگو نگه دارید و اطمینان یابید که کارهایی که می‌گویید می‌خواهید انجام دهید را تکمیل می‌کنید.

 

غفلت کردن از افراد با عملکرد بالا از جمله خودتان

به گفته اسپیرز آسان است که بخواهید ضروری‌ترین نیازها و وظایف را طی روز انجام دهید. گرچه اگر به افرادتان با عملکرد بالا یا پیشرفت شخصی خودتان بی‌اعتنایی کنید و آن هم به این دلیل که زمان بسیار زیادی را روی کارمندانی با عملکرد پایین‌تر (کسانی که نیاز به کمک یا درجه بزرگ‌تری از مدیریت دارند) صرف می‌کنید، ممکن است فرصت مهم برای حفظ و نگهداری، توسعه و بهره‌وری بیشتر را از دست بدهید. او می‌گوید: «این امر برای افراد با عملکرد بالا غیرمسوولانه است. اگر بتوانید زمان بیشتری را در آنجا صرف کنید و ارتباط بیشتری با کارمندان داشته باشید تا مانع ترک شرکت از سوی آنها شوید، این امر سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در زمان‌تان است.» این مساله در مورد خودتان نیز صادق است. زمانی را برای شغل‌تان و نیازهای توسعه شخصی صرف کنید. در چنین شرایطی هر فردی در سازمان در وضع بهتری قرار خواهد گرفت.

 

بی‌اعتنایی به تشویش‌ها و نگرانی‌ها

به گفته سالتز همان اندازه که توجه به نیاز‌تان برای تعطیلات مهم است تشخیص و مواجهه با نگرانی‌ها نیز بسیار ضروری است. برای افراد بسیار زیادی سال 2016 سالی پر از تشویش و اضطراب بوده است. ناامنی‌ها و اختلاف‌ها می‌تواند اضطراب و نگرانی را افزایش دهد. زمانی که افراد احساس اختلاف می‌کنند، این نوع از مسائل نیز تشویش‌ها را افزایش می‌دهند. از تکنیک‌های آرامش‌بخش استفاده کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

منبع: fastcompany

منبع : دنیای اقتصاد
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آنلاین فريدون مظفرنژاد

بخشنامه ۹۷۳۵۷۹ مورخ ۹۵/۱۱/۲(دستورالعمل نحوه به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری)

بخشنامه به کلیه دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری

 

شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در جلسه مورخ ۱۳‏/۱۰‏/۱۳۹۵ با توجه به نسخ ماده (۹۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (۹۱) قانون استخدام کشوری، در اجرای اجزای چهار و پنج بند (ب) ماده (۱۱۶) قانون مدیریت خدمات کشوری، بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور چگونگی بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی را به شرح زیر تصویب نمود:
۱‏- بازنشستگانی که تا قبل از ابلاغ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان (۰۴‏/۰۳‏/۱۳۹۵)، در اجرای قوانین معتبر قبلی بکارگیری شده‌اند، در صورت نیاز دستگاه، تمدید قرارداد آنان حسب مورد صرفاً در موارد پیش‌بینی شده در تبصره (۱) و (۲) قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مصوب ۲۰‏/۰۲‏/۱۳۹۵ امکانپذیر است. دستگاه‌های اجرایی مواردی از بکارگیری بازنشستگان را که موافقت می‌نمایند جهت اخذ شناسه در چارچوب سند برنامه‌ریزی نیروی انسانی دستگاه اجرایی به سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام نمایند.

۲‏- بازنشستگانی که در اجرای ماده ۹۱ قانون استخدام کشوری و در زمان اعتبار قانونی ماده مذکور در سمت مقامات اعاده به خدمت شده¬اند، تا زمان بازنشستگی مجدد یا پایان خدمت بنا به دلایل قانونی دیگر، به خدمت ادامه خواهند داد. در صورت بازنشستگی مجدد، پاداش پایان خدمت و وجوه مرخصی استحقاقی استفاده نشده این قبیل کارمندان، در صورت استحقاق با رعایت سقف مقرر به تناسب سنوات خدمت انجام شده بعد از اعاده به خدمت قابل پرداخت است.

۳‏- دستگاه اجرایی می‌تواند بدون لغو مستمری بازنشستگی با مشمولین تبصره (۱) ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان (۰۴‏/۰۳‏/۱۳۹۵) همانند شاغلین مشابه در همان دستگاه و در خصوص مشمولین تبصره(۲) ماده واحده قانون یاد شده معادل یک سوم مبلغ مندرج در احکام کارگزینی کارمندان شاغل مشابه قرارداد منعقد نماید.

۴‏- با عنایت به مفاد بند ۱۰ اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که دولت را مجاز نموده همه امکانات خود را برای ایجاد نظام اداری صحیح به کار گیرد  لذا مستثنی نمودن مقامات در تبصره (۱) ماده واحده قانون، هم شامل بازنشستگانی است که در سمت مقامات و همترازان بکارگیری می¬شوند و هم شامل بازنشستگانی است که قبل از بکارگیری، در سمت مقامات و یا همترازان خدمت می‌نموده‌اند.

۵‏- مستثنیات مذکور در تبصره (۱) ماده واحده قانون، برای افراد مستثنی شده حقی ایجاد نمی‌کند و در هر حال به کارگیری بازنشستگان در موارد مستثنی شده منوط به نیاز دولت یا دستگاه است که در چارچوب قرارداد منعقده صورت می‌گیرد.

۶‏- مشمولین تبصره ذیل بند «و» ماده «۱» قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران(مصوبه مورخ ۰۲‏/۱۰‏/۱۳۹۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام) از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.

۷‏- بازنشستگان بکارگیری شده که پس از انقضای مهلت مقرر در تبصره ۳ ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، ادامه خدمت آنان در اجرای مستثنیات مقرر در تبصره‌های (۱) و (۲) ماده واحده قانون مذکور امکانپذیر نباشد، از خدمت منتزع و با آنان تسویه حساب شود.
جمشید انصاری- رییس سازمان اداری و استخدامی کشور
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آنلاین فريدون مظفرنژاد

xx - آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی - متا
ويژگي‌هاي مديري كه محبوب دل‌هاست
« پاسخ #1730 : ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰:۱۸ »نویسنده: فرانک تونا

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

Emails are not allowed

یکی از اصول و مبانی کلیدی مدیریت براساس روابط انسانی و اخلاق‌مداری، بر ایجاد و تقویت رابطه‌ای مطلوب و انسانی بین مدیران و کارکنان تاکید می‌کند و این موضوعی است که در سال‌های اخیر به نحو فزاینده‌ای مورد توجه مدیران قرار گرفته است، به‌طوری‌که بسیاری از مدیران و روسای شرکت‌ها می‌کوشند با بهبود بخشیدن روابط خود با کارکنان، به افزایش بهره‌وری آنها و راندمان کاری‌شان کمک کنند. حال سوال اینجاست که این هدف ارزشمند و مطلوب به چه صورت و از چه راه‌هایی قابل تحقق است و مدیران علاقه‌مند به این کار چگونه باید در این زمینه گام بردارند؟ در ادامه به چند توصیه کاربردی در این زمینه اشاره خواهد شد.همان‌طوری با افرادتان رفتار کنید که قبلا دوست داشتید مدیران سابق تان با شما برخورد کند

هر مدیری تا پیش از رسیدن به منصب مدیریت به‌عنوان کارمند یا کارگر در یک یا چند شرکت مشغول به‌کار بوده است و در آن دوران توقع داشته که مدیران مافوقش به شکل خاص و محترمانه‌ای با او برخورد کنند. حال که همین کارمندان سابق به مقام مدیریتی ارتقا پیدا کرده‌اند، بايد به یاد داشته باشند که زیردستانشان همین توقع را از آنها دارند. تجربیات و خاطرات تلخی که شما در مورد برخورد بد مدیرانتان دارید می‌تواند در این مسیر به کمک شما بیاید و شما را از رفتارهای اشتباه با کارمندانتان دور كند.

 

گوش کنید، گوش کنید، گوش کنید

متاسفانه اغلب مدیران عادت کرده‌اند که همیشه گوینده و دستوردهنده باشند، درحالی‌که مدیران موفق و محبوب کسانی هستند که بیشتر شنونده و دریافت کننده اطلاعات هستند. اگر ترجیح دهید به جای سخن گفتن بی‌اندازه و بی‌مورد به صحبت‌های کارکنان و نکاتی که آنها در ارتباط با امور کاری مطرح می‌کنند گوش فرا دهید، هم اطلاعات دست اول و ارزشمندی را در مورد مسائل مختلف جمع‌آوری خواهید کرد و هم به خاطر ارزشی که برای کارکنانتان قائل شده‌اید مورد علاقه و پرستش آنها قرار خواهید گرفت.

 

همیشه و در همه حال مسوولانه عمل کنید

هیچ‌گاه از یاد نبرید که تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات مهم و حساس شما در ارتباط با موضوعات مهمی چون استخدام یا اخراج کارکنان دارای پیامدهای عمیق و اثرگذاری بر آینده افراد و همچنین خود شرکت تحت رهبری‌تان خواهد بود. اخراج بی‌مورد یک کارمند می‌تواند به فروپاشی زندگی او منتهی شود و شرکتتان را از نیرویی ماهر و کارآمد محروم سازد، بنابراین در زمان اتخاذ چنین تصمیمات حساسی بر اساس موثق‌ترین و دقیق‌ترین اطلاعات موجود عمل کنید و از برخوردهای احساسی و زودگذر پرهیز کنید و به یاد داشته باشید که کارکنان یک شرکت یا سازمان شیفته مدیری می‌شوند که به جای مجازات کردن و اخراج افراد به آنها فرصتی برای جبران می‌دهد.

 

احساسات و روابط شخصی‌تان با کارکنان را در خانه بگذارید سپس به محل کارتان بیایید

بعضی‌ها فکر می‌کنند که مدیریت بر مبنای عواطف انسانی و مبتنی بر احساسات به اين معناست که مدیر باید احساسات و مسائل شخصی‌اش را با کارکنان درمیان بگذارد یا از کارکنان بخواهد مسائل شخصی شان را با او در میان بگذارند و از این طریق رابطه‌ای صمیمانه بین آنها شکل بگیرد و در نهایت کارها به شکل دوستانه‌تری پیش برود. چنین نگرشی به‌طور حتم به فاجعه‌های کاری و اخلاقی منتهی خواهد شد و بسیاری از حرمت‌ها و منزلت‌های کاری خواهد شکست. یک مدیر می‌تواند در خارج از محل کار با کارکنانش رابطه‌ای دوستانه و صمیمانه داشته باشد، اما تمام این روابط و احساسات باید به محض ورود آنها به محیط کار نادیده گرفته شوند و جای خود را به روابط کاری مشخص و تعریف شده بدهد.

 

اعضای تیم‌تان را به‌خوبی بشناسید

شناخت یک مدیر از کارکنان و اعضای تیم تحت رهبری‌اش فقط به دانستن اسم و نقشی که آنها در تیم کاری انجام می‌دهند محدود نمی‌شود، بلکه یک مدیر حتما باید به‌طور دقیق از پیشینه فردی و کاری افراد، وضعیت خانوادگی، علاقه‌مندی‌ها، حساسیت‌ها، انگیزه‌های درونی و بیرونی آنها و آرمان‌هایشان آگاهی یابد و در ذهن خود برای هرکدام از کارکنان یک پرونده کامل و بی‌نقص ایجاد کند. در این صورت است که می‌توان از یک کارمند بی‌انگیزه و سرخورده و ناامید یک فرد فعال و پربازده و موثر ساخت.

 

دیدگاه‌هایتان را با کارکنان سهیم شوید

بسیاری از کارمندان عمدتا به این دلیل با مدیرشان احساس راحتی نمی‌کنند و از همکاری صددرصدی با او امتناع می‌کنند که به‌طور دقیق نمی‌دانند او از آنها چه می‌خواهد و آنها باید به چه دلیلی بیشتر و بهتر کار کنند. حال اگر خود مدیر ابتکار عمل را در دست بگیرد و به کارکنان در مورد اهداف و ایده‌هایش اطلاع‌رسانی کند و در این مسیر از آنها کمک فکری و عملی بخواهد، آنگاه می‌توان انتظار داشت که کارکنان نیز به کمک او بشتابند و بهترین عملکرد‌ها را به ثبت برسانند.

 

به افرادتان اجازه اظهارنظر و نقش‌آفرینی در تصمیم‌گیری‌ها بدهید

اغلب افرادی که من مدیرشان بوده‌ام اشتیاق زیادی داشته‌اند که در تصمیم‌گیری‌های خرد و روزمره کاری اظهارنظر و مشارکت کنند و من نیز به آنها این امکان را می‌دادم تا چنین کنند و از این طریق این خواسته طبیعی آنها را ارضا می‌کردم. این کار باعث می‌شد کارکنان با تمام وجود و با نهایت توان خود برای اجرایی کردن تصمیماتی که در اتخاذ آنها نقش داشته‌اند، گام بردارند. این امر در بلندمدت مرا به مدیری محبوب و مورد احترام نزد زیردستانم تبدیل کرد. البته باید به یاد داشت که این مشارکت دادن کارکنان در تصمیم‌گیری‌ها باید در حد معقول و محدود به تصمیم‌گیری‌های خرد و روزمره باشد و از دخالت دادن بیش از حد کارکنان به‌ویژه در تصمیم‌گیری‌های کلان و استراتژیک بايد تا حد امکان اجتناب كرد.

منبع : دنیای اقتصاد
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آنلاین فريدون مظفرنژاد

xx - آخرین اخبار و وقایع حسابداری و حسابرسی - متا
در مصاحبه شغلی چه سوالاتی از کارفرما بپرسیم؟
« پاسخ #1731 : ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹:۲۲ »

 

افرادی که از شغل جدید خود ناراضی‌اند، معمولا افسوس می‌خورند که چرا پیش از استخدام این سوالات را از مسوول مصاحبه نپرسیده‌اند.

مشاور عزیز،


سال ۲۰۱۷ تا اینجا برای من سال خوبی نبوده است. دو هفته قبل از سال نو در یک شغل جدید مشغول به‌کار شدم و هنوز دو ماه نگذشته که دوباره به دنبال کار هستم. در نوامبر سال گذشته، از یک شرکت استعفا دادم و در همان ماه، دو شرکت با من قرار مصاحبه گذاشتند. از اینکه بخت با من یار بود بسیار خوشحال بودم چون قبلا وقتی به دنبال کار می‌گشتم، ماه‌ها طول می‌کشید تا شرکتی با من تماس بگیرد و قرار مصاحبه بگذارد. اولین پیشنهاد شغلی را پذیرفتم. مدیر آژانس کاریابی، شخصی به نام «فرانک» بود که سال‌ها قبل او را در یک گردهمایی کسب‌وکار دیده بودم.

 

حالا که مشغول به‌کار شده‌ام، فهمیدم که باید در مصاحبه، چند سوال مهم را مطرح می‌کردم اما فراموش کردم. موضوع هر دو مصاحبه حول محور این سوال بود که «آیا از پس این کار بر می‌آیی؟» کسی از من هیچ نظری نخواست. هیچ‌کس از من نپرسید که انتظارات من چیست و من هم اصراری نکردم. کارفرما در هیچ‌یک از مراحل مصاحبه به من اجازه نداد سوالاتم را مطرح کنم. من نمی‌توانم بیشتر از یک‌سال در این شرکت دوام بیاورم. آنها برای کارمندان خود ذره‌ای احترام قائل نیستند. ‌ای کاش از آنها درباره انتظاراتشان پرسیده بودم. کاش درباره ساعات کاری سوال می‌کردم. ‌ای کاش می‌پرسیدم که نظر آنها درباره مقوله «توازن میان کار و زندگی» چیست. ‌ای کاش به آنها می‌گفتم وقتی یک روز کامل کار می‌کنم، دوست دارم به خانه بروم و دیگر به‌کار فکر نکنم. اما حالا وقتی مشغول آشپزی یا در حال رانندگی‌ام، فکر پروژه‌ها راحتم نمی‌گذارد. ساعت‌ها پشت میز آشپزخانه می‌نشینم و کارهای شرکت را انجام می‌دهم. به نظرم این عادی نیست و این سبک زندگی آسایشم را بر هم زده است. رئیسم «لیندا» و سایر مدیران شرکت عادت دارند در هر ساعتی از شب با من و سایر کارمندان تماس بگیرند، پیام بدهند یا ایمیل بفرستند.

 

ابتدا سعی می‌کردم از بین ایمیل‌هایی که شب‌ها دریافت می‌کردم، به ایمیل‌های ضروری و مهم بلافاصله پاسخ دهم و سایر ایمیل‌ها را به صبح روز بعد موکول کنم. با اینکه معتقدم موضوعی که خارج از ساعات کاری مطرح می‌شود، اصلا نمی‌تواند مهم باشد. اما چند روز بعد، چند نفر از همکارانم از من پیش مدیر شرکت شکایت کردند و گفتند که من به‌دلیل عدم پاسخگویی به ایمیل‌ها، در کار آنها اختلال ایجاد کرده‌ام. من هر روز ساعت ۹ صبح تک تک ایمیل‌ها را می‌خواندم و پاسخ می‌دادم، اما ظاهرا این برای آنها کافی نبود. به همین دلیل، لیندا از من پرسید: «آیا تو به ایمیل‌هایی که پس از ساعت ۹ شب دریافت می‌کنی، پاسخ نمی‌دهی؟» گفتم: «خیر. من نهایتا تا ساعت ۹ شب ایمیل‌ها را جواب می‌دهم چون وقتی در خانه هستم، ترجیح می‌دهم استراحت کنم.»مدیر و همکاران من به مقوله «توازن میان کار و زندگی» کوچک‌ترین اعتقادی ندارند. به نظر آنها این رفتارها عادی است. آنها شبانه‌روز مشغول کارند.

 

با فرانک تماس گرفته‌ام که بگویم در این شرکت نخواهم ماند و اگر می‌خواهد از این شرکت حق‌الزحمه دریافت کند، باید بلافاصله فرد دیگری را جایگزین من کند. خیلی تاسف‌بار است چون رئیسم به فرانک گفته که از استخدام من راضی است. امیدوارم وقتی شرکت را ترک کردم، هم او و هم فرانک از این تجربه درس بگیرند. با یک آژانس کاریابی دیگر تماس گرفتم تا یک شغل دیگر پیدا کنم. فرانک اجازه ندارد شغل دیگری را به من پیشنهاد کند، چون به تازگی برای من کار پیدا کرده است.حالا یاد گرفته‌ام که فرهنگ سازمانی را نباید دست کم گرفت. از این پس، قبل از آنکه پیشنهاد شغلی یک شرکت را بپذیرم، درباره فرهنگ آن شرکت تحقیق خواهم کرد. شما چه فکر می‌کنید؟

 

پاسخ:

 

دوست عزیز، به تو تبریک می‌گویم. متاسفانه فرانک، زمان و پول زیادی را صرف یافتن یک شغل برای تو کرد، بدون آنکه از خود بپرسد آیا انتظارات طرفین، با یکدیگر مطابقت دارد یا خیر. تو هم از این اتفاق یک درس بزرگ گرفتی. افرادی که از شغل جدید خود ناراضی‌اند، معمولا افسوس می‌خورند که چرا پیش از استخدام این سوالات را از مسوول مصاحبه نپرسیده‌اند:

 

۱- عملکرد من در این شغل چگونه ارزیابی خواهد شد؟

 

۲- ساعات کاری معمول برای این جایگاه شغلی چند ساعت است؟

 

۳- انتظارات شما پیرامون موضوعاتی مثل اضافه‌کار، دورکاری، انجام کارها در خانه، کار در ساعات غیرکاری یا تعطیلات چیست؟

 

۴- نظر شما درباره دورکاری چیست؟ مثلا در شرایط نامساعد آب و هوایی یا در شرایطی که کارمند نمی‌تواند در محل کار حاضر شود.

 

۵- در ساعات غیرکاری، از من انتظار دارید تا چه حد «در دسترس» باشم؟

 

۶- آیا این شغل ماموریت‌های کاری داخلی و خارجی را نیز شامل می‌شود؟

 

۷- اولین ارزیابی عملکرد و اولین بررسی حقوق و دستمزد یک کارمند جدید، چه مدت پس از استخدام او صورت می‌گیرد؟

 

۸- سیاست شما پیرامون مساله مرخصی در مواقع بیماری یا تعطیلات رسمی چیست؟

 

۹- اگر کارمندی پس از پایان کار، در خانه یا در شرکت اضافه‌کاری کند، آیا می‌تواند فردای آن روز دیرتر در محل کار حاضر شود یا خیر؟

 

۱۰- نظر شما درباره توازن میان زندگی و کار چیست؟ کارکنان شما در شرایط خاص یا هنگام بروز مشکلات خانوادگی چگونه وظایف خود را به انجام می‌رسانند؟ اگر یکی از کارکنان بنا به دلایل شخصی نیاز به ساعات کاری انعطاف‌پذیر داشته باشد، چگونه به درخواست او پاسخ می‌دهید؟

 

بسیاری از جویندگان کار از پرسیدن چنین سوالاتی هراس دارند. آنها می‌ترسند پرسیدن سوالاتی درباره زندگی شخصی و حد و مرزهایشان کارفرما را عصبی کند و در نتیجه او تصمیم می‌گیرد فرد دیگری را استخدام کند.مزیت پرسیدن این سوالات همین است. اگر کارفرمایی از استخدام تو صرف‌نظر کند، صرفا به این خاطر که درباره شرایط شغل مربوطه از او سوال کرده‌ای، همان بهتر که برای چنین کارفرمایی کار نکنی. تو به کارفرمایی نیاز داری که نیازهای تو را به عنوان یک انسان بشناسد. از قرار معلوم، کارفرمای فعلی تو شایستگی استعدادهای تو را ندارد. مشکلی نیست. تو بی‌گدار به آب زدی، اما حالا به‌خوبی می‌دانی به دنبال چه هستی.

 

نویسنده: Liz Ryan

مترجم: مریم مرادخانی

منبع : دنیای اقتصاد
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی

آنلاین فريدون مظفرنژادمترجم: آناهیتا جمشیدنژاد

ممکن است رئیس شما مستقیما شما را اخراج نکند؛ اما این احتمال وجود دارد که غیرمستقیم تلاش کند تا اخراج شوید. اما چگونه چنین چیزی ممکن است؟ این امر چه نشانه‏هایی دارد؟ آیا احساس می‏کنید که از بحث‏های داخل سازمان کنار گذاشته شده‏اید یا حجم کاری شما در حال کم شدن است درحالی که هیچ دلیلی برای وقوع این دو وجود ندارد؟ شاید شرکت‏تان می‏خواهد استعفا دهید. اما اگر شرکت شما دیگر نیازی به شما ندارد، چرا رئیس‏تان اخراجتان نمی‏کند؟ خب از دیدگاه یک کارفرما، برای آنها به مراتب آسان‏تر است که تشویق شوید تا خودتان استعفا دهید. چه از طریق اخراج باشد و چه تعدیل نیرو، اگر یک شرکت اقدام به اخراج یک کارمند کند، تشریفات اداری بیشتری باید دخیل شود و این خود محیطی استرس‏زا برای آنان که در شرکت باقی می‏مانند ایجاد می‏کند. آیا تصور می‏کنید شرکت‏تان می‏خواهد شما را به استعفا تحریک کند؟ این پنج علامت به شما کمک خواهد کرد تا این امر را دریابید. 

 

1. رئیس شما در حال تبدیل شدن به یک «مدیر خرد»1 است

تا جایی که به یاد می‏آورید به اینکه برای انجام کارهایتان تنها گذاشته شوید و از بازخورد حمایت‏کننده از سوی رئیس‏تان بهره‏مند شوید، عادت دارید. ناگهان رئیس‏تان شروع به ایراد بی‌جا گرفتن از همه کار‏های شما می‏کند و انتقادهای ناامید‏کننده‏ای را به شما وارد می‏کند. باید بگوییم که اینها نشانه‏های بدی است.دله لومان اسمیت، یک مربی اجرایی در آتلانتا می‏گوید: «ممکن است رئیس‏تان اعتمادش را به شما از داده است یا به دنبال دلیل و توجیه برای اخراج شماست.»او در ادامه می‏گوید: «اگر مدیریت خرد رئیس‏تان با پیشنهادهای سازنده یا بازخورد خاص همراه است، به احتمال بسیار زیاد خواستار بهبودی شماست. اما اگر این انتقاد کلی، بیش از اندازه یا متمرکز بر مسائلی است که از اهمیت کمتری برخوردار هستند، ممکن است رئیس‏تان بیشتر خواهان ترک شما از شرکت باشد.»

 

2. اکنون شرکت شما می‏خواهد همه چیز را مستندسازی ‏کند

در گذشته بازخورد کارتان غیررسمی و بدون سند و مدرک بوده و هر نوع اشتباهی که مرتکب می‏شدید به‌طور خصوصی و با کلامی دوستانه به شما گوشزد می‏شد. اکنون همه چیز ناگهان درگیر کاغذبازی و تشریفات اداری می‏شود. از شما خواسته می‏شود برگه‏های ثبت زمان کار (time sheet) را پرکنید و به این وسیله شرکت می‏تواند ساعات و دقایقی که صرف می‏کنید را پیگیری کند؛ در نتیجه اکنون صرف یک فنجان قهوه نیاز به یک زنجیره ایمیل به رئیس‏تان خواهد داشت.لومن اسمیت می‏گوید: «اکثر کارفرمایان نوعی فرآیند انضباطی پیشرو دارند که وقتی به‌طور صحیح استفاده شود، به یک کارمند ناکارآمد فرصتی برای بهبود ارائه می‏دهد.» البته اگر شرکت بخواهد شما استعفا دهید و این کار را با اندکی توصیه انجام دهد، ممکن است این کار تلاشی برای تزلزل روحیه شما باشد یا به گفته لومن اسمیت «شکلی از تهدید برای ایجاد احساس ناامنی یا اضطراب برای یافتن یک شغل جدید».

 

3. برای آینده مجهز نمی‏شوید

رشد حرفه‏ای شما برای ارزش شما به عنوان یک کارمند مهم و ضروری است. بنابراین اگر شرکت شما را از فرصت‏های رشد بازداشته است، احتمالا نمی‏خواهد در بلندمدت شما را ببیند. جیم تیبودیائو رئیس و مالک StaffScapes که یک شرکت مشاوره منابع انسانی در دنور است، می‏گوید: «زمانی که پروژه‏های جدیدی هم‏تراز با خودتان نمی‏پذیرید، این علامتی است که رئیس‏تان در مورد آینده شما در شرکت نگران نیست. به‌طور مشابه اگر می‏بینید که سایرین در شرکت رشد حرفه‏ای بیشتری دریافت می‏کنند، ممکن است زمان آن باشد که مسیر شغلی خود را دوباره بازبینی کنید.»

 

4. با سکوت سایرین مواجهید

ارتباطات برای هر بخشی از شرکت شما حیاتی است. حضور شما در جلسات، در تماس‏های تلفنی و در رخدادها به علاوه مکاتبات ایمیلی به شما امکان دسترسی به این جریان ثابت اطلاعات را می‏دهد. زمانی که ناگهان از این دایره به بیرون رانده می‏شوید، حواستان را جمع کنید؛ به‌خصوص اگر سایر همکاران‏تان در این حلقه باقی مانده‏اند.نشانه‏های آن می‏تواند این باشد که رئیس‏تان شما را از جلسات کلیدی مشتری حذف می‏کند، زمان ناهار هفتگی شما را تغییر می‏دهد یا از سلام و علیک با شما طفره می‏رود. شاید این سردی از جانب همتایان شما ناشی شده باشد. این امر می‏تواند نشان‏دهنده این باشد که این همکاران شما را به عنوان یک عنصر نامطلوب می‏بینند و نمی‏خواهند دیگر با شما دیده شوند.

 

5. رئیس‏تان کار شما را حذف می‏کند

یک شرکت مانند یک تیم بزرگ است؛ بنابراین اگر عادت دارید یک بازیکن ستاره باشید و سپس بسیار ناگهانی و غیرمنتظره جایگاه‏تان به نفع سایر بازیکنان عوض می‏شود، حق دارید احساس شک کنید.لومن اسمیت می‏گوید: «هر زمان که یک رئیس وظایفی که همیشه انجام می‏دادید را بدون هیچ نوع توضیحی از شما می‏گیرد، می‏خواهد به شما بگوید که آنها دیگر برای شما ارزشی قائل نیستند یا دیگر برای انجام آن وظایف به شما اعتماد ندارند.» او در ادامه می‏گوید: «اگر کار سنگینی به شما داده شود که معمولا وظیفه شما نیست نیز این مورد صدق می‏کند.»به غریزه خود اعتماد کنید. اگر احساس می‏کنید شرکت شما می‏خواهد استعفا دهید، آنها احتمالا می‏خواهند این کار را کنند. دیگر جای صبر کردن نیست. همین امروز به دنبال یک شغل جدید و بهتر باشید. جایی که می‏توانید برای شرکتی کار کنید که قدردان کاری که می‏کنید باشد.

منبع: fastcompany

باز نشر : دنیای اقتصاد
در طوفانهای زندگی باخدا بودن بهتر از ناخدا بودن است .

                                                    دکتر علی شریعتی


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
کدام رشته برای ارشد بهترهست ؟حسابداری یا حسابرسی یا حسابداری مدیریت

نویسنده GEZAL

1 پاسخ ها
1896 مشاهده
آخرين ارسال ۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۴:۲۷
توسط مرتضایی
xx
اخبار کسب و کار

نویسنده Accpanel

9 پاسخ ها
1026 مشاهده
آخرين ارسال ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۱:۱۲
توسط Accpanel
xx
اخبار ارز و طلا

نویسنده A.Ehsani

8 پاسخ ها
2160 مشاهده
آخرين ارسال ۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۹:۳۵
توسط m.amiri
xx
اخبار اقتصادی

نویسنده Accpanel

7 پاسخ ها
828 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۸:۵۵
توسط Accpanel
xx
اخبار بورس

نویسنده A.Ehsani

27 پاسخ ها
3748 مشاهده
آخرين ارسال ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۰:۳۵
توسط Accpanel
xx
اخبار بیمه

نویسنده Accpanel

0 پاسخ ها
437 مشاهده
آخرين ارسال ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۲:۴۱
توسط Accpanel
 anything