Google


normal_post - نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه - متا نویسنده موضوع: نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه  (دفعات بازدید: 3994 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین مهربانو

xx - نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه - متا
نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه
« : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۷:۱۸ »
نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه

بنوشيد اما خوش طعم
دم‌کردن چاي خوش‌طعم و عطر و حاضر کردن قهوه دلچسب رموزي دارد. بگذاريد کمي از اين رموز را که از باتجربه‌ها گرفته ايم به شما بگوييم- چند نکته کليدي درباره دم کردن چاي و قهوه، و معرفي کوتاه چند جور چاي و قهـوه:

مدت دم کشيدن
مدت دم کشيدن چاي مرغوب سه تا چهار دقيقه است ولي بعضي از انواع چاي بعد از پنج يا شش دقيقه دم مي‌کشند. در هر دو صورت بهتر است چاي مصرفي خود را بشناسيد و زمان دم کشيدن آن را نيز بدانيد. دقت کنيد که چاي جوشيده طعم و عطر خود را از دست مي‌دهد و تلخ و تيره مي‌شود.

چه کنيم که چاي دم بکشد اما نجوشد؟
اگر براي حاضر کردن چاي و آب جوش از کتري استفاده مي‌کنيد آب کتري را تا نصفه پر کنيد و بگذاريد خوب جوش بيايد. با اين مقدار آب، چاي را دم کنيد. سپس کتري را پر کنيد تا در حين دم کشيدن چاي، آب هم جوش بيايد. در اين صورت چاي شما مدت طولاني گرم مي‌ماند ولي نمي‌جوشد.

فقط با آب سرد
هرگز در کتري، سماور و چاي‌ساز آب داغ نريزيد. چون ذرات معلق روي آب باقي مي‌ماند و در ليوان‌ها آب داغ و زلال نخواهيد داشت. همچنين پس از به جوش آمدن آب در چاي‌سازها، کمي صبر کنيد تا ذرات معلق ته‌نشين شود.

روش شستن چاي
اگر از چاي غير بسته‌بندي شده و باز استفاده مي‌کنيد وقتي برگ‌هاي چاي را داخل قوري ريختيد کمي آب‌جوش در قوري ريخته و خالي کنيد تا خاک آن گرفته شود.

چاي طبيعي اما طعم‌دار
طعم‌دهنده‌هاي سنتي چاي معمولا ليموترش و نبات است. گاه با افزودن يک قاشق چاي‌خوري دارچين مي‌توانيد چاي دارچين سنتي تهيه کنيد. دارچين خواص تسکين‌ درد و کاهش اضطراب دارد. چند پر نعنا خشک هم طعم طبيعي نعنا به چاي مي‌دهد. افزودن چند دانه هل يا مقدار بسيار کم زعفران، عطر چاي را عوض مي‌کند ولي در اين کار زياده روي نکنيد چرا که طعم چاي را برمي‌گرداند. چاي زعفران نيز تسکين دهنده اضطراب و ‌آرامش‌بخش است. برخي افراد به دليل همين خواص زعفران، زعفران خالص را دم مي‌کنند و با نبات مي‌خورند.

چاي‌ خوب، چاي سنتي
اگر مي‌خواهيد از چاي دم کشيده و خوش‌طعم لذت ببريد، دستگاه چاي‌ساز و کتري برقي را فراموش کنيد؛ چون آب جوش اين دستگاه‌ها زود خنک مي‌شود؛ چاي نيز با حرارت آب، دم نمي‌کشد و طعم اصلي‌اش را بروز نمي‌دهد- حتي اگر از بهترين چاي استفاده کنيد.

چاي سبز دم کشيدن نمي‌خواهد
چاي سبز که نوعي چاي چيني است معمولا احتياج به دم کردن ندارد. پس از اينکه ليوان را از آب داغ، پر کرديد چند برگ چاي سبز را توي آن بريزيد و نعلبکي را برعکس روي ليوان قرار دهيد. بعد از يک دقيقه، چاي آماده مي‌شود و مي‌توانيد نوش جان کنيد. توجه داشته باشيد هر چه مقدار برگ‌هاي داخل ليوان بيشتر باشد طعم تلخ آن هم بيشتر مي‌شود. اگر طعم تلخ چاي سبز را دوست نداريد کمي آب ليموترش به آن اضافه کنيد يا از معطرکننده‌هايي مانند ياس خشک شده و هل استفاده کنيد.
چاي سبز که براي کاهش کلسترول و ايجاد آرامش موثر است، تفاله‌اش هم به عنوان ماسک صورت که حاوي منبع بتاکاروتن است استفاده مي‌شود؛ براي اين کار، تفاله آب‌دار چاي سبز را پنج دقيقه با پنبه روي پوست ماساژ دهيد.

چاي قرمز
چاي ترش مانند چاي معمولي دم مي‌شود و رنگي قرمز دارد. اين چاي بيشتر مصارف درماني دارد و براي کاهش فشارخون استفاده مي‌شود. اگر ديابت نداريد مي‌توانيد اين چاي را با نبات يا شکر ميل کنيد.

چاي يخ
چاي‌هاي کيسه‌اي طعم‌دار مانند طعم انواع ميوه‌ها علاوه بر آنکه به تنوع و تغيير ذائقه کمک مي‌کند براي تهيه «آيس‌تي» خانگي يا چاي يخ تابستاني استفاده مي‌شود. براي تهيه آن، کمي آب داغ را روي چاي طعم‌دار بريزيد و پنج دقيقه بعد آب سرد و يخ را همراه با کمي آب ليموترش و شکر اضافه کنيد.

کيسه چاي بر چشم
چاي‌هاي کيسه‌اي معمولا براي بيش از يک ليوان کفايت مي‌کنند ولي براي استفاده مجدد، بايد آن را در ظرف دردار بگذاريد. همچنين مي‌توانيد پس از استفاده از چاي کيسه‌اي، آن را کمي در يخچال سرد کنيد و براي کمپرس چشم‌هايي که دچار خستگي‌اند استفاده کنيد.

قهوه، نسکافه، فوري، فوري
قهوه‌ها يا فوري هستند يا بايد آماده شوند. قهوه فوري يا نسکافه و کافي‌ميکس‌ها براي يک فنجان بزرگ‌ آب‌جوش بسته‌بندي شده‌اند. بايد نيمي از فنجان را با شير داغ و نيمي آب داغ و شکر پر کنيم، بعد توي آن يک قاشق مرباخوري نسکافه بريزيم.

قهوه ترک و ديدن حباب‌ها
قهوه ترک را در ايران معمولا دم مي‌کنيم. براي دم کردن، به تعداد افراد، قاشق چاي‌خوري قهوه و شکر را مخلوط کنيد و سپس به تعداد افراد، فنجان قهوه‌خوري آب اضافه کنيد. بعد بگذاريد روي حرارت بسيار کم‌جوش بيايد. به محض ظاهر شدن حباب و کف، فورا شعله را خاموش کنيد و قهوه را در فنجان بريزيد.
از ياد نبريد که مقدار کافئين قهوه ترک و قهوه‌‌هاي غليظ ديگر مانند قهوه فرانسه و اسپرسو از قهوه فوري بيشتر است. بنابراين فنجان کوچک انتخاب کنيد چرا که ممکن است شما يا مهمان‌تان دچار بي‌خوابي شويد.

دستگاه مخصوص براي کاپوچينو
براي تهيه قهوه کاپوچينو از دستگاه مخصوص اين قهوه استفاده مي‌شود. اگر اين دستگاه را در خانه داريد، حتما بعد از هر بار استفاده، کاملا بشوييد و خشک کنيد؛ چرا که ذره‌اي از شير و قهوه باقي مانده در دستگاه باعث بوي تند و زننده‌اي در فنجان قهوه بعدي مي‌شود.

salamatiran.com


Linkback: http://irmeta.com/meta/b1048/t1254/
زندگی صحنـــه یکتای هنرمندی ماست                هر کسی نغمـه خود خواند و از صحنه رود
                                                    صحنه پیوسته بجاست                   خرم آن نغمه که مردم بسپارند

آفلاین مهربانو

xx - نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه - متا
پاسخ : نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه
« پاسخ #1 : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۲:۳۲ »
نحوه ی دم كردن چای:

چای رو میشه با چند مدل چای تركیب كرد كه از لحاظ طعم - عطر و رنگ چای ایده آل بشه.
- چای ترجیحا الك شده باشه بهتره.- چای خشك رو كه تو قوری میریزیم كمی آب جوش بهش اضافه میكنیم و بعد اون آب رو خالی میكنیم تا غبار و گرد چای جدا بشه.
- میشه كمی آب ریخت و چای رو گذاشت دم بكشه كه این عمل باعث می شه چای زودتر دم بكشه.
- بر روی قوری چای میشه یك دستمال تمیز انداخت تا چای بهتر و سریعتر دم بكشه (كه بعد از دم كشیدن باید اونو برداشت ).
- میشه به چای جهت عطر دارشدنش هل - گل سرخ - برگ عطر چای كه از خانواده ی گیاه شمعدانی هست اظافه نمود.
- برای نگهداری چای برای مدت طولانی, بعد از دم كشیدن میشه چای رو از صافی رد كرد و تفاله ی چای رو جدا كرد و چای صاف شده رو برای مدت طولانی با همون كیفیت اولیه نگه داشت.
- در صورتی كه چای به مرحله ی جوشیدن رسید برای جلوگیری از طعم زمخت چای میشه بهش یك یا دو حبه قند اضافه كرد. زمانی كه می خواهیدچای رو در استكان برزید میتوانید در داخل استكان آب جوش بریزید و بگردانید تا باعث پایین آمدن دمای چای نشود.
زندگی صحنـــه یکتای هنرمندی ماست                هر کسی نغمـه خود خواند و از صحنه رود
                                                    صحنه پیوسته بجاست                   خرم آن نغمه که مردم بسپارند

آفلاین مهربانو

xx - نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه - متا
پاسخ : نکات ريز براي دم کردن چاي و قهوه
« پاسخ #2 : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۹:۲۴ »


 از جنس چاي كه بگذريم ، عوامل ديگري كه در كيفيت چاي تاثير دارند عبارت اند از آب ، ظرف ( كتري و قوري ) و شيوه دم كردن .

با آبي سخت ( آبي كه داراي املاح قليايي است وصابون در آن خوب كف نمي كند ) چاي خوب نمي توان درست كرد . البته هر شهري آب خاص خود را دارد

كه بايد با آن ساخت ( آب تهران و بسياري از شهرهاي ما عالي است ) . آنچه در مورد آب چاي مي توان رعايت كرد اين است كه تازه جوش باشد . آبي كه

يك بار جوشيده و در كتري مانده از نظر بسياري از نوشندگان چاي براي دم كردن مناسب نيست .

به نظر همين جماعت كتري لعابي يا فولاد زنگ نزن بهتر از كتري آلومينيومي است . قوري چيني هم از اين جهت كه تصرفي در رنگ چاي نمي كند از

قوري فلزي بهتر است . پاره اي از نوشندگان شستن جرم چاي را از درون قوري لازم نمي دانند ، زيرا معتقدند كه اين جرم لايه از جنس خود چاي بر ديواره

قوري تشكيل مي دهد كه در حقيقت بهترين ظرف براي دم كردن چاي است .

آبي كه روي چاي خشك ريخته مي شود بايد در نقطه جوش باشد و تا چند لحظه بعد هم حرارت آن نبايد زياد پائين بيفتد . بنا بر اين پيش از ريختن آب جوش

در قوري بايد قوري را گرم كنيد . براي گرم كردن قوري يا بايد آن را روي كتري بگذاريم تا با بخار آب گرم شود يا آن كه پيش از ريختن چاي كمي آب

جوش در قوري بگردانيم.

هنگام ريختن آب جوش روي چاي خشك اگر قوري به اندازه كافي گرم باشد و حرارت آب پائين نيفتد ، برگ چاي روي آب شناور مي شود يا به اصطلاح

نوشنده چاي ، آب لشكر مي بندد.نوشندگاني هستند  كه عقيده دارند چايي كه لشكر نبندد به درد نمي خورد .

دم كردن چاي به اين معني است كه حرارت آب را كمابيش درهمان درجه اي كه هست نگه داريم تا وقتي كه لشكرچاي رفته رفته در قوري ته نشين شود .

اين كار بسته به جنس چاي و حرارت آب از ده دقيقه تا نيم ساعت طول مي كشد . براي حفظ حرارت قوري مي توان آن را روي در كتري يا سماور گذاشت

( كتري هايي در بازار هست كه جايي براي قوري روي در آنها ساخته شده است . ) زير دم كني يا نزديك شعله آتش هم حرارت قوري كمابيش محفوظ ميماند .
در هر حال منظور اين است كه برگ چاي چند دقيقه در آب از جوش افتاده شناور باشد ولي چنان كه همه مي دانند جوشيدن باعث تلخي و تندي چاي مي شود .

در ايران رسم بر اين است كه چاي را در قوري پر رنگ درست مي كنند و هنگام ريختن آن در استكان به اندازه دلخواه به آن آب مي بندند. ولي برخي از

نوشندگان عقيده دارند كه چاي را بايد به همان رنگي كه مي نوشيم در قوري دم كنيم و ريختن آبجوش در استكان چاي فقط به مقدار اندك جايز است . چاي تازه

دم را بايد هرچه زودتر نوشيد . چاي مانده لطف چاي تازه دم را ندارد.

سایت گلستانگوارای وجود
   

 
زندگی صحنـــه یکتای هنرمندی ماست                هر کسی نغمـه خود خواند و از صحنه رود
                                                    صحنه پیوسته بجاست                   خرم آن نغمه که مردم بسپارند


اشتراک گذاری از طریق facebook اشتراک گذاری از طریق linkedin اشتراک گذاری از طریق twitter

xx
آیس پک خانگی با طعم قهوه

نویسنده اجـاقـی

0 پاسخ ها
2763 مشاهده
آخرين ارسال ۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۲:۳۷:۴۳
توسط اجـاقـی
xx
طرز تهیه قهوه

نویسنده elahe

1 پاسخ ها
2604 مشاهده
آخرين ارسال ۹ آبان ۱۳۸۹ - ۰۳:۵۸:۲۲
توسط اجـاقـی
xx
طرز تهیه کیک قهوه فنجانی

نویسنده اجـاقـی

0 پاسخ ها
2328 مشاهده
آخرين ارسال ۱۰ مهر ۱۳۹۰ - ۲۱:۲۳:۳۵
توسط اجـاقـی
xx
آيا مي دانيد براي رفع شوري غذا چه كار كنيم ؟

نویسنده ronak

1 پاسخ ها
4767 مشاهده
آخرين ارسال ۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۰۲:۲۹:۱۰
توسط اجـاقـی
xx
روشهای صحیح سرخ کردن غذا

نویسنده اکبرزاده

0 پاسخ ها
1089 مشاهده
آخرين ارسال ۲۵ آبان ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۴:۲۱
توسط اکبرزاده
xx
طریقه در ست کردن چند غذا با فر که برای شما جالب باشد

نویسنده ronak

0 پاسخ ها
7853 مشاهده
آخرين ارسال ۱۵ آذر ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۸:۴۵
توسط ronak
 

anything